Reklama

Reklama

VOD (1)

Bývalý voják Unie chce prodat ranč a se svou snoubenkou vyrazit na východ. Po vraždě jednoho z jeho pomocníků své rozhodnutí změní a dává se do boje. John Parrish bojoval v občanské válce za Unii a stal se kapitánem jezdectva. Utrpěl zranění, válka skončila a on se usadil na farmě v údolí, kde choval dobytek a pomalu si doléčoval průstřel plic. Nyní, už uzdravený, by rád ranč prodal a odstěhoval se i se snoubenkou Caroline na východ. V údolí však už nějakou dobu existuje jen jediný kupec, bezohledný majitel ranče Kotva Lee Wilkison, který postupně vykupuje anebo častěji násilím vyhání ostatní farmáře ze země. Po té, co se Parrish stane svědkem bezpráví páchaného Wilkisonovými pistolníky, nemá nejmenší zájem se do problémů místních zaplést. Na žádost Wilkisona odjíždí na Kotvu, aby tam vyjednal prodej svého majetku. Zlomyslný a od pasu dolů ochrnutý velkofarmář jej však bez skrupulí uráží a nabídne mu za ranč směsně malou sumu. Parrish je i tak odhodlán ranč prodat, mezitím ale Wilkisonovi kovbojové jako výhružku umučí jednoho z jeho chlapů, Buda Hinklemana. John Parrish bude muset předvést, co se naučil za války. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Výborný western, jaké mám v oblibě. Jen chudák Rudolph Maté musel už být v době postprodukce hluchý jako poleno, že nechal Maxe Steinera a jeho hudbu takhle burácet. Obvykle si soundtracku moc nevšímám, splývá s dějem a atmosféruje ho, tentokrát ale tvůrci dost přestřelili, dramatický nástup nástrojů doprovází i okamžiky, kdy jezdec zastaví před salonem, dívka zvedne oči... prostě přeháňka, jako kdyby hudebníkům v orchestru byla zima a potřebovali si zahřát zkřehlé prsty. Děj westernu je ale dobrý, jakkoliv rozkrokovaný a tím i předvídatelný. Glenn Ford a jeho nesmělý pitomec, který zabijáka v salónu málem prosí za odpuštění, aby si vzápětí vystřílel cestu ven - to se musí vidět. Tip pro Filmový klub ČT. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Poněkud nechápu ta oslavná hodnocení. Mně to přišlo jako jakýkoliv standardní western, kde dvě skupiny bojují o půdu, až na to, že se tady vlastně dlouho nic neděje, jednoduchý příběh je natahovaný na zbytečně dlouhou stopáž (i při těch 95 minutách je tam hluchých míst nepočítaně), a to finále si strčte za klobouk. V podstatě nakonec se nám dostane jedné rychlé střílečky jeden na jednoho v baru, obklíčení v údolí a závěrečného duelu, který mi přišel směšný, neb Cole se ne a ne trefit, ha ha. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Bývalý kapitán kavalérie John Parrish plánuje prodat svůj ranč největšímu rančerovi v údolí. Místo slušné nabídky však smířlivý kapitán obdrží od rančera a jeho bratra a ženy jen nepřátelský nátlak, teror a vraždění, což si nakonec nenechá líbit. Násilní muži jsou výtečným barevným westernem s Glennem Fordem v roli kladného hrdiny a Barbarou Stanwyck coby parádní mrchy a neoficiální vládkyně velkého ranče. Film má dobře napsaný scénář, solidní atmosféru, napětí i gradaci. Dal bych i pět hvězdiček, nebýt toporné milostné linie a slabší výpravy. Námětem jsou Násilní muži trochu podobní o dvě léta dříve datovanému slavnému filmu Shane nebo o tři roky pozdějšímu ještě známějšímu westernu Velká země, který si možná zde vzal trochu inspiraci. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=i76CyKNdfU8 ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Vynikající western přes technicolorovou barevnost značně nasáklý noirem a není to jen kvůli ústřední trojce Ford (mám ho čím dál radši), Stanwyck a Robinson. Klasická westernová zápletka se rozbíhá po nečekaných stezkách, charaktery hlavních postav jsou příjemně nejednoznačné a rozhodně nelze mluvit o klasickém příběhu z Divokého západu, když zde děj výrazně ovlivňují minimálně dvě silné ženské postavy. Nečekané a o to sladší překvapení. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Snímáno výhradně ve velkých celkových záběrech, neustálá hřímavá hudba, časté deklamační dialogy, kde postavy obhajují svoje postoje a Barbara Stanwyck jako nudná "černá vdova." Připadalo mi to jako rutina 50. let. Finále odbyté a potenciálně zajímavé motivy (nevěra) nerozvinuté. Naproti tomu Glenn Ford je dobrý v rambovské poloze veterána z občanské války, muže co je tlačen do kouta a co si "rád vybírá svoje vlastní bojiště." ()

Galerie (18)

Zajímavosti (2)

  • Průměrná délka záběru je 7,5 vteřiny. (Mol)

Reklama

Reklama