Na Zlatém jezeře

Scénografie:

Stephen B. Grimes

Kostýmy:

Dorothy Jeakins

Tu nie je o čom veľa písať, ide o niečo tak nádherné až sa chce človeku z toho plakať. Snímku predovšetkým dominujú myšlienkovo nesmierne bohaté dialógy a očarujúca smutno-nostalgická atmosféra, avšak ani nie tak v súvislosti s excelentne rozobranou témou vyrovnávania sa so starobou a premárneným časom ohľadom vlastnej dcéry, ako skôr v spojitosti so samotnými predstaviteľmi ústredných postáv a ich vyžarovacím fluidom, hlavne v prípade H. Fondu. Aké príznačné, že ani nie o rok po dokončení prác na filme sa naplnili obavy jeho filmovej manželky a tento herecký velikán navždy odišiel do filmového neba. Iróniou osudu mu vypovedalo srdce, srdce, ktoré zohralo veľkú úlohu aj v tomto filme. Snímku skladám jednu veľkú poklonu.(24.2.2016)

Což o to, herci byli opravdu špičkoví a příběh také nebyl úplně k zahození, ale bylo to zase takové unuděné a rozvláčné, že se mi zavíraly oči a to byl jasný den. Moc mi nejde do hlavy těch zdejších 85%, ale spíš to bude mnou, že potřebuji nějaký scénář, na kterém se dá stavět a ne jen prázdný děj. 60%(6.8.2017)

Labutí píseň Henryho Fondy, který byl spolu s Katharine Hepburn poprávu oceněn Oscarem. Na Zlatém jezeře je opravdu krásný film o podzimu života, o hledání vztahu mezi otcem a dcerou a nalezení cesty k srdci třináctiletého chlapce. Nejen díky úžasným poetickým záběrům přírody a veskrze pozitivní atmosféře, podmanivé hudbě, skvostným hereckým výkonům a kvalitně napsanému scénáři je tento film jakousi encyklopedií lidských citů. Na Zlatém jezeře je vskutku citlivý, něžný, ale i zábavný a dramatický snímek, v němž má každý záběr svoji hloubku a opodstatnění. Alespoň mně to tak přišlo. Unikátní záležitost. Henry Fonda se nemohl se svoji hvězdnou hereckou kariérou rozloučit lépe.(7.7.2012)

Nic jsem o tom filmu nevěděla, náhodou se mi dostalo do ruky dvdcko, a úplně sem zírala, jak sem si ho mohla nevšimnout. Úžasná Hepburn a sexy Jane Fonda to spolu s Henrym opravdu rozbalí. Vlastně komorní rodinný drama je povýšeno lehkým a milým humorem. Překvapivě nevzniká žádná fraška, jako u většiny podobných filmů, ale silnej film s problémama, jako může mít každej z nás. Je to film o odpuštění, takže mu všichni musíme rozumět...(29.10.2005)

Nádherné a důstojné profesionální završení herecké kariéry Henryho Fondy a Katharine Hepburn. Oscarovým hodnocením dnes již moc nedůvěřuji, ale tenkrát (nikoliv Tenkrát na Západě) v roce 1982 znamenala soška filmového Oscara opravdu zasloužené nejvyšší hodnocení. Tento film vřele doporučuji především mladým, kterým se chce po dvou letech manželství rozvádět! Jo, vážení, život je o toleranci a odpouštění, nikoliv o bezohledném realizování svých osobních zájmů na úkor rodiny a vlastních dětí. Tož tak, ... vy mlaďoši si tímto citlivým lidským příběhem vemte příklad a nerozvádějte se furt. Vždyť jsme v Evropě na předních příčkách v rozvodovosti! :-) Kdo se na to má furt dívat, na ty děcka z rozvedených rodin! :-)(16.3.2012)

• - Na divadelných doskách stvárnili dve hlavné postavy príbehu Tom Aldredge a Frances Sternhagen. (fishki)

• - Kanoe Gertrude, která se ve filmu obejvila, patřila Katharine Hepburn. Po její smrti byla vydražena za 19 200 amerických dolarů. (Kulmon)

• - Za svou poslední úlohu v životě získal Fonda jediného Oscara za hlavní roli. Dva roky předtím ovšem dostal čestného Oscara. (Kulmon)