Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

Real Tom Hardy

Priam excelentne natočený priemer, ktorý z vody zabudnutia a z úst potenciálneho odporúčania vyťahuje len famózna a strhujúca one-man šou Gerarda Butlera s jeho diabolským plánom pre pomstu, ktorého kľukatá a nereálna cesta ku finále filmu je až neprirodzene vťahujúca. Ako som sa posadil k úvodným titulkom, po pár mihnutiach oka už bol koniec. Napätá jazda a chutné divácke sústo, podobne ako stredne prepečený T-bone steak s pripečenými okrajmi, špargľou, hranolčekmi a iPodom, na ktorom hrá banger 'Eminence Front' od The Who. Kritika superschopností Butlerovej postavy je ale na mieste. (∞ 2010-2011) (23.6.2013) (2014) (15.3.2017) (9.9.2023, sk dab) "Choď do riti s hranolkami!" ()

lesumir

Gerard Butler tento rok potřetí, potřetí jinak, ale potřetí vlastně úplně stejně. Zručně, hodně zručně a sofistikovaně vytvořený thriller, který stoupá i padá na hlavní postavě. Díky jeho úsměvu a přirozenému šarmu s ním divák sympatizuje celou dobu (ač by neměl), ale na vyšinutého magora fakt ještě nedozrál, díky tomu je film chladný, bez emocí. ()

cheyene

Velmi drsný začátek, jehož úroveň postupně klesá a klesá, až nakonec sledujeme pohádku pro dospělé, která obsahuje docela nelogické scény (nebo mi ta logika unikla). Přesto jsem se bavil a hodnotím tedy 3,5*. Rozhodně se mi líbila postava J. Foxxe a s ní spojené jeho herectví. ()

Hrabka

Zpočátku to vypadalo na hodně chytlavý thriller, dobře rozehraný. Ovšem poté, co se film vypořádal s úvodní odvetnou myšlenkou, se z toho "nečekaně" stane jen další americká hrdinovka, kde se ti praví hrdinové mění, jak na houpačce. Navíc to, co v tomto filmu dokáže postava Gerarda Butlera, by nedokázal ani Chuck Norris v nejlepších letech. Neříkám, že to není poutavé, dost lidí to určitě dostalo, i mě to jakš takš dokázalo zabavit, ale jak ten film vyznívá, to je hrozný. Z dobře rozjetého thrilleru se stane akční úlet s tak geniální zápletkou, že americké publikum tleská ve stoje. 65% ()

paascha

Očekávání bylo veliké, potenciál nevyužitý a zklamání přiměřené. Čekal jsem trochu normálnější konec, trochu víc pomsty a nenávisti. Takhle to působilo moc uměle ()

Fiftis

Film síce boduje relatívnym množstvom viac-menej vydarených nápadov, len do neba volajúco chabý narýchlo zbúchaný záver pre mňa neveriacky valcuje každučký moment filmu. Pevne by som chcel veriť, že režisér ani len nezamýšľal tak prosté a (ne)pochopiteľné ukončenie, no po tom očakávaní, ktoré mi ako divákovi predloží v takmer dvoch výživných hodinách, mi nezostáva nič iné, ako tú jednu žiarivú hviezdičku smutne odobrať. ()

Hunt

dobrá atmosféra a 1/2 super. Když se však hlavní postava mění v chladnokrevného vraha a jeho činy už nejsou nějak zvlášť možné obhájit, tak to pro mě ztrácelo kouzlo....a ten tunel byl trochu moc.... ()

Shakers

Konečne nejaký poriadny Thriller! Skvelý Jamie Foxx a hlavne Gerard Butler, príbeh zaujímavý a napínavý až dokonca a v samotnom závere nechýba štipka emócií! Vôbec som nečakal, že by ma tento film až tak prekvapil a zaujal. Ten koniec ma rozhodne zaskočil. Čakal som niečo úplne iné. Obľúbený soundtrack: Designs, Law Abiding Citizen. 90% - 5* ()

Pepinec

Vrchol romantického pobytu v pětihvězdičkovém hotelu mezi šváby pro mě nastal při projekci one man show muže s pohledem krvelačné šelmy. První polovička byla na francouzáka, druhá – pravda – na ´ty ty ty´. Ale i ve vztazích přeci my chlapáci říkáme, že holky jsou našimi lepšími polovičkami (z čehož jasně vyplývá, že sami stojíme za starou bačkoru) a stejně je právě ta naše láska tou největší na světě. Tak proč si brát jiný metr na film? (Filmfest Hurghada 2012, 24/67) ()

