Dva na cestě

Two for the Road

Dvaja na ceste

Drama / Komedie / Romantický / Road movie

Velká Británie, 1967, 111 min

Tohle byla jízda. To střídání jednotlivých etap vztahu dvou lidí bylo vynikající a nádherně to na sebe navazovalo. Film přesně ukázal, jaké radosti i strasti můžou ve vztahu a manželství přijít a že je vždy možné se s nimi vypořádat. Audrey Hepburn byla okouzlující v každém svém outfitu a Albert Finney jí byl velmi obstojným partnerem. A jakou měla Audrey nádhernou postavu!! (Ve filmu se objeví v plavkách..) Příběh byl vtipný a romantický, chvílemi i takový laškovní, řekla bych.. To vůbec nebylo na škodu :) Hudba byla poněkud zvláštní, ale skvěle se do situací, v nichž byla využita, hodila, takže musím Manciniho opět pochválit, nezklamal :) Vlastně celý příběh mě ani náhodou nezklamal, rozhodně jsem čekala mnohem, mnohem méně! :))(25.2.2012)

Krásná Joanna věčně někde na cestě s Markem, nejprve jako přítelkyně a pak jako manželka ve vtipné tragikomedii ze života jednoho páru. To vše formou příběhů z cest a dovolených, s charismatickou Audrey Hepburnovou a poněkud méně zajímavým Albertem Finneym a s jejich vybroušenými dialogy. Časté střihy v čase porovnávají kontrasty v chování a lásce obou partnerů. Kdo má nějakou déletrvající manželskou zkušenost, ten se bude jistě dobře bavit jako já, i když často s trochu trpkým úsměvem. Hudba Henry Mancini - klikněte na: http://www.youtube.com/watch?v=OgI85YLZhzM&feature=related .(22.5.2009)

Z počátku jsem byla ,,pitomá" z rychlého a poměrně častého přeskakování časových rovin. Když jsem se s tím srovnala, začal mě děj a námět bavit. Finneye bych za ty kecy občas praštila do kebule, zpočátku nesympatický sebestředný otrava se mi ke konci moc líbil. Audrey Hepburn jako vždy kouzelná a svěží. A až se budete ptát, kdo jsou ti lidé co sedí u jednoho stolu a nemluví spolu? No přece MANŽELÉ.(11.11.2013)

"What kind of people just sit in a restaurant and don't say one word to each other? - Married people?" Výborne natočený film s niekoľkými časovými líniami, ktoré sa ale vôbec nepletú, naopak dobre do seba zapadajú. Zobrazuje manželov, ich zoznámenie, krízy, lúčenia a návraty v priebehu desiatych rokov. Tak trochu romantika s trpkou príchuťou.(7.1.2008)

Zajímavě netradiční zobrazení vývoje jednoho partnerského vztahu prostřednictvím road movie. Cesty po Francii jsou ideálním prostředím pro navázání nového vztahu i jeho postupný vývoj a upevnění. Student a pozdější architekt Mark Wallace (dobrý Albert Finney) se na své studentské cestě seznamuje s šarmantní mladou dívkou Joannou (dobrá Audrey Hepburn) a začíná se rozvíjet partnerský vztah. Několik cest, prolínání časových linií a postupné odhalování vývoje manželství, které od své zamilovanosti a pevnou lásku a vzájemný respekt dospívá až k obvyklým manželským stereotypům a postupnému citovému vychladnutí a nespokojenosti, které oba vzájemně řeší i prostřednictvím partnerské nevěry a vzájemných naschválů. A přesto je jejich vzájemné pouto a láska silnější, než se na první pohled může zdát, a společně překonávají vzájemné jízlivosti i občasné přešlapy, aby stále čelili životnímu osudu společně. Z dalších rolí: Cathy Manchester (půvabná Eleanor Bron), stále platonicky zamilovaná do Marka, její manžel Howard Manchester (William Daniels), poddajný podpantoflák, jejich rozmazlená dcera Ruth (Gabrielle Middleton), nezdravý produkt příliš benevolentní výchovy Manchesterů, bohatý Maurice Dalbret (Claude Dauphin), Markův zaměstnavatel, Mauriceova žena Francoise (Nadia Gray), bohémský David (Georges Descrières), Joannin milenec, a Jackie (půvabná Jacqueline Bisset), objekt Markovi tělesné touhy. Netradiční a působivá je tato romance v několika časových rovinách. Navíc ukazuje partnerský a manželský vztah ve všech možných polohách, i těch nehezkých, ale přesto zcela běžných a častých. Postupné vzájemné vychladnutí citů je zřejmě nevyhnutelné, ale i přesto může vztah vyjít posílen a obnoven během cest, kteří oba podstupují.(23.10.2012)

• - Jacqueline Bisset (Jackie) je sčasti dabovaná inou herečkou. Krátko po natáčaní získala hlavnú rolu v hollywoodskom filme. Ihneď opustila Anglicko a nebola k dispozícii na predabovanie niektorých pasáží. (TheRoller)

• - Niektoré biografie Audrey Hepburn (Joanna Wallace) tvrdia, že herečka bola veľmi nervózna z natáčania scén, kde bola nahá, a najmä z tej, kde mala nahá plávať. Ak takáto scéna aj bola natočená, do finálnej verzii filmu sa nedostala. (TheRoller)

• - Auto zo “súčasných scén“ je Mercedes 230 a patrilo režisérovi Stanleymu Donenovi. (TheRoller)