Caravaggio (TV film)

• Itálie

Caravaggio

Drama / Životopisný

Itálie / Francie / Španělsko / Německo, 2007, 2x92 min

Nejsem odkojen akčními sračkami všeho druhu, a právě proto hodnotím tento film jiným pohledem. Životopisné filmy nejsou jen pouhou akční neduchaplnou smyšlenkou, ale snaží se vylíčit život popisované osoby co nejvěrněji bez zbytečných nadsázek, plamenů a výbuchů. Z této jistě správné myšlenky vycházeli i autoři tohoto již podruhé zfilmovaného díla o uznávaném, ale i zatracovaném vynikajícím barokním malíři 17. století. Malíři, který si říkal Caravaggio. Byl velkým umělcem, ale také i velkým bohémem, jak už to obvykle u velkých a známých veličin bývá. A právě to bohémství a tvrdošíjná nepoddajnost jeho nevyrovnané duše ho provází celým jeho životem a ztrpčuje život jemu samotnému i jemu nejbližším přátelům. Dvojdílný televizní film italského režiséra Angelo Longoniho je opravdu hodnotným dílem, které by měl určitě vidět každý, kdo se zajímá o malířské umění nebo "jen" o vkusná inteligentní filmová díla. Těm, kteří neustále a všude ohrnují nos nad produkcí a vlastní tvorbou České televize vzkazuji. "Pokud se vám nelíbí ČT, koukejte na to, co je vašemu charakteru bližší a neplivejte okolo sebe jen hloupé urážky. Koukejte třeba na ty akčňáky na Nově. Ty vám do života jistě přinesou "více" než nějaký Caravaggio. To platí především pro uživatele igi B. (máš nádherný profil :-)".(7.1.2010)

Poměrně pěkně zpracovaný životopisný film vskutku nadaného a nadějného umělce. Některé scény jsou až příliš hrané a přehnané, na druhou stranu si vážím toho, jak se drželi historické reality a faktů o Michelově životě. Další osud nezkrotného ďábla - umělce v jednom těle a bohužel tak nějak i další " standartní " film do té už slušené soustavy snímků tohoto - životopisného - typu. 65%(3.10.2010)

Velice podařená tv záležitost s kvalitní výpravou, jenž věrohodností zastíní nejeden historický velkofilm s mnohonásobným rozpočtem. Jediným výrazným nedostatkem je zde až přespříliš hopsavý scénář, jenž navíc nedokáže zcela poddat a vysvětlit složitost povahy hlavního hrdiny. Herci jsou dobří a režie jakbysmet. Celkově se dle mě jedná o dobré životopisné drama, které na osudech hlavních postav ukazuje i tehdejší Itálii s jejímy problémy.(7.1.2010)

Výtvarne pekne podané dielo, ale niečo mu chýba na výraznejšie ocenenie z mojej strany. Film je výrazne odlišné poňatý oproti rovnomennému kúsku od Dereka Jarmana a musím povedať, že aj menej uveriteľné. Napriek tomu celkom kvalitný snímok, minimálne oproti americkým historickým filmom, ktorý sa oplatí vidieť.(16.8.2009)

Lepší to být samozřejmě mohlo, ale stejně tak i horší! To, že se tam nacházejí sporné informace je samozřejmé, přeci Caravaggiův životopis není nikde dokonale sepsán tak, aby se o něm mohlo říct, že vypovídá o jeho životě stoprocentně. Podle mě poměrně dobře vytvořené dílo plné temnosvitných opileckých scén, ze kterých prostě Caravaggio čerpal. Je tam zobrazeno vše, co by mělo i nemělo, nepohoršuje ani nevychovává.(8.3.2011)