• Lacike
  ***

  Zo zaciatku som sa bal, ze cely film bude len o tom ako budu vsetci kopat do hlavneho hrdinu za to, ze opustil pevnost Alamo, ale nastastie sa po chvili rozbehne zapletka o pomste za smrt jeho rodiny, ktora dodavala filmu potrebne grády. Technicka stranka je slusna. Na konci uvidime aj nejake pôsobive kaskaderske kusky (stare dobre casy, ked zivot kaskadera vela neznamenal). Glenn Ford filmu dokonale vladne a po par filmoch sa definitivne stava mojim oblubencom. Ale celkovo mi to prislo prilis kratke. Dejovo prilis riedke. Preto davam len 3*.(20.2.2013)

 • LiVentura
  ***

  John Stroud jako jediný přežil peklo v Alamu a jediný vyvázl díky domluvě, podle které měl ochraňovat rodiny svých spolubojovníků, však prohnaný bandita se svými nohsledy, kteří odmítli hájit barvy kohokoli, byl rychlejší a Stroud se shodou náhod dostane do jeho blízkosti, jak jej porazit a přesvědčit ostatní o svém vlastním hrdinství a přesvědčení, o tom, že není zbabělec..?! Příjemný western na nedělní odpoledne.(9.3.2014)

 • cheyene
  ****

  Zpočátku jsem měl trochu obavy, protože mnoho westernů, které se odehrávají v Mexiku a popisují jejich válečná střetnutí, mě často zklamou a příliš nebaví, avšak The Man from the Alamo mě začal brzy bavit nejen svým příběhem a charaktery postav, zejména Johna Strouda, ale také prostředím, v němž se odehrával. Díky kratší stopáži pak western nemá možnost začít nudit a to je důvod k pěkným 4*.(21.5.2015)

 • rikitiki
  ***

  Muž z Alama je příběhem člověka, který na sebe dobrovolně vzal nálepku zbabělce, aby přitom neochvějně šel za pomstou a na pomoc těm, kteří ho potřebovali. Film ale ztrácí hlavně v bojových scénách, které jsou nechtěně komické. Můžou za to všemožné nevěrohodné pády a skoky, kdy umírající bojovníci vypadají spíš jak gymnastické družstvo cvičící parakotouly než jako smrtelně ranění muži. _____ Motiv pomsty navíc působí jen jako chabá zástěrka, protože se nezdá, že by hlavní hrdina svoji ztrátu vůbec nějak prožíval. I přes slibné motivy (lynčování, změna názoru na "zbabělce", když se jeho hlavní odpůrce dostane sám do stejné situace nebo mexický sirotek v komunitě Texasanů prchajících před mexickou armádou) působí film příliš ploše a odbytě. /23. 7. 14./(23.7.2014)

 • kkarx
  **

  Příběh, který ukazuje tu nejhorší stránku lidí (či davu) - odsoudit a zavraždit člověka bez dostatečných informací a i když to v době vzniku bylo jistě zamýšleno jako pozitivní stránka, tak vyplouvá na povrch i zvrhlý fanatický americký nacionalismus. John Stroud se dobrovolně vydal bránit Alamo, ale když už je zřejmé, že není žádná šance, odjíždí ochránit svou rodinu. Když se o přeživším dozví v nedalekém městečku, první co lidi napadne je lynč! S ústy plnými řečí o zbabělosti se v přesile vrhnou na Strouda a chtějí ho pověsit. Sami se tak ukazují jako ti největší zbabělci. Tak je tomu téměř vždy při podobných příležitostech. Ale je to tu plné odporných charakterů. Mezi nejhorší patří vojenský kurýr, který zprávu o Stroudovi přinese a starej hokynář bez paže, jenž svolá celé městečko, aby proti Stroudovi všechny poštval. Dobrá studie lidských charakterů, naplno vyvěrá nenávist k někomu z principu "ať chcípne koza i sousedovi" ("Ať ho pověsí, můj manžel v Alamu taky zemřel!"). Děsivé je, že to autor myslel vážně a lynč i nenávist ospravedlňuje. Nechutný patriotismus prolézá všechny postavy, všichni jsou nerealisticky "stateční", což ilustruje např. když vojenský kurýr žádá velitele Alama, aby mohl zůstat a zbytečně zemřít s ostatními! Po technické stránce to jsou typická 50. léta, kde je na každém kroku cítit, že se točilo ve studiu.(18.9.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace