Magická osmička

všechny plakáty

Jednotlivé časti:

1. Muži roku 1938  Rok 1938 bol osudovým rokom československého štátu, ktorý vznikol za neraz protirečivých a komplikovaných podmienok po skončení 1.svetovej vojny a rozpade Rakúsko-Uhorskej ríše. Pod silným medzinárodným tlakom, ale čiastočne aj domácich slovenských a českých politických strán, došlo k odšiepeniu veľkého územia od ČSR a pričinením Hitlera aj k vnútornému rozkladu spoločnosti - z krátko trvajúcej autonómnej Slovenskej krajiny sa stal Slovenský vojnový štát, alebo Slovenská vojnová republika, pod mocnou kuratelou fašistického Nemecka. Čechy a Morava sa stali absolútnym vazalom tzv.tretej ríše s tvrdým a represívnym režimom. Vo filme predstavíme všetkých aktérov z domácej a zahraničnej politiky, ktorí sa vo veľkej miere pričinili o rozpad spoločnej republiky Čechov,Slovákov, ale aj nemecnej a maďarskej národnostnej menšiny.

2. Kto vyhral vo februári 1948...  Dokumentárny film Kto vyhral vo februári 1948.... sa pokúsi objektívne zhodnotiť všetky významné momenty, ktoré viedli k dejinným obratom a zvratom nielen u nás na Slovensku, ale aj v Čechách, resp. aj v krajinách strednej a východnej Európy po skončení II.svetovej vojny. Vo filme sa pokúsili tvorcovia rozanalyzovať spoločenské a politické udalosti, ktoré vyvrcholili vo februári 1948, keď sa moci chopili komunisti a postupne krok za krokom začali "budovať" totalitný režim, nazývaný v tejto fáze tzv. ľudová demokracia. Aby divák pochopil všetky súvislosti a dôsledky nastolenia diktatúry proletariátu bude potrebný aj exkurz už do r.1944, keď hlavne predstavitelia KSS na čele s dr.Gustávom Husákom vyvíjali maximálne úsilie o to, aby v povojnovom Československu mali Slováci rovnocenné postavenie ako Česi. Tu sa zastavíme pri Košickom vládnom programe, ozrejmíme si situáciu v r.1945, hlavne otázky vysídľovania karpatských Nemcov, ale aj Maďarov - do Maďarska, resp. do pohraničných oblastí Čiech. Špecifickým problémom, či míľnikom boli voľby v r.1946. Kým na Slovensku so ziskom 60 percent vyhrala Demokratická strana, v Čechách to boli komunisti. S takýmito výsledkami Praha súhlasiť nemohla, a tak vyvíjala maximálny nátlak na predstaviteľov KSS, aby situáciu zvrátili. To sa napokon aj podarilo - vo februári 1948 opustili vládu ministri, ktorí s politickými ambíciami KSČ nechceli mať nič spoločné, na Slovensku sa v nezávideniahodnej situácii ocitli predstavitelia Demokratickej strany, ktorých slovenskí komunisti v podstate zradili. Prezident Beneš pod tlakom politických udalostí poveril zostavením novej vlády K.Gottwalda, lavína totality sa pohla. Rok 1948 bol plný premien a zvratov. Keď mali komunisti situáciu plne pod kontrolou, začínajú monsterprocesy, v prevažnej väčšine vykonštruované - proti tzv. zradcom republiky. Na Slovensku prišli prví do rany duchovní, predstavitelia DS a napokon aj skupina slovenských komunistov, ktorí dostali nálepku tzv. buržoázni nacionalisti. Medzi nich patrili dr.G.Husák, L.Novomeský, K.Šmidke, dr.Clementis a iní. Monsterprocesy vyvrcholili na prelomoch rokov 1952 a 1953.

3. Zmarené nádeje 1968 Film z dokumentárnej série Magická osmička sa pokúša prehodnotiť zložité obdobie v bývalom Česko - Slovensku v rokoch 1968-69. Historická sonda, ktorá zo zorného uhla nových výskumov hodnotí tzv. Pražskú, či československú jar v r. 1968. Kríza nielen v KSČ, ale aj spoločnosti, v ekonomike, sociálnych veciach, rozkol v strane - konzervatívci verzus novátori, ako to bolo s cenzúrou, tzv. socializmus a ľudskou tvárou, paradoxy doby, chyby a pozitíva tzv. dubčekovského krídla, vstup vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie, 1.august 1968 ako akt násilia a medzinárodného zločinu. Riešenie štátoprávneho usporiadania ČSSR, prijatie zákona aspoň o papierovej nereálnej federácii, roky normalizácie, vznik Charty 77.

