Wendy a Lucy

Scénografie:

Ryan Warren Smith

Kostýmy:

Amanda Needham

Skvělý film, který jsem sledoval s nemalým zájmem. Představuje dosti neradostnou podívanou, protože ukazuje Ameriku v jedné z jejích nehostinných poloh - tohle je filmová zpráva ze světa lidí s neútěšnou přítomností a žalostnými vyhlídkami. Světa, kde je člověk rád za jakoukoli práci a kde je k životu na ulici už jen malý krůček. Herecky vynikající Michelle Williams zde ztvárnila postavu, o které vůbec nic nevíme - trochu se poodhalí při telefonátu s rodinou a dialogu s partičkou podobných vyděděnců jako je ona, jimž svěří svůj cíl dostat se na Ajlašku za prací, ale co je vlastně zač, jakou má minulost, odkud pochází a před čím utíká (utíká?), to se za celou dobu nedozvíme, a divák si to může jen domýšlet. Což je filmový přístup, který mi je sympatický, protože otvírá dveře vlastnímu přemýšlení nad sledovaným obrazem a výrazně individualizuje filmovou percepci tím, jak tam každý najde něco jiného - tohle je podle mě film, u něhož pravděpodobně nenajdeme dva lidi, kteří by ho vnímali zcela identickým způsobem. Pro někoho to bude k uzoufání nudná ukázka nezávislé filmařiny, pro jiného možná dojemná storka o tom, že lidi bez peněz by neměli mít psy, a další tam třeba zase najde generační výpověď eskapistů, kteří před zpackaným životem a vlastní minulostí utíkají co nejdál. Filmová Wendy si se svou situací poradí po svém a nezbývá, než jí držet palce - a dlouze se domýšlet, jak by asi její osudy mohly dále pokračovat. Tohle je film, který ve vás bude v optimálním případě doznívat hodně dlouho.(4.8.2013)

Michelle Williams je přes svůj věk zkušenou veteránkou americké kinematografie, s troškou nadsázky by se dala nazvat princeznou americké nezávislé scény. Svým talentem v pohodě utáhne hlavní roli a tu střapatou holku, která se jen tak toulá, přežívá a kašle na budoucnost, jí věříte. Příběhy o kamarádství člověka se zvířetem patří ke spolehlivým tahákům a ta správná dávka emocí se najde i v tomhle snímku. Potíž je ale se scénářem, který je trochu prázdný a moc důvodů ke spokojenosti nenabízí. Jako závěrečná práce studenta filmové režie by to bylo na pět hvězdiček, ale jako drama dospělého tvůrce je to přece jen trochu málo. Celkový dojem: 60 %.(23.3.2014)

Po delší době jsem dostal pořádnou žízeň na nějaký ten nezávislý snímek, Wendy a Lucy mi jí sice uhasily tak zpoloviny, ale jinak jsem naprosto spokojený. Malý a ve své podstatě vlastně hrozně jednoduchý film vsází na nenucenost hlavní představitelky (skvělá Michelle Williams), která celý snímek táhne víceméně sama. Takže opravdu nečekejte žádné srdceryvné proslovy, půlhodinové loučení ani nic podobného. Tohle se naštěstí -hollywoodu- vyhlo velkým obloukem.(5.8.2013)

Zvláštní film, místy nepochopený, místy bezradný. Wendy se v tom babrá, nic ji nevychází, nemá sílu na to se vzchopit, ale proč je vlastně taková nebo se mi to jen zdá? Chce mít snad klid? Jede za novým životem a okolnosti ji v tom brání?.Člověk tady očekává nějaký zvtrat, ale možná je to zbytečné. Když se budu dívat podruhé vychutnám si tu čistou jednoduchost, ta je tady zřetelná.3,5(13.8.2011)

Velmi nezávislé, pudový snímek (rozbije se auto, hrdinka zastaví, ztratí se pes, hrdinka hledá psa), kde o ústřední postavě prakticky víme jen to, že je v tíživé finanční situaci a cestuje na Aljašku za prací. Nedá se říct, že film není působivý a neevokuje určité zamyšlení, proto také dostává slušné hvězdy. Nicméně na můj vkus je až moc komorní a totálně nízkorozpočtový, což nemusí být zápor, ale u Wendy a Lucy to šetření úplně cítíte. Většině svých známých bych ho určitě nepustil.(3.5.2012)

• - Michelle Williams v rámci příprav na roli spala několik dní v autě. (aluna)

• - Michelle Williams si během natáčení neholila nohy a neupravovala nehty na rukou, po natáčení dostala od svojí kamarádky Busy Philipps manikúru a pedikúru. (aluna)

• - Michelle Williams vypadala během natáčení tak zanedbaně, že jí kolemjdoucí, co si přišli popovídat se štábem, naprosto ignorovali. (aluna)