Dylan Moran: Monster (TV film)

Dokumentární / Komedie

Velká Británie, 2004, 85 min

Paul Machliss

Člověk až žasne jak se někteří jedinci dokáží vydělávat na živobytí. Někomu dokonce stačí jen nevymáchaná pusa a odvaha postavit se před publikum v divadle, vypít u toho několik sklenek vína a vykouřit pár cigaret. Na rovinu přiznávám, že mám rád snad všechny druhy humoru a ten anglický patří k mým nejoblíbenějším. A také přiznávám, že Dylana obdivuji, obdivuju tu jeho schopnost si takhle dopředu připravit monolog dlouhý půl druhé hodiny, obdivuji tu schopnost dokonalého projevu toho monologu, obdivuji jeho smysl pro humor, obdivuju ten jeho přehled a schopnost mluvit skoro o všem. Ze začátku jsem teda moc nechápal, čemu se to publikum směje, až jsem měl chvílemi nutkání vystoupení vypnout jenže u Moranových stand upů je ta výhoda, že když se vám dané téma nelíbí, tak záhy přijde jiné, on totiž snad každých deset minut téma mluví o něčem úplně jiném. Každé téma je naplněná jeho osobním názorem na věc, chvílemi na mě jeho výstup působil jako kázání. No a díky tomu jsem se i já za nějakou chvíli naladil na tu správnou vlnu a zbytek výstupu jsem si užíval. Asi nejlepší mě jako zarputilému odpůrci rapu přišla ta část, kdy Moran narážel na dnešní hudbu. Mě se to líbilo, asi by mi nevadilo si ho poslechnout naživo.(20.4.2013)

Od prvého momentu, keď sa Moran pritacká na pódium a na otázku z hľadiska o cigaretách zareaguje zapálením si, strieľa po nás až do úplného konca svoje komentáre, vtipy, postrehy a hlášky s kadenciou menšieho rotačného guľometu. Pódium a celkovo kontakt s ľuďmi si užíva, plynule prechádza od jednej témy k druhej a občas mi tým pripomínal aj Svěrákov senilný monológ v seminároch ku cimrmanovskej hre Švestka. Neskutočne som si tohto írskeho chlapíka zamiloval a budem striehnuť na všetky projekty, v ktorých sa čo i len objaví. Chcelo by to nejaký nový britcom, že? ;)(12.6.2008)

Ono je to občas tak, že si sadnete, a dumáte nad tým čo by ste si asi tak teraz, presne o tomto čase pozreli, aby vám bolo lepšie, aby ste sa zabavili, alebo jednoducho zabili čas, pred tým ako vyjdete do baru s kamošmi na jedno pivko. Na nič nové nemáte chuť a tak začnete vo svojej mysli hľadať niečo čo sa vám páčilo, čo máte radi a čo vás zaručene pobaví, lebo vás to pobavilo už kopec krát predtým.... Dylan Moran je komik, ktorý doslova ožil v našich mysliach ako knihkupec Bernard Black. Kultová postavička, neskutočne dobre stvárnená týmto ukecaným Írom s prefajčením pohľadom. To že sa skôr či neskôr dozviete o jeho Stand – Up predstaveniach je už len otázka času. A potom príde ten deň kedy neviete, čo z načatým časom a siahnete po jeho prvom vystúpení z názvom Monštrum. Skvelo si ho užijete, pretože jednoducho nemá tendenciu skĺzavať do nudy, alebo do samoúčelnosti. Ak máte Dylana Morana radi, tak budete viacej než len spokojný. Neskutočne spokojný. A tým neskutočne, myslím fakt neskutočne. Odprezentuje sa pred vami ako jeden z perfektných komikov so zmyslom pre správne načasovanie a tých pár nezabudnuteľných vtipov, ktoré si zapamätáte, môžete použiť pri pivku s vašimi kamošmi o dve hodiny neskôr. Znamenité dielko. Klobúk dole.(1.11.2010)

Toho kluka fakt můžu. I když nemám rád stand-up komedie, Dylan Moran mě vážně dostal celou 1,5 hodinu jsem se skvěle bavil. Takhle zaujmout dokáže málokdo. Pro milovníky Black Books je to povinnost. Až jsem na pochybách, jestli Moran toho Bernarda fakt hrál, nebo jen prožíval, protože v tomhle představení je úplně stejný :)(4.12.2008)

Monster je ohňostroj spontánnosti, improvizácie a skvelých nápadov ako napr. to o deťoch: „Kdy jste naposledy viděli nějaké dítě, které by něco nepotřebovalo? Kdy vám vlastně nějaké dítě řeklo: "Nedám si už ten malinový dort, díky." "Musím už jít umýt auto!" C o . j s o u . v e . s k u t e č n o s t i . d ě t i . z a č ? M i n i a t u r n í . o ž r a l c i, to jsou. Znáte to, ti lidi, kteří vás ráno zdraví tím, že vás kopou kolenem do tváře ... a blekotají nesmysly! Celej den. Neumí ani chodit rovně..."(18.4.2010)

• - Všechna Moranova představení jsou doprovázena projekcí jeho kreseb. (TheJoker)

• - Turné bylo v novinách The Times popsáno jako „mistrovská třída komického charisma - přebíhání od tématu k tématu ve zdánlivě spontánním stylu, ale vlastně pevně organizovaném". (TheJoker)