Los bastardos

• Francie Los Bastardos (více)

Fausto a Jesus jsou dva obyčejní mexičtí dělníci, které už nebaví každodenní rutina. V práci vydělávají doslova z ruky do huby, peněz je málo a oni by chtěli víc. A tak se rozhodnou něco s tím udělat. První krok: sehnat si brokovnici. Ono už se něco najde... (Davies182)

boogieman

Druhým celovečerným filmom si u mňa Escalante potvrdzuje status režiséra ktorého sa oplatí sledovať. Prvých 5 minút , mnohým vyskočí v hlave asociácia s Hanekeho Funny games.V štýle sú si tieto filmy pomerne podobné, či už v použití dlhých statických záberov alebo výlučne diegetického zvuku. Escalante sa však napriek vonkajšej podobnosti týchto filmov vyberá úplne iným smerom. O postavách je nám postupne v maličkých kúskoch odhalené všetko čo potrebujeme na to, aby sme s nimi boli schopný pochopiť ich konanie. Zlo tu nie je vôbec jasne definované, motivácia i správanie postáv sa nám ho snažia ospravedlniť(zlo je tu konané v mene dobra, naviac postavy sa k obeti správajú mimoriadne vľúdne a vôbec sa ju nesnažia ponižovať alebo jej akýmkoľvek spôsobom ublížiť).To v divákovi počas filmu vyvoláva napätie, či sa s nejakým skutočným zlom nakoniec vôbec stretne. Je to iný film ako Sangre. Oba sú nepríjemné a vynikajúce. A v oboch som v posledných minútach prežil pocit absurdnosti z toho čo som práve videl. Asi preto, že to absurdné je. Doporučujem. Poznámka: Posledný záber je naplnený niečím čo neviem špecifikovať, ale je to silné. Tomuto záberu tlieskam. ()

Jordan

isteže, nejednému divákovi sa budú zdať Escalanteho "Bastardi" prezbytočne pomalý ba až nudný, ale to pomalé tempo má svoj zmysel, nenudí, štve - ale vedome, temporytmickou dramaturgiou mi to pripomenulo Hanekeho Caché, ale obohatené o mexické vnímanie sociálnych problémov a ešte o čosi viac vyburcované po stránke brutality a absurdity . . . mňa osobne i napriek pomalému rozjazdu a rozpakom v úvode (lebo som nevedel, čo čakať) film veľmi milo prekvapil a páčil sa mi, škoda, že som z časových dôvodov nemohol ostať na diskusiu so samotným režisérom (ktorý si prišiel na MFF Bratislava 2008 film osobne uviesť); výborná "hudba" pod titulky! Silné! ()

wipeout

Tichá symfónia spejúca svojím pomaly rozvíjaným tempom myšlienok a kritiky súčasného postavenia novodobých otrokov starých mocností, ktorí nepotrebujú okovy aby sa stali nástrojmi, ponúkajúcimi svoju svalovú hmotu konzumujúcej spoločnosti bez svedomia. Sú to "bastardi", ktorí stratili svoje korene prekročením línie deliacej svet "západného sna vyhradeného pár percentám populácie" a domova, ktorí opúšťajú. Po úvodnej tichej predohre a burácajúcom nástupe, sme uvrhnutý do sveta monotónnosti a beznádeje, ktorí vidia svojou optikou títo vyvrheli. Tušenie, že toto "dobrodružstvo" nájde raz vyvrcholenie v prelomení hrádz a vypustení všetkého hnevu a frustrácie, je síce stále niekde v pozadí, no pomalý štýl rozprávania a minimalistická kamera zatláčajú tento pocit do úzadia. O to šokujúcejší je nástup chorálov smrti a skazy. Vidieť tak náhlu dehumanizáciu ľudského tela v zlomku sekundy je naozaj desivý zážitok. Pritom ani tak nejde o brutálnosť tohoto činu, ako skôr o pomalé a dôkladné budovanie komplexnosti charakteru obete-neskôr tela-mementa dochrámanej spoločnosti, kde nám ukuzajú tvorcovia následky výbuchu revolučného pnutia tlejúceho pod povrchom a hľadajúceho si cestu von z hermeticky uzavretej miestnosti tou najkratšou možnou cestou. ()

R3v

Amat je úžasný chlapík, veľmi sympatický, po diskusii som sa za ním na chvíľu stavil a osobne si myslím, že o ňom ešte budeme počuť. No ale k filmu - perfektné zobrazenie prostredia, ale ako hovorí sám režisér, jednalo sa o fikciu. Dlhé zábery mali svoje opodstatnenie a vyvolali to, čo mali - napätie, u niektorých nervy až otravu. Samozrejme, scény by sa mohli vykresliť omnoho dynamickejšie strihom, ale mne sa to takto páčilo, najmä kompozícia celej mizanscény, napríklad ako sa tí dvaja chlapíci štverali do okna, všade tma a len malé svetielko v strede, úžasné. Vo filme sa toho mnoho nedeje a pritom sa tam toho stane veľmi veľa. Jednoduchý scenár stavia na postupnom vyhrotení situácie, mladšieho z dvojice nám na prvý pohľad zobrazuje ako sympatickejšieho, *** SPOILER *** ale napokon to dopadne úplne inak . Moment prekvapenia bol najsilnejší za posledné roky, syn to tiež dosť odpálil (doslovne). A napokon návrat k beznádejnosti akoby sa nič nedialo. *** SPOILER *** Amat si oprávnene odniesol niekoľko cien z IFF a ja mu držím palce. Nejaké fakty, ktoré spomínal Escalante na diskusii po projekcii: snímka mala rozpočet cca pol milióna dolárov, herci neboli profesionáli. Zábery sa aj napriek svojej dĺžke príliš nepretáčali, pretože nebolo peňazí nazvyš. Amat povedal, že pred piatimi rokmi by s takýmito peniazmi mohol o podobnom filme len snívať. Film zatiaľ videlo len minimum divákov, keďže oficiálne ešte nebol nikde uvedený do distribúcie. Niekto sa na záver poeticky spýtal - "Kto boli tí bastardi? Tí dvaja mexičania alebo ich zamestnávatelia? :)" Pravdepodobne však každý vie, čo bolo bastardnejšie, aj napriek "motivácii" hlavných hrdinov. ()

guri

Tazko povedat, co malo byt cielom tohto filmu. Mozno fakt, ze zufali ludia (Mexicania snaziaci sa pracovat s USA) robia zufale ciny (vniknutie do domu), co mozu mat velmi krute nasledky (pre niekoho az fatalne). Skoda, ze cely film ide velmi pomaly; casto sledujeme dlhe zabery, kde sa takmer nic nedeje (za vsetky spomeniem uvodnu scenu). A takychto momentov je dost vela a nie su kratke. (MFF Bratislava 2008) ()