Cesta za záchranou

• slovenský

3:10 Vlak do Yumy

Western

USA, 1957, 92 min

OK, OK závěr tohoto filmu nemá žádnou logiku. Krachující pragmatický farmář, který se jen kvůli odměně uvolí dovést na vlak zločince, najednou začne trvat na morálních hodnotách a chce dokončit svoji misi, přestože by mohl mít už peníze v kapse, aniž by se musel vydávat na sebevražedný boj. Přičemž mu charismatický padouch zdatně sekunduje a vypadá, že vlastně chce být chycen a dopraven do vězení. Jeho gang má tucty možností, jak farmáře zlikvidovat, ale nevyužije žádnou z nich. ____ OK, nemá to žádnou logiku, ale má to přesto napětí a sílu, kdy se z mužů stojících proti sobě stanou zvláštním způsobem spojenci. Scény v hotelu, kde farmář drží zločince na uzdě zbraní a ten ho ďábelsky svůdně přesvědčuje o tom, jak snadné by bylo přijít k penězům a neriskovat při tom vůbec nic, zasahují a dodnes dokážou rezonovat v divákovi: jak bych se asi zachoval/a/ já?. ____ Komorní western postavený na dialozích a charakterech postav, kdy ani nechci vidět remake - krvavější a přímočařejší. Tenhle film dává prostor k sympatiím padouchovi a je mnohoznačnější. Farmář je jednoznačně kladný charakter nenápadného muže, který si stojí za svým, ale přesto je to padouch, který umí okouzlit. A to nejenom ženy, ke kterým je tak štědrý, že té barmance dá vlastně největší dar vůbec. ___ Přesto, nicméně, je to vrah. A sympatie k němu - v tomhle snímku dost podpořené - jsou nepatřičné. ____ KOUSEK DĚJE Ale i tak, budu mu fandit, aby z toho vězení v Yumě zdrhnul! A kdybyste se mě zeptali, jestli bych - být na místě barmanky - čekala na zásilku perel, tak odpověď zní jednoznačně: ANO! Ale hlavně bych se koukla na zpáteční adresu a - tubera sem, tubera tam - vyrazila bych tímhle směrem. Protože na některé muže se prostě nezapomíná.(27.7.2014)

Ben Wade je slavný charismatický padouch hraný Glennem Fordem. Na příkaz šerifa je Ben Wade v tajnosti eskortován krachujícím farmářem Danem Evansem do Contentionu - nejbližší vlakové stanice, odkud už má jet vlakem do vězení. Nechá se chudý Dan Ewans uplatit, nebo hrdě a čestně splní svůj placený úkol a dovede Bena navzdory smrtelnému nebezpečí ke vlaku ve 3:10? Film 3:10 to Yuma námětem boje jedince proti přesile trochu připomíná slavné V pravé poledne a Rio Bravo, Yuma je prý považován za jeden z nejlepších westernů 50. let a nominován byl i na cenu BAFTA. Napětí lze chvílemi i krájet, jen tou akcí režisér Delmer Daves poněkud šetřil. V roce 2007 byl ale natočen povedený a výrazně akčnější remake s Russellem Crowem. Od režiséra Davese však můžu doporučit i jiné nadprůměrné westerny - Kovboj, Zlomený šíp a především Poslední vůz. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=AecMZH1a1z0(12.1.2013)

Vlak do Yumy zaujme najmä na western pomerne neotrepanou zápletkou. Hlavný záporák nie je až tak záporný, úmyslom scenára je aj k nemu si nájsť cestu. Film pozvoľna naberá tempo a slušne graduje, čiže je výborne zvládnutý aj po dramaturgickej stránke. Nečaká nás prestrelka na námestí, kde sa stretnú dvaja charizmatickí kovboji, ale niečo, čo tu mnohí označujú za mierne sklamanie. Vzhľadom na fakt, že od začiatku Daves neskrýva romantizujúci westernový charakter (napríklad hudbou, romantickou zápletkou), je myslím zakončiť film takouto pointou legitímne a najmä motivácia hlavnej postavy pre zdanlivo nepochopiteľný čin je priebehom deja plne opodstatnená. Možno stačí iba trochu nad tým popremýšlať.(11.3.2014)

No tak ta závěrečná scéna, pěkně vypípaná M.E.J.L.ou, mě teda pěkně naštvala a donutila ubrat z jinak jasného pětihvězdičkového hodnocení. 3:10 to Yuma je skvěle gradující western, disponující vším dobrým, co tenhle žánr může nabídnout (a z Glenna Forda jako elegantního a charismatického padoucha jsem byl absolutně nadšenej). Ten konec to podle mně ale trochu zabil. :o( P.S. Delmera Davese nepodceňovat, viz krásně divný noir Dark Passage.(5.1.2008)

Western, který si dává na čas. Krom jiného osvětluje, nakolik je obávaný desperát s vemlouvavým hlasem cynickým mluvkou a nakolik lupičem-gentlemanem ... a jen tak mimochodem odpovídá na otázku, zdali jeho předání do rukou světské spravedlnosti může přímo či nepřímo ovlivnit lokální počasí. Neboť i zápletka je patrně v samotném závěru nadmíru uondána žhnoucími slunečními paprsky, které nemilosrdně spalují vyprahlou krajinu. Jak jinak vysvětlit nedostatky finální dramatické scény, která detailně přibližuje poslední úsek cesty ku vlaku ? Zjevná neschopnost desperátovy bandy v některých okamžicích působí přece jenom maličko komicky. Ne že by se remake z roku 2007 dokázal vyvarovat menších i větších nelogičností, ale jeho tah na branku je o poznání drtivější ... 3,5*(9.5.2018)

• - V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)

• - Ačkoliv většina westernů byla tenkrát vyráběna v barevně, Delmer Daves a Charles Lawton Jr. se rozhodli natočit film černobíle. Lawton ještě na čočkách kamery používal červené filtry, aby krajina získala výraznější vzhled. (Delock)

• - Glennovi Fordovi byla původně nabídnuta role Vana Heflina. On odmítl a navrhl pro sebe roli Bena Wadea. (Delock)