3:10 Vlak do Yumy

3:10 to Yuma

3:10 Vlak do Yumy

Western

USA, 1957, 92 min

Pokud mám vybrat nějaké slovo, kterým bych charakterizoval tento western, napadá mě slovo osvěžující. Mezi ostatními klasickými westerny své doby vyčnívá příjemně originálním (samozřejmě relativně) námětem, mimořádně zdařile jsou vybráni hlavní představitelé a celý film má zvláštní osobitou atmosféru. Konec se sice úplně nepovedl, ale za ten zážitek dám plné hodnocení. Ostatně konec se nepovedl ani v remaku, vypadá to, že bude muset přijít třetí verze. Ještě poslední poznámka: velmi by mne zajímalo, kdo vymýšlí ty nesmyslné české názvy filmů. Tady to je vyloženě sabotáž.(8.1.2008)

OK, OK závěr tohoto filmu nemá žádnou logiku. Krachující pragmatický farmář, který se jen kvůli odměně uvolí dovést na vlak zločince, najednou začne trvat na morálních hodnotách a chce dokončit svoji misi, přestože by mohl mít už peníze v kapse, aniž by se musel vydávat na sebevražedný boj. Přičemž mu charismatický padouch zdatně sekunduje a vypadá, že vlastně chce být chycen a dopraven do vězení. Jeho gang má tucty možností, jak farmáře zlikvidovat, ale nevyužije žádnou z nich. ____ OK, nemá to žádnou logiku, ale má to přesto napětí a sílu, kdy se z mužů stojících proti sobě stanou zvláštním způsobem spojenci. Scény v hotelu, kde farmář drží zločince na uzdě zbraní a ten ho ďábelsky svůdně přesvědčuje o tom, jak snadné by bylo přijít k penězům a neriskovat při tom vůbec nic, zasahují a dodnes dokážou rezonovat v divákovi: jak bych se asi zachoval/a/ já?. ____ Komorní western postavený na dialozích a charakterech postav, kdy ani nechci vidět remake - krvavější a přímočařejší. Tenhle film dává prostor k sympatiím padouchovi a je mnohoznačnější. Farmář je jednoznačně kladný charakter nenápadného muže, který si stojí za svým, ale přesto je to padouch, který umí okouzlit. A to nejenom ženy, ke kterým je tak štědrý, že té barmance dá vlastně největší dar vůbec. ___ Přesto, nicméně, je to vrah. A sympatie k němu - v tomhle snímku dost podpořené - jsou nepatřičné. ____ KOUSEK DĚJE Ale i tak, budu mu fandit, aby z toho vězení v Yumě zdrhnul! A kdybyste se mě zeptali, jestli bych - být na místě barmanky - čekala na zásilku perel, tak odpověď zní jednoznačně: ANO! Ale hlavně bych se koukla na zpáteční adresu a - tubera sem, tubera tam - vyrazila bych tímhle směrem. Protože na některé muže se prostě nezapomíná.(27.7.2014)

líbilo: neúplatný Dan, který se rozhodl i přesto, že ho všichni nechali na holičkách, dokončit svůj úkol se ctí, padouch Ben Wade, který se ho pořád snažil ukecat a uplatit a který se v závěrečné scéně zachoval chlapsky,atmosféra filmu a ústřední píseň filmu; nelíbilo: závěrečná scéna, od které jsem čekal větší akci a svištění kulek,ovšem dostal se mi jen zlomek toho, bojácnost Benovi tlupy,která v záv. scéně skoro nezaútočila, aby svého vůdce vysvobodila, absence šerifa, kdy zrovna jako náhodou někam do Tucsonu odvážel vězně; výsledkem: westernovka,která mě bavila,ač jsem její shlédnutí dlouho odkládal, docela mě láká pustit si i novou verzi s Crowem a Balem a zjistit jak si povedou.(14.8.2008)

Western s režií a stavbou příběhu poplatným r. 1957. Americkou demokracii a zákon musí hlídat dědek s hvězdou zvaný šerif. Pokud potřebuje policii, najme si za 50 USD, které patří zpravidla okradenému, partu 5 rozklepaných dědků s puškami. Když ti dědkové zjistí, že by mohlo jít do tuhého, na šerifa se vyserou, nebo zhebnou. Jeden blbec vyšťavený dlouhým suchem(Van Helfin) tam potom zůstane sám se zločincem inteligentním a zkušeným. Život mu zachrání jeho žena, ztrhaná ale půvabná farmářka. Zločinec ho nechá žít pouze ze soucitu, že té ženě nechce způsobit bolest. A na takovýhle bordel v historii jsou američané hrdí. Nepochopím, tady přestávají i hovna smrdět...(15.10.2012)

Slušně vystavěný děj a ve scénách v hotelovém pokoji perfektní atmosféra, ale přecejen je film příliš zatížen dobovými schématy. Po nějakých dvacet minut v hotelovém pokoji je díky dialogům, kameře a hercům větší a větší dusno, aby do toho najednou vpadla manželka a všechno úsilí je v háji. Navíc banditi působěj nějak moc mírně, když už se jim samo nabídlo takové "řešení" situace. I Dan Evans na druhou stranu když už věděl, že jsou prozrazeni, mohl Wada odvézt jinam. Škoda, ale rozhodně to není špatný film. Jsem zvědav, co udělají s remakem. Podle traileru mám trochu pocit, že tam se zas na pilu tlačí až moc.(20.10.2007)

• - V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)

• - Glennovi Fordovi byla původně nabídnuta role Vana Heflina. On odmítl a navrhl pro sebe roli Bena Wadea. (Delock)

• - Ačkoliv většina westernů byla tenkrát vyráběna v barevně, Delmer Daves a Charles Lawton Jr. se rozhodli natočit film černobíle. Lawton ještě na čočkách kamery používal červené filtry, aby krajina získala výraznější vzhled. (Delock)