Cesta za záchranou

• slovenský

3:10 Vlak do Yumy

Western

USA, 1957, 92 min

líbilo: neúplatný Dan, který se rozhodl i přesto, že ho všichni nechali na holičkách, dokončit svůj úkol se ctí, padouch Ben Wade, který se ho pořád snažil ukecat a uplatit a který se v závěrečné scéně zachoval chlapsky,atmosféra filmu a ústřední píseň filmu; nelíbilo: závěrečná scéna, od které jsem čekal větší akci a svištění kulek,ovšem dostal se mi jen zlomek toho, bojácnost Benovi tlupy,která v záv. scéně skoro nezaútočila, aby svého vůdce vysvobodila, absence šerifa, kdy zrovna jako náhodou někam do Tucsonu odvážel vězně; výsledkem: westernovka,která mě bavila,ač jsem její shlédnutí dlouho odkládal, docela mě láká pustit si i novou verzi s Crowem a Balem a zjistit jak si povedou.(14.8.2008)

Nemůžu si pomoct, je to lepší film než o 50 let mladší remake. Příběh si drží celou dobu správně napjatou atmosféru, velice trefné vykreslení hlavních postav, muzika ušitá na míru. Ocenila jsem dábelsky lstivého pachoucha, který dokáže na malém prostoru zapůsobit hned na dvě ženy a okouzlit je. Pomyslnou šestou hvězdu přidávám, protože 5 hvězd ode mne dostal i remake.(3.10.2016)

Ben Wade je slavný charismatický padouch hraný Glennem Fordem. Na příkaz šerifa je Ben Wade v tajnosti eskortován krachujícím farmářem Danem Evansem do Contentionu - nejbližší vlakové stanice, odkud už má jet vlakem do vězení. Nechá se chudý Dan Ewans uplatit, nebo hrdě a čestně splní svůj placený úkol a dovede Bena navzdory smrtelnému nebezpečí ke vlaku ve 3:10? Film 3:10 to Yuma námětem boje jedince proti přesile trochu připomíná slavné V pravé poledne a Rio Bravo, Yuma je prý považován za jeden z nejlepších westernů 50. let a nominován byl i na cenu BAFTA. Napětí lze chvílemi i krájet, jen tou akcí režisér Delmer Daves poněkud šetřil. V roce 2007 byl ale natočen povedený a výrazně akčnější remake s Russellem Crowem. Od režiséra Davese však můžu doporučit i jiné nadprůměrné westerny - Kovboj, Zlomený šíp a především Poslední vůz. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=AecMZH1a1z0(12.1.2013)

OK, OK závěr tohoto filmu nemá žádnou logiku. Krachující pragmatický farmář, který se jen kvůli odměně uvolí dovést na vlak zločince, najednou začne trvat na morálních hodnotách a chce dokončit svoji misi, přestože by mohl mít už peníze v kapse, aniž by se musel vydávat na sebevražedný boj. Přičemž mu charismatický padouch zdatně sekunduje a vypadá, že vlastně chce být chycen a dopraven do vězení. Jeho gang má tucty možností, jak farmáře zlikvidovat, ale nevyužije žádnou z nich. ____ OK, nemá to žádnou logiku, ale má to přesto napětí a sílu, kdy se z mužů stojících proti sobě stanou zvláštním způsobem spojenci. Scény v hotelu, kde farmář drží zločince na uzdě zbraní a ten ho ďábelsky svůdně přesvědčuje o tom, jak snadné by bylo přijít k penězům a neriskovat při tom vůbec nic, zasahují a dodnes dokážou rezonovat v divákovi: jak bych se asi zachoval/a/ já?. ____ Komorní western postavený na dialozích a charakterech postav, kdy ani nechci vidět remake - krvavější a přímočařejší. Tenhle film dává prostor k sympatiím padouchovi a je mnohoznačnější. Farmář je jednoznačně kladný charakter nenápadného muže, který si stojí za svým, ale přesto je to padouch, který umí okouzlit. A to nejenom ženy, ke kterým je tak štědrý, že té barmance dá vlastně největší dar vůbec. ___ Přesto, nicméně, je to vrah. A sympatie k němu - v tomhle snímku dost podpořené - jsou nepatřičné. ____ KOUSEK DĚJE Ale i tak, budu mu fandit, aby z toho vězení v Yumě zdrhnul! A kdybyste se mě zeptali, jestli bych - být na místě barmanky - čekala na zásilku perel, tak odpověď zní jednoznačně: ANO! Ale hlavně bych se koukla na zpáteční adresu a - tubera sem, tubera tam - vyrazila bych tímhle směrem. Protože na některé muže se prostě nezapomíná.(27.7.2014)

No tak ta závěrečná scéna, pěkně vypípaná M.E.J.L.ou, mě teda pěkně naštvala a donutila ubrat z jinak jasného pětihvězdičkového hodnocení. 3:10 to Yuma je skvěle gradující western, disponující vším dobrým, co tenhle žánr může nabídnout (a z Glenna Forda jako elegantního a charismatického padoucha jsem byl absolutně nadšenej). Ten konec to podle mně ale trochu zabil. :o( P.S. Delmera Davese nepodceňovat, viz krásně divný noir Dark Passage.(5.1.2008)

• - Průměrná délka záběru je 6,4 vteřiny. (Mol)

• - Ačkoliv většina westernů byla tenkrát vyráběna v barevně, Delmer Daves a Charles Lawton Jr. se rozhodli natočit film černobíle. Lawton ještě na čočkách kamery používal červené filtry, aby krajina získala výraznější vzhled. (Delock)

• - Glennovi Fordovi byla původně nabídnuta role Vana Heflina. On odmítl a navrhl pro sebe roli Bena Wadea. (Delock)