Síla odvahy

Agentky za nepriateľskou líniou

Female Agents

Drama / Historický / Válečný

Francie, 2008, 112 min

Viem si veľmi živo predstaviť ako by dopadlo, ak by tému odvahy, priateľstva a vnútornej sily na pozadí druhej svetovej vojny zrežírovala americká produkcia. Nič také sa našťastie nedialo. Ústredné miesto majú vo filme ženy so zbraňou v ruke, v ktorých sa miesi odvaha a zraniteľnosť zároveň. Námet je celkom zaujímavý, film má dobré tempo a všetky filmové prostriedky, ktoré využíva stačia akurát na dobrý priemerný dojem.(5.12.2011)

Jak říkal Bohuš: "bez bab, řekli sme bez bab!" asi nějak tak mi to připadlo, cpat ženy do hlavních rolí takových filmů mi nesedí. Na jednu stranu je to něco úplně nového - ženy ve válečném filmu ovlivňují dějiny; ale na stranu druhou jen představa ženy za kulometem mě celkem děsí. Ať už budu uvažovat soucit, výčitky ze zabíjení, přecitlivělost a podobné nebo z jiného soudku, například střelba z kulometu by byla pro ženu s 50 kily skoro smrtelná, pokud by si nevykloubila rameno, tak by si s ní aspoň zpětná vazba hodně pohrála. Příště se řiďme podle bohuša, vždyť je tolik krásných rolí, kde můžou hrát jen ženy, ale právě hlavní role ve válečném filmu to není. Charlieho andílky a podobné ještě přežiju, ale tohle už bylo moc, ovšem celkově to na 3* určitě bylo, příště bych omezil i velkou oblibu tvůrců ve scénách o mučení, bylo toho krapet víc než je zdrávo.(7.4.2010)

Lehce nadprůměrný snímek, který chvályhodně zpracovává filmaři zatím víceméně opomíjené téma ženského odboje (Charlotte Gray jsem zatím neviděl). Problém je v tom, že děj občas vypadá přitažený za vlasy, což by se u filmu podle skutečné události stávat nemělo. Nicméně v rámci válečného žánru - příjemné zpestření.(20.3.2011)

Ačkoliv se nejedná o známý ani ničím vyjímečný film z nějakého důvodu jsem se na něj těšil. Možná proto, že podle ukázek to vypadalo na slušnou a nenáročnou akční zábavu z prostředí druhé sv. války s ženským obsazením a ve stylu legendárního "Tuctu špinavců". Na jednu stránku to tak je, protože film i přes pár scén mučení či smrtelně vážné dialogy není artovým sníkem o hrůzách války ale přesto nesplnil má očekávání. Na vině bude hlavně režisér, který se sice může dušovat tím, že natočil svůj nejlepší film (což nebylo nic náročného) ale stále zůstává jen průměrným režisérem. Celý snímek je nemastný, neslaný a jediné co je zde nadstandardní jsou slušné akční scény, kterých je však minimum a takový závěr byl ostudně chudý. Zbytek je průměr ať se jedná o výpravu, scénář či herecké výkony. Docela škoda.(8.10.2010)

Tak nám zase Den D závisí na výsledku mise "sebevražedného" komanda- tentokrát ve francouzském duchu a s ženskými hrdinkami. Ačkoli přesně synchronizované improvizace vymýšlené pod tlakem nejsou příliš věrohodné, je to silný, napínavý snímek, který diváka táhne s sebou. A protože Dni vítězství nebo Mezi nepřáteli jsem dal za čtyři, tady jdu na plné hodnocení, protože Síla odvahy je lepší než oba jmenované filmy.(6.4.2009)

• - Film podle skutečnosti o Lis Villameurové, která byla ve službách SOE od roku 1942 do roku 1945. (M.B)

• - Louise sa v roku 1949 vrátila späť do Francúzska, kde sa vydala, obdržala Vojnový kríž a získala titul Rytier čestnej légie. Ako 98 ročná a bezdetná v roku 2004 zomrela. (Smok)

• - Když letí děvčata na začátku filmu do Francie, tak má jejich letadlo na sobě pruhy. Jenže tyto pruhy se na letadla malovaly až v den D, kdy došlo k vylodění v Normadii, aby se lépe rozpoznali Spojenci od Němců. (Rodriguez)