Na Zlatém jezeře

Scénografie:

Stephen B. Grimes

Kostýmy:

Dorothy Jeakins

Reziser Mark Rydell mal 2 kultové filmy - Harry a Walter jedou do new Yorku a tento Na Zlatém jezere. Hlavni tahuni su dvaja - konkretne Henry Fonda /jak byl dobyt Zapad, Muj Milacek klementina, Fort Apache/ a Katarina Hepburnova /Quality Street 1937, nejprve stvoril zenu/, dlej som videl aj Jane Fondu /Komornik, Stvanice/ a Dabney Coleman /Tootsie, Bitva o midway, Sklenene Peklo/. Obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film, tempo ma perfektne. O akciu tu nejde, strhujucejsi moment snad len jden - jazero. Film skor pre artovych divakov a priaznivcov spolocenskych konzervaciek. Tej spolocenskej konzervacie je tu viac nez dost, to je ale v pohode, ja som od prirodzenia tolerantny : 100 %(11.12.2018)

• dobytek

Asi tak úvodních 30 minut vypadalo jako takový obyčejný doochodcovský drama. Sice filmy o doochodcích mě zrovna moc neberou, ale dalo se na to dívat. Jenže pak se tam zjeví hysterická Jane Fonda a mele nějaký neskutečný hovna. Ta sice záhy opět zmizí, ale zbytek filmu už je akorát o tom, jak jeden despotický stařec jezdí s nějakym nevychovanym spratkem po jezeře na člunu a chytá ryby. Horko těžko jsem to dokoukal. Film by byl tak na 1 hvězdu, druhou přidávám čistě jenom za Henryho Fondu. Nechápu, kde to nabralo takový hodnocení.(10.4.2018)

Tu nie je o čom veľa písať, ide o niečo tak nádherné až sa chce človeku z toho plakať. Snímku predovšetkým dominujú myšlienkovo nesmierne bohaté dialógy a očarujúca smutno-nostalgická atmosféra, avšak ani nie tak v súvislosti s excelentne rozobranou témou vyrovnávania sa so starobou a premárneným časom ohľadom vlastnej dcéry, ako skôr v spojitosti so samotnými predstaviteľmi ústredných postáv a ich vyžarovacím fluidom, hlavne v prípade H. Fondu. Aké príznačné, že ani nie o rok po dokončení prác na filme sa naplnili obavy jeho filmovej manželky a tento herecký velikán navždy odišiel do filmového neba. Iróniou osudu mu vypovedalo srdce, srdce, ktoré zohralo veľkú úlohu aj v tomto filme. Snímku skladám jednu veľkú poklonu.(24.2.2016)

Celý snímek jsem měla strach, že se Henry Fonda před kamerou rozpadne a Hepburonová roztřese k nezastavení. Obojí mě poněkud rušilo v tom, abych si mohla plně užít poetického příběhu staré dvojice. Lidé by měli znát své limity a v momentě, kdy začnou trouchnivět, by měli zvážit, zda si ještě stoupnout před kameru. Dílem z ohleduplnosti vůči vidoucímu obecenstvu a dílem kvůli tomu, aby si diváci zachovali vzpomínky na časy, kdy byla radost na ně pohledět.(23.3.2016)

Skvělé a neustálé hlášky Henryho Fondy s příjemnou Katherine Hepburnovou v roli starostlivé dobrácké manželky zahořklého a životem otráveného manžela Normena. Moje jednička mezi herečkami Katherine Hepburnová a hláškující Henry Fonda si ve filmu příjemně padly do noty s čehoz vznikl tenhle poetický až komediálně dramatický film 82%.(19.6.2011)

• - Na začátku filmu se Norman (Henry Fonda) dívá na starou fotografii se slovy "kdo to ksakru je" a je patrné, že se jedná o Normana, jeho ženu Ethel (Katharine Hepburn) a jejich dceru Chelsea (Jane Fonda). Ve skutečnosti je na fotce z roku Henry Fonda, čtyřletá Jane Fonda a její matka Frances Seymour Brokaw. (Kulmon)

• - Kanoe Gertrude, která se ve filmu obejvila, patřila Katharine Hepburn. Po její smrti byla vydražena za 19 200 amerických dolarů. (Kulmon)

• - Jediný film v ktorom si spolu zahrali Henry Fonda a Jane Fonda - otec s dcérou. (fishki)