Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

3DD!3

Wimmerův scénář není bůhví jak skvělý, ale má hodně dobrou myšlenku. Výborný Gerard Butler si navíc okamžitě získal na svou stranu nejen mě, ale i mou sestru a celý film jsme stáli za ním. Osobně jsem chápal proč to dělá. Sakra dělal bych to samé. Bohužel čím blíž jsme závěru tím víc z něj tvůrci dělají zápornou postavu, aby mohli vklouznout do zavedeného mustru. Ne že by tak celý film byl najednou špatný, jen bere Butlerovi určitou auru. Krade snímku něco co z něj mohlo udělat nezapomenutelnou podívanou. Nejde o to, co víte. Jde o to, co můžete dokázat u soudu. ()

Arachneuss

V třech čtvrtinách filmu pronese postava Gerarda Butlera: „Zatím jsem se jenom rozehříval." a divák při těchto slovech začne očekávat nějaké mega destrukční zakončení, jen aby dostal jedno velké.... nic. Posledních třicet minut dosavadní dění tak otřesně převrátí a překombinuje, že z hodného otce rodiny se znenadání stává záporák a ze zlého advokáta hrdina roku, takže jakékoliv šance o vžití se do jednoho z nich jsou ty tam. O (ne)logičnosti finálního "zvratu" se nemá smysl rozepisovat. Po (opravdu blbém) konci se pak pouze sám sebe ptám, zda-li náhodou nemají oba herci zaplatit hypotéku na dům či leasing auta... Jinak totiž nevidím důvod, proč do téhle rutině zrežírované taškařice lezli. Při závěrečných titulcích mi v hlavě vyvstaly pouze dvě otázky: 1. Proč já hlupák si to sehnal v Blu-Ray kvalitě? 2. Jaké z filmu plyne ponaučení, pokud vůbec? ()

hellstruck

Chtěla jsem se vyjádřit výhradně k filmu, ale nedá mi to - v komentářích čtu, že by svět potřeboval reálného Clyda! To vážně? Aby zemřeli nevinní lidé (jako i v tomhle filmu)? Jedna věc je "postarat" se o zkorumpované policisty, soudce a další - ale Clyde bezohledně zabíjel všechny, kteří prostě jen dělali svoji práci. To se trochu zamyslete.. Clyde není žádný hrdina, nebyl o nic lepší než ten parchant, co zabil jeho rodinu. Mimo jiné mi Butler vyloženě nesedl do hlavní role. Nad některými jeho výrazy a afektovaným projevem mi dost cukaly koutky. Z mých antipatií tedy vyplývá celkový rozpačitý dojem, proto tři hvězdičky. Jinak je pravda, že je děj strhující, napínavý a divák se nenudí ani minutu. ()

Le_Chuck

Kevlarový Majster N dáva dole celú Philadelphiu a ja vravím ano. Ano, skôr ako premýšľať sa treba nechať ťahať za ručičku. A odmenou budiž svižná oldschoolová konverzačka, ktorá dáva rozpomenúť, že Gray je ten fasa týpek čo natočil Vyjednávača. Spokojnosť aj keď sa bojím, čo so mnou spravia logické trhliny pri repete. 70% ()

Kaka

Gray je sice těžký rutinnér a zřejmě i navždy bude, ale lhal bych, kdybych tvrdil, že Citizen není v některých momentech zajímavým a relativně napínavým filmem. Překvapila mne brutalita některých scén a erkový rating, nepřekvapila mne trapná pointa a průměrný scénář. Mezi Butlerem a Foxxem to jiskří slušně, nicménně i tak je to pouze 50 procent využitého potenciálu (zdravíme scénaristu) a pyrotechnické efekty ala Backdraft a přestřelka na hřbitově evokující v některých momentech Šerify byly příjemná retro vložka. ()

Spiker01

Vůbec jsem nevěděl o čem film je a bylo to tak dobře. Čim míň o Ctihodném občanovi člověk ví, tím více si ho užije. Boj se spravedlností umí být krutý, zvlášť když se nebojuje o spravedlnost samotnou, ale o dokázání viny. Gerald Butler je rozhodně vinnen svou prozíravostí a nepředvídatelností, přičemž jsem mu věřil každý jeho skutek a ačkoliv se občas scénář topil v naprosto nesmyslném zabíjení, film si udržel tempo až do konce a pomalu poodhoval, čeho všeho je hlavní postava vlastně schopna. Skvělé a zároveň pohaté na zamyšlení o (nejen) americké legislativy, ačkoliv se rozhodně nejedná o nějaké intelektuální pokoukání...94% ()

