poster

Michael

 • Německá říše

  Mikaël

 • Velká Británie

  Michael

 • USA

  Chained: The Story of the Third Sex

Drama

Německá říše, 1924, 93 min

Kamera:

Karl Freund
 • Pohrobek
  ****

  Carl Theodor Dreyer, známý svými nepřekonatelnými literárními adaptacemi, se přesvědčivě vypořádal i s dekadentním románem Hermana Banga Mikaël. Podmanivý příběh starého mistra a jeho vztahu ke svému mladému modelu. Krásná princezna, jež do tohoto vztahu vstoupí a zcela ho rozbije. Výborný hudební doprovod, agresivní kamera, srovnatelná snad jen s Dreyerovým Dnem hněvu a nasvícení, jaké se v německém němém filmu jen tak nevidí.(1.7.2006)

 • Lavran
  ***

  Na Dreyera nezvykle vizuálně temný film, v němž jakoby nedostatek pro něj tak typické bílé (a s ní spojené něhy a procítěnosti) symbolizoval převahu německého nad ryze dánským vkladem. Příliš tvrdé, chladné, unylé, cizí.(20.1.2011)

 • Marze
  ****

  Film má dekadentní charakter prostředí, ve kterém se odehrávají vztahy. Dreyer kladl důraz na výtvarnou stránku filmu. Nebýt tohoto prostředí, mohl by mít divák až pocit výstřednosti, která nemá hloubku. Zápletka je jednoduchá - malíř mladíka adoptuje a objeví se hraběnka, která mladíka svede. Způsob herectví je čistě divadelní. Stolovací scéna působí přepychově (možná komplex režiséra, který vyrůstal chudý).(2.11.2017)

 • NinonL
  *****

  Jedna zbankrotovaná princezna, jeden žárlivý a chamtivý mladík, který za nic na světě nechtěl přijít o své lehce nabyté dědictví. A jeden starý muž, který aby se nezbavil krásných vzpomínek, raději obětoval svou budoucnost. Absence slov ten příběh plný bolesti a smutku, plný chladu a bezcitnosti, dělá ještě hlubším. A když si uvědomím, že Dreyera za pár let po něm čekal malinko podobný osud, je z toho hodně mrazivých 5*.(23.6.2010)

 • - Stejnojmenná románová předloha Hermana Banga byla zfilmována již roku 1916, kdy vznikl švédský snímek Vingarne (1916) režiséra Mauritze Stillera. (SeanBean)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace