Síla odvahy

Agentky za nepriateľskou líniou

Female Agents

Drama / Historický / Válečný

Francie, 2008, 112 min

Lehce nadprůměrný snímek, který chvályhodně zpracovává filmaři zatím víceméně opomíjené téma ženského odboje (Charlotte Gray jsem zatím neviděl). Problém je v tom, že děj občas vypadá přitažený za vlasy, což by se u filmu podle skutečné události stávat nemělo. Nicméně v rámci válečného žánru - příjemné zpestření.(20.3.2011)

Misty mozna az prilis zjednodusujici pojeti, presto pomerne hezke vzdani holdu odvaze a obetem hrdinek & hrdinum z rad Special Operations Executive. Sophie Marceau jako by nestarla, uz jen kvuli ni stoji snimek za to. Dramaturgicky muze mit sice par slabin ci trhlin, ale i tak jsem se dobre bavil. Na tuto historii by se nemelo zapominat. Do soupravy s timto filmem pro tematicky odbojovy vecer doporucuji dalsi snimek venovany hrdince SOE - Violette Szabo - http://www.csfd.cz/film/40626-carve-her-name-with-pride/.(6.12.2013)

Úžasný film. Predpokladal som, že keď je to francúzsky vojnový film z obdobia druhej svetovej vojny, tak že to bude veľmi slabé, ale pravý opak bol pravdou. Bolo to fakt skvelé a od začiatku až do konca som pri tom sedel ticho a s napätím. Sophie Marceau podala brilantný výkon ako vždy a aj tri ďalšie spoluhrdinky boli po hereckej stránke v úplne pohode, rovnako tak ako po tej druhej stránke. Dokonca by som napísal, že podali rovnako skvelý výkon ako Sophie a dlho som sa nevedel rozhodnúť, ktorej fandím najviac. Odporúčam s nadšením a verím, že tento film bude u divákov známy a bude sa šplhať stále vyššie a vyššie.(2.2.2015)

Tento film je věnován památce žen, které se vzepřely nacistické zvůli… Je jich 5 a vyrážejí na misi do Francie. Elitní komando, které má den na secvičení. První akce – budiž, žádné velké plánování, ale splní to účel. Jak vojenský, tak divácký. Sice holkám moc nevěřím, ale vše táhne S.Marceau, které je v pohodě. Charaktery ostatních jsou naznačeny jen lehce a projevují se až při další akci, respektive při řešení nesnází, které se vyskytnou při plnění dalšího úkolu. Amatérky bez výcviku si však uvědomí, že válka je svině a že bez nich by to nešlo. Ne nebojte se, nestanou se z nich nesmrtelné bojovnice. A snad právě ta naivita dělá film zajímavým. Emočnější představení přináší hlavně výslech gestapa (ještě aby taky ne!). Takže pokud máte rádi příběhy z 2.světový, S. Marceau, příběh, který sice nenudí, ale nepřinutí hledat, co vše v něm je pravda – nebojte se. Jen upozorňuji, že ty ženský chvílemi děsně ,,štvou“. Prostě ženský… PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Scénář k akční pecce z téhož období, jen zasazené do Čech s názvem Sebevražedné komando je skoro hotov. V hlavních rolích uvidíme Dolly Buster, Silvii Saint a Ivetu Bartošovou! Koho asi bude hrát J.Pomeje?(28.4.2009)

Jak říkal Bohuš: "bez bab, řekli sme bez bab!" asi nějak tak mi to připadlo, cpat ženy do hlavních rolí takových filmů mi nesedí. Na jednu stranu je to něco úplně nového - ženy ve válečném filmu ovlivňují dějiny; ale na stranu druhou jen představa ženy za kulometem mě celkem děsí. Ať už budu uvažovat soucit, výčitky ze zabíjení, přecitlivělost a podobné nebo z jiného soudku, například střelba z kulometu by byla pro ženu s 50 kily skoro smrtelná, pokud by si nevykloubila rameno, tak by si s ní aspoň zpětná vazba hodně pohrála. Příště se řiďme podle bohuša, vždyť je tolik krásných rolí, kde můžou hrát jen ženy, ale právě hlavní role ve válečném filmu to není. Charlieho andílky a podobné ještě přežiju, ale tohle už bylo moc, ovšem celkově to na 3* určitě bylo, příště bych omezil i velkou oblibu tvůrců ve scénách o mučení, bylo toho krapet víc než je zdrávo.(7.4.2010)

• - Film podle skutečnosti o Lis Villameurové, která byla ve službách SOE od roku 1942 do roku 1945. (M.B)

• - Louise sa v roku 1949 vrátila späť do Francúzska, kde sa vydala, obdržala Vojnový kríž a získala titul Rytier čestnej légie. Ako 98 ročná a bezdetná v roku 2004 zomrela. (Smok)

• - Když letí děvčata na začátku filmu do Francie, tak má jejich letadlo na sobě pruhy. Jenže tyto pruhy se na letadla malovaly až v den D, kdy došlo k vylodění v Normadii, aby se lépe rozpoznali Spojenci od Němců. (Rodriguez)