akisha

Divnost. Líp se to charakterizovat nedá. Nesympatický postavy, z komorní pomsty rovnou ke globálnímu vyřizování účtů. Butlerova příprava na akci (ten skok o 10 let mě dost zmátl) a ta jeho schopnost geniálního plánování, ze který mohla bejt dost zajímavá odbočka, zde vůbec není rozpracována a rozhodně by to víc zaujalo, než s čím nakonec tvůrci vyrukovali. A Butler - ze začátku s ním divák soucítí - se vzápětí divákovi odcizí, protože úplně zmagoří. Jedinej, kdo se mi líbil, byla Leslie Bibb. SPOILER - a s tím tajným vchodem do vězení, co to jako bylo? silně mi to připomínalo něco na způsob útěku z pevnosti If - KONEC SPOILERU. Jediný plus bylo, když se kdesi u závěru Butler s falešným vousem blýskne nefalšovaným Leonidovým úsměvem. ()

Radko

Čím je rozsah pomsty megalomanskejší, tým - paradoxne - film stráca na zaujímavosti. Ak by sa to uťalo kdesi v dvoch tretinách, šlo by o vynikajúcu záležitosť. Takto len lepší priemer. ()

Falko

Vzdy mam pri filme nejake ocakavania a v tomto pripade som si myslel, ze sa to bude uberat podobnym smerom, ako aj thriller ROZSUDOK SMRTI (2007) s Kevinom Baconom, kde hlavny hrdina zobral spravodlivost do vlastnych ruk a vrahom sa jednoducho pomstil sam. Lenze v tomto filme ubehlo hned 10 rokov a tak som len cakal, co ten Gerard Butler ako pomstu prichystal. Nechcem nic prezradzat, ale len moj osobny pocit, ze sympatie k hlavnemu hrdinovi zacali s pribudajucimi minutami klesat, aj ked bol jeho plan dokonaly, avsak z mojho pohladu prehnany a slo to az prilis daleko. Avsak ako film ma velmi bavil a preto ma u mna jasnych 80%. ________ Jamie Foxx - (Nick Rice) +++ Gerard Butler - (Clyde Shelton) +++ Colm Meaney - (Detektiv Dunnigan) +++ Bruce McGill - (Jonas Cantrell) +++ Leslie Bibb - (Sarah Lowell) +++ Michael Irby - (Detektiv Garza) +++ Produkcia: Gerard Butler +++ ()

viperblade

"Někdy je malá spravedlnost lepší, než žádná." Tak tuhle větu nechtěl slyšet Ctihodný občan Clyde, kterému zabili ženu a dítě. A jak to tak bývá, naštvaný manžel a otec chce odpl… ne, on nechce odplatu, chce spravedlnost. A chce naučit lidi, jak se mají chovat. Takhle nějak by se dal celý film popsat. Ten, jenž má v některých momentech neuvěřitelné tempo (hlavně začátek byl pro mě šokem, že jsme šli rovnou na věc). Co je mi nanejvýše sympatické není jen obsazení, ale i chytrý scénář, který dává konečně ten správný prostor pro Gerarda Butlera. Možná, že konečně některé přesvědčil, že zvládne i náročnější role. Já to o něm věděl už z jiného filmu (Milý Frankie). Ale musí se nechat, ani Jamie Foxx nebyl špatný, fakt že ne. Ctihodný občan se tak na první pohled může jevit jenom jako pouhá kombinace Saw a Prison Breaku (jak trefně poznamenal choze) ale má něco, co ty dva projekty nemají. Fakt vypointovaný konec. (Nemluvím o Saw 1 a první sérii Prison Breaku). Nedělá mi problém 4,5 * zaokrouhlit nahoru. ()

