Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Command Decision je adaptáciou divadelnej hry, ktorá má ambíciu poukázať na problémy vojenského velenia v politickej oblasti.
Generál americkej armády Dennis (Clark Gable) počas misie v Anglicku v čase 2. svetovej vojny zisťuje, že musí posielať letecké sily čoraz hlbšie na nemecké územia, aby zabránil výrobe nových nemeckých lietadiel, ktoré by mohli výsledok bitky ovplyvniť v prospech nacistov. Musí pritom presvedčiť kongresmanov i jeho vlastných nadriadených a zvíťaziť v politickom súboji, aby mohol lietadlá vypraviť na misiu. Jeho problém sa skomplikuje príchodom zlého počasia, pričom predpoveď hlási, že misia môže byť úspešná iba vtedy, ak sa začne v krátkom úseku medzi búrkovým obdobím. (Incantator)

(více)

Recenze (6)

LadyRainier 

všechny recenze uživatele

Clark Gable má ve vojenských kalhotách pěknej zadek, to musím říct ,-)) Ale jinak na mě moc dlouhé, moc mluvení a málo akce ..prostě celkem nuda ...3 hvězdy hlavně za herecké obsazení a chlapy v uniformách ,-) "...pilotem byl československý inženýr, přinucen nacisty pracovat pro ně .." alespoň nějaká zmínka o nás ,-)) ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tenhle film byl velice podobný slavnému Twelve O'Clock High, který však byl s Gregory Peckem v hlavní roli natočen až o rok později. Rovnou říkám (jako často u tohoto typu filmů), že tohle není film pro každého. Je to jednoznačně jen záležitost pro válečné fajnšmekry. Pokud na to budete koukat jen proto, že Clark má hezký zadek ve vojenských kalhotách (cituji komenty jiných, bude vás z filmu bolet za krkem - opět cituji). Obsah Incantatora hovoří o příběhu celkem sterilně, takže si jej dovolím trochu rozvést. Děj filmu nás přenáší na leteckou základnu kdesi v Anglii v roce 1943. Je to základna těžkých čtyřmotorových ,,Létajícíh pevností'' B-17. Základně velí generál Dennis - Clark Gable. Je to on kdo určuje cíle dalších denních náletů a je to i on, kdo pak při návratech stojí na věži s dalekohledem a počítá chybějící stroje ve vracejících se formacích. Ví, že nesmí detailně znát jména všech těch mladých mužů, kteří den co den přináší svoji mladou krvavou oběť při strategickém bombardování Třetí říše. On i jeho důstojníci věří, že jen to válčícímu Německu zlomí vaz. Děsí ho večer ta prázdná místa u stolů v kantýně osádek, někdy i volné celé stoly kluků, kteří se ten den nevrátili a nevrátí už nikdy. Ví, že on je tím katem a to břímě ho pozvolna drtí. Shodou okolností nad Německem panuje výrazně dobré počasí, které umožňuje vynikající viditelnost a umožňuje vysokou přesnost zásahů. Dennis se rozhodně zničit tři výrobní komplexy, kde se vyrábí Me-262 první proudový stíhač. Ve filmu padlo, že jeden exemplář přelétl s československým ! technikem z Německa ke spojencům (naše účast nebo zmínka o nás ve filmu vždy potěší!). Z testů bylo zjištěno, že ani P47, ani P38 ani Spit XII, nemají na nový stroj v žádných parametrech šanci... Dennis tedy chcetyto tři fabriky zničit. Jenže po náletu na první měla peruť obrovské ztráty a při plánování náletu na druhou mu na letiště přijíždějí generálové a papaláši. Ti mají nejen obrovskou moc, ale zároveň je zajímají právě ony ztráty... Dennis nemůže hovořit o tajné operaci na zničení továren a další nálety na zbývající fabriky jsou tak zásahy politiků sledujících hlavně veřejné mínění doma ohroženy. Umožnění výroby M-262 však může mít dalekosáhlejší dopady než si kdo myslí včetně vzdušné nadváldy nad Německem a nejen tam. ----------- Flm je hodně konverzační, ale kdo o tom celém soukolí něco ví, nebude mu to připadat nudné. Ba co víc, fajnšmekr se nasytí mnoha zajímavých pohledů na leteckou základnu a nespočet B17 jak při starech, tak při návratech, přičemž uvidíme i jedno nouzové přistání. Oproti Přímo nad hlavou je tam těch letadel a akce ale přeci jen o něco méně. Clark Gable se pro roli Dennise hodil jako ulitý a prostředí letecké základny mu jistě bylo důvěrně známé. Během války se totiž po smrti své milované manželky sám dobrovolně přihlásil k letectvu a sám se zůčastnil mnoha náletů na cíle v Německu jako boční palubní střelec bombardéru B-17! Klobouk dolů před ním!!! Dávám 4 vyznamenání DFC. * * * * ()

Reklama

Wiliem 

všechny recenze uživatele

Politické a válečné drama s charismatickým Clarkem Gablem, které je ovšem až přílíš zdlouhavé, místy nezáživné, typicky americké, příliš ukecané, a tématicky ne až tak atraktivní. 50%. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Kvalitny film, kde Clark Gable /Gone with the Wind/ hra US generala, ktory je na stazi v Anglii pocas bojov proti nacistom. Musi pritom presviedcat kongresmanov a vysokych politickych predstavitelov, zaroven aj pocasie sa postavilo proti nemu : 85 % ()

Galerie (1)

Zajímavosti (3)

  • Cameron Mitchell, který hrál postavu Ansela Goldberga, byl ve skutečnosti opravdu během druhé světové války bombardérem. (Mol)
  • Clark Gable, který ztvárnil generála Dennise, se ve skutečnosti během druhé světové války přidal k americkým vzdušným silám. Trénoval jako vzdušný střelec a z účastnil se 5 misí nad Evropou. Obdržel za to také vyznamenání. Adolf Hitler osobně vyhlásil, že dá velikou odměnu komukoli, kdo ho k němu dopraví živého. Byl totiž jeho velkým fanouškem. (Mol)
  • Lantze-Wolf 1 byl ve skutečnosti Messerschmitt ME-262. (Mol)

Reklama

Reklama