Caravaggio (TV film)

• Itálie

Caravaggio

Drama / Životopisný

Itálie / Francie / Španělsko / Německo, 2007, 2x92 min

Škoda. Vypadalo to slibně. Asi deset minut. Zůstalo to ale někde ve třetině cesty. Nic navíc z dějin malířství jsem se nenaučila (naopak se objevily některé podivuhodné bludy), o malířské posedlosti mi to neřeklo mnoho. Stejně jako Bathory (co se týče Caravaggia) ambiciózní plácnutí do vody. Pár zajímavých postav, které nemají prostor a hlavní hrdina, kterého mám jako malíře ráda, ale tady mě trochu otravuje.(17.1.2010)

Docela slušná televizka. Jak moc byli autoři přesní v popisu Caravaggiova života nemůžu dost dobře posoudit, ale docela dobře se jim podařilo zdokumentovat tehdejší atmosféru ve společnosti i některé historické události, kterých je Caravaggio svědkem (případ Beatrice Cenci, upálení Giordana Bruna). Naštestí byl Caravaggio dostatečně excentrickou osobností, takže Alessio Boni má co hrát. Svůj televizní stín však tento dvoudílný italský film nepřekročí.(13.11.2010)

Určitě nadprůměrný film s osobitou dobovou atmosférou, i když mi maličko vadila určitá zkratkovitost ve vyprávění. Zároveň musím přiznat, že ho hodnotím jenom z hlediska uměleckého zachycení příběhu, protože neznám fakta o skutečném životě malíře jménem Michelangelo Merisi. Nicméně vznikl portrét velice nekonvenčního, svobodomyslného, vznětlivého umělce s nevšedním talentem, který žil navzdory neklidné době naplno a po svém - a který nesnášel kompromisy. Měl sice mocné ochránce, ale díky své povaze si dokázal vyrobit i mocné nepřátele ... Dobrá kamera.(6.1.2010)

• igi B.

Caravaggio jako stará >star< pro telenovelové publi(n)kum... :-/ . . . S čudlácko televizáckým dablinkem coby ideálně hotová inscenace na nedělní prujmtájm, omylem nacpaná asi jakože >art< určený panstvu z paneláků na >čétédvojku< středečního večera... Vykastrovaná televizáčtina pro vykastrované divactvo coby doklad toho, že přizpúsobování se masovému vkusu >diváka< je zničující i v zemi P. P. Pasoliniho. . . . To už je mi fakt milejší ten "F. L. Věk" z blahých to věků tušašsko-normalizačních... - - - P.S. Tohle je prosím "Caravaggio" - http://www.csfd.cz/film/10635-caravaggio/ - - - - - (Poprvé odzíváno hned s prvním dílem 6.1.2010 na >vlažném prostoru< , hodnocení 7., komemtář zde jako druhý - 6.1.2010)(6.1.2010)

Výtvarne pekne podané dielo, ale niečo mu chýba na výraznejšie ocenenie z mojej strany. Film je výrazne odlišné poňatý oproti rovnomennému kúsku od Dereka Jarmana a musím povedať, že aj menej uveriteľné. Napriek tomu celkom kvalitný snímok, minimálne oproti americkým historickým filmom, ktorý sa oplatí vidieť.(16.8.2009)