Město zločinu

Mesto zločinu

Shinjuku Incident

Akční / Drama

Hong Kong, 2009, 120 min

Dalsi z "vaznych" filmov Dereka Yee (aka Tung-Shin Yee) vykreslujuci vycleneny a vlastnymi pravidlami sa vacsinou riadiaci mikrosvet v sirsom a preludnenom urbannom prostredi. Tentokrat sa vsak Derek vydava mimo svoju domovinu (Hongkong) a miestami sa to zial podpisuje aj na celkovom vyzneni filmu. Famozny One Nite in Mongkok a z velkej casti aj Protégé boli vdaka vybornej znalosti prostredia kompaktne zovrete (tak v pribehu ako i v style) a zanrove konvencie vyuzuivali v prospech osobitej vypovedi (hlavne Mongkok, Protégé bol v tomo smere uz ciastocne uvolneny). Shinjuku Incident predstavuje vsak opacny pristup. Velmi zaujimava a nedavna historia migracie Cinanov do Japonska je podavana takmer vylucne zanrovo, ako mix socialnej dramy a akcneho thrilleru. Navyse Derek experimentuje aj so zmenami stylu a nalad v ramci jednoho filmu. Stylom oddelene sekvencie sami o sebe funguju velmi dobre (korunou je zaverecna cca 20 minutovka - dokonale vygradovana a natocena) ovsem v ich nadvaznosti to miestami drhne. Bez povsimnutia nemoze ostat ani politicky podtext, zdoraznujuci ze aj napriek moralnej ambivalencii hlavnych postav a nelichotivej situacii v mainland China na konci min. storocia, v sucasnosti je uz krajina z viacerych symptomov "vyliecena" a predstavuje znova miesto, ktore sa o svoje "deti" vie a chce postarat. 7-8/10(8.7.2009)

Tohle je takový hongkongský Scarface (1983) nebo potažmo i kultovní klasiku "Kmotr 1 - 3" ... Příběh o čínských uprchlících, z nichž se jeden vypracoval doslova z hoven na absolutní možný vrchol v japonské mafii, následných zradách a pádu... První polovina filmu, kdy se Jackie Chan vypracovává stále výš na pyramidě úspěšnosti, vraždí, kombinuje, dělá si přátele jak u vlivných yakuzáků tak u policie atd. ... ten byl grandiozní a opravdu mi velice připomínal klasiku Scarface ... Druhá polovina , kdy dochází k přiznám jistě přirozené změně bývalých přátel a "rodiny" k horšímu, zvyšování agresivity, podezřívavosti, zradám a vyjebávkám ... ten už se mi líbil méně, navíc netrvá příliš dlouho, protože se rychle změní v dlouhý brutální chaotický masakr ... Výborný film, zvláště pro příznivce žánru.(20.8.2009)

• Kosmik 1

Mě bohužel Jackie Chan v dramatu taky moc nenadchnul. Jsem s ním zvyklý na komedie. Navíc Město zločinu je strašně chaotický film se spoustou postav, jmen, míst a dějových linií. Na můj vkus i zbytečně natáhnutý. Války mezi jednotlivými "frakcemi" jsem si představoval taky trochu jinak. Za zmínku stojí akorát finální souboj mezi číňany a samuraji, ikdyž některé bojové scény byly spíše k pousmání. Konec takový prazvláštní, skončí vlastně dobře i špatně zároveň. No nevím, nevím, vydržel jsem do konce, příliš jsem se nenudil, ale ani to nebyla žádná velká sláva, že bych o tom někde vykládal, jaká to byla pecka. Zvažoval jsem 3*, ale to bych si musel vzpomenout na něco víc, než jen bohapustou řežbu na konci filmu. 45%(14.1.2013)

Excelentní film, který obstojí jako gangsterka i jako drama ze života ilegálních přistěhovalců. Výborná atmosféra, skvěle budované charaktery a příběh, od kterého nevíte, co čekat. Jackie Chan zde navíc předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů a dokazuje, že opravdu hrát umí a obejde se i bez svých klasických bojových scén a komických vložek.90%(14.9.2010)

CITÁT : Japonci nekradou a nevědí, že někdo jiný jo. Jackie Chan a jeho první erotická scéna ve filmu...chvilková. Drsný příběh z prostředí Čínských emigrantů v Japonsku. Střetávají se zde ty nejtvrdší jádra několika zemí, a to Číny, Japonska a Thaiwanu. Yakuza je jen malý odvárek Japonského čaje. Krutý a krvavý snímek kde Jackie nepoužívá své bojové umění a ani své klasické souboje. CITÁT : Je čas řídit se cestou samuraje... Ve filmu je velice zajímavá proměna osoby se jménem Joe a za zmínku stojí i " nejackinovský " konec. V titulcích nečekejte nepovedené a nepoužité scény, žádné tam nenajdete, tady jde opravdu o život.(23.10.2010)

• - Kvůli zobrazení násilí se Tung-Shing Yee rozhodl neuvést film v Číně, která nemá systém přístupnosti. Uvažovalo se i o vystříhání násilných scén, aby film prošel přes čínské cenzory, ale to by dle režiséra filmu až příliš uškodilo. (Raztubyl)

• - Režisér Tung-Shing Yee plánoval film téměř deset let. Natáčení už mělo začít v květnu roku 2006, ale protože Jackie Chan zrovna natáčel film Křižovatka smrti 3, muselo být filmování odloženo až na listopad 2007. (Raztubyl)

• - Filmovanie snímky prebiehalo na autentických miestach v tokijskom Shinjuku a tiež v Číne. (MikaelSVK)