Nejsem odkojen akčními sračkami všeho druhu, a právě proto hodnotím tento film jiným pohledem. Životopisné filmy nejsou jen pouhou akční neduchaplnou smyšlenkou, ale snaží se vylíčit život popisované osoby co nejvěrněji bez zbytečných nadsázek, plamenů a výbuchů. Z této jistě správné myšlenky vycházeli i autoři tohoto již podruhé zfilmovaného díla o uznávaném, ale i zatracovaném vynikajícím barokním malíři 17. století. Malíři, který si říkal Caravaggio. Byl velkým umělcem, ale také i velkým bohémem, jak už to obvykle u velkých a známých veličin bývá. A právě to bohémství a tvrdošíjná nepoddajnost jeho nevyrovnané duše ho provází celým jeho životem a ztrpčuje život jemu samotnému i jemu nejbližším přátelům. Dvojdílný televizní film italského režiséra Angelo Longoniho je opravdu hodnotným dílem, které by měl určitě vidět každý, kdo se zajímá o malířské umění nebo "jen" o vkusná inteligentní filmová díla. Těm, kteří neustále a všude ohrnují nos nad produkcí a vlastní tvorbou České televize vzkazuji. "Pokud se vám nelíbí ČT, koukejte na to, co je vašemu charakteru bližší a neplivejte okolo sebe jen hloupé urážky. Koukejte třeba na ty akčňáky na Nově. Ty vám do života jistě přinesou "více" než nějaký Caravaggio. To platí především pro uživatele igi B. (máš nádherný profil :-)".(7.1.2010)

Poměrně pěkně zpracovaný životopisný film vskutku nadaného a nadějného umělce. Některé scény jsou až příliš hrané a přehnané, na druhou stranu si vážím toho, jak se drželi historické reality a faktů o Michelově životě. Další osud nezkrotného ďábla - umělce v jednom těle a bohužel tak nějak i další " standartní " film do té už slušené soustavy snímků tohoto - životopisného - typu. 65%(3.10.2010)

• igi B.

Caravaggio jako stará >star< pro telenovelové publi(n)kum... :-/ . . . S čudlácko televizáckým dablinkem coby ideálně hotová inscenace na nedělní prujmtájm, omylem nacpaná asi jakože >art< určený panstvu z paneláků na >čétédvojku< středečního večera... Vykastrovaná televizáčtina pro vykastrované divactvo coby doklad toho, že přizpúsobování se masovému vkusu >diváka< je zničující i v zemi P. P. Pasoliniho. . . . To už je mi fakt milejší ten "F. L. Věk" z blahých to věků tušašsko-normalizačních... - - - P.S. Tohle je prosím "Caravaggio" - http://www.csfd.cz/film/10635-caravaggio/ - - - - - (Poprvé odzíváno hned s prvním dílem 6.1.2010 na >vlažném prostoru< , hodnocení 7., komemtář zde jako druhý - 6.1.2010)(6.1.2010)

Již dávno mě současně udělaný film nevtáhl tak do děje, jako tenhle dvoudílný film. začátek poněkud prkenný, schématický je střídán zvyšováním zájmu o osobu CARAVAGGIO, takže jsem si přitom filmu i četl o jeho životě a sledoval jeho obrazy. Už byl jako člověk málem zlomený, odmítl ho i doporučený učitel, který se svými žáky procházel právě městem a jeho obrázkům se vysmál, ale postaral se o něho ten, kdo byl na tom ještě hůře, a dostalo se mu potom lidského tepla v klášteře, kde se dal dohromady, a převor ho vybídl, aby dělal to, co dělá nejraději, když už chtěl CAVARRAGIO rezignovat, a on začal malovat ještě lépe než do té doby. Chtěl vidět život v jeho horší stránce, nevyhýbal se jí, čímž se lišil od většiny tehdejších mistrů, ale i lidí obecně, kteří od smutků a katastrof tohoto světa raději zavírají oči, aniž by si občas o nich zapřemýšleli. Tenhle film k tomu vybízí. Mnou pohnul, rád ho shlédnu opakovaně.(30.5.2010)

Docela slušná televizka. Jak moc byli autoři přesní v popisu Caravaggiova života nemůžu dost dobře posoudit, ale docela dobře se jim podařilo zdokumentovat tehdejší atmosféru ve společnosti i některé historické události, kterých je Caravaggio svědkem (případ Beatrice Cenci, upálení Giordana Bruna). Naštestí byl Caravaggio dostatečně excentrickou osobností, takže Alessio Boni má co hrát. Svůj televizní stín však tento dvoudílný italský film nepřekročí.(13.11.2010)