Dolanův cadillac

Sara McCudden

Kostýmy:

Cathy McComb
  • Phobia

Můj sklerotický asimozek ohledně Kingovy předlohy zprostředkovává matnou informaci, že jsem z povídky zrovna nepištěla nadšením, ale číst se to bez problémů dalo. Ráda bych řekla, že mám z filmu alespoň podobné dojmy... to bych ovšem strašně kecala. Tady nějak selhalo tempo vyprávění, které se vleklo jak důchodkyně na cestě domů z Kauflandu. Casting se taky úplně nepovedl - Wes Bentley může se svým nehybným, podmračeným obličejem hrát podivíny nebo psychopaty, roli zlomeného manžela na cestě za pomstou jsem mu věřila asi jako vítězství lenochoda na chrtích dostizích. Slater se svého padoucha zhostil s až divadelním přehráváním, jeho slizký gangster, zlý pro zlo samotné, neměl nic společného s realitou. Po týdnu od shlédnutí mizí "Dolanův cadillac" zvolna z mé paměti - a tak je to spravne, tak to ma byt! K povídce se v budoucnu pravděpodobně vrátím, k filmu asi jen omylem. 44%(13.11.2012)

Pevně věřím, že tato vynikající Kingova povídka (pro mě určitě jedna z jeho dvaceti, možná deseti nejlepších) se dá natočit tak, aby za sebou nechala Shawshank i Zelenou míli. Nebo se jim přinejmenším vyrovnala. Tady se to sice zdaleka nepovedlo, ale trochu mi uniká, proč to byla pro tolik lidí taková nuda. Já se nenudil ani v nejmenším, spíš naopak. Adaptacím Kingových děl obvykle velice prospívá, když se odchylují od svých předloh (Shining, Carrie). U Dolanova cadillaku se takový postup opět nabízí. Nelze se tedy divit, že ho Beesley alespoň zčásti využil. Ovšem já už od roku 2004, kdy jsem si tuto poctu dvěma horrorovým klasikům najednou (Poeovi a Bradburymu) poprvé přečetl, nosím v hlavě vlastní vizi té nejlepší možné adaptace. Od této se liší diametrálně. Přesto (nebo právě proto?) Beesleymu nadávat nebudu. Neodvedl zas tak špatnou práci. Dle hodnocení a komentářů jsem čekal daleko větší průšvih. Jsem jenom zvědav, zda se někdy v budoucnu najde hlava, která obrovský potenciál této povídky zužitkuje náležitě. Chce to mnohem víc peněz a mnohem víc citu. Bruce Springsteena, partu dělňasů na dálnici, a mezi nimi jednoho, který bude pro diváka velmi dlouho stejnou záhadou, jako pro své spolupracovníky. Každodenní dřina, výrazné chlapské charaktery, slunce nad hlavou, střípky epizodických zážitků... a jedno velké tajemství, které bude odhaleno teprve tehdy, až přijde ta pravá chvíle. To by byl film!(5.5.2011)

• Sobis87

Tvorba Stephena Kinga je fascinující v tom ohledu, že tento spisovatel operuje na brakové půdě, zároveň ale své příběhy povyšuje na vyšší úroveň skrze propracované a umně vyprofilované charaktery, hutnou atmosféru a celkovou konfrontaci béčkové estetiky s reálným světem. Pochopil to Frank Darabont při natáčení skvělé Mlhy, zato Jeff Beesley se nechal snadno lapit do pasti, která čeká na každého filmaře snažícího se zadaptovat některé z Kingových brakových děl (Shawshank a Zelená míle je někde jinde...). Výsledek? Veškeré Kingovy přidané hodnoty se do filmu neotiskly a z Dolanova cadillacu se stalo prachsprosté béčko s lacinou psychologizací a slabou atmosférou. Prosté béčko.(30.3.2010)

K poměrně krátké povídce jsem se dostal k překvapivě velmi slušně natočenému filmu. Některé detaily z povídky zde tvůrci vynechali, některé jiné zase přidali. Hlavně v první půlce dost rozšířili popis Dolana a jeho obchod s uprchlíkama. Je to tak mezi 3 a 4*, nakonec jsem se rozhodl že Slater a Bentley za mě tlačí hodnocení nahoru. Doporučuji povedený český dabing.(12.10.2014)

....kdyby vás minul na ulici, ani si ho nevšimnete. Ale když se zamračil, ptáci padali z drátů. Na koho se zadíval, onemocněl na prostatu a pálilo ho při čůrání. Kam plivl tam uschla tráva. Pořád byl nějak mimo. I mimo čas. Byl králem nicoty.... Film natočen podle příběhu Stephena Kinga. Perfektní scéna je když se Robinson ( Wes Bentley ) učí střílet ze zakoupené zbraně ráže 44...první výstřel a já brečel smíchy. Ale zabít Dolana ( Christian Slater ) nebude tak jednoduché. On má totiž svůj Cadillac. Robinson chce však pomstu za svou lásku Elizabeth ( Emmanuella Vaugler ). A když to nepůjde přímo musí to udělat oklikou. CITÁT : Ať Bůh pomáhá tomu, kdo mu zkříží cestu.... Řvi, Dolane, řvi !!!! Pohled z Pekla je čistý a jasný... Výkon Christiana Slatera v Cadilacu na silnici č.71 západně od Las Vegas je perfektní. A jeho dialog z Robinsonem je excelentní....to se mi líbilo. Musím vyzvednou úžasný konec. Ano vím, pár chybiček se tam najde. Třeba ta lžíce od traktoru, v jednom záběru je lžíce velká a v dalším má lžíci úzkou....nebo pokládání poslední betonové tvárnice se dá taky zpochybňovat, ale to by byl spoiler. Hudbu dělal James Mark Stewart a je docela povedená. Zazní zde třeba Hold on od Crystal Kay. http://www.youtube.com/watch?v=SE-TFHg-epY(7.11.2010)