Sedmé nebe

Peter Rommel

Jörg Hauschild

Kostýmy:

Sabine Greunig

Pro někoho šokující zjištění, že nejen pohlavní orgány osob mladých a krásných se intimně sbližují, není tím, na čem by film stál. Naopak, soulož je zde pojímána s nádhernou věcností, jako akt zcela přirozený v libovolném věku. Nenucenosti napomáhá bourání ostychu trochu morbidním humorem na oblíbené allenovské téma „sex a smrt“. Právě vědomí aktérů, že už si moc neužijí, že je s příštím orgasmem může trefit šlak, ale že by se vzhledem ke svému věku a společenským konvencím zároveň měli chovat „zodpovědněji“, pozdvihuje Sedmé nebe nad konfekční romance, jejichž hrdinové sice také sem tam řeší otázku bytí, spíše však z principu než z nutnosti. Zásluhou v rolích skvěle usazených herců a nefilmově ošklivé kamery jsem měl místy dojem jako při sledování dokumentu: o tom, co mne taky jednou čeká… jestli se toho dožiji a budu dostatečně fit, aby má druhá polovička nemusela na stará kolena dělat stojky. :-) 75%(5.11.2010)

Achich achich, ty věci lidské! Že si staroušci na ta stará kolena včas nepřečetli povídkové "Šílenství lásky" Henriho Barbusse (http://books.google.com/books/about/%C5%A0%C3%ADlenstv%C3%AD_l%C3%A1sky.html?id=rwJdHAAACAAJ), zvláště tedy myslím slepičku Inge... ;-] . . . Každopádně pak tenhle filmek je překvapivě vkusným a inteligentně lidsky syrovým příspěvkem k často tak tabuizovaným tématům sexuálních a vůbec mimomanželských vztahů seniorů v naší kultem mládí a estetikou svěžích krásných těl tak ovlivněné a deformované euroatlantické civilizaci... Jenom se mi trošku nechtěla věřit ta až přílišná počáteční romantičnost Ingridina záletného vztahu, ale to bude asi tím, že sám jsem už přece jen trochu staromladý skeptigik... ;o[] - - - - - (Poprvé viděno 28.10.2011 na >staronebeském prostoru< , hodnocení 212., komentář zde jako jednatřicátý - 28.10.2011)(28.10.2011)

• Dan9K

Začátkem, kdy jsou ke spatření tři čísla v poměrně brzkém sledu za sebou, jsem byl já, prase, nadšen. Škoda, že pak se z toho stalo natolik rutinní drámo předvídatelné od A až po Z, že jediné, čím se liší od čehokoliv jiného, je průměrný věk protagonistů (včetně komparzu) 75 let. Já bych snad dal i víc, snad dokonce o docela dost víc, ale druhá polovina, kdy v několika scénách patrně celý štáb usnul a až poté scénu uťal, mě trochu rozhodila.(11.7.2008)

To stáří je opravdu nechutná záležitost, většinou nás to ale nemine... zůstat .forever young by bylo fajn, láska je ale láska, když choděj babky s dědkama. Každopádně hlavní představitelke má můj obrovský obdiv, že při jejích tvarech odkvetlé Věstonické venuše měla odvahu se vůbec svléknout, o postelových scénách už ani nemluvě.(12.1.2011)

• Gimp

Utrpení starého Wernera. Jeho žena Inge se po třiceti letech manželství zamilovala do sportovce Karla. Ten, ačkoliv jeho erekce již není v šestasedmdesáti jistá (Není to top. jak říká Petr Novotný) dokázal jí učarovat vitalitou a bůhví ještě čím. Inge nevydrží tlak (Karlova penisu?) a svěří se o poměru manželovi. Werner to nebere zcela v klidu a dojde i na akt domácího násilí. Následuje dramatický několikaminutový záběr na to, jak někdo pláče a tak... A krajina podél dálnice rozhodně není tak hezká jako podél železnice :((((9.7.2008)

