V Násilných mužích je, kupodivu, hlavní hybatelkou děje žena. Skutečná lady Macbeth, která se po zádech svého zmrzačeného muže šplhá k stále většímu majetku a stále větší moci. Chce se stát paní údolí a v cestě jí stojí jen pár drobných farmářů a jeden nepředvídatelný chlapík, který pod povrchem gentlemana skrývá nezlomnou vůli vysloužilého vojáka. Nátlak na něj se ukáže jako nejhorší možný postup, protože, místo aby ho zlomil, vyburcuje v něm nesmiřitelné odhodlání a zkušenosti z války. Lady Macbeth rozpoutala boj, který bude mnohem větší, než si myslela. ____ Velmi silný příběh, ale nedotažený. Promluvy jsou občas patetické a teatrální a konec je příšerně uspěchaný. Všechno se semele hup šup a divák ani nemá šanci prožít závěrečnou katarzi. Než se vzpamatuje, běží titulky. Poslední souboj bych si představovala efektnější, tenhle působil odbytě. Stejně jako náhlé proměrny charakterů dosavadních nepřátel na život a na smrt. Slečny hlavního hrdiny byly v ději skoro nadbytečné. /23. 7. 14./(23.7.2014)

Dobrá zápletka, kterou bohužel srážejí nevěrohodn(ě podan)é charaktery. Co si ale podle mě zaslouží pozornost, je dramaturgie: 1. půlka je víceméně jen o klaďasovi, 2. zase skoro jen o záporákovi... (načež se oba setkají v závěru). Navzdory tak nápaditému způsobu vyprávění si mě ten film ale stejně nezískal. Přišlo mi, jako kdyby se režisér snažil ten kontrast obou polovin potlačit, a docílil jen poněkud nesourodého westernu. Ať už v tom mám pravdu, nebo jsem si to všechno jen vyfantazíroval, budu doufat, že se té látky v budoucnu ještě někdo (prozíravější) ujme a vyrobí z ní (zasloužený) hit.(31.3.2017)

• vypravěč

Bídný pokus o western nabírá plnými hrstmi z bohatého slovníku tohoto žánru a skládá z něj směšné fráze. Schematické postavy se pohybují bezživotným světem nepůsobivě poslepovaným z očekávaných kulis, vyjadřují se toporně a jejich chování neodráží vnitřní prožitek. Nedostatečná psychologická kresba, povrchní kontakt hudby a obrazu a především soustavné přehánění a necitlivost pro míru ještě marnost celku posilují.(30.7.2011)

Vyborny western, presne ten typ, ktery me bavi a na ktery jsem mel zrovna naladu. Nebyt misty prapodivneho ozvuceni a mizerne kamery, tak jsem mozna dal i pet hvezd. Barbara Stanwyck byla skvely zaporak (ani vlastne nevim, jestli toho Cola chtela nebo ne) a Glenn Ford si nechal srat na hlavu jen do urcity miry... pak uz se s tim nemazal :) Bavila me i takova ta vymena roli, kde se ze slecny Judity stala dobracka a ze slecny Vejlovy zase svine.. no svine, proste tlacila slepe na pilu, jsem rad, ze pak tahla a uz se tam neobjevila. A nelze taky nezminil nepotrestanou svini Jamese Westerfielda, ulisnyho serifa hral fakt dobre. Jedina slabina filmu byl pistolnik Wade Matlock (Jaeckel), proste at delal sebevetsiho borce, s metrem sedesat to proste nefunguje..(24.6.2017)

Násilní muži nabízí to největší westernové klišé - drobní farmáři vs. velkostatkář, který je chce vyštvat. Kupodivu mě to ale nevadilo, protože je to výborně napsané a natočené a hlavně ne černobílé. Onen velkostatkář je sice tvrdý, ale férový muž, který má bohužel smůlu, že jeho žena je mrcha, co se nezastaví před ničím a navíc mu zahýbá s bratrem. A na straně dobra stojí vysloužilý veterán, který je pragmatik. Nechce se mu bojovat, naopak se chce svého ranče zbavit a vrátit se do civilizace na východ. Když je ale zatlačen do kouta, rozpoutá brutální guerilovou válku. Musím uznat, že zejména v druhé půlce to má neskutečné grády, přestřelky, splašené stáda, požáry, masové scény a nakonec každý dostane, co si zaslouží.(3.1.2019)