poster

Ghetto jménem Baluty

 • Polsko

  Baluckie Getto

 • USA

  The Baluty Ghetto

 • USA

  A Ghetto Named Baluty

Dokumentární

Česko / Polsko, 2008, 87 min

Režie:

Pavel Štingl

Kamera:

Miroslav Janek
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Skip
  ****

  Minulost versus současnost na jednom místě, kde se odehrálo jedno z velkých a krutých dramat 2. světové války. Obě roviny dokumentu jsou velmi silné. Myslím ale, že stopáž je poněkud přehnaná a chtělo by to kapku prostříhat. Například dlouhý výklad, které šňůry na prádlo komu patří, je vyloženě zbytečný.(22.9.2009)

 • Volodimir2
  ****

  Dokument prináša mimoriadny obraz katastrofy. Baluty bola pred 2. svetovou vojnou obávanou zlodejskou štvrťou Lodže. Hneď po okupácii tu nacisti zriadili židovské ghetto pre 160 000 ľudí. O rok neskôr, na jeseň 1941 tu nacisti umiestnili aj 5 transportov z  Čiech, z týchto 5000 Židov vojnu prežilo 240 jednotlivcov. Českí židia boli bedáčení nacistami ale aj židovskou poľskou samosprávou ghetta, obdobná situácia je aj vo filme Moja vojna.(22.3.2016)

 • AdaMM
  ****

  ačkoliv si myslím, že část, která se věnuje současnosti, trochu přehání ve smyslu představení Lodže jako města plného antisemitských zdegerenovaných alkoholiků (ne, že by tam nebyli - ale Lodž není jen tato jedna čtvrť - shodou okolností jsem tam loni byl skoro každý měsíc a "moje" Lodž je úplně jinačí) - film má rozhodně velmi svéráznou a zajímavou poetiku. a samozřejmě silné téma 2. světové války...(6.4.2009)

 • Hellboy
  ***

  Zajímavý dokument o ghettu v polské Lodži, který mohl být o dost povedenější. Snímek kombinuje dvě dějové linie: vyprávění českých židů, kteří ghetto a válku přežili, což je doplněno dobovými fotografiemi a záběry, druhá se věnuje současné podobě bývalého ghetta. Moc se toho nezměnilo, domy jsou v katastrofálním stavu, polorozpadlé, odpor vůči židům silně přetrvává, zdi jsou pokryty rasistickými nápisy, které ale sprejují fotbaloví chuligáni...Obyvatelé živoří v příšerných podmínkách.(16.10.2008)

 • BuryGol
  **

  Hm? 87 minut? Já měl asi hodinovou verzi nebo co. No nic. Asi 500 km ode mě je jedna část Lodže, kam bych se bál jít i ve dne a to s početnou ochrankou. Tam kde dřív byli zavlečený Židi, žijou dneska Poláci. Já Pšonky nikdy něměl rád a Židy taky moc ne. Takže tenhle dokument byl trochu mimo mojí mísu a pustil jsem si ho jenom ze zvědavosti. Něco bylo chytlavý ale chvilkama jsem usínal..těm lidem jsem to kdovíproč nějak nevěřil. Židi jsou mi volný a Poláci jsou zaostalá skupina lidí na východě. Nic moc dokument, abych řek pravdu.(8.6.2009)