Nízkorozpočtové polodrama v podání čtyř herců a hrstky komparzistů, akční a úderné jako překapávané kafe. Sociálně slabí důchodci a jejich milostně-vztahové eskapády, ukončené předvídatelným pohřbem, na opravdové drama nevystačí, ale snaží se, to jo. Ale nnakonec stejně jediné, co utkví v paměti jsou velké prsy Inge, která vypadala jako má bývalá sousedka. Zajímalo by mě, jestli....:-)(31.5.2009)

Tyto filmy mají smysl... láska "podzimního věku" zpracovaná po našem-mladistvém stylu, proč to najednou kurňa někomu vadí..?!! Naši dědečci a babičky jsou přeci také milující lidé...nebo ne? :-))(23.10.2011)

Zdánlivě provokativním úvodem (explicitní zobrazení milostného aktu Inge s téměř osmdesátiletým milencem) je uvozen netradiční manželský trojúhelník mezi důchodci. Jakkoli se téma může zdát být maximálně bizarním - zvláště v éře kultu mládí a rozjuchanosti -, staví film diváka před velmi zajímavé otázky po soužití a (!) sexuální aktivitě lidí v pokročilejším věku. Vlastní schéma milostného vztahu je klasické a staré jako lidstvo samo. Přínos filmu je však právě v zobrazení milostného života v souvislosti s pokročilým věkem. Nelze samostatně posuzovat příběh a jeho protagonisty. Že je to film o důchodcích, je podstatné! Přestože je film skvěle natočený i zahraný, některé motivace hlavních postav a jejich emocionální prožitky (hlavně v případě Karla a Wernera) nebyly z mého pohledu dost propracované. Důsledky jejich chování byly zřetelně ukázány a měly silný dopad, ale jejich vnitřní myšlenkové pochody zůstaly neodhaleny. 3 a 1/2 *(27.9.2010)

Sedmé nebe je především skvěle vystavěným a zahraným milostným příběhem - věk představitelků v tomto případě nehraje roli a všude proklamovaná skandálnost erotických scén se také nekoná. Všechny sexuální scény jsou natočeny velmi vkusně a především přesně zapadají do vyprávěného příběhu. Sedmé nebe je smutným filmem odehrávajícím se v šedých dederonských interiérech s šedými a smutnými východoněmeckými hrdiny. Silná fixace na postavy, tragická eskalace celého příběhu a křesťanský pěvecký spolek komentující svými písněmi průběh děje - to vše upomíná na archetypálnost antických tragédií.(6.10.2008)

Pri tomto filme som si spomenul, že som kedysi liezol v Dolnom Kubíne na skalke jednu cestu s názvom Druhý Dych :)(14.5.2009)

• nascendi

Milostný trojuholník seniorov, v ktorom 74 ročný preberie 82 ročnému 68 ročnú? Búranie tabuizovaných tém? Protest proti kultu mladosti, zdravia a krásy? Dokument o sexuálnej aktivite seniorov? Tieto a ďalšie otázky mi vírili hlavou pri sledovaní Siedmeho neba. Považujem ho z film s nevierohodným začiatkom i koncom, medzi ktorými to tiež nevyznieva uveriteľne. Napriek generačnej spriaznenosti ma nezaujal, jeho označenie za romantický je úsmevné a cieľová skupina divákov, pre ktorých je určený, mi nie je jasná. Pokiaľ bolo ambíciou tvorcov nakrútiť film, ktorý seniorov rozladí a mládež pobaví, tak sa im to čiastočne podarilo. Ale pokiaľ by chceli dostať odo mňa viac ako dve hviezdičky, museli by asi nakrútiť úplne iný film.(10.11.2011)