castor

Bez zbytečných kudrlinek jdeme rovnou na věc. Moc sympatické, jak tvůrci celou hru rozehráli. Rutinér se světlými momenty (Vyjednavač) F. Gary Gray vzal příběh vykonavatele pomsty pěkně od podlahy a charismatický Gerard Butler dodal postavě, která se stala obětí systému, na alespoň nějaké věrohodnosti. Scénář rozhodně nepatří k nejchytřejším, ale nikdo nemůže kdákat, že by věděl pointu po pár desítkách minut. Law Abiding Citizen si navíc na nic nehraje, prostě chce diváka dostat do varu. Nicméně tahle provařená jednohubka začala asi takhle. Během jednoho poklidného večera se rozrazí dveře a ozbrojení muži vám navždy vezmou milovanou ženu a malou dcerku. Představa, že by mohli vyklouznout bez trestu je pro Clydea Sheltona doslova zničující, jenže právní systém skutečně selže a zahořklý Clyde po deset dlouhých let osnuje pomstu. Promyslí každý detail, naplánuje každý krok. A rafinované mordy všech, kteří tehdy volili snadnější cestu, mohou začít. A s tím i řada „šokujících“ odhalení, která chtějí trumfnout ta předešlá a připravovat si ornou půdu pro další kulišárny. Ne vždy se to podaří.. jenže já se chtěl jen bavit a toho se mi dostalo měrou vrchovatou!! Na udičku jsem se několikrát chytil a svět se nezboří, když jsem si to pro jednou užil!! ()

D.Moore

Solidní thriller, od začátku do konce nesmírně napínavý. Děkovat za to může námětu, jenž i z klasického tématu pomsty dovedl udělat svěží neokoukanou věc, stoprocentně také oběma hercům (Butlerův "taťka" vážně není dobrák od kosti, Foxxův návladní zase krásně tápe mezi tím, co je správné a co ne), režii a hudbě. Některé momenty ve Ctihodném občanovi (v jeho druhé polovině) viděné mi nicméně nepřipadly ani trochu reálné, respektive v normálním vesmíru uskutečnitelné. Jinak - opravdu dobrý film. ()

ripo

už takmer klasická šablóna, kde potupený muž, ktorého pripravili o rodinu, berie spravodlivosť do vlastných rúk a snaží sa pomstiť smrť svojich blízkych. Neverí právnikom a celému právnemu systému a na základe svojej brutálnej pomsty chce dokázať, že celý právny systém, kde má väčšie práva vrah, než poškodený, je postavený na hlavu. ... Scenaristický to bolo poslabšie, ale film donúti diváka, aby film dopozeral. Tempo príbehu je na dobrej úrovni, niektoré momenty pomsty doslova šokovali. 3,5**** ()

Spooner

Podobné thrillery, kde proti sobě stojí dva rovnocenní protivníci, ze kterých má každý svou pravdu, mám hodně rád. F. Gary Gray už navíc Vyjednavačem přesvědčil, že podobné filmy točit umí. A tady tomu není jinak. Celý film má hodně slušný tempo, je to napínavý, některý scény jsou pomalu až mrazivý a celou stopáž jsem se výborně bavil. Herecké duo je navíc opravdu výborný a scény, kdy Foxx vyslýchá Butlera, kterej si diktuje svoje podmínky, nemají chybu. Bohužel co několik chyb má je scénář. První hodina a něco je slušná, dialogy jsou výborně napsaný a ani ono prozrazení Butlerovy zručnosti a inteligence mi tolik nevadilo. Jenže když se v nějaké 2/3 filmu provalí, jak byly vůbec oběti zabíjeni, tak to jde celý do kopru. Za tohle vysvětlení by scénárista zasloužil přinejmenším facku. To už pak bylo pryč pomalu i všechno to napětí. Což je opravdu škoda, protože jinak jde o opravdu nadprůměrný thriller. 70% ()

petero

Gerard Butler napravuje skorumpovaný právny systém a to s takou charizmou postavy že prekonáva svojho linajkového Leonidasa ľavou zadnou. Logika, logika, logika. To je slovo ktoré zaznie v každom komente k tomuto filmu. Ale prečo neprižmúriť jedno oko a nenechať sa unášať prešpekulovanou pomstou a po Vyjednávačovi ďalším podareným zárezom F. Gary Graya. ()

Davies182

75%. Co se Ctihodnému občanu povedlo na výbornou, byla nepříjemná nejistota do poslední minuty snímku, jestli mám Butlerovu hrdinovi fandit, a nebo ho nenávidět. Vždy, když mi zdravý rozum pomohl se během stopáže rozhodnout a já jeho postavou ze srdce opovrhoval, se situace otočila, a já mu o pár scén později zase držel palce... Je to docela psychologický snímek, řekl bych, který divákovi podsouvá nepříjemné myšlenky a pravdy, i když často zabalené do nesmyslných řečí a minimálně nereálných až vtipných okolností. K hercům nemám větší výtku a Foxxe si začínám cenit (je mrazivě přesvědčivý, dokonalý naturel); Gerard Butler tento rok stihnul tři poměrně velké role v rozdílných filmových žánrech! Čekal jsem možná více akce... no a jinak je to přesně ten mix dvou filmů, které jsou tu tisíckrát omýlány v komentářích pod / nade mnou - v jednom figuruje chladnokrevný Jigsaw a ve druhém donekonečna utíká federálům Michael Scofield. ()