4. Rok 1918 - ilúzie a skutočnosť  Rok 1918 patrí k tým magickým, keď sa rozhodovalo - po skončení 1.svetovej vojny, o osude Čechov a Slovákov. V minulosti prezentovaný mýtus o vzniku 1.predvojnovej ČSR - spoločnom štáte Čechov a Slovákov, sa na základe nových faktov úplne rozpadol. V záverečnom dokumentárnom filme zo série Magická osmička - ROK 1918, skutočnosť a ilúzie, budú poprední slovenskí historici rozoberať objektívne a nové fakty, ktoré ktoré ovplyvnili vznik ČSR. Povojnová situácia hlavne na Slovensku, nebola taká ideálna, ako sa predtým pertraktovalo. Bola priam chaotická a v mnohých smeroch protirečivá. Táto skutočnosť je objektívne daná aj tým, že slovenské politické špičky v otázke vzniku spoločného štátu neboli jednotné: časť z nich inklinovala, podobne ako zo začiatku aj USA a Veľké Británia, k myšlienke zachovania celistnvosti Uhorska. Iná časť, ktorá bola v menšine, presadzovala súžitie s českým bratským národom. Situáciu na Slovensku komplikovala aj veľmi napätá spoločenská klíma, plná nepokojov a rabovačiek. Je preto paradoxom, že až 2 dni po vyhlásení ČSR v Prahe sa k vzniku spoločného štátu prihlásili slovenskí politici len 30.októbra 1918 podpísaním tzv. Martinskej deklarácie. Vo filme sa tvorcovia pokúsia rozobrať a vysvetliť zmenu postoja USA k vzniku ČSR, akú úlohu zohrala Pitsburská dohoda, ako to bolo v skutočnosti s autonomistickými požiadavkami časti a pod. (oficiální text distributora)

Arsenal83

Bežnému divákovi to môže prísť trošku suché, inak je to ale historicky presné s diskusiou medzi skúsenými historikmi. Škoda, že tam nebol aj nejaký, ktorý by im trošku oponoval. Diskusia 4 ľudí s rovnakým názorom neukazuje ani nevyvracia prípadný druhý pohľad. ()

Flego

Unikátny dokument o slovenskej a československej histórii v povojnovom období. Komentár Petra Rúfusa ( ako sme už zvyknutí ) je skvelý a vhodne ho dopĺňajú akademici z historického ústavu SAV. ()

Volodimir2

Rok 2008 sa niesol v znamení známych výročí a hlavne osmičkových, ktoré poznamenali dejiny nášho spoločného štátu Slovákov a Čechov. Ja som sa zameral na 1. diel pod názvom Muži roku 1938. Škoda, že autori sa v tomto diele viac ako polovicu filmu venovali obdobiu roku 1918 a tesne po vzniku Československej republiky a tak im už neostalo veľa času na obdobie roku 1938 na Slovensku. Ja sa zameriam na to čo mi v tomto dokumente chýbalo a udalosti, ktoré sú málo známe. Film sa len okrajovo zmieňuje o smrti Andreja Hlinku a veľmi skromne otázkou a dopadom Mníchovského diktátu na Slovensko predovšetkým čo sa týka územných zmien. Nárok na naše územie si nárokovali Maďari, Poliaci a dokonca aj Zakarpatská Ukrajina. Maďari zneužili situáciu a Horthy s Hitlerom rozhodli o zmene československo – maďarských hraníc a 10.11.1938 Horthy vstúpil v čele svojich vojsk do Košíc. Úplne mi absentovala vo filme Malá vojna (maďarsko – slovenská vojna) od 23. do 31. marca. Maďarsko bez vypovedania vojny zaútočilo z okupovanej Karpatskej Ukrajiny na Slovensko. Naša armáda sa rýchlo zaktivizovala a prešla do protiútoku a vytlačila maďarské vojska z nášho územia. A čo Poliaci, po krátkom vojenskom strete (sedemdňová vojna) 25.11.1938 poľská armáda obsadila Hornú Oravu a Severný Spiš a poľské úrady začali násilnú asimiláciu. A tak sme prišli o 226 km2 so 4280 obyvateľmi. Nie však nadlho po prepadnutí Poľska Nemeckom bola 21.11.1939 podpísaná zmluva o vrátení územia. Posledný spor sa týkal priemyslovo zaostalej Podkarpatskej Rusi, na ktorú si robili okrem Československa nárok tiež Sovietska Ukrajina a Maďarsko. Situáciu opäť musela riešiť československá armáda. Nakoniec sa z tohto územia tešili Maďari. Ďalším nedostatkom je, nevyužitie množstva dokumentárnych filmov v držbe SFU s témou vzniku vojnovej Slovenskej republiky. A stále pretrváva nevysvetlená otázka, vznikol Slovenský štát ako úsilie o dosiahnutie samostatnosti alebo, čo je reálnejšie, pod tlakom nacistického Nemecka a to je už iná téma. ()

janesX

Videl som len prvý diel (Muži roku 1938) a neviem teda, či mám chuť na ďalšie časti. Dokumentárna časť so starými zábermi a vhodným komentárom by bola ok, ale chýbajú dôležité a dokonca zásadné informácie (ako píše aj Volodimir2) a takto to vyzerá, ako by sa ani vôbec nestali. No a ako náhle sa film presúva do štúdia (kde sa debatuje), tak tieto zostrihy sú neuveritelne spackané! Popri nesúvislom debatovaní sa musíme pozerať na dvoch kameramanov, ktorí tam dookola pobehujú jak idioti a vzájomne sa kamerujú. Nevhodné, až iritujúce, dokopy horšie jak školská práca podpriemerného žiaka. Ak by som bol školák, asi by som nechcel, aby ma títo páni učili. Hovorím o prvej časti. A škoda ďalšej reči. ()

ELDoctorow

Hodnotená len časť Zmarené nádeje 1968, ostatné diely som žiaľ nevidel. Zaujímavé a silné rozprávanie zúčastnených. Čo ma mrzí, že sa v našich končinách ešte nenašiel nik kto by z udalostí okolo augusta 68 alebo upálení Jana Palacha dokázal spraviť hraný film. Veď tá téma má taký potenciál! ()

andykanadan

zaujimavo spracovany dokument o (cesko-)slovenskych dejinach, reziserom ktoreho nebol nikto iny ako moj stryko Dusan... :-) a jeho kolegyna ()