Sám proti přesile i vlastnímu strachu. Padesátá léta byla ve Spojených státech dobou velkého rozmachu televize. Úbytek diváků v kinech si vynutil čerstvé tvůrčí impulsy i u zavedených a úspěšných žánrů. Novému přístupu se neubránil ani western. Už nestačila jednoduchá akce a vítězství dobra nad zlem, korunované objetím hrdiny s jeho vyvolenou. Jedním ze směrů, jímž se tento populární žánr začal ubírat, byl tzv. psychologický western. Jeho klasickým příkladem je V pravé poledne (1952), v němž hlavní hrdina čelí vlastním pochybnostem i zbabělosti svých soukmenovců, a i když zůstane sám, přesto se postaví desperátům, kteří se mu chtějí pomstít. Film Vlak do Yumy (1957) má se zmíněným Zinnemannovým snímkem dost společného. I tady hraje důležitou úlohu vlak, který tentokrát nepřiváží zlosyny, ale naopak má jednoho padoucha odvézt před soud. Hlavním hrdinou je prostý farmář Dan Evans (Van Heflin), který se z existenčních důvodů nechá najmout jako eskorta nebezpečného lupiče Bena Wadea (Glenn Ford), s nímž čeká v hotelovém pokoji na odpolední vlak do Yumy. Stejně jako šerif ve filmu V pravé poledne i Evans zůstává sám proti přesile Wadeovy bandy, která začne jejich hotel obléhat. A stejně jako on najde dostatek vnitřní síly, aby se hrozícímu zlu postavil… Film natočil westernový specialista, režisér Delmer Daves, podle povídky známého autora Elmora Leonarda. Oblíbený westernový hrdina Glenn Ford si překvapivě vybral roli Bena Wadea, ač mu byla nejdřív nabídnuta postava farmáře Evanse. Toho ztělesnil převážně charakterní herec Van Heflin. Snímek nezaznamenal v době svého prvního uvedení větší ohlas a byl náležitě oceněn až s časovým odstupem. V roce 2012 byl zařazen jako dílo trvalé hodnoty do Národní filmového registru při Knihovně kongresu. Po padesáti letech vznikl zbytečný remake, který se hrál v našich kinech pod názvem 3:10 Vlak do Yumy a který režíroval James Mangold s Russellem Crowem (Wade) a Christianem Balem (Evans) v hlavních rolích. (Česká televize)

RHK

Ben Wade je slavný charismatický padouch hraný Glennem Fordem. Na příkaz šerifa je Ben Wade v tajnosti eskortován krachujícím farmářem Danem Evansem do Contentionu - nejbližší vlakové stanice, odkud už má jet vlakem do vězení. Nechá se chudý Dan Ewans uplatit, nebo hrdě a čestně splní svůj placený úkol a dovede Bena navzdory smrtelnému nebezpečí ke vlaku ve 3:10? Film 3:10 to Yuma námětem boje jedince proti přesile trochu připomíná slavné V pravé poledne a Rio Bravo, Yuma je prý považován za jeden z nejlepších westernů 50. let a nominován byl i na cenu BAFTA. Napětí lze chvílemi i krájet, jen tou akcí režisér Delmer Daves poněkud šetřil. V roce 2007 byl ale natočen povedený a výrazně akčnější remake s Russellem Crowem. Od režiséra Davese však můžu doporučit i jiné nadprůměrné westerny - Kovboj, Zlomený šíp a především Poslední vůz. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=AecMZH1a1z0 ()

gudaulin

Převážnou většinu stopáže si Vlak do Yumy udržuje spolehlivou čtyřhvězdičkovou úroveň a řadí se k tomu výrazně lepšímu, co v příslušném žánru americká studia v 50. letech vyprodukovala. Pohrává si s podobným motivem jako slavný snímek V pravé poledne. Souhrou okolností spočine odpovědnost za vyřešení krizové situace na osamoceném hrdinovi, který v rozhodujícím okamžiku překonává svůj strach a stává se morální autoritou. Film používá typické westernové postavy, dává jim ale proti dobovým zvyklostem hlubší psychologický rozměr. Především vůdce bandy není běžný westernový padouch s černou duší a rychlými kolty. Je to hráč, manipulátor, pokušitel a vyjednavač, v neposlední řadě ale i vlastník sice svérázného, nicméně pevného hodnotového žebříčku. Vlak do Yumy šetří obvykle používanými žánrovými stereotypy, je skoupý na akční scény a prim v něm hrají psychologické střety postav a jejich dialogy. Bohužel v posledních patnácti minutách ožívá v plné síle westernový mýtus a najednou před sebou máte typický western 50. let s neprůstřelným hrdinou a naivním dějem. Triumf spravedlnosti se měl dostavit jiným způsobem, závěrečná scéna přesunu z hotelu do vlakové soupravy je typickým příkladem, kdy scénárista ohýbá logiku ve prospěch svého cíle. V mých očích stál snímek jednu hvězdičku, fanoušek žánru si ji ale může bez problémů přidat. Celkový dojem: 65 %. ()

flanker.27

Slušně vystavěný děj a ve scénách v hotelovém pokoji perfektní atmosféra, ale přecejen je film příliš zatížen dobovými schématy. Po nějakých dvacet minut v hotelovém pokoji je díky dialogům, kameře a hercům větší a větší dusno, aby do toho najednou vpadla manželka a všechno úsilí je v háji. Navíc banditi působěj nějak moc mírně, když už se jim samo nabídlo takové "řešení" situace. I Dan Evans na druhou stranu když už věděl, že jsou prozrazeni, mohl Wada odvézt jinam. Škoda, ale rozhodně to není špatný film. Jsem zvědav, co udělají s remakem. Podle traileru mám trochu pocit, že tam se zas na pilu tlačí až moc. ()

EdaS

No tak ta závěrečná scéna, pěkně vypípaná M.E.J.L.ou, mě teda pěkně naštvala a donutila ubrat z jinak jasného pětihvězdičkového hodnocení. 3:10 to Yuma je skvěle gradující western, disponující vším dobrým, co tenhle žánr může nabídnout (a z Glenna Forda jako elegantního a charismatického padoucha jsem byl absolutně nadšenej). Ten konec to podle mně ale trochu zabil. :o( P.S. Delmera Davese nepodceňovat, viz krásně divný noir Dark Passage. ()

troufalka

Nemůžu si pomoct, je to lepší film než o 50 let mladší remake. Příběh si drží celou dobu správně napjatou atmosféru, velice trefné vykreslení hlavních postav, muzika ušitá na míru. Ocenila jsem dábelsky lstivého pachoucha, který dokáže na malém prostoru zapůsobit hned na dvě ženy a okouzlit je. Pomyslnou šestou hvězdu přidávám, protože 5 hvězd ode mne dostal i remake. ()

• Ačkoliv většina westernů byla tenkrát vyráběna v barevně, Delmer Daves a Charles Lawton Jr. se rozhodli natočit film černobíle. Lawton ještě na čočkách kamery používal červené filtry, aby krajina získala výraznější vzhled. (Delock)
  • Glennovi Fordovi byla původně nabídnuta role Vana Heflina. On odmítl a navrhl pro sebe roli Bena Wadea. (Delock)
  • V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)