Láska kvete v každém věku? Nevěřil jsem, dokud jsem to nespatřil na vlastní oči. Příběh o postarším manželství je propleten láskou, nevěrou a především sexem. Film mě velice překvapil svojí otevřeností a především stupňující se dramatičností. Z nevinného randění Wernerovo manželky se postupně hrotí situace a tvoří ten nepříjemný milostný trojúhelník. Báječný film s předvídatelným zakončením mohu jedině doporučit... "Víš jak šukaj osmdesátníci? ... Ona udělá stojku a on jí ho tam pověsí."(8.7.2008)

Mrak 9 je jasným důkazem toho, že tahle země JE pro starý. V režii Michaela Hanekeho to mohla být pecka.(11.7.2008)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - OPEN EYES - Otevřené oči, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.73/132(23.8.2009)

Sex se provozuje i v pokročilém věku. Láska kvete v každém věku. Láska je sobecká. Protřepejte, promíchejte a dostanete naprosto běžný milostný trojúhelník. Všechny tři hlavní hrdiny uvidíte poměrně záhy zcela nahé při sexu. Pokud by hlavními hrdiny nebyli důchodci, sotva by to mohlo něčím zaujmout. Nejhorší je hlavní hrdinka, která se chová jako kráva bez kouska empatie či aspoň rozumu. Nakonec se diví, že to celé dopadlo jinak, než si představovala. A přitom je tu vše kromě jejího chování zcela logické.(14.7.2008)

Úvodní milostný akt postaršího páru mě poněkud vylekal. Žádné příjemné koukání na milující se stará povadlá těla, řeknu vám... (jsem ještě poměrně mladá :-) ) Měla jsem obavy, že ve stejném duchu se bude odvíjet celý film. O sexu ale Sedmé nebe opravdu není. Spíš se zabývá univerzálním milostným trojúhelníkem. Láskou, která občas přichází ve chvíli, kdy ji člověk už ani nečeká. S ní spojenou nevěrou. Volbou, kterou tak jako tak člověk ublíží milované bytosti. Jedna žena mezi dvěma muži. A tolik složité a bolestné rozhodování. Hra, která nemá vítězů. Nemůže mít. Nemívá...(9.11.2008)

Sedmé nebe je důkazem toho, že láska kvete opravdu (skoro) v každém věku, o čemž se můžete přesvědčit na vlastní oči. Možná pro někoho, vzhledem k věku hlavních protagonistů odvážné, nebo neestetické, ale na to bych vůbec nebral zřetel. V záplavě jiných, podobných filmů s daleko mladšími představiteli rozhodně příjemné překvapení. A hlavní hrdinové, mají můj obdiv, já bych v jejich věku nevlezl před kameru ani náhodou.(2.2.2015)

Příchod stáři ještě nemusí znamenat, že člověk ztratí schopnost zamilovat se a přijde o sexappeal. Příchod stáří taky samozřejmě nemusí znamenat nástup moudrosti. Bohužel. Jinak by si Inge mohla vystačit s tím, že si popovídá o svém milostném vzplanutí s chápající dcerou a nemusela by vše vytroubit manželovi. Chvíle, ve kterých si matka s dcerou tak trochu vymění roli a svěřuje se jí se svým tajemstvím, se mi z tohoto filmu líbily asi nejvíc.(14.4.2014)

Staří lidé zamrzají o zimách vrásku po vrásce, po tváři jen stopy po víčkách a rtech./ Starý člověk taje, když po něm nechňape pařát - čas. Touha tváře po vyhlazení, v chůzi, té, co zbývá jen škobrtat, roztoužené šukání po cestě. Fábory Smrti nevlají v bezvětří, semenícím v lásce./ Pohyb krabatých těl starých milenců zastavuje nástěnné hodiny a třicet zažitých let manželství. - ... - V s(S)edmém nebi vyklíčila pravda - začarovaný kruh manželského soužití není začarovaný, pokud se s "láskavostí" krouží v kruzích. Když se však hlava zamotá, láska spadne a zvykne si na zemi. A z cesty obou jsou dvě. Jedna se větví, druhá vede do země. A příběh pěkně vypráví.(13.11.2008)

