Reklama

Reklama

Mongolsko - Ve stínu Čingischána

  • Slovensko Mongolsko - V tieni Džingischána
všechny plakáty
Trailer
Dokumentární
Slovensko, 2010, 61 min

Obsahy(1)

Okouzlující země, hledající vlastní současnou podobu tváří v tvář svému dědictví ze 13. století, byla kdysi největší říší, jakou kdy svět uzřel. Nazývala se Pax Mongolica. Byla obávaná, zatracovaná a často obdivovaná stejně jako její zakladatel a vůdce Čingischán, který se za celý svůj život nedočkal porážky. V průběhu dobrodružného putování nevlídnou krajinou daleko od obvyklých cest objevíme jinou, neznámou a překvapivě nepředpojatou stránku nelítostného dobyvatele, jehož novátorské snahy zanechaly v myšlení a vývoji celé lidské společnosti mnohem hlubší stopy, než jsme ochotní si přiznat. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (29)

nunka 

všechny recenze uživatele

Čaro odľahlej a osobitej krajiny, kde ľudia patria prírode a ona im. Mongolsko je krajina, kde sa naozaj nevyberie rádový cestovateľ. Prostredníctvom Barabášovho dokumentu si divák môže vychutnať typickú atmosféru pravej mongolskej divočiny (nakukne do bežného fungovania ľudí v osadách, užije si miestne "zábavky" a rituály a pocestuje naprieč pustej a zároveň krásnej krajine). Ide o dokument s dušou a za každým záberom poznať Barabášové umenie. ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Nádhera, skvelý dokument, bezprostredný sám o sebe, ale dopĺňaný štylizovanými vsuvkami. Dojem bol vynikajúci, a keby som mohla, pridám jednu hviezdičku za automobilového kúzelníka menom Pudže :-) Pudže sa rýpe v motore a fajčí. "Éé, Pudže,... cigareta? Benzín?" - Pudže sa pozrie na chalanov, čo chcú... asi nič dôležité, tak sa usmeje: "Benzín good." ()

Reklama

triatlet 

všechny recenze uživatele

Čtyřkolový Shaker je po Císařovně (Poslední kabriolet) a Karlovi (Tři kamarádi) můj další oblíbený automobilový hrdina:-) Pokud chcete vědět, kolik významů má slovo kůň v mongolštině, nechte si ujít tento cestopisný film. Krásně podaná každodennost Mongolska se prolíná s davovými scénami, které připomínají Čingischána. Rozprávkove podanie. (Expediční kamera - jihlavské kino Dukla 23.4.2011.) ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Kvalitný dokument, ktorý prekvapí predovšetkým prístupom. Tento film je bez pátosu. A to aj napriek tomu, že je o národe, o hrdosti, o civilizácii. Normálne mám pocit, že Barabáš dospel. Upustil od veľkolepých finálnych zamyslení, úvah a kritík, a rozhodol sa to isté povedať prostredníctvom obrazu a príbehu. Zapracovanie osudu Džingischána je veľmi šikovné, až som dostal chuť pozrieť si NOMÁDA alebo MONGOLA. Je to plnohodnotnejší film ako BHUTÁN - HĽADANIE ŠTASTIA a kompaktnejší ako CARSTENSZ - SIEDMA HORA. Technické prevedenie kvalitné, scenár primerane vtipný... ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Nádherné záběry ze země, kde není vlastně téměř nic. Život mimo města vypadá zřejmě stejně, jako v dobách toho největšího z Chánů. Akorát země už není nasáklá krví a mrtvolek pár stovek tisíc taky ubylo. Absolutně kočovní styl života založený na chovu obrovského množství všemožného dobytka. Převážnou část cesty se výprava drkotá v naprosto šílené káře přes ostré vrcholky skal a všudepřítomný prach. Párkrát oslní tamější obyvatelstvo svým raftem, když frajeři sjíždí pohodové říčky. Moc pěkně se mi na Mongoly žijící v duchu buddhismu koukalo. Rozbalí stany na místě, kde není vůbec nic a až je to omrzí, tak se přemístí na jiné místo, kde není taky vůbec nic. Tam by se cigánům tak moc líbilo. Žádná měď by je nelákala. Mohli by krást pouze beránky a ti nejšikovnější koníky. Dokument je doplněn řadou pěkných výroků Čingischána a vhodnou hudbou. Klaním se před tvůrci, že z krajiny, která toho nabízí tak málo dokázali přivést tak moc. A jak Pavol Barabáš říká. Nebýt jedné blechy a kde jsme dnes mohli být. Všichni bychom měli stejně šikmé oči a nic bychom si nezáviděli. Velmi poutavý a pořádně zajímavý dokument. 4 × hurá. Mimochodem, to "hurá" je prý také mongolské. Stejně jako jméno "Dalajláma", pokud to někomu něco řekne. ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama