Dirty Game, The

• Itálie

La guerra segreta

Drama / Thriller

USA / Západní Německo / Francie / Itálie, 1965, 91 min

Ojedinělý, zábavný, atmosferický, napínavý a inteligentní špionážní film sestávající z několika epizod, které jsou režírovány různými režiséry, zahrány různými herci a v různých částech světa. Všechny sekvence jsou výborné - mně se však stejně nejvíce líbil úvodní desetiminutový Fondův boj o život - to nemělo chybu. Stejně tak zajímavý, i když to už nebyl úplný thriller, byl Bourvil v roli francouzského Jamese Bonda. Ale samozřejmě ani Kinski, Gassman nebo Adorf nejsou vůbec k zahození.(16.6.2005)

Klasická černobílá špionážní klasika, jinak ale stále poměrně vzácný film, který zmizel bez většího ohlasu krátce po uvedení do kin. Od té doby běžel jen párkrát v televizi po 70 léta, později vyšel na vhs. Film obsahuje tři příběhy (pod kterými jsou podepsáni tři režiséři různých národností, viz Terence Young, Carlo Lizzani a Christian-Jacque) moderní špionáže během studené války (agenti s krycími jmény) etc. Okrajově je zde použit i perfektně cynický komentář (Rober Ryan). Není to nic zvláštního jako čas od času dost nepravděpodobného, film ale vyniká dobrou atmosférou, skutečně luxusním hereckým obsazením a skvělým soundtrackem, který zvyšuje atmosféru a napětí. Navíc je to hodně příjemné na pohled, kdy se jednotlivé zrežírované části odehrávají pokaždé v jiné přírodní lokalitě / zemi. Ve filmu jsem ale vůbec nezaregistroval Adorfa a Kinského, kteří patrně museli hrát hne-dle v tý první. Nejlepší a nejvtipnější je asi druhá francouzská část s francouzským komikem Bourvilem (a lá James Bond) a Annie Giardot, tady se na-rozdíl od předchozí ale i poslední části člověk i trochu zasměje, každá epizoda je pak asi lepší jak ta předchozí, poslední s Henry Fondou, a scéna u okna, to je také parádní a docela silný zážitek.(13.3.2014)