Vizuálne neveľmi príťažlivý film, obsahujúci (ne)obyčajný príbeh o láske a nevere. Zaujme však otvorenosťou zobrazenia sexuality. Žiadny šerosvit, tiene alebo náznaky, ale kamera, ktorá si odvážne nezatvára oči. Samozrejme, že táto otvorenosť sama o sebe ešte nie je ničím zaujímavým a prevratným, keby nesúvisela s vykreslením telesnej lásky milencov, ktorí už dávno prekročili dôchodkový vek. Láska nie je len výsadou Rómea a Júlie, Tristana a Izoldy, či mladých a krásnych ľudí, ale kvitne v každom veku. V tomto filme ide o niečo iné ako o estetický zážitok z nádherných a vyšportovaných tiel, ktoré môžu byť vystavené na všeobecný obdiv a posudzované aj kolektívne. V tomto prípade ide o skutočne intímny film, ktorý prináša až zarážajúci pohľad do súkromia na starobou zdevastované nahé telá milencov. Práve tento pohľad desí aj povznáša. Na lásku a sex má človek nárok kedykoľvek a v ktorejkoľvek etape svojho života. Film pekne dopĺňa hudba: znejú tu staré nemecké ľúbostné šlágre!(6.12.2010)

• Premiere_*

Že je to film o sexu starých lidí, by vás nemělo příliš odradit. Ale ani nalákat. Až příliš obyčejná, smutná love story.(2.10.2008)

4,5* Film natočený v duchu bratří Dardennových, popřípadě podle většiny pravidel Dogma 95. Dokumentární styl vyprávění, chvílemi naturalisticky syrový. Absence veškeré hudby, přirozené světlo, žádné příkrasy ani efekty. Film, ve kterém jen pravidelné schůzky seniorského pěveckého sboru dávají povědomí o tom, jak uplývá čas. A přesto jsem dlouho neviděl nic tak zneklidňujícího a působivého. Milostné vzplanutí k jinému muži a rozhodnutí, ke kterým se musí hlavní hrdinka postavit mohou potkat kohokoliv a v jakémkoliv věku. Jen v tomhle věku je to obzvlášť složité. A že jí to rozhodování nezávidím, je věc druhá. Má sledovat nejistou cestu krajinou srdce nebo se má ohlížet na morálku, etiku a kodexy, které nám všem linkují životy? Má právo na nový život? A v případě, že by znala sled věcí, rozhodla by se stejně? Jak byste se rozhodli vy? (A ještě něco, jestli jde někdo na tenhle film jen proto, ža zobrazuje tabuizované téma seniorského sexu a vnímá jej pouze touhle optikou, bude zklamán, o čemž svědčí i některé zdejší komentáře. Upřímně mi je líto, že někdo, kdo se absolutně nepotká s tématem filmu, pak hodnotí jednou či dvěma hvězdičkami.)(3.2.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2008 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(13.9.2014)

Téma, kterého se každý bojí... Přitom nás to čeká všechny. Skvělé hercké výkony, tenhle film dokázal zaujmout i mě a to jsem o tři generace mladši než protagonisté.(3.1.2009)

Sexuálně otevřený snímek o tragice mileneckého trojúhelníku, jehož vrcholy tvoří lidé důchodového věku, je z mého pohledu příkladem mimořádně dobře vystavěného příběhu, který je vlastně v životě naprosto běžný v jakékoliv věkové skupině a v kůži herečky v hlavní roli se jistě ocitlo mnoho z nás. ~ Wolke Neun však kromě tohoto osobního dilematu akcentuje sexuální život jako přirozenou součást stáří (mnohdy i dosti svérázným humorem: Víš, jak spolu souloží osmdesátiletí? Ona udělá stojku a on do ní prostě klesne.) ~ Mimořádně silné, syrové drama ze života.(12.11.2011)

