Píše se rok 1867 a Řím je pod nadvládou papeže. Garibaldiho povstalci už nejsou daleko a revoluce se chystá svrhnout papežovu světskou autoritu. Papežský soudce Don Colombo (Nino Manfredi), který je nucen nařizovat popravy, se rozhodne podat rezignaci. Je si vědom, že se lidé bouří a papežova nadvláda je u konce, a cítí se provinile za to, že se sám musí podílet na represích. Své rozhodnutí je však nucen odložit, když se dozví, že z jeho jediného sexuálního styku, k němuž došlo před devatenácti lety, vzešel syn. Z toho je nyní revolucionář, který má být odsouzen k trestu smrti. Přestože vlivný soudce svého syna (Danilo Mattei) zachrání, chlapec je odhodlaný stanout před popravčím a sdílet stejný osud jako jeho kamarádi. (Cinemax)

Aky

S velikou lehkostí se tu povídá o velice vážných věcech. Příběh plyne úsměvně, s nečekanými zákruty, přitom však zcela logicky. V té době měl italský film ten nejlepší zvuk. ()

nascendi

Aj keď mám rezervovaný vzťah k histórii i k cirkvi, tento film ma zaujal. Okrem vynikajúceho výkonu Nina Manfrediho bolo neobvyklé celkové ladenie filmu, ktoré vážnu historickú udalosť, po ktorej sa mnohé zmenilo, bolo odľahčené a s trvale prítomným nadhľadom. Aj keď postoj nekonformného sudcu Dona Colomba bol v mnohom zaujímavý a inšpirujúci, moje vnútorné bariéry mi nedovoľujú ísť v hodnotení nad rámec mierneho nadpriemeru. ()

hygienik

Tvorbu Luigiho Magniho nepoznám, ale tu prejavil veľkú mieru láskavosti a empatie voči všetkým aktérom. Trochu ma mrzí ten proticirkevný záver filmu. ()

majo25

Dej filmu sa odohráva uprostred talianskych revolučných časov, aj keď Rím samotné boje ešte len čakajú. Zatiaľ tu máme mladých revolucionárov, ktorí sa snažia zvrnúť to, čo je staré. Nahliadnuť do predrevolučných časov je síce zaujímavé, ale spracovanie témy pokrivkáva. Na jednej strane mu nesvedčí odľahčené, miestami až komediálne stvárnenie cirkevného sudcu, ktorý perlí všade, kde chodí ("typický" cirkevný hodnostár), na druhej strane humor sám o sebe je vo filme asi to lepšie, čo sa vydarilo. Kritika do cirkevných radov je miestami prvoplánová a málo vierohodná - napr. keď kňaz za protislužbu žiada povýšenie do biskupského stavu a pri tej príležitosti nezabudne zmieniť, že sa takúto poctu by zaprel aj vlastnú matku. ()

shantim

Děj tohoto filmu je inspirovaný revolucí v Itálii v polovině 19. století. Nino Manfredi v něm výborně ztvárnil roli kněze a soudce, jež se musí podílet na soudu nad třemi obviněnými mladými revolucionáři. 87% hvězdiček ()