Cesta za záchranou

• slovenský

3:10 Vlak do Yumy

Western

USA, 1957, 92 min

Skvělý western D.Davese podle literární předlohy E.Leonarda předvádí charismatického padoucha-pokušitele Wadea v podání G.Forda a chudého rančera Evanse (Van Heflin), který se stává jeho strážcem a eskortou a musí vybojovat svůj vlastní zápas mezi principy a vysokou finanční nabídkou. Film si půjčuje motiv hrdiny, jehož v rozhodujícím okamžiku všichni opustí, ze snímku V pravé poledne, naopak scény obou ústředních postav uzavřených v hotelu a jejich následnou cestu na nádraží v obklopení nepřáteli rozpracoval později J.Sturges v Posledním vlaku z Gun Hillu.(6.2.2008)

Dobrý western v štýle NA PRAVÉ POLUDNIE. Čiže takmer bez akcie a stojaci na charizme jedinej postavy a na finálnom strete pri vlaku. Postave farmára chvíľu trvá, kým si získa divákove sympatie, ale o to viac vyniká skvelý Glenn Ford. Mangoldov remake bol akčný a hravý, ale (hlavne vďaka záveru) naivne béčkový. Davesov originál je omnoho uveriteľnejší, aj keď možno pre omnoho menej komerčné publikum...(14.1.2016)

Těžko se mi porovnává s remakem z roku 2007, neboť jsou to již 4 roky, co jsem jej viděl. Ovšem s blížícím se koncem jsem si víc a víc vybavoval příběh, který jsem už jedenkrát zhlédnul. Glen Ford v záporně laděné roli potěší, protože to nebývá jeho parketa a Van Heflin se své postavy také zhostil velmi dobře. Příjemný western.(26.7.2015)

Ben Wade je slavný charismatický padouch hraný Glennem Fordem. Na příkaz šerifa je Ben Wade v tajnosti eskortován krachujícím farmářem Danem Evansem do Contentionu - nejbližší vlakové stanice, odkud už má jet vlakem do vězení. Nechá se chudý Dan Ewans uplatit, nebo hrdě a čestně splní svůj placený úkol a dovede Bena navzdory smrtelnému nebezpečí ke vlaku ve 3:10? Film 3:10 to Yuma námětem boje jedince proti přesile trochu připomíná slavné V pravé poledne a Rio Bravo, Yuma je prý považován za jeden z nejlepších westernů 50. let a nominován byl i na cenu BAFTA. Napětí lze chvílemi i krájet, jen tou akcí režisér Delmer Daves poněkud šetřil. V roce 2007 byl ale natočen povedený a výrazně akčnější remake s Russellem Crowem. Od režiséra Davese však můžu doporučit i jiné nadprůměrné westerny - Kovboj, Zlomený šíp a především Poslední vůz. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=AecMZH1a1z0(12.1.2013)

Slušně vystavěný děj a ve scénách v hotelovém pokoji perfektní atmosféra, ale přecejen je film příliš zatížen dobovými schématy. Po nějakých dvacet minut v hotelovém pokoji je díky dialogům, kameře a hercům větší a větší dusno, aby do toho najednou vpadla manželka a všechno úsilí je v háji. Navíc banditi působěj nějak moc mírně, když už se jim samo nabídlo takové "řešení" situace. I Dan Evans na druhou stranu když už věděl, že jsou prozrazeni, mohl Wada odvézt jinam. Škoda, ale rozhodně to není špatný film. Jsem zvědav, co udělají s remakem. Podle traileru mám trochu pocit, že tam se zas na pilu tlačí až moc.(20.10.2007)

• Glenn Ford

• - Průměrná délka záběru je 6,4 vteřiny. (Mol)

• - V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)

• - Glennovi Fordovi byla původně nabídnuta role Vana Heflina. On odmítl a navrhl pro sebe roli Bena Wadea. (Delock)