3:10 Vlak do Yumy

• Česko Cesta za záchranou (více)

Sám proti přesile i vlastnímu strachu. Padesátá léta byla ve Spojených státech dobou velkého rozmachu televize. Úbytek diváků v kinech si vynutil čerstvé tvůrčí impulsy i u zavedených a úspěšných žánrů. Novému přístupu se neubránil ani western. Už nestačila jednoduchá akce a vítězství dobra nad zlem, korunované objetím hrdiny s jeho vyvolenou. Jedním ze směrů, jímž se tento populární žánr začal ubírat, byl tzv. psychologický western. Jeho klasickým příkladem je V pravé poledne (1952), v němž hlavní hrdina čelí vlastním pochybnostem i zbabělosti svých soukmenovců, a i když zůstane sám, přesto se postaví desperátům, kteří se mu chtějí pomstít. Film Vlak do Yumy (1957) má se zmíněným Zinnemannovým snímkem dost společného. I tady hraje důležitou úlohu vlak, který tentokrát nepřiváží zlosyny, ale naopak má jednoho padoucha odvézt před soud. Hlavním hrdinou je prostý farmář Dan Evans (Van Heflin), který se z existenčních důvodů nechá najmout jako eskorta nebezpečného lupiče Bena Wadea (Glenn Ford), s nímž čeká v hotelovém pokoji na odpolední vlak do Yumy. Stejně jako šerif ve filmu V pravé poledne i Evans zůstává sám proti přesile Wadeovy bandy, která začne jejich hotel obléhat. A stejně jako on najde dostatek vnitřní síly, aby se hrozícímu zlu postavil… Film natočil westernový specialista, režisér Delmer Daves, podle povídky známého autora Elmora Leonarda. Oblíbený westernový hrdina Glenn Ford si překvapivě vybral roli Bena Wadea, ač mu byla nejdřív nabídnuta postava farmáře Evanse. Toho ztělesnil převážně charakterní herec Van Heflin. Snímek nezaznamenal v době svého prvního uvedení větší ohlas a byl náležitě oceněn až s časovým odstupem. V roce 2012 byl zařazen jako dílo trvalé hodnoty do Národní filmového registru při Knihovně kongresu. Po padesáti letech vznikl zbytečný remake, který se hrál v našich kinech pod názvem 3:10 Vlak do Yumy a který režíroval James Mangold s Russellem Crowem (Wade) a Christianem Balem (Evans) v hlavních rolích. (Česká televize)

T2

zaujímavý western a jeho pekný happy-end ale neskorší remake z 2007 z tohto námetu vyžmýkal ďaleko viac /65%/ ()

Rob Roy

Tak tohle nežeru ani v 50. letech. Nemám rád, když ze mě film dělá absolutního blbce. Klady - Glenn Ford a slibná natempovaná první polovina. Začínám ztrácet naději, že remake by se mi mohl líbit, ()

RHK

Ben Wade je slavný charismatický padouch hraný Glennem Fordem. Na příkaz šerifa je Ben Wade v tajnosti eskortován krachujícím farmářem Danem Evansem do Contentionu - nejbližší vlakové stanice, odkud už má jet vlakem do vězení. Nechá se chudý Dan Ewans uplatit, nebo hrdě a čestně splní svůj placený úkol a dovede Bena navzdory smrtelnému nebezpečí ke vlaku ve 3:10? Film 3:10 to Yuma námětem boje jedince proti přesile trochu připomíná slavné V pravé poledne a Rio Bravo, Yuma je prý považován za jeden z nejlepších westernů 50. let a nominován byl i na cenu BAFTA. Napětí lze chvílemi i krájet, jen tou akcí režisér Delmer Daves poněkud šetřil. V roce 2007 byl ale natočen povedený a výrazně akčnější remake s Russellem Crowem. Od režiséra Davese však můžu doporučit i jiné nadprůměrné westerny - Kovboj, Zlomený šíp a především Poslední vůz. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=AecMZH1a1z0 ()

EdaS

No tak ta závěrečná scéna, pěkně vypípaná M.E.J.L.ou, mě teda pěkně naštvala a donutila ubrat z jinak jasného pětihvězdičkového hodnocení. 3:10 to Yuma je skvěle gradující western, disponující vším dobrým, co tenhle žánr může nabídnout (a z Glenna Forda jako elegantního a charismatického padoucha jsem byl absolutně nadšenej). Ten konec to podle mně ale trochu zabil. :o( P.S. Delmera Davese nepodceňovat, viz krásně divný noir Dark Passage. ()

