Caravaggio (TV film)

• Itálie

Caravaggio

Drama / Životopisný

Itálie / Francie / Španělsko / Německo, 2007, 2x92 min

Výtvarne pekne podané dielo, ale niečo mu chýba na výraznejšie ocenenie z mojej strany. Film je výrazne odlišné poňatý oproti rovnomennému kúsku od Dereka Jarmana a musím povedať, že aj menej uveriteľné. Napriek tomu celkom kvalitný snímok, minimálne oproti americkým historickým filmom, ktorý sa oplatí vidieť.(16.8.2009)

Docela slušná televizka. Jak moc byli autoři přesní v popisu Caravaggiova života nemůžu dost dobře posoudit, ale docela dobře se jim podařilo zdokumentovat tehdejší atmosféru ve společnosti i některé historické události, kterých je Caravaggio svědkem (případ Beatrice Cenci, upálení Giordana Bruna). Naštestí byl Caravaggio dostatečně excentrickou osobností, takže Alessio Boni má co hrát. Svůj televizní stín však tento dvoudílný italský film nepřekročí.(13.11.2010)

Již dávno mě současně udělaný film nevtáhl tak do děje, jako tenhle dvoudílný film. začátek poněkud prkenný, schématický je střídán zvyšováním zájmu o osobu CARAVAGGIO, takže jsem si přitom filmu i četl o jeho životě a sledoval jeho obrazy. Už byl jako člověk málem zlomený, odmítl ho i doporučený učitel, který se svými žáky procházel právě městem a jeho obrázkům se vysmál, ale postaral se o něho ten, kdo byl na tom ještě hůře, a dostalo se mu potom lidského tepla v klášteře, kde se dal dohromady, a převor ho vybídl, aby dělal to, co dělá nejraději, když už chtěl CAVARRAGIO rezignovat, a on začal malovat ještě lépe než do té doby. Chtěl vidět život v jeho horší stránce, nevyhýbal se jí, čímž se lišil od většiny tehdejších mistrů, ale i lidí obecně, kteří od smutků a katastrof tohoto světa raději zavírají oči, aniž by si občas o nich zapřemýšleli. Tenhle film k tomu vybízí. Mnou pohnul, rád ho shlédnu opakovaně.(30.5.2010)

Nejsem odkojen akčními sračkami všeho druhu, a právě proto hodnotím tento film jiným pohledem. Životopisné filmy nejsou jen pouhou akční neduchaplnou smyšlenkou, ale snaží se vylíčit život popisované osoby co nejvěrněji bez zbytečných nadsázek, plamenů a výbuchů. Z této jistě správné myšlenky vycházeli i autoři tohoto již podruhé zfilmovaného díla o uznávaném, ale i zatracovaném vynikajícím barokním malíři 17. století. Malíři, který si říkal Caravaggio. Byl velkým umělcem, ale také i velkým bohémem, jak už to obvykle u velkých a známých veličin bývá. A právě to bohémství a tvrdošíjná nepoddajnost jeho nevyrovnané duše ho provází celým jeho životem a ztrpčuje život jemu samotnému i jemu nejbližším přátelům. Dvojdílný televizní film italského režiséra Angelo Longoniho je opravdu hodnotným dílem, které by měl určitě vidět každý, kdo se zajímá o malířské umění nebo "jen" o vkusná inteligentní filmová díla. Těm, kteří neustále a všude ohrnují nos nad produkcí a vlastní tvorbou České televize vzkazuji. "Pokud se vám nelíbí ČT, koukejte na to, co je vašemu charakteru bližší a neplivejte okolo sebe jen hloupé urážky. Koukejte třeba na ty akčňáky na Nově. Ty vám do života jistě přinesou "více" než nějaký Caravaggio. To platí především pro uživatele igi B. (máš nádherný profil :-)".(7.1.2010)

Lepší to být samozřejmě mohlo, ale stejně tak i horší! To, že se tam nacházejí sporné informace je samozřejmé, přeci Caravaggiův životopis není nikde dokonale sepsán tak, aby se o něm mohlo říct, že vypovídá o jeho životě stoprocentně. Podle mě poměrně dobře vytvořené dílo plné temnosvitných opileckých scén, ze kterých prostě Caravaggio čerpal. Je tam zobrazeno vše, co by mělo i nemělo, nepohoršuje ani nevychovává.(8.3.2011)