poster

Mansfieldské panství (TV film)

 • USA

  Mansfield Park

Drama

Velká Británie, 2007, 88 min

Předloha:

Jane Austen (kniha)

Kamera:

Nick Dance

Hudba:

John E. Keane

Střih:

Melanie Oliver
(další profese)
 • VenDulin85
  ****

  Fanny Price, nejoblíbenější postava Jane Austen. Měla ji ráda, protože byla taková tichá, poslušná a měla výdrž, i když situace vypadala černěji než tunel... Mělo to být poselství, že se máme držet svých předsevzetí a budeme za to odměněni. Dost mi film zkazil ten fakt, že jsem jej viděla v ruském znění se slovenskými titulky. Ať mi slovenští bratja prominou, ale už nejsem ta generace, která umí slovensky skvěle, přestože vím, co to je čučoriedka.. A ruský dabing, no coment, chvílemi se mi to měnilo z romance na frašku :-). Ale to je vsuvka, moje chyba, že jsem nesehnala klasickou verzi cz/aj. K filmu- chybky tam budou, tvůrcům bylo jasné, že mají málo prostoru pro tolik děje a tak se nesnažili snímek sestavit úplně nejvěrněji, podařilo se ji to tak 80:20. Líbily se mi postavy, nejvíc asi teta Norrisová, která by Fanny vyčetla i to, že si do svého pokoje přinesla zapálenou svíčku, aby se trochu ohřála. Interiér byl opravdu věrný, její pokoj skutečně působil, že tam nikdy v krbu nehořel oheň. Co jiného říct, určitě to je o stupeň lepší než verze z roku 1999, kde Edmunda sice hrál Jonny Lee Miller, ale ze které by Jane Austen oněměla a do konce života se asi nevzpamatovala, taková drsná scéna Henryho Crowforda s Marií, to je o dost nepravděpodobnější než závěrečná líbačka v této verzi (kdo neviděl, neuvěří, ale tohle by si chudinka Jane opravdu nevymyslela, Fanny přistihne Henryho s Marií a posléze je přistihne i Edmund, docela ... otevřená scéna). Na závěr dodám, že se tento román kvůli svému objemu asi nedá natočit úplně věrohodně, leda jako minisérie, nejlépe BBC (Emmu zvládli načtyřikrát v r. 2009 velice dobře). Jako minisérie by to možná vyšlo, v tom případě prosím- Edmunda z verze 1999, lišáckého Henryho z r. 2007, novou čistou Fanny Price a tetu Norrisovou by mohla hrát třeba .. Dolores Umbridge :-)(19.7.2010)

 • marvan
  **

  Ve srovnání s adaptacemi BBC projevila americká televize při převodu tohoto románu Jane Austenové pozoruhodnou necitelnost. Stejně jako v případě adaptace hry Oscara Wilda Importance of Being Earnest (2002) byly pominuty nevyřčené náznaky v textu, které de facto tvoří ducha a kouzlo knihy a soustředily se prvoplánově na dialogy plné bonmotů. Což by mělo, stejně jako v případě Emmy (1996), stačit alespoň k oddechové zábavě. Nebýt ovšem toho, že do hlavní role byla zcela nepochopitelně obsazena Billie Piper, jejíž olbřímí předkus, v exteriérových scénách jasně patrný knírek a celkově neotesaný projev jsou zcela v rozporu s pojetím jemné a půvabné hrdinky Austenové.(18.10.2010)

 • Greg25
  ***

  Nějak mi to nesedlo, film je točen v moderním duchu jako třeba Pýcha a předsudek Joea Wrighta nebo třeba Northangerské opatství natočeného stejnou spoelčností jako Mansfield park, jenže zatímco v prvně jmenovaných filmech je atmosféra a skvěle vykreslené charaktery tady se to nějak nekoná.Na to, že se jedná o nejdelší román od Jane Austen je dělka 88 minut včetně závěrečných titulků poněkud krátká, tedy ne co se týče děje, ale co se týče vykreslení hlavních postav, ty tady vyznívají poněkud ploše, jednodušeně a jejich jednání nestojí na charakterových rysech, ale spíš na jednotlivých momentech, atmosféra filmu chybí naprosto a Billie Piper jako Fanny není ten typ herečky, které byste skromný typ dívenky věřili. Kromě stopáže se na filmu neblaze podepsal i pravděpodobně nízký rozpočet, díky němuž evidentně nebyly vybrány ty nejvhodnější kulisy a kostýmy. 60%(29.12.2008)

 • Jezinka
  ***

  Ani třetí adaptace románu Mansfield Park, kterou jsem měla možnost vidět, nesplnila mé očekávání. Chápu, že do stopáže 88 minut se vše vejít nemůže, ale kdyby se scénaristé trochu snažili a dali více prostoru dialogům než dlouhým záběřům na tváře hrdinů, zmítajících se vlastními city (výjimka, kdy Edmundovi konečně docvakne, jak se vše má), tak by film nepůsobil tak nevýrazně. Charaktery jsou hrozně ploché, občas skoro obrácené. A to skrblictví – Fanny nejede domů, aby se ušetřilo na jiných exteriérech a interiérech ; uvedení do společnosti na plese rovněž, takže dojem že se na ni Henry upnul z nouze nelze smazat (stačilo přeci, aby ji jinak učesali a oblékli, hned by tam bylo trochu novoty). K samotnému obsazení Fanny, pro mne je to typ vzpurného děcka a ne prosté skromné dívenky, která díky svému pevnému charakteru dojde štěstí. Na závěr mám ještě jeden postřeh, když pominu moderní líbací scény v novějších adaptacích J.A., tak dalším prvkem asi oblíbeným pro tu dobu je nespoutané běhání, jo sportem ku zdraví.(20.10.2009)

 • Pavlinenka
  *

  Austenovou miluju, stejně jako její adaptace, ale tohle je proboha co? Absolutně zmatený, nevyrovnaný film. Fanny je prostě nějaká divná. Motivace jednání absolutně chybí no a konec? Ten okamžik, kdy si Edmund uvědomí svou lásku k Fanny je...no...řekněme..trošku přehraný, ne? Od té doby se jen čeká na konečné: I was blind, I love you ....Jediný klad toho filmu je Hayley Atwell, která je úžasná a jen ona získává tu jedinou hvězdičku...(9.3.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace