Město zločinu

Shinjuku Incident

Mesto zločinu

Akční / Drama

Hong Kong, 2009, 120 min

Štylisticky trochu nesúrodé, no na druhú stranu treba uznať, že dobre vyzerá každá z polôh od pseudo-doku po vysoko štylizované HK krimi. Postupné zbiehanie polôh a línií vyvrcholilo v tak jednotnom finále, že zrazu akoby úplne iný film človek sledoval. Priznávam, nedoriešila som ešte dilemu, či a nakoľko oná "stratenosť" v cudzom meste bola zámerná a nakoľko sám Yee nebol doma. //Čo ma prvotne prekvapilo, bola "prevratnosť" toho, že film ukazuje, ako ľudia utekajú z Číny do Japonska - ale tak ono sa to časom utriaslo a všetko dopovedal záverečný titulok o tom, že bolo zle, ale už je lepšie. Podobne ako už pri viacerých čínskych - mainland a aj Hong Kong - mainstreamoch, do popredia prešlo myšlienka jednoty národa, jeho tradícií vrátane pokory a túžby žiť v súlade so zákonom a pokojne kdekoľvek, kam prídu, pretože ich cestou je cesta mieru a spoločného blahobytu. Z filmu sa prúdom valia ideály "bratov", ktorí držia pri sebe, pomáhajú si a sú skromne vďační za novú šancu (Steelhead), medzi-ázijská xenofóbia na strane Japoncov tlmená postavou inšpektora Kitana, resp. u ambiciózneho Eguchiho ako dvojsečný rešpekt, kedy v Číňanoch vidí svoj nástroj na ceste k moci v klane. Kitano je zároveň "povinne" dobrým Japoncom v čínskom filme. V rámci tohto kontextu sú tu zaujímaví zlí Tajwanci, ktorí nerešpektujú snáď nikoho, ale aj zdôraznenie prijatia Hong Kongu ako súčasti čínskej (mainland) identity cez pomenovanie jednej z postáv Hong Kong Boy - //(8.7.2009)

Tohle je takový hongkongský Scarface (1983) nebo potažmo i kultovní klasiku "Kmotr 1 - 3" ... Příběh o čínských uprchlících, z nichž se jeden vypracoval doslova z hoven na absolutní možný vrchol v japonské mafii, následných zradách a pádu... První polovina filmu, kdy se Jackie Chan vypracovává stále výš na pyramidě úspěšnosti, vraždí, kombinuje, dělá si přátele jak u vlivných yakuzáků tak u policie atd. ... ten byl grandiozní a opravdu mi velice připomínal klasiku Scarface ... Druhá polovina , kdy dochází k přiznám jistě přirozené změně bývalých přátel a "rodiny" k horšímu, zvyšování agresivity, podezřívavosti, zradám a vyjebávkám ... ten už se mi líbil méně, navíc netrvá příliš dlouho, protože se rychle změní v dlouhý brutální chaotický masakr ... Výborný film, zvláště pro příznivce žánru.(20.8.2009)

Moc dokáže lidi změnit, z klidných a tolerantních se stávají agresivní. Ztrácejí sebekontrolu. Xin Su shi jian je o moci, o moci, kterou má vždy ten, co je v převaze, tak to bývá vždy. A v tomhle snímku je to patrné okamžitě, nenávist mezi Japonci a imigranty z Číny, z Xin Su shi jian vylézá z každého záběru. Ale nemusí to být pouze mezi národy, stačí japonské klany, které mezi sebou také dennodenně soupěří. Xin Su shi jian je silným dramatem, ve kterém se v netradiční roli představí Jackie Chan typická mlátička z Hong Kongu, nám ukáže, že mu to nejenom dobře kope (nyní si ale nechte zajít chuť), ale že umí především dobře hrát. A potěšil mě, po mnoha průměrných snímcích se vrátil do vlasti, a natočil působivý film. Drama, které ukazuje sílu, vždy těch, co jsou v přesile.(9.7.2009)

• Ceres

Jackie si střihl další vážnou roli a dopadlo to špatně, protože ve filmu hraje, že neumi ani kopnout a opak by filmu pomohl strašně moc. Takenaka jako policista nepřesvědčivý, občas je vidět, že do scény propašovává trochu humoru. Akční scény? O ničem, závěrečná přestřelka na Okubo station trapná. Jakékoliv srovnání s kultovními filmy naprosto mimo. Film je zklamání, protože s tak dobrý obsazením to takhle zmrvit ty akční scény, vážně trapas. Nebýt Fan Bingbing, není se na co dívat. I když tento snímek takhle hodně kritizuji, nedá se občas upřít dobré napětí, ale jinak ještě kromě závěrečné scény ve stoce, není co vyzvednout. Slabota, celkově přehodnoceno a nad těmi vysokými hodnoceními jsem se dobře pobavil. 40 %.(3.8.2011)

V jednotlivostiach dobre, ale ako celok to nedrzi pohromade. Najviac mi vadilo, ze nevidime vyvoj postav, ale vzdy vidime len vyslednu premenu bez poriadneho vysvetlenia. V niektoych momentoch sa postavy spravaju velmi naivne alebo nelogicky. Podla mna jeden zo slabsich filmov Dereka Yee a Jackie Chan uz tiez predviedol v inych filmoch lepsi dramaticky vykon (napriklad: Heart of Dragon, Island of Fire, Crime Story, New Police Story). Je pravda, ze Jackie urobi v tomto filme niekolko brutalnych veci, ktore v ziadnom inom filme neurobil, ale to nestaci na to aby ma to ohurilo. 6/10.(22.7.2009)

• - Režisér Tung-Shing Yee plánoval film téměř deset let. Natáčení už mělo začít v květnu roku 2006, ale protože Jackie Chan zrovna natáčel film Křižovatka smrti 3, muselo být filmování odloženo až na listopad 2007. (Raztubyl)

• - Filmovanie snímky prebiehalo na autentických miestach v tokijskom Shinjuku a tiež v Číne. (MikaelSVK)

• - Kvůli zobrazení násilí se Tung-Shing Yee rozhodl neuvést film v Číně, která nemá systém přístupnosti. Uvažovalo se i o vystříhání násilných scén, aby film prošel přes čínské cenzory, ale to by dle režiséra filmu až příliš uškodilo. (Raztubyl)