Ghetto jménem Baluty

Dokumentární

Česko / Polsko, 2008, 87 min

Pavel Štingl

Miroslav Janek

Zajímavý dokument o ghettu v polské Lodži, který mohl být o dost povedenější. Snímek kombinuje dvě dějové linie: vyprávění českých židů, kteří ghetto a válku přežili, což je doplněno dobovými fotografiemi a záběry, druhá se věnuje současné podobě bývalého ghetta. Moc se toho nezměnilo, domy jsou v katastrofálním stavu, polorozpadlé, odpor vůči židům silně přetrvává, zdi jsou pokryty rasistickými nápisy, které ale sprejují fotbaloví chuligáni...Obyvatelé živoří v příšerných podmínkách.(16.10.2008)

Minulost versus současnost na jednom místě, kde se odehrálo jedno z velkých a krutých dramat 2. světové války. Obě roviny dokumentu jsou velmi silné. Myslím ale, že stopáž je poněkud přehnaná a chtělo by to kapku prostříhat. Například dlouhý výklad, které šňůry na prádlo komu patří, je vyloženě zbytečný.(22.9.2009)

ačkoliv si myslím, že část, která se věnuje současnosti, trochu přehání ve smyslu představení Lodže jako města plného antisemitských zdegerenovaných alkoholiků (ne, že by tam nebyli - ale Lodž není jen tato jedna čtvrť - shodou okolností jsem tam loni byl skoro každý měsíc a "moje" Lodž je úplně jinačí) - film má rozhodně velmi svéráznou a zajímavou poetiku. a samozřejmě silné téma 2. světové války...(6.4.2009)

• BuryGol

Hm? 87 minut? Já měl asi hodinovou verzi nebo co. No nic. Asi 500 km ode mě je jedna část Lodže, kam bych se bál jít i ve dne a to s početnou ochrankou. Tam kde dřív byli zavlečený Židi, žijou dneska Poláci. Já Pšonky nikdy něměl rád a Židy taky moc ne. Takže tenhle dokument byl trochu mimo mojí mísu a pustil jsem si ho jenom ze zvědavosti. Něco bylo chytlavý ale chvilkama jsem usínal..těm lidem jsem to kdovíproč nějak nevěřil. Židi jsou mi volný a Poláci jsou zaostalá skupina lidí na východě. Nic moc dokument, abych řek pravdu.(8.6.2009)

Dokument prináša mimoriadny obraz katastrofy. Baluty bola pred 2. svetovou vojnou obávanou zlodejskou štvrťou Lodže. Hneď po okupácii tu nacisti zriadili židovské ghetto pre 160 000 ľudí. O rok neskôr, na jeseň 1941 tu nacisti umiestnili aj 5 transportov z  Čiech, z týchto 5000 Židov vojnu prežilo 240 jednotlivcov. Českí židia boli bedáčení nacistami ale aj židovskou poľskou samosprávou ghetta, obdobná situácia je aj vo filme Moja vojna.(22.3.2016)