poster

Film Noir

Animovaný

USA / Srbsko, 2007, 97 min

 • JFL
  *

  Formát animovaného filmu tvůrcům umožňuje transformovat schematické noirové vyprávění do fetišisticky machistického obrazu žánru, kde se neustále promenují obnažené vnadné ženy, permanentně se souloží a dramaticky uniká za zvuku svyštění kulek. "Film Noir" lze popsat jako typický produkt americké animace pro dospělé publikum (nabubřelé užívání nahoty, násilí a sexu - nejlépe najednou a v béčkovém rámci) zkombinovaný s machistickým fantazírováním komiksové série "Sin City", která evidentně posloužila jako vizuální inspirace. Jako bonus je tu směšně překombinovaný příběh, jehož spletité zákruty slouží pouze k nastavování stopáže.(30.12.2010)

 • rudeboy
  ****

  V sekcii „Late night show“ nám okrem iného ponúkli organizátori festivalu ArtFilm (2008) aj animovanú poctu filmom čiernej série, s jednoduchým ale veľavravným názvom Film noir. Film síce vznikal v americko-srbskej koprodukcii, avšak čuduj sa svete prvé husle hrali Balkánci a to predovšetkým dvaja animátori a režiséri: Srdja Penezič (alias D. Jude Jones) a dnes už legenda srbskej animovanej tvorby Risto Topaloski. Po vizuálnej stránke je film ovplyvnený najmä pop artovou tvorbou Roya Lichtensteina, komiksami a japonskou mangou. Celé je to v nádhernom čierno-bielom prevedení so samozrejme poriadne červenou krvou. Film noir začína otvorením očí hlavného hrdinu, ktorý má naozaj poriadne „okno“. Nevie kto je, ako sa volá, ani čo robí, avšak pohľad na vedľa neho ležiaceho zavraždeného policajta mu našepkáva, že by bolo najlepšie čo najskôr zmiznúť. Nasadá do auta a vydáva sa napriek špinavým mestom plným vrahov, prostitútiek, a toho najzábavnejšieho filmového klišé, aby odhalil svoju zabudnutú identitu. Práve práca s klasickými filmovými klišé a zaužívanými schémami je to čo v tomto filme funguje naozaj parádne. Je to mierne parodické, ale nie tak aby sa to bezducho vysmievalo z filmov čiernej série, alebo klasických akčných filmov. Práve naopak, film sa týmito žánrami inšpiruje a pracuje s nimi. Ak divák jednoducho prijme hru tvorcov a nebude uvažovať o tom, že v skutočnosti nie je každá žena nádherná topmodelka s „trojkami“, ktorá si to s vami hneď „rozdá“, a že rotačný guľomet by z dvoch metrov poslal auto hlavného hrdinu priamou čiarou do pekla, budete sa baviť kráľovsky. A nezabudnite si k filmu vziať popcorn a colu.(29.7.2008)

 • Jordan
  **

  mňa to nebavilo - áno, viem, čo autori zamýšľali, príbeh odkazuje na všetky známe a zbožňované noirové a kriminálne a gangsterské filmy, lenže je to nuda - možno vďaka nezáživnej a zlej animácii, nemá to napätie, temporytmus je vražedný . . . škoda, lebo nedá sa povedať, že by to nemalo potenciál, ten však bohvieprečo skončil bohviekde . . .(7.7.2008)

 • mandelbrot
  **

  Filmu se díky hudbě překvapivě daří i přes nic moc vizuální zpracování navodit noirovou atmosféru. Není to ale moc platné, protože nejen obrazová složka, ale i příběh vypadá vypůjčený z nějaké počítačové hry. Obzvláště vrtulníkové mezihry nastávající pokaždé, když hrdina jede někam po dálnici, jsou něco, co by se dalo skousnout nanejvýš v GTA. Katastrofální neschopnost záporáků se při střelbě trefit a občas úsměvné dialogy tomu taky moc nepřidají. Kdyby se film držel trochu více při zemi, mohlo to dopadnout o dost lépe, protože přes všechny výtky mě postupné odkrývání a skládání příběhové mozaiky docela bavilo.(18.8.2008)

 • Antek
  ****

  LA je město, ve kterém všechno má své dvě vrstvy. Zdánlivě čistá vrstva je nahlodaná červem korupce a zvrhlosti -- lúza zase skrývá bílá místa a zlomená srdce. Muž bez identity se probouzí pod nápisem Hollywood a spletitá šedá odysea může začít ... Noir jako vyšitý. Zvárnění sice silně pokulhává, ale ze snímku přímo sálá nadšení tvůrců, kteří žánr noir rozhodně znají. Přestřelky jsou výborné (i když v některých případech nelogické), atmosféra bezchybná a příběh správně zamotaný ... Nedejte se odradit (na dnešní dobu) ubohou animací -- co dělá noir noirem je příběh. Kousky puzzle pomalu zapadají a vám vytane na mysl, že Film Noir je opravdu filmem noir ...(17.8.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace