Převrat

Den sorte pimpernel

Prevrat

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Švédsko / Mexiko / Dánsko, 2007, 95 min

Nejake nemastne, neslane, priemerne, nevyrazne. Jednoducha drama so zbytocnou "romantickou"linkou. Ziadny Hotel Rwanda sa nekona. Od tolkej medzinarodnej koprodukcie som cakal jednoznacne viac. Je pravda, ze film som videl s dabingom, ktory mi "zabezpecil" nie 100% zazitok. Ale na druhej strane, aspon som sa dozvedel nove informacie ohladom, pre nasinca nie znamej, juhoamerickej historie.(15.7.2009)

• Olík

Nevím, jestli to je dáno mou neznalostí zfilmovaných událostí nebo vzdáleností mezi naší republikou a domovinou hlavního hrdiny, ale nějak jsem se nemohl dostat do příběhu. Harald Edelstam je bez diskuzí osobnost o které by se mnělo vědět po celém světě čemuž snímek zajisté pomáhá, ale filmové ztvárnění událostí po vojenském převratu v Chile mne ač silné tématem vůbec nedokázalo vtáhnout do děje a tudíž musím dát pouze dostatečnou.(5.9.2011)

• markuc

Oproti Hotelu Rwanda velmi slaby odvar. Hlavne "herecke" vykony mi kazily sledovani, ale celkove to bylo docela bez napadu, misty jsem se ztracel v deji, obcas mi nebylo jasne, proc se na obrazovce deje zrovna tohle. Nastavovana kase bez tvaru a par zbytecnosti kazi dojem z tohoto filmu, napad vypada dobre.(29.8.2008)

Odvážny švédsky veľvyslanec si film o svojej osobe a svojich činoch, ktorými zachránil mnoho životov určite zaslúžil. I voľba hlavného predstaviteľa M. Nyqvista bola veľmi dobrá. Film pomerne dobre zachytáva búrlivé obdobie a situáciu v Chile, ale aj silu a rešpekt, ktorý si vie veľvyslanec vydobiť. Režisér však jeho skutky nedokázal pútavejšie skĺbiť s nejakou silnejšou linkou , preto u mňa film neprekročil hranice priemeru. 60%.(9.3.2014)

Film s podobnou tématikou ako Hotel Rwanda, no v oveľa skromnejšej a komornejšej atmosfére. Príbeh sa sústredí najmä na Edelstama. Možno aj kvôli tomu chýba hlbší cit a detailnejší pohľad na hrôzy, ktoré sa tam diali...preto len 3*. Určite to nezanechá taký dojem ako Hotel Rwanda, no film by mali vidieť ľudia, ktorých zaujíma história.(20.8.2008)

• - Filmovalo sa na autentických miestach v čilskej metropole Santiago a v meste Viña del Mar. (MikaelSVK)

• - Po vojenskom prevrate bolo v Čile zatknutých niekoľko tisíc prívržencov Ľudovej jednoty. Armáda intervenovala odporcov režimu do 9 koncentračných táborov a 150 väzníc. V prvých dňoch prevratu boli ako koncentračné tábory použité Národný štadión a štadión v Santiagu de Chile, kde bolo väznených okolo 30 000 ľudí. Neskôr vzniklo ženské väzenie v Santiagu a bývalá liadková baňa na Chacabuco bola tiež použitá na väznenie a mučenie. V celej zemi operovala Národná informačná správa DINA, ktorá predstavovala koordinačnú centrálu tajných služieb, no mala autonómne postavenie a nemusela sa za svoje činy zodpovedať. V koncentračných táboroch boli zatvorené desaťtisíce Chiľanov a okolo 30 000 z nich prišlo o život. (andykovac)