Cesta za záchranou

• slovenský

3:10 Vlak do Yumy

Western

USA, 1957, 92 min

Dobrý western v štýle NA PRAVÉ POLUDNIE. Čiže takmer bez akcie a stojaci na charizme jedinej postavy a na finálnom strete pri vlaku. Postave farmára chvíľu trvá, kým si získa divákove sympatie, ale o to viac vyniká skvelý Glenn Ford. Mangoldov remake bol akčný a hravý, ale (hlavne vďaka záveru) naivne béčkový. Davesov originál je omnoho uveriteľnejší, aj keď možno pre omnoho menej komerčné publikum...(14.1.2016)

Převážnou většinu stopáže si Vlak do Yumy udržuje spolehlivou čtyřhvězdičkovou úroveň a řadí se k tomu výrazně lepšímu, co v příslušném žánru americká studia v 50. letech vyprodukovala. Pohrává si s podobným motivem jako slavný snímek V pravé poledne. Souhrou okolností spočine odpovědnost za vyřešení krizové situace na osamoceném hrdinovi, který v rozhodujícím okamžiku překonává svůj strach a stává se morální autoritou. Film používá typické westernové postavy, dává jim ale proti dobovým zvyklostem hlubší psychologický rozměr. Především vůdce bandy není běžný westernový padouch s černou duší a rychlými kolty. Je to hráč, manipulátor, pokušitel a vyjednavač, v neposlední řadě ale i vlastník sice svérázného, nicméně pevného hodnotového žebříčku. Vlak do Yumy šetří obvykle používanými žánrovými stereotypy, je skoupý na akční scény a prim v něm hrají psychologické střety postav a jejich dialogy. Bohužel v posledních patnácti minutách ožívá v plné síle westernový mýtus a najednou před sebou máte typický western 50. let s neprůstřelným hrdinou a naivním dějem. Triumf spravedlnosti se měl dostavit jiným způsobem, závěrečná scéna přesunu z hotelu do vlakové soupravy je typickým příkladem, kdy scénárista ohýbá logiku ve prospěch svého cíle. V mých očích stál snímek jednu hvězdičku, fanoušek žánru si ji ale může bez problémů přidat. Celkový dojem: 65 %.(3.8.2018)

Bol som veľmi zvedavý na originál western, na základe ktorého vznikol remake s R. Croweom a Ch. Baleom. Premiéra na STV2 bola 30.12 2015 v zaujímavom čase 23:10. Je jasné, že o 3:10 ráno, by to asi veľa divákov nevidelo. Pochváliť musím krásny obraz, neviem či mali k dispozícii remastrovanú verziu, ale vzhľadom na rok výroby 1957 bol obraz krásne čistý, s peknou a sýtou čiernou farbou. K tomu dobrý zvuk a ostré titulky, jednoducho radosť sledovať. Film má dobre prepracované postavy a charaktery, nie je tak akčný ako nová verzia, ale rozhodne nie je o nič horší a oplatí sa vidieť. Tie narážky na sucho a dážď mi v novej verzii chýbali, hlavne ten záverečný lejak, ktorý sa spustil. Po dlhšej dobe western, ktorý by zvládli aj tí, ktorí tento žáner nevyhľadávajú. 80%.(3.1.2016)

Slušně vystavěný děj a ve scénách v hotelovém pokoji perfektní atmosféra, ale přecejen je film příliš zatížen dobovými schématy. Po nějakých dvacet minut v hotelovém pokoji je díky dialogům, kameře a hercům větší a větší dusno, aby do toho najednou vpadla manželka a všechno úsilí je v háji. Navíc banditi působěj nějak moc mírně, když už se jim samo nabídlo takové "řešení" situace. I Dan Evans na druhou stranu když už věděl, že jsou prozrazeni, mohl Wada odvézt jinam. Škoda, ale rozhodně to není špatný film. Jsem zvědav, co udělají s remakem. Podle traileru mám trochu pocit, že tam se zas na pilu tlačí až moc.(20.10.2007)

Western, který si dává na čas. Krom jiného osvětluje, nakolik je obávaný desperát s vemlouvavým hlasem cynickým mluvkou a nakolik lupičem-gentlemanem ... a jen tak mimochodem odpovídá na otázku, zdali jeho předání do rukou světské spravedlnosti může přímo či nepřímo ovlivnit lokální počasí. Neboť i zápletka je patrně v samotném závěru nadmíru uondána žhnoucími slunečními paprsky, které nemilosrdně spalují vyprahlou krajinu. Jak jinak vysvětlit nedostatky finální dramatické scény, která detailně přibližuje poslední úsek cesty ku vlaku ? Zjevná neschopnost desperátovy bandy v některých okamžicích působí přece jenom maličko komicky. Ne že by se remake z roku 2007 dokázal vyvarovat menších i větších nelogičností, ale jeho tah na branku je o poznání drtivější ... 3,5*(9.5.2018)

• - Průměrná délka záběru je 6,4 vteřiny. (Mol)

• - V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)

• - Ačkoliv většina westernů byla tenkrát vyráběna v barevně, Delmer Daves a Charles Lawton Jr. se rozhodli natočit film černobíle. Lawton ještě na čočkách kamery používal červené filtry, aby krajina získala výraznější vzhled. (Delock)