Na Zlatém jezeře

Scénografie:

Stephen B. Grimes

Kostýmy:

Dorothy Jeakins

Ve své autobiografické knize Jane píše, že tenhle námět nosila v hlavě několik let,,,vztah s otcem byl pro ni velmi problematický, neuměl jí totiž dát lásku najevo, tudíž její heslo bylo. Dokážeš to líp ! Několik měsíců po natáčení Henry Fonda skutečně zemřel. Takže - film byl skvělý, i když se mi v první polovině zdálo, že Hepburnová mírně přehrává, ale teprve pak jsem. si uvědomila, že to bylo úmyslné....kvůli Normanovi. Krásný zážitek a pět hvězd.(1.4.2012)

Vždy som si predstavoval, že umriem mladý nejakou bežnou smrťou ako je záchrana planéty alebo usexovaním k smrti... veď čo sa už tak dá robiť v starobe ale tento film ma presvedčil o opaku. Film je bránou do zmýšľania seniorov, ale natočený tak skvelo, že nezačne nudiť ani mladšiu generáciu. Pevne verím, že sa mi podarí dožiť tak vysokého veku aby som mohol trúsiť tak skvelé, sarkasticko, senilno ironické hlášky ako Henry Fonda alias Norman. Na kvalitu a kvantitu jeho hlášok v prvej polovici filmu sa nechytá ani Dr. Cox zo Scrubsu (kto pozná, tak vie o čom hovorím) a ktorý bol touto postavou zrejme inšpirovaný.(12.9.2008)

To jsou perly filmové kinematografie jak po žánrové stránce, tak tady především herecké. Vidět tuhle hvězdnou sestavu hrát je samo o sobě zážitek nota bene s vědomím, že to byl poslední Henryho počin před kamerou. On Golden Pond je o propasti mezi dcerou a stárnoucím tátou, která musela bolet u srdce oba dva, kde se ale táta zuby nehty držel, aby to nedal najevo. Ach ta mužská ješitnost.......ale pak přijdou chvíle prozření, usmíření a propast zmizí a jednou to bude už na stálo. To si uvědomuje tam někde uvnitř sebe i Norman, protože nejen věk, ale i to skutečné srdíčko může někdy zradit a tak nezbývá než přehodnocovat. Fungující, melancholické a působivé drama s nádhernými záběry na jezero a zcela určitě i na skvostnou postavu Jane Fondovou, kde pohled na její tělo v plavkách musí nutně zalahodit ne jednomu mužskému oku.(28.12.2013)

Už po pár scénách bylo jasně poznat, že jde o adaptaci dialogové divadelní hry - o starém manželském páru "na sklonku života", jehož hašteření a lamentování nad ustupujícím zdravím a nastupující senilitou přeruší měsíční pobyt 14letého nevlastního vnuka. "Skamaráďování" mezi ním a cynickým profesorem - uštěpačným, rýpavým "mezkem" - přineslo ty nejpohodovější a nejživější momenty, kdy jsem zvažoval i 4hvězdičkové hodnocení, nicméně kvůli prkennému úvodu a závěru (v němž se dlouholeté neshody mezi otcem a dcerou vyřešily jak mávnutím kouzelného proutku jedním rozhovorem) zůstanu u mírného nadprůměru.(19.1.2017)

To jezero je nejspíš Winnipesaukee v Nové Anglii, jako bych poznával i některé zálivy, motorovým člunem je to všude blízko, plaváním hrozně daleko. Vícegenerační romantický film postavený na vztahu otce a dcery, do kterého jsou zapleteni všichni (rodinní) účastníci. Komorní pojetí poskytuje prostor pro herce i přírodu, úvahy i řešení. Tak jak režiséři a herci stárnou, bude počet filmů se seniorskou tématikou narůstat...(16.4.2014)

• - Kanoe Gertrude, která se ve filmu obejvila, patřila Katharine Hepburn. Po její smrti byla vydražena za 19 200 amerických dolarů. (Kulmon)

• - Katharine Hepburn získala za svůj výkon čtvrtého Oscara za hlavní ženskou roli, což nebylo ani 30 let po uvedení filmu překonáno. (Kulmon)

• - Posledný film Henryho Fondy. (fishki)