Jak přijít o život (TV film)

Drama / Krimi

Československo, 1974, 75 min

• mh.mail

40% - Jako detektivka to bylo slabé, jako psychologická studie o něco lepší. Nejlepší výkon podala asi Karolina Slunéčková, její bezskrupulózní vyděračka byla excelentní. Čepek mi přišel poněkud mdlý, Somr se dostal ke slovu až docela pozdě, ale byl bezchybný, Hlaváčová byla dobrá, ale moc prostoru nedostala.(10.6.2018)

Československá televizní krimiinscenace s napínavým příběhem, v němž není od první minuty o dramatické situace nouze, vypráví o psychiatrovi dr. Naumanovi, jenž měl před lety na svědomí několik nepovolených interrupcí a tuto skvrnu na jeho jinak bezúhonném životě hodlá řádně pro svůj užitek využít tehdejší asistující sestra u těchto případů. Charismatický léčitel bolavých duší v podání tradičně perfektního P. Čepka se nechá v rámci zachování své dobře rozjeté kariéry od bývalé zdravotní sestry Staňkové po nějakou dobu vydírat a každý měsíc jí výměnou za mlčení předává jistý finanční obnos. Podivná změna chování u svého manžela neunikne všímavé paní Naumanové reprezentované půvabnou paní J. Hlaváčovou a musím dodat, že manželské souznění těchto velkých herců se mi velmi zamlouvalo. V okamžiku, kdy se oběť rozhodne dále vyděračce v podání taktéž skvělé K. Slunéčkové neustupovat, je ona dáma nalezena ve svém domě mrtvá a doktor pochopitelně patří k nejuzšímu okruhu podezřelých. Případ mrtvé Staňkové a její finanční nesrovnalosti začne vyšetřovat kriminalista Malina (výtečný J. Somr), shodou okolností blízký Naumanův přítel. Vysoce nadprůměrná televizní kriminálka O. Koska nabízí kromě výborných hereckých výkonů i propracovaný scénář a psychologický pohled do nitra oběti vydírání a je jasným důkazem, že i době těžké normalizace a politické manipulace vznikaly apolitické televizní skvosty, na něž se bohužel zapomnělo.(18.8.2017)

Jseš v průseru. Dostaneš sice nápad, jak se z něj dostat, jenže tu myšlenku nevhodně uskuteční někdo jinej a to tě dostane do ještě většího průseru. Naštěstí máš po boku chápající (a velmi důvtipnou) manželku a kámoše kriminalistu. Asi takto se dá shrnout tahle nulově akční a dost upovídaná kriminálka, která kupodivu postrádá zásadní náznaky socialistické reality (vyjma detailů, že pivo v knajpě stojí 1,70 Kčs). Díky solidnímu obsazení je to na více než jedno podívání docela slušné.(15.6.2012)

Nekdy proste neni co vytknout. Jeste nyni se neprestavam divit odkud ,ze se vyloupla tato inscenace a ze ja o ni predtim nic nevedel,netusil... Tri kamaradi, intelektualove se pravidelne schazeji v byte jednoho z nich kde muziciruji. Za prohresky z mladi se plati a tak se jeden zkamaradu stane obeti vydereacky,coz muze jak nam ukaze pribeh narusit jak kamaradske vztahy tak i manzelstvi dotycneho v podani Petra Cepka.Skvela atmosfera filmu, neuveritelne herecke vykony vsech protagonistu.Mozno spatriti pana Somra v roli detektiva, tentokrat ponekud netradicne bez knirku.Tvurci nam nazorne predvedli jak je mozno s dobrym scenarem,skvelymi herci natocit (dovolim si tvrdit) za maly peniz dramaticky, dokonaly psychologicky pribeh s kriminalni zapletkou.Jenom doufam ,ze takovych filmu o kterych nemam ani potuchu bylo pod vysackou "czech made" natoceno daleko vice.Uz se na ne na vsechny moc tesim.(25.8.2008)

(spoilery mezi řádky, předem jen jednu větu: tento film doporučuji) V návaznosti na angersona vyzdvihuji, že scénář této skvěle gradující morality se ani neotře o náznak nějaké "socialistické morálky", ačkoli jak celý kriminální komplex, tak samotný problém hlavní postavy by se k tomu nabízely. Tento čistý dojem podporuje i herecké pokrytí, nehledě k jeho kvalitě o sobě (jako vždy krásný Čepek, ušlechtilá Hlaváčová); na postavě pěkného Somra je to obzvlášt patrné - dostat roli kamaráda a mravokárného kriminalisty v jedné osobě některý osvědčený kádr, celé by to vyznělo dost jinak. Nějaký ten folklór se sice najde, ale mile pobaví: Paní doktorka si čte výhradně německé dámské časopisy. A odzbrojující je skutková podstata "Pavelka pomáhal počítat peníze." Inscenace rozhodně stojí za vidění nejen pro milovníky zúčastněných herců. Divák je vtažen do účasti na otázkách, které ani po konečném rozuzlení nelze považovat za odstraněné. S hodnocením se držím při zemi, určitě lze jít výš.(5.4.2014)