Bebacek

4,5 - Paráda. Hodně dlouho jsem si tak neužila western z klasického Hollywoodu. Jsem zvědavá, jak remake "upraví" závěrečnou scénu, kterou tak krásně popsal M.E.J.L.A. ()

flanker.27

Slušně vystavěný děj a ve scénách v hotelovém pokoji perfektní atmosféra, ale přecejen je film příliš zatížen dobovými schématy. Po nějakých dvacet minut v hotelovém pokoji je díky dialogům, kameře a hercům větší a větší dusno, aby do toho najednou vpadla manželka a všechno úsilí je v háji. Navíc banditi působěj nějak moc mírně, když už se jim samo nabídlo takové "řešení" situace. I Dan Evans na druhou stranu když už věděl, že jsou prozrazeni, mohl Wada odvézt jinam. Škoda, ale rozhodně to není špatný film. Jsem zvědav, co udělají s remakem. Podle traileru mám trochu pocit, že tam se zas na pilu tlačí až moc. ()

gudaulin

Převážnou většinu stopáže si Vlak do Yumy udržuje spolehlivou čtyřhvězdičkovou úroveň a řadí se k tomu výrazně lepšímu, co v příslušném žánru americká studia v 50. letech vyprodukovala. Pohrává si s podobným motivem jako slavný snímek V pravé poledne. Souhrou okolností spočine odpovědnost za vyřešení krizové situace na osamoceném hrdinovi, který v rozhodujícím okamžiku překonává svůj strach a stává se morální autoritou. Film používá typické westernové postavy, dává jim ale proti dobovým zvyklostem hlubší psychologický rozměr. Především vůdce bandy není běžný westernový padouch s černou duší a rychlými kolty. Je to hráč, manipulátor, pokušitel a vyjednavač, v neposlední řadě ale i vlastník sice svérázného, nicméně pevného hodnotového žebříčku. Vlak do Yumy šetří obvykle používanými žánrovými stereotypy, je skoupý na akční scény a prim v něm hrají psychologické střety postav a jejich dialogy. Bohužel v posledních patnácti minutách ožívá v plné síle westernový mýtus a najednou před sebou máte typický western 50. let s neprůstřelným hrdinou a naivním dějem. Triumf spravedlnosti se měl dostavit jiným způsobem, závěrečná scéna přesunu z hotelu do vlakové soupravy je typickým příkladem, kdy scénárista ohýbá logiku ve prospěch svého cíle. V mých očích stál snímek jednu hvězdičku, fanoušek žánru si ji ale může bez problémů přidat. Celkový dojem: 65 %. ()

troufalka

Nemůžu si pomoct, je to lepší film než o 50 let mladší remake. Příběh si drží celou dobu správně napjatou atmosféru, velice trefné vykreslení hlavních postav, muzika ušitá na míru. Ocenila jsem dábelsky lstivého pachoucha, který dokáže na malém prostoru zapůsobit hned na dvě ženy a okouzlit je. Pomyslnou šestou hvězdu přidávám, protože 5 hvězd ode mne dostal i remake. ()

gogo76

Bol som veľmi zvedavý na originál western, na základe ktorého vznikol remake s R. Croweom a Ch. Baleom. Premiéra na STV2 bola 30.12 2015 v zaujímavom čase 23:10. Je jasné, že o 3:10 ráno, by to asi veľa divákov nevidelo. Pochváliť musím krásny obraz, neviem či mali k dispozícii remastrovanú verziu, ale vzhľadom na rok výroby 1957 bol obraz krásne čistý, s peknou a sýtou čiernou farbou. K tomu dobrý zvuk a ostré titulky, jednoducho radosť sledovať. Film má dobre prepracované postavy a charaktery, nie je tak akčný ako nová verzia, ale rozhodne nie je o nič horší a oplatí sa vidieť. Tie narážky na sucho a dážď mi v novej verzii chýbali, hlavne ten záverečný lejak, ktorý sa spustil. Po dlhšej dobe western, ktorý by zvládli aj tí, ktorí tento žáner nevyhľadávajú. 80%. ()

cheyene

Těžko se mi porovnává s remakem z roku 2007, neboť jsou to již 4 roky, co jsem jej viděl. Ovšem s blížícím se koncem jsem si víc a víc vybavoval příběh, který jsem už jedenkrát zhlédnul. Glen Ford v záporně laděné roli potěší, protože to nebývá jeho parketa a Van Heflin se své postavy také zhostil velmi dobře. Příjemný western. ()

