Wendy a Lucy

Scénografie:

Ryan Warren Smith

Kostýmy:

Amanda Needham

Komorní film o křehké, lehce zmatené, nervózní mladé ženě, která z blíže neurčeného důvodu vydala za prací na Alijašku, ale kvůli poruše auta uvízla se svým psem v jakémsi zapadlém městě na severu USA. Příběh je takřka minimalistický – protagoistka Wendy se shodou okolností nalézá ze svého pohledu v bezvýchodné situaci a po učinění těžkého (a pro diváka překvapivého) rozhodnutí se z ní nakonec dostane. Atmosféru filmu prostupuje poetično osamělých parkovišť, železničních tratí a zvuku projíždějících aut na dálnici; režisérka v něm dokázala věrohodně vyjádřit pocit existenciální hrůzy hrdinky. Formátově se jedná o kratší film, dal by se charakterizovat jako „artový“. O autorce bych řekl (hodnotím pouze podle Wendy & Lucy, žádný další režisérčin počin jsem neviděl), že by jí neseděly “velké” narativy, na druhou stranu jí nelze odepřít, že ve svém počinu předvedla, že umí natočit film po psychologické stránce hluboký a autentický.(20.6.2011)

Na Wendy a Lucy vidím hlavné neduhy festivalovej produkcie. V hlavnej úlohe najlepšie socka, ktorá vzbudzuje súcit, pokiaľ sa nejaký zamestnanec chová podľa pravidiel, tak ho ako diváci hneď odsúdime. Pritom v realite by sme sa zachovali rovnako a takéto socky odsudzujeme. Problém je v tom, že takto inteligentní a milí takmer bezďáci skoro vôbec neexistujú, režiséri vytvárajú postavy asi podľa ľudí zo svojho okolia, myslím podľa povahy, ale vtelesňujú ich do úplne iných postáv z iných sociálnych vrstiev. Kupodivu mi to tu nijako zásadne nevadí, asi preto, že nie som takouto tvorbou extra zvlášť zavalený. Navyše americký nezávislý film všetci milujeme, Michelle Williams nezakryje svoj šarm ani v tomto outfite a sú tu aj tie nevinné psie oči....(5.8.2013)

Protože to bylo svobodný! Protože tam byla jedna, ale i druhá strana mince! Protože ten pes měl nádherný oči! Protože vlaky patří k mým oblíbeným dopravním prostředkům, leč mnohokrát váznou! Protože bez práce nejsou koláče! A hlavně: protože Michelle Williams je perfektní herečka!! Wendy a Lucy a jejich cesta na dno s klackem a obojkem. Prostě americké nezávislé léto.(20.6.2010)

Skvělý film, který jsem sledoval s nemalým zájmem. Představuje dosti neradostnou podívanou, protože ukazuje Ameriku v jedné z jejích nehostinných poloh - tohle je filmová zpráva ze světa lidí s neútěšnou přítomností a žalostnými vyhlídkami. Světa, kde je člověk rád za jakoukoli práci a kde je k životu na ulici už jen malý krůček. Herecky vynikající Michelle Williams zde ztvárnila postavu, o které vůbec nic nevíme - trochu se poodhalí při telefonátu s rodinou a dialogu s partičkou podobných vyděděnců jako je ona, jimž svěří svůj cíl dostat se na Ajlašku za prací, ale co je vlastně zač, jakou má minulost, odkud pochází a před čím utíká (utíká?), to se za celou dobu nedozvíme, a divák si to může jen domýšlet. Což je filmový přístup, který mi je sympatický, protože otvírá dveře vlastnímu přemýšlení nad sledovaným obrazem a výrazně individualizuje filmovou percepci tím, jak tam každý najde něco jiného - tohle je podle mě film, u něhož pravděpodobně nenajdeme dva lidi, kteří by ho vnímali zcela identickým způsobem. Pro někoho to bude k uzoufání nudná ukázka nezávislé filmařiny, pro jiného možná dojemná storka o tom, že lidi bez peněz by neměli mít psy, a další tam třeba zase najde generační výpověď eskapistů, kteří před zpackaným životem a vlastní minulostí utíkají co nejdál. Filmová Wendy si se svou situací poradí po svém a nezbývá, než jí držet palce - a dlouze se domýšlet, jak by asi její osudy mohly dále pokračovat. Tohle je film, který ve vás bude v optimálním případě doznívat hodně dlouho.(4.8.2013)

"Pane, já jsem ještě s nakupováním neskončila !! Vyšla jsem ven ze dveří jen náhodou, za ty konzervy bych samozřejmě zaplatila !!" ;) Mám slabost pro roztomilou Michelle Williams, ne už tolik pro (pseudo)artové záležitosti nezávislých filmařů.. Nicméně !! ;) Snímek Wendy a Lucy patří k těm nejsilnějším intimním dramatům, jaké jsem viděl, příběhu sluší celková strohost, umírněnost, hřejivě lidské dialogy a famózní úsporné herectví Michelle Williams, ani nutně nevyznívá depresivně a já jím byl naprosto pohlcen, byť musím přiznat, že vlastní zkušenosti, díky nimž se divák dokáže s filmem ztotožnit, nejen hovoří o civilnosti a věrohodnosti scénáře, ale občas i poněkud zkreslují skutečnou kvalitu filmu !! Talentovaná režisérka a rodačka z Miami Kelly Reichhardt, která vyrostla v policejní rodině, sice nechává děj příběhu jakoby postávat u cesty, ale má neskutečný tah na branku, jeden tak z tohoto nesmírně dojemného a silného snímku dokonale cítí, jak dlouhá právě tahle cesta ještě pro Wendy bude.. [ Pouze v původním znění s titulky !! ](4.8.2013)

• - Michelle Williams v rámci příprav na roli spala několik dní v autě. (aluna)

• - Michelle Williams vypadala během natáčení tak zanedbaně, že jí kolemjdoucí, co si přišli popovídat se štábem, naprosto ignorovali. (aluna)

• - Michelle Williams si během natáčení neholila nohy a neupravovala nehty na rukou, po natáčení dostala od svojí kamarádky Busy Philipps manikúru a pedikúru. (aluna)