Big Bear

Začátek začal hustě a nečekaně. Rozčarování na rozhodnutím soudu mne sice rozčílilo , vzápětí se mi však dostalo zadostiučinění v podobě hodně brutální pomsty. Chápu o co šlo Butlerovi při psychologickém přetahování s detektivem, krásně to navíc charakterizuje scéna: Sáhněte na mé děti a zabiju vás! Jenže pak už to začalo brát moc velké otáčky a z hodně dobrého rozjezdu ze kterého mrazilo to spadlo do obyčejného akčního filmu. Výbuchy policejních aut a zbytečná smrt policistů..navíc vše řízeno z cely.... proč. Jako by scénář dopisoval někdo jiný. I tak, už jen pro ten začátek a pomstu s flexou ve staré farmě či co to bylo - rozhodně doporučuji shlédnout. Na 4 * to ale není. ()

Madsbender

Lobotómia z rúk samotného boha pomsty. Ale nižšie nejdem, prišiel by som o jedno z tých pár amerických guilty pleasures, ktoré ja tak rád. A rád spomínam na časy, keď som vídal zachmúrenú tvár znepokojeného Jamieho Foxxa a zlovestný pohľad Gerarda Butlera na každej autobusovej zastávke. Žargónom pouličnej mládeže, "tá nekompromisnosť je desne cool". A pri tom zatiaľ zostanem. ()

sheen

Lehce nadprůměrný a zábavný thriller, parádní příběh a atmosféra. Bulter si mě okamžitě získal, cítíl jsem s ním a schvaloval mu to, bohužel to nedopadlo tak jak bych chtěl, ale tak to ani dopadnout nemohlo xD ()

Ketri

Je to tak 3,75. Film měl spád, ty odkazy na možné propojení spojených sil Mossadu a KGB, které se snaží pomoci americkému nedemokratickému a zaostalému právnímu systému byly super. Konec byl opravdu slabinou filmu, ale mám pocit, že toto řešení odráží současnou situaci v USA. ()

petaspur

"Vaší devízou je krátká paměť!" Právníka Nicka Rice uspokojuje procentuální úspěch jeho případů, ale na tuhle rychlou dohodu jen tak nezapomene. Ctihodný občan Clyde Shelton totiž není spokojen s vyřízením případu své zavražděné rodiny formou účetní položky a rozjíždí svůj vlastní boj se systémem. Jeho pomsta má mnoho logických nedostatků, ale já jsem se bavil natolik, že jsem je nechtěl vidět. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +kruté, chytré, drsné, některé scény šokující, Gerard Butler i další herci dobře zvládají svoje postavy -příliš civilní, málo akční/// Řekl bych, že filmy o pomstě se mi nikdy neomrzí. Ať už to je Punisher, Max Payne, 96 hodin. Vždy tyhle film ohromí. Ctihodý občan si jde svou cestou, která je opět odlišná od ostatních. Jde na to chytře, promyšleně, někdy až šíleně, ale já mu to všechno žeru. A i když je v kontextu věci hlavní postava na té opačné straně zákona budete mu fandit víc než Jamiemu Foxxovi a jeho týmu. Na plný počet to není, protože tu chybí větší spád a víc akce, rovněž po obrazové stránce tomuto filmu netřeba plátno, stačí DVD formát, ale tohle všecko jsou jen nářky zhýčkaného diváka. Mnoho z vás tento film ocení takový jaký je./// Celkem 74%/// Podruhé viděno 28.5.2010 na DVD ()

Aky

Velmi pěkná, akční a stylizovaná ukázka toho, jak soudní systém není schopen najít ani hledat skutečnou spravedlnost. To neplatí jen pro americký trochu zvláštní způsob justice, ale obecně pro všechna ta přemoudřelá pipmprlata v talárech, která která nehledají, co se stalo, jako to napravit a jak pomoci obětem, ale prostě chodí do práce. Nechybí nic - příběh, akce, filozofie... ()

Cappuccino

Milujem na filmoch rýchle, prípadne adrenalínové, ale hlavne plnohodnotne do deja vťahujúce "štarty". A práve týmto nadmieru dôležitým kladom Ctihodný občan oplýva. Ale na rovinu - jedná sa o súdnické drama s prvkami krimi, ktoré neponúká prakticky nič, čo by ste už predtým nemali možnosť vidieť. Hlavný problém nastáva práve vo chvíli, keď si samotný divák uvedomí, že nevie komu veriť. Foxxovi, s rozpolenou povahou - na jednej strane dobrácky tatínek, na strane druhej.. jednoducho právnik? Alebo Butlerovi, snažiacemu sa o pomstu smrti svojej ženy a dcéry, niekedy za vlasy pritiahnutými a nelogickými vraždami (o odfláknutom závere už radšej ani nevravím..)? Je obrovská škoda, ako lineárne bol snímok poňatý. Nedá vám možnosť premýšľať, nedá vám možnosť rozhodovať. Odsýpa si svoje linky a vy mu ich máte prachprosto veriť. Obrovská škoda ale predovšetkým preto, že som sa neskonalo bavil a musím jednou slabšou hviezdičkou nadhodnocovať. ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)