Mazec :D Šel jsem na to trošku s předujetím, že to bude nějaká nechuťárna :D Ale vyklubal se z toho fajn filmek co ve mě vyvolal vlnu myšlenkových pochodů. Doteď pořádně nedokážu posoudit co by v podobné situaci bylo správné dělat. Ale myslim, že ta ženská se měla trošku víc zamyslet kolik jí je a co dělá. Dobře celej život se podřizovala jak řiká, ale kdo ji sakra nutil? Když si takhle "spackala" život s takovym ňoumou, tak si měla říct sem blbá je mi 70 teď už s tím asi moc nenadělám. Jenže ona se rozhodla nadělat, což je na jednu stranu pochopitelné ale při téhle volbě bych už asi hodně zvažoval zda to tomu druhýmu říct a nebo ho nechat v milosrdný lži a zatlouct to. Protože ono opustit chlapa, kterýmu je přes 70 (a neni milionář :) ), neni pro něho zrovna moc příjemný žít s myšlenkou, že až do smrti bude na starý kolená sám. I když to byl takovej ňouma :) Ale když to 30 let manželství drželo pohromadě asi by se to už tak mělo nechat. Druhá chyba byla, že když už se s tim ten chlap skoro srovnal, tak ho dorazila změnou postoje a opustila ho nadobro. Tohle by bylo na delší diskuzi asi :) Nicméně, natočený to bylo výborně.(11.7.2008)

Naturalismus je tu jen tvrda slupka, ktera ozvlastnuje, ale jinak v podstate neni dulezita. Respektive je - pridava jeste vetsi kontrast krehkosti hlavnimu sdeleni filmu. Laska proste muze dopadnout vseljak a pro me je cennej hlavne racionalni realismus, se kterym Dresen k tomuhle jednoduchymu sdeleni pristoupil. Takhle nejak ten zivot proste vypada.(7.10.2011)

Po vizuální stránce dost odvážný snímek. Ne každý film nám otevřeně naservírovává sex mezi seniory. Pro mnohé jako by v této věkové kategorii už žádná otevřeně vyjádřená intimina ani neměla existovat. Co když ale duše ještě žije a tělo ještě cítí? O tom všem je tento krásně citlivý a intimní film, který nesoudí, jen poukazuje na jednotlivosti. Hold patří všem hlavním hercům, kteří se nebáli obnažit se před kamerou ve věku, kdy už mnozí na své tělo i duši rezignovali...(13.11.2011)

Minimalistickým způsobem natočený silný příběh o tom, jak barevný a mnohotvárný může být podzim života... Další z výborných nových německých filmů. Nevím, možná jsem to jenom dřív nezaregistroval, ale zdá se mi, že současná německá filmová produkce má velmi dobrou a navíc stoupající úroveň. Nebo alespoň východoněmecká, prostě ty filmy, jejichž děj se odehrává v Berlíně, Meklenbursku a Pomořansku.(28.10.2011)

Přesných 50%. Otevřené sexuální scény aktérů v pokročilém věku mě nijak nevadily, zato rozvláčnost děje v druhé polovině už více. Vlastně se jedná o klasický milostný trojúhelník, se zajímavými aspekty - a to nejen tolik polemizovaný věk, ale i to, že nevěrná je žena, žijící ve velmi harmonickém a sexuálně naplněném vztahu - ze kterého se nakonec rozhodne odejít. Opustí svémo muže po 30 letech manželství, což se zas tak často nestává. Ale jak je vidět, nesmí se usínat na vavřínech :-)(9.10.2008)

Pryč s kultem mládí!(20.11.2012)