gogo76

Filmy o pomste mám rád a poviem na rovinu, že som čakal niečo v štýle Rozsudku smrti s K. Baconom. Scény vyvraždenia rodiny bývajú v podobných filmoch naozaj silné, preto ma dosť zaskočilo ako rýchlo a bez emócií to bolo v úvode vybavené. Nakoniec to nebol zlý film, ale množstvo plánov , ktoré vždy vychádzajú na 100% , to je trošku nedôveryhodné. Chýbala mi tam improvizácia, zmena niečoho, čo nevyšlo podľa jeho predstáv, jednoducho vždy sa niečo poserie. Tu nič. Takto to vyznelo dosť nereálne. Režisér mal dobrý úmysel, veď kto by nechcel zraziť na kolená tento systém / u nás je to ešte horšie/, ale v momentoch, keď by ste mali byť na 100% zžitý s hlavným hrdinom, som zrazu začal pochybovať, či tých štátnych úradníkoch nezabil priveľa. Pochybnosti o jeho spravodlivej pomste vyvoláva najmä zbytočná smrť Foxxovej asistentky, ktorá vlastne bola na jeho strane...60-70%. ()

Xmilden

Veliká škoda dřívějšího odhalení pointy. Takto se film bohužel nemůže řadit k nečekaným peckám typu Sedm nebo Obvyklí podezřelí. Tady prostě skandální závěr příjde o nějakých 20 minut dříve než by člověk chtěl. Ale jinak se jedná o luxusní podívanou. Celý film jsem nepokrytě fandil Butlerovi a jeho zvrhlému plánu udělat z těch krys, co nám vládnou a řídí naše osudy za vidinou vlastního zviditelnění, sekanou. Režisér tedy naprosto oprávněně ukazuje zvrhlost dnešního práva, kdy se dá domluvit za přiznání prakticky cokoliv. Jenom dobře že zde existují takoví Sheltonové, kteří nad těmito věcmi nemávnou rukou, ale jdou s tím sakra něco udělat! Jednu chvíli sem si nemohl odpustit srovnávat film se Saw, ale naštěstí mě ta myšlenka opustila. PS: Dovětek: v roce 2018 se o zase až tak luxusní záležitost nejedná. Foxx nehraje moc dobře a že je Butler kopyto jsem zjistil už někdy 5 let zpátky. Režisér F. Gary Gray není bůhvíjaký kouzelník. Ctihodný občan je takový hodně jednoduchý film. 60% ()

Real Tom Hardy

Priam excelentne natočený priemer, ktorý z vody zabudnutia a z úst potenciálneho odporúčania vyťahuje len famózna a strhujúca one-man šou Gerarda Butlera s jeho diabolským plánom pre pomstu, ktorého kľukatá a nereálna cesta ku finále filmu je až neprirodzene vťahujúca. Ako som sa posadil k úvodným titulkom, po pár mihnutiach oka už bol koniec. Napätá jazda a chutné divácke sústo, podobne ako stredne prepečený T-bone steak s pripečenými okrajmi, špargľou, hranolčekmi a iPodom, na ktorom hrá banger 'Eminence Front' od The Who. Kritika superschopností Butlerovej postavy je ale na mieste. (∞ 2010-2011) (23.6.2013) (2014) (15.3.2017) (9.9.2023, sk dab) "Choď do riti s hranolkami!" ()

Phobia

"Ctihodný občan" měl zpočátku slušně našlápnuto do čtyřhvězdičkových výšin; námět nasrané oběti zločinu, co se rozhodne bojovat proti zvrácenému systému, který chrání zločince, má grády a s dobrým zpracováním byl úspěch na dosah. Jamie Foxx má sice daleko k mým oblíbencům a Butler svému hrdinovi zapomněl vdechnout patřičně mrazivé charisma, přesto jsem se první dvě třetiny docela obstojně bavila. Jenže pak zřejmě scénáristu udeřila manželka fortelnou litinovou pánví přímo přes kedlubnu a drama se změnilo v komedii. Čím více odhalování a vysvětlování, tím debilněji film působil. Vlivem zmíněné stupidity je mi skoro trapně, že dávám třetí hvězdičku. Velká škoda, takhle zmrvit slibný potenciál. Vezmu v úvahu morální poselství a pokusím se zapomenout na posledních 15 minut, pak by to s odřenýma ušima na 60% stačilo. ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)