Síla odvahy

Agentky za nepriateľskou líniou

Female Agents

Drama / Historický / Válečný

Francie, 2008, 112 min

Námet o bojujícich ženách je fajn. Príbeh je presvedčivý a herečky na čele so Sophie Marceau taktiež.. Po začiatku to stráca trochu tempo a stred je taký nijaký, no silný záver to všetko pekne vynahradí. Nájde sa aj akcia aj špiónske praktiky. Hrdiniek mi bolo v najsilnejších momentoch ľúto a tak nemám dôvod prečo nedať 4*. 75%(5.12.2009)

Sila odvahy francúzskych odbojárok a ich odhodlanie je miestami až neuveriteľné a môže pôsobiť až pateticky. Celkovo sa však jedná o kvalitnú vojnovú drámu na čele s vynikajúcou Sophie Merceau. Trošku sa mi však zdá prehnaná tá snaha o presvedčenie diváka, že nebyť úspechu tejto akcie, D Day by sa pomaly ani neudial. Po dopozeraní filmu sa mi ale natíska otázka, kde ale boli všetci francúzski muži?(19.7.2009)

• ripo

Film, ktorý sa hral na to, že bude zobrazovať vojnu aj z pohľadu žien - bojovníčok. Avšak trápne scény typu : dvaja rukojemníci pripútaní na jednej reťazi bez nemeckej hliadky, nemecký plukovník s mozgom zatemneným láskou ku Francúzke, odstreľovačka, držiaca pušku voľne v rukách, Bleitreuove naivno nepresvedčivé stvárnenie plukovníka, a bonbónik v podobe dialógu: (rok 1944) .... *** Kedy ste mali naposledy menštruáciu? *** Pred vojnou ..../// .... Nie, nie, nie ... Toto nie je hodné ani komédie typu Bažantov. Tí boli aspoň komickí, ale nehrali sa na vážny film. Toto sa hrá na vážne dielo a takmer z každej scény trčí slama naivity a prostoduchosti. Ani dramatické sekvencie ma nepresvedčili, aby som to mohol ohodnotiť ako priemerne dobrý film ....(9.11.2009)

Misty mozna az prilis zjednodusujici pojeti, presto pomerne hezke vzdani holdu odvaze a obetem hrdinek & hrdinum z rad Special Operations Executive. Sophie Marceau jako by nestarla, uz jen kvuli ni stoji snimek za to. Dramaturgicky muze mit sice par slabin ci trhlin, ale i tak jsem se dobre bavil. Na tuto historii by se nemelo zapominat. Do soupravy s timto filmem pro tematicky odbojovy vecer doporucuji dalsi snimek venovany hrdince SOE - Violette Szabo - http://www.csfd.cz/film/40626-carve-her-name-with-pride/.(6.12.2013)

Až prekvapivo kvalitný, vojnový film,opäť od francúzov,ktorí za posledné roky vyprodukovali pomaly viac vojnových filmov ako holywood /Príliš dlhé zásnuby,Štastné a veselé,Medzi nepriateľmi,Deň vítazstva/.Vyrozprávať príbeh štyroch žien,ktoré najali na zvláštnu akciu,bolo iste aj nejakým zadosťučinením a prejavom vďaky a uznania,veď takýchto žien padlo určite dosť.Film určite pripomenie Čiernu knihu alebo čiastočne Charlotte Gray.Film zbehne ako voda,nenudí ani nachvíľu,akcia je dôveryhodná a to pokladám pri prevažne ženskom obsadení za najväčšie plus.Málokedy sa mi stáva aby ma pri ženskej streľbe neoblieval pocit trápnosti.Tu sa to nestane,a vy veríte že sú toho schopné.Dej filmu je dosť nepredvídateľný,každú chvíľu je gestapom zatknutý a mučený niekto iný a to nevydrží každý...,zvlášť keď ženám trhajú nechty.Zrada a podrazy prichádzajú z každej strany.Silou odvahy by som nazval aj ťah akým tvorcovia prístupili k jazykovej verzii.Francúzi hovoria po francúzky,Nemci-nemecky a Angličania- anglicky.Divák má prehľad a je to určite dobrá voľba.Výborný vojnovo-špionážny film.Odporúčam.80%.(16.3.2009)

• - Film podle skutečnosti o Lis Villameurové, která byla ve službách SOE od roku 1942 do roku 1945. (M.B)

• - Louise sa v roku 1949 vrátila späť do Francúzska, kde sa vydala, obdržala Vojnový kríž a získala titul Rytier čestnej légie. Ako 98 ročná a bezdetná v roku 2004 zomrela. (Smok)

• - Když letí děvčata na začátku filmu do Francie, tak má jejich letadlo na sobě pruhy. Jenže tyto pruhy se na letadla malovaly až v den D, kdy došlo k vylodění v Normadii, aby se lépe rozpoznali Spojenci od Němců. (Rodriguez)