Temné patro

Finsko / Island, 2008, 84 min

Pete Riski

Pekka Lehtosaari

Ville Riippa

William Hope, Leon Herbert, Ronald Pickup, Philip Bretherton, Noah Huntley, Dominique McElligott, Skye Bennett, Mr. Lordi, Kita, Amen, Ox, Awa, Jussi Haukkamaa, Hilla Haukkamaa, Hugo Haukkamaa, Johanna Jalas, Jetta Eklöf, Joel Strömfors, Emmi Liulia, Jonna Kinnunen, Jani Halonen, Jarmo Korteniemi, Minna Kuusisto, Niko Männikkö, Jari Sarja, Jarmo Saurio, Laura Faarinen, Anniina Keiskander, Mitta Keskittalo, Mari Liimatainen, Milla Suoraniemi, Armi Tenkula, Hannu Tihinen, Teemu Tuohimaa, Mikael Gustafsson, Juha Helminen, Elina Korhonen, Linda Kuha, Maija Laiho, Katri Liimatainen, Jari Meistamo, Tuomas Merilä, Kari Meriläinen, Antti Tuomaala, Ilekka Ylittie, Sami Vainkainen, Hanne Saarikoski, Iiris Mikkonen, Kimmo Hietala, Antti Ahokoivu, Mikko Heikura, Jukka Koskinen, Kersti Kirjalainen, Kati Köykka, Jyri Niskanen, Leila Soikkonen, Mikko Strommer, Petri Thlikainen, Sami Vasanen, Maija Lahio, Paivi Kangasniemi, Eero Suorsa, Eveliina Haataja, Sami Vantti, Antti Napankangas, Jussi Hakkila, Ulla Hämeenaho, Tiina Jakunen, Salla Juntunen, Mari Kurkimaki, Kati Kurkimaki, Heidi Kaariala, Hilla Moilanen, Tuukka Myllymaki, Jaana Vahtola, Juha Virranniemi, Sami Vaisanen, Ilkka Ylitie, Marika Lamberg, Asko Aho, Matti Harju, Aki Kontio, Harri Makela, Juhana Pirnes, Ari Pullianen, Lauri Sallamo, Kaisa Vainio, Elina Vammavaara, Altti Vetlainen, Paivi Komulainen-Vuoti, James Bennett, Niina Willman, Eros de la Gomorra, John Calton, Maggy Fellman, Mika Haapaniemi, Paula Haarala, Terhi Itkonen, Eine Kakkonen, Kati Kinnunen, Kim Kreus, Antti Kuussalo, Krista Lehtoranta, Janne Miettinen, Ossi Mykkänen, Antti Näyhä, Saara Ovaska, Lasse Sipila, Mikko Takala, Tero Tittanen, Linda Toye, Tanja Turtianen, Aretta Vahala, Janna Vahtola, Toni Vainikainen
  • Khumbac

Nekdy shlednu film, aniz bych o nem neco vedel - zde, u tohoto pripadu to byla nazorna chyba. To ze ma hodnoceni kolem 40ti procent u mne nehraje roli, presto bych mozna cekal i mene. Hold kazdej den neni posviceni :) ano pratele i tuzka me iritovala:) i nesympaticke herecke vykony, i tmavost a styl, i jednotlivy herci, i dej. Ale abych nepel jen samou negativitou, kdyz se blizi ty svatky - tak uvodni titulky se daly!(18.12.2012)

• petero

Bafajúci fínski metalisti naženú strach jedine tak päťročnému dieťaťu. Atmosféra nie je zlá, dokonca to má aj fajn rozbeh, ale nejako to prestalo gradovať a pointa filmu ostala mierne povediac zahalená rúškom tajomstva, čo výsledné hodnotenie nijak nepozdvihlo, keďže človek očakáva čo sa z toho vykľuje a ono nič. Strašiace prízraky v chodbách to tu už bolo nespočetne krát a hlavne lepšie (Silent Hill, Fragile, Botched) ale i ďaleko horšie (Death Tunnel).(31.7.2008)

• misterz

Začínalo to veľmi dobre a hlavne zaujímavo. Hneď som sa dočkal príjemného tajomna (zaváňalo mi to časovou slučkou, čo mám veľmi rád) a prišlo aj na pár nezodpovedaných otázok. K pozitívam by som zaradil aj slušnú atmosféru a niečo málo napätia. Dejová linka sa však potom začala zamotávať a zamotávať až sa to na konci celé zamotalo, a to až do takej miery, že to už asi nikto neodmotá. Jedným z hnacích motorov bola aj zvedavosť, ako to celé skončí a či tá malá dostane konečne červenú ceruzku. Škoda len, že som sa ničoho nedočkal, ani len tej ceruzky. Miesto červenej však dostala modrú, poteší aj to :). Človeka vie naštvať, keď na konci čaká nejaké to vysvetlenie a pritom jediným vysvetlením je, že to vlastne žiadne vysvetlenie ani nemá. Len nejaký blábol o svetle a tme. Zdá sa vám môj koment nezmyselný a chaotický? Potom je všetko v poriadku, vystihuje to totiž celý film. 40/100(8.10.2014)

Víte, tento film bych si klidně dala znova, ale vypla bych zvuk (to prokletí toho že Lordi velice dobře znám jako kapelu=co sakra měly znamenat ty skřeky?! Člověk by k jejich perfektním kostýmům čekal třeba řev, do toho pár slov hlubokým hlasem jako mám Mr. Lordi sám o sobě... nehledě na tu nesnesitelnou slečnu na vozíku, kterou jsem ze začátku absolutně nemohla vystát) a zapla ho až na konečné titulky kde hraje tak krásná píseň. ^^ Jinak ano, atmosféra dobrá, příběh taky, ale něco mi na tom filmu prostě nesedělo.(11.7.2011)

Na trafikové DVDčko slušná práce. Dobrá atmosféra (hlavně díky povedeným oprýskaným nemocničním interiérům), zajímavé retardované děvčátko, v rolích bubáků finští Lordi, přitažlivá zápletka s alternativní realitou, hezounká (i když krátká) scéna se vstáváním umrlců v závěru... Škoda jen té partičky banálních postav: otec - hrdina, sestřička/matka samoživitelka - hrdinka, černoch z ochranky - samozřejmě hrdina, zbabělý bílý chlápek v kvádru - samozřejmě hajzl... A i když samotný konec filmu jsem přiznám se nepochopil, tak po šichtě, po večeři a před spaním naprosto uspokojivá a vydatně oddechová záležitost, aspoň pro mě. Silné tři.(28.4.2015)

• - Logo a obal filmu bylo navrženo členy hudební skupiny Lordi. (Terva)

• - Příšery vystupující ve filmu jsou ve skutečnosti členové finské skupiny Lordi ve svých tradičních převlecích. (JSSVLVKMK)

• - Ještě 5 let od uvedení se jednalo o nejdražší finský horor. (Cheeker)