Madsbender

Ben Wade je zrejme jednou z najambivalentnejších postáv žánru. Antagonista s tvárou Glenna Forda, ktorý je nenapraviteľným milovníkom, zlosynom a rozumným mužom, preferujúcim pokojné riešenie pred násilím v jednom. Záver je tak trochu morálny over-the-top, ale zodpovedá celkovému ladeniu, takže toľko nezamrzí. Inak veľmi dobré, navyše námetom nie príliš prevarené. 80% ()

Aky

Westernová klasika, které se dají vyčíst jen roky, které od jejího vzniku uběhly; a to by neměla být oprávněná výčitka. ()

Anderton

Vlak do Yumy zaujme najmä na western pomerne neotrepanou zápletkou. Hlavný záporák nie je až tak záporný, úmyslom scenára je aj k nemu si nájsť cestu. Film pozvoľna naberá tempo a slušne graduje, čiže je výborne zvládnutý aj po dramaturgickej stránke. Nečaká nás prestrelka na námestí, kde sa stretnú dvaja charizmatickí kovboji, ale niečo, čo tu mnohí označujú za mierne sklamanie. Vzhľadom na fakt, že od začiatku Daves neskrýva romantizujúci westernový charakter (napríklad hudbou, romantickou zápletkou), je myslím zakončiť film takouto pointou legitímne a najmä motivácia hlavnej postavy pre zdanlivo nepochopiteľný čin je priebehom deja plne opodstatnená. Možno stačí iba trochu nad tým popremýšlať. ()

WANDRWALL

Kdo si před shlédnutím tohoto filmu od něho nic neslibuje, tak bude možná hodně překvapený. Ale nesmí si od něho na počátku nic sliboivat, potom bude opravdu po shlédnutí celý udivený, jak to stálo za to! ()

klerik

Dobrý western v štýle NA PRAVÉ POLUDNIE. Čiže takmer bez akcie a stojaci na charizme jedinej postavy a na finálnom strete pri vlaku. Postave farmára chvíľu trvá, kým si získa divákove sympatie, ale o to viac vyniká skvelý Glenn Ford. Mangoldov remake bol akčný a hravý, ale (hlavne vďaka záveru) naivne béčkový. Davesov originál je omnoho uveriteľnejší, aj keď možno pre omnoho menej komerčné publikum... ()

classic

Takmer geniálny, nadčasový ( toto čarovné slovíčko, nepoužívam často ), až majstrovský western s parádnou kamerou a réžiou, i scenárom, či bravúrnymi hercami, Glenn Ford a Van Heflin, to sú veľké - PLUS, pozitívna vec, ktorá ma ohromila + o 50. rokov neskôr, vznikol REMAKE - filmu s Christianom Baleom a Russellom Croweom, pod rež. taktovkou - Jamesa Mangolda, kde, bohužiaľ mu kvalitou - nesiaha ani po členky ! Ako vravím, je to tak perfektne zvládnutá filmárčina, až mi rozum, niekde ostáva, stáť, ALE... Našiel som dve - zásadné logické filmové diery, ktoré mi nedovolili udeliť plný počet, i keď som chcel tak urobiť, neprezradím, ktoré sú to, ale skrátka, veľmi mi prekážali, len naznačím, že sú za väčšou polovicou filmu, už keď ide do tuhého. Ale inak, je Davesov film, silne návykový, ani na okamih som nespustil oči, najmä, pohodový Ford a so silnými nervami, pôsobiaci Heflin, predvádzajú ukážkový herecký koncert, hm... , škoda tých, zbytočných logických dier. ()

Flego

Nejde len o obyčajný príbeh z Divokého západu, páčil sa mi psychologický aspekt filmu, kde sa bojovalo silou vôle medzi dvomi protivníkmi v hotelovej izbe. Prekvapivo dobrý western. ()