Klasický příběh milostného trojúhelníku neklasicky mezi sedmdesátníky. Asi 65 letá Inge se zamiluje do 76 letého Karla a rozhodne se opustit svého manžela Vernera, se kterým dosud žila v harmonickém a evidentně věrném vztahu, kterému nechybělo porozumění, něha ani sex. Film je neuvěřitekně pravdivý a otevřený, nezastavuje se ani před milostnými scénami, a že jich není zrovna málo, nešetří herce ani diváka přikrašlováním. Chce nám sdělit, že život je stejný ve dvaceti jako v sedmdesáti letech, člověk se dokáže bezhlavě zamilovat jako poprvé, mít vyčitky, prožívat vášeň. Neřeší a ani nemůže řešit morální aspekt takového vtahu, to je vždy mezi člověkem a jeho svědomím. Jen ukazuje, že opustit mladého manžela či malé dítě je stejně kruté, jako opustit starce nad hrobem. Ale ta blízkost konce je právě mnohem silnější argument, proč svou poslední možnost vášnivého románu nevyužít. Pomalý rytmus filmu podtrhuje atmosféru starých milenců a scény z pěveckého kroužku, který Inge navšťevuje, působí sice směšně, ale obyčejné lidové písničky s prostými texty přesně film dokreslují. Snímek se určitě nebude líbit mladší generaci, bude je pobuřovat představa, že jejich babičky a dědové ještě dělají věci, které jsou přeci vyhrazené jen mládí, že svá bezzubá ústa používají i na něco jiného, něž je žvýkání v kávě namočeného chleba, bude je znechucovat tvrdost reality, propadlé tváře a povislá kůže. Ale mně tato perspektiva, vidina, že na stará kolena nebudu jen krmit v parku holuby, naplňuje radostí.(5.10.2008)

Duchodci to chteji taky a porad :). Laska a sex kvete v kazdem veku i sedmdesati. Dej je trosku predvidatelny, hlavne konec. Aspon jsem se dovedel jak to delaji osmdesatileti :).(10.10.2008)

• Psice

Ke zhlédnutí Sedmého nebe mě vedla hlavně myšlenka filmu – detabuizace sexuálních vztahů mezi seniory a zobrazení lidského těla sešlého věkem na filmovém plátně. Díky tomu, že ve filmu nezazněla žádná hudba a bylo využíváno efektu „roztřesené kamery“, bylo dodáno na autenticitě a divák byl o to víc vtažen do děje (tady a teď) - ale do jakého!? Předpokládala jsem, že bude mít film nějaký příběh a onen sexuální motiv do něj bude pouze zakomponován. Bohužel jsem ale získala pocit, že se dívám na jakési „senior porno“, protože první polovinu filmu tvořily převážně sexuální scény a příběh jako kdyby ani nebyl podstatný (očekávala jsem, že do děje co nevidět vstoupí instalatér, který jde opravit prasklé vodovodní potrubí…). Příběh se ale nakonec „rozjel“ (pokud se to tak dá nazvat) a vyústil v drama, za které by se nemusela stydět ani Danielle Steel či Rosamunde Pilcher…(2.4.2011)

Všechna čest ústřednímu triu představitelů a Ursule Werner zejména. Čekala jsem, že Sedmé nebe bude stát především na snaze šokovat explicitními sexuálními scénami seniorů, ale bylo to nakonec jejich bezprostřední herectví a Dresenova režie, které z Wolke Neun udělaly velmi realistický, zdařilý snímek, který dokáže zaujmout a přimět k přemýšlení i generaci podstatně mladší. Snad jen ten konec mi přišel až příliš vyhrocený.(13.11.2011)

• finn

Když chtěl někdo pro diváky věřně zachytit šukající důchodce, pak bych prosil nějaký děj. Film je o ničem, nazjímavá nuda ke všemu ukončená na efekt tragicky. V paměti mi zůstal jen obraz tří nahých sedmdesátníků. Na tohle nemám kufr a nejsem sám, když z projekce (ve Varech) odešlo odhadem 10 lidí :)(9.7.2008)

Tvrdá rána pro všechny, kdo tajně naivně doufali, že takoví starouši už přece nemůžou mít sex. Několik dost naturalistických scén hned zkraje Devátého mraku alias Sedmém nebi nás ujistí, že můžou, a taky mají. Legrace byla, jak se všichni v sále při těch milostných scénách nervózně vrtěli a v duchu nadávali tomu, kdo do infa o filmu do programu zapomněl napsat, že když Inge vrací Karlovi kalhoty, tak sice dojde k sexu, ale k sexu trochu vyšší věkové kategorie;) Ale k filmu; je to klasická "vztahovka", oslovující řekla bych spíše ženské (a starší) publikum, takže muže to nemuselo zase až tak vzrušovat - teď mám na mysli to celé řešení co a jak a s kým a svědomí a a lásku a smrt a touhu...vlastně je to celý život pořád dokola.. jen Inge už má na kahánku, takže rozhodování musí být těžší..Pro mě zajímavý film, možná jen místy až příliš rozvláčný a zdlouhavý, ale v sedmdesáti už je to možná všechno tak nějak...pomalejší:)(12.7.2008)

• LuckyK

Téma je samozřejmě velmi důležité a dosud tabuizované. Proč by důchodci neměli prožívat stejné vztahové peripetie jako jiní. Dobře víme, že Němci se vyžívají v úchylárnách, ale je nutné hned od začátku do toho bušit jako králici, dlouhé scény explicitní, pořád se promenádují nazí, to přece už není pro vyznění a myšlenku tak nutné. Vypadá to jako na typicky evropské nuda pláži plné německých sedmdesátníků. Ale ta forma!!! Zdlouhavé, ještě méně dynamické než dokumentátní film, nudné bez děje, roztřesená kamera, střih strašný.(27.9.2009)

Nahota a sex v kombinaci se starými lidmi nejsou pravda úplně to, na co jsme na plátně běžně zvyklí, ale jistě to není jediné, čím by byl tenhle film zajímavý, krom toho tyto záběry trvají dohromady asi jen několik minut. To, kvůli čemu se stojí za to dívat, je vykreslení postav, jejich osobností, prožívání a chování. Výsledný dojem je velice skutečný, nemálo k tomu přispívá i kamera provedená spíše ve stylu dokumentu. Ty scény ze sboru mě bavily obzvláště.(11.2.2011)

Může kvést láska opravdu v každém věku?! Tak jestli ano,můžeme se všichni na moc těšit... Ale zapomeňme na předsudky.(9.1.2012)

Líbilo se mi, že se tvůrci nebáli vytasit se s poněkud tabuizovaným tématem sexu v pokročilém věku a ani herci se nezdráhali ukazovat své obnažené partie. Ostatní už byl jen prostý příběh o cizoložství s poněkud smutným koncem.(4.8.2008)

Hluboký úklon nepatří jen tolik proklamované práci režie, ani obdivuhodné odvaze s jakou herci obnažují svou intimitu, ale především způsobu jakým toto prezentují. Totálně realistické a naprosto strhujícím způsobem uvěřitelné herecké výkony jsou tou pověstnou třešničkou originálního, pikantního a přece tak obyčejně lidského filmu. Přesvědčivost a uvěřitelnost emocí, kterou může devadesát procent zaoceánské produkce jen tiše závidět. Bravo!(22.11.2011)

Ten film je tak trochu ode všeho něco. Celé to na konci vyzní jako drama, ale je v tom fimu také romantika, komediální prvky a občas jsem měl pocit, že sleduji dokument "ze života seniorů" (podobně jak bývají různé dokumenty z přírody, např. ze života šimpanzů :D jen doplnit nějaký mluvený komentář...). Ale líbilo se mi to a téměř k tomuto dílku nemám výhrad, bavil jsem se a občas i docela zasmál - zvlášť, když se chechtali i ti staříci ;-). Pro mne bylo zajímavé překvapení, že se najde někdo, kdo poslouchá (jako relax) zvuk parní mašiny a vlaků z gramofónové desky ;-)(28.10.2011)