Uloupené Kosovo (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 60 min

Václav Dvořák

Josef Spitzer

Výborné a dokonalé zpracování kosovské problematiky. Film jsem viděl po boku pana režiséra a pana Foldyny, který se o tuto problematiku živě zajímá. dokument může vypadat lehce tendenčně, protože není dán žádný prostor albánské menšině, ale přesto je jasné, jak Kosovo vzniklo, jaké k tomu byly důvody atd. Kosovští albánci a albánci obecně= muslimové, jsou morem pro Evropu.(24.3.2010)

Ověřitelné zdroje, vysoká informační hodnota, ale smutný pohled na genocidu národu o kterém se moc nemluví. Havel je zmrd, Dzurinda je píča, NATO - terroristi, média - propaganda, že by byl Goebbels hrdý. Kosovo bylo a musí zůstat Srbsku. Smutné jak celý svět přihlíží nad fašizmem a ještě si s ním podává ruce a to i dnes na Ukrajině.(20.12.2014)

Co z tohoto dokumentu vyplývá? Že Balkánci mají horkou krev. Rychle je nastíněna historie Kosova: Srbové byli znevýhodňováni a zabíjeni již v době první světové války, stejně tak nacisty v druhé světové válce. Po vítězství Tita byli bohužel nadále utlačováni, takže se poměr obyvatel v Kosovu postupně obrátil ve prospěch Albánců. (Albánská) Kosovská osvobozenecká armáda UÇK dokonce napadala Albánce, kteří se přátelili se Srby. A pak přišlo "humanitární bombardování" NATO... Situace v Kosovu - respektive po celém Balkáně - je prostě nesmírně složitá a není možné ji bezbolestně vyřešit. ___ Dokument lze označit za poněkud tendenční (srovnání s Mnichovem, chybí informace o Bosenské válce, Miloševićovi a jeho činech) , přesto je bezpochyby přínosné znát pohled druhé strany. Jde mi jen o to, že sami Srbové také nejsou neviňátka, neskutečná zvěrstva na civilním obyvatelstvu páchaly obě strany: s Kosovem to přímo nesouvisí, ale masakr ve Srebrenici, který v roce 1995 vedl srbský generál Ratko Mladić, a který znamenal povraždění asi 8 tisíc Bosňáků - v dokumentu zmíněn není, ačkoliv podle mě by měl být.(14.3.2010)

• Golltes

Tento film sa ani z ďaleka nemôže nazývať dokumentom! Je pravda že v dnešnej dobe sa občas v informačných kanáloch niektoré informácie strácajú (nechtiac i zámerne) a autor sa rozhodol proti tomu vystúpiť, resp. rozhodol sa v Srbsko-Kosovskom konflikte prezentovať kosovskú stranu barikády (na ktorú sa v médiách akosy pozabudlo). Bohužiaľ činí tak veľmi úbohým a zavádzajúcim spôsobom, že by bolo lepšie ak by žiaden "dokument" nenatočil. Ono pravidlá objektivity a novinárska etiketa neboli stanovené len tak pre nič za nič. Uloupené Kosovo preto vypadá ako typický propagandistický snímok nacistického Nemecka. Chýbajú tu názory druhej strany, pri zdôrazňovaní niektorých faktov chýbajú akékoľvek zdroje,ďalej film stojí v niektorých momentoch len na autorovej úvahe a hypotézach... Nech bol cieľ filmu akokoľvek šľachetný, autor si musí uvedomiť, že takýmto spôsobom sa informačný odboj rozhodne nevedie!(20.10.2008)

Ja nevim, proč se tady někteří rozčilují a mluví o prosrbské podjatosti, vždyť to tak prostě bylo a je!! Pohledejte si na webu a pěkně vám to sepne :) Ja byl před dokumentem už řádně obeznámen se skutečnostmi, takže jsem ani nebyl překvapen, ale některé momenty z dokumentu mi rezonují v hlavě doteď, tři dny po shlédnutí, to se musí vidět..(29.7.2008)

• - Je zde použito množství archivních filmových materiálů, poskytnutých srbskou veřejnoprávní společností Radio i Televizija Srbije. (Pesosek)