Wendy a Lucy

Scénografie:

Ryan Warren Smith

Kostýmy:

Amanda Needham

Michelle Williams je přes svůj věk zkušenou veteránkou americké kinematografie, s troškou nadsázky by se dala nazvat princeznou americké nezávislé scény. Svým talentem v pohodě utáhne hlavní roli a tu střapatou holku, která se jen tak toulá, přežívá a kašle na budoucnost, jí věříte. Příběhy o kamarádství člověka se zvířetem patří ke spolehlivým tahákům a ta správná dávka emocí se najde i v tomhle snímku. Potíž je ale se scénářem, který je trochu prázdný a moc důvodů ke spokojenosti nenabízí. Jako závěrečná práce studenta filmové režie by to bylo na pět hvězdiček, ale jako drama dospělého tvůrce je to přece jen trochu málo. Celkový dojem: 60 %.(23.3.2014)

Skvělý film, který jsem sledoval s nemalým zájmem. Představuje dosti neradostnou podívanou, protože ukazuje Ameriku v jedné z jejích nehostinných poloh - tohle je filmová zpráva ze světa lidí s neútěšnou přítomností a žalostnými vyhlídkami. Světa, kde je člověk rád za jakoukoli práci a kde je k životu na ulici už jen malý krůček. Herecky vynikající Michelle Williams zde ztvárnila postavu, o které vůbec nic nevíme - trochu se poodhalí při telefonátu s rodinou a dialogu s partičkou podobných vyděděnců jako je ona, jimž svěří svůj cíl dostat se na Ajlašku za prací, ale co je vlastně zač, jakou má minulost, odkud pochází a před čím utíká (utíká?), to se za celou dobu nedozvíme, a divák si to může jen domýšlet. Což je filmový přístup, který mi je sympatický, protože otvírá dveře vlastnímu přemýšlení nad sledovaným obrazem a výrazně individualizuje filmovou percepci tím, jak tam každý najde něco jiného - tohle je podle mě film, u něhož pravděpodobně nenajdeme dva lidi, kteří by ho vnímali zcela identickým způsobem. Pro někoho to bude k uzoufání nudná ukázka nezávislé filmařiny, pro jiného možná dojemná storka o tom, že lidi bez peněz by neměli mít psy, a další tam třeba zase najde generační výpověď eskapistů, kteří před zpackaným životem a vlastní minulostí utíkají co nejdál. Filmová Wendy si se svou situací poradí po svém a nezbývá, než jí držet palce - a dlouze se domýšlet, jak by asi její osudy mohly dále pokračovat. Tohle je film, který ve vás bude v optimálním případě doznívat hodně dlouho.(4.8.2013)

Prvý raz som tento film videl na preskačku krátko pred polnocou. Napoly som už spinkal, ale naplno som ešte nemohol, lebo som (budúcu) pani manželku viezol na polnoc do roboty. Niečo rozprávala, ja som ležal na gauči, jedným okom som spal a druhým som sledoval ČT. Kde náhodou práve dávali Wendy a Lucy. Nijako extra konkrétne som si na to potom už nepamätal, ale pamätal som si na ten pocit, ktorý som z filmu ako z celku mal. Veľmi príjemný. O nejakých cca 5 rokov ma to dožralo, zohnal som si film, nahnal som pani manželku brutálne a kruto pred televízor a pozreli sme si to. A, nuž, hm, dosť som sa nudil. Typický americký nezávislý film. Nekonečné dialógy alebo naopak dlho sa nič nedeje a scéna sa norí do rozčuľujúceho ticha, nekvalitná kamera, ošarpané a ponuré americké predmestia, na ktorých skapal pes a kde niet žiadnej roboty, kameraman iba celé minúty sníma mlčiace postavy, o ktorých sa nič nedozvieme, celé je to vytrhnuté z kontextu, začína sa to uprostred príbehu (bez toho, aby ste poznali začiatok cesty) a končí sa to otvorene a v podstate „nijako“, chcelo by sa povedať „filozoficky“ a „umelecky“. Tešil som sa aspoň na psa, ale chudák Lucy tu veru toho moc nenaštekala a väčšinu času bola nezvestná. Hlavná ľudská postava rozporuplná – Michelle Williams ju zahrala pôsobivo, na strane druhej ide o dosť nesympatickú osobu, ktorá stále hovorí o Aljaške, ale zjavne je „celkovo stratená“ (v živote) a pravdepodobne ani na Aljaške nenájde vysnené šťastie, maximálne si tam nájde robotu a potom tam skysne do šesťdesiatky a každý večer bude tráviť alebo doma pred televízorom, alebo (to skôr) v miestnom bare. Potešili pekné postavy pre Willa Pattona (majiteľ autoservisu) a Wallyho Daltona (SBS-kár). Naopak, pošuk Larry Fessenden (producent filmu!!!) dosť WTF, ale tak to určite malo byť.(28.2.2018)

** pro Michelle Williams za "neherecké" herectví, kterým vyjádřila tu křehkou dívku, co se snaží vstát, i když sudí už počítá do 10, * za scénář o prostém lidství, * za nenápadnou a přeci dobrou kameru a * i za celkový, autentický obraz prostého života v zemi "nekonečné svobody a možností", takové, že se jí snadno zalykáte, takové, která vás vystrká až na kraj, takové, která vás snadno zmáčkne až na dno, takové o které Pierre Richard říká, že žádnou svobodou není a já s ním souhlasím. Tedy, 2+3x1 = *****(5.8.2013)

Režisérka Kelly Reichardt patrí k pozoruhodným zjavom súčasného amerického nezávislého filmu. Po tom, čo som si so záujmom pozrel jej film Stará radosť, som dal šancu aj jej ďalšiemu dielu, netradičnej dráme Wendy a Lucy. A urobil som dobre, pretože ma čakal nečakane silný a pôsobivý zážitok. Jednoduchosť celého príbehu je tu prednosťou a film je mimoriadne emocionálnym zážitkom o existenčnej tiesni, ako aj odvrátenou stránkou „absolútnej slobody“. Michelle Williams navyše v hlavnej úlohe predvádza famózny výkon.(24.4.2019)

• - Michelle Williams vypadala během natáčení tak zanedbaně, že jí kolemjdoucí, co si přišli popovídat se štábem, naprosto ignorovali. (aluna)

• - Režisérka Kelly Reichardt měla pocit, že je Michelle Williams pro roli příliš hezká. Proto jí požádala, aby si během dvou týdnů, co probíhalo natáčení, nemyla vlasy a nelíčila se. (aluna)

• - Michelle Williams v rámci příprav na roli spala několik dní v autě. (aluna)