Nájemní vrazi

Assassins

Zabijaci

Akční / Thriller / Krimi

USA / Francie, 1995, 128 min

Assassins - "Nájomní vrahovia". Robert Rath versus Miguel Bain. Uhladený, chladný, americký profesionál versus mladý, ambiciózny Španiel. Sylvester Stallone versus Antonio Banderas. Na tejto výraznej, ústrednej macho dvojici stojí celý tento akčný krimi thriller. Dostali dosť priestoru na vzájomnú hereckú konfrontáciu. Bol to zaujímavý a vyrovnaný súboj. Bez týchto dvoch hollywoodskych hviezd by však tento film nemal moc čo ponúknuť. ***(30.4.2013)

Soundtrack Mark Mancina a John van Tongeren: 1. La Muerta¨Ouverture (02:08) ,2. Anna & Joseph (01:13) ,3. ¨La Muerta¨Ouverture (02:08) ,4. Rath´s Contract (01:33) ,5. The Mark Has Been Retired (02:11) ,6. Next Mark (00:51) ,7. Cemetary Scene (04:36) ,8. Miguel Escapes (01:10) ,9. Taxi Driver Trap (03:41) ,10. ¨Move¨! (00:48) ,11. First Copnfrontation (02:18) ,12. Tracking The Dutch Man - Part 1 (01:44) ,13. Tracking The Dutch Man - Part 2 (00:54) ,14. Room 718 (02:51) ,15. Room 542 (03:06) ,16. Elektra Is The Mark (02:01) ,17. Miguel Is On His Way (00:36) ,18. Miguel Enters (00:41) ,19. Second Copnfrontation (03:40) ,20. Elektra´s Breakdown (01:57) ,21. The Disc (01:51) ,22. Night Chat (01:38) ,23. The Trade (01:48) ,24. Out Of The Metro (00:18) ,25. Out Of The Metro - Alternate (00:21) ,26. The Suitcase Trap (00:35) ,27. The Port (00:44) ,28. The Price Has Changed (00:57) ,29. ¨Say Please¨/The Old Club (01:33) ,30. Rath´s Flashback (02:57) ,31. Going After Elektra (02:15) ,32. Miguel The Sniper (04:31) ,33. Time Is Money (03:47) ,34. Final Confrontation (06:16) ,35. Nicolai´s Ressurection (03:19)(7.5.2011)

Pro mě tématicky hodně zajímavý film, který mě vždycky nadchne. Vzpomínám na něj dost nostalgicky a nedávno jsem si na něj vzpomněl a "chtěnechťe" jsem si ho musel připomenout. A nenudil jsem se. Vrcholová akce jako např. v Expendables se nedostavila, ale námět ve stylu překonej učitele a hlavně skvělí herci to zachránily. Horší 4*(3.11.2010)

Strhující bitva mezi Stallonem a Banderasem. Stallonova prkennost tady tentokrát šikovně posloužila. Co ovšem zaslouží největší pochvalu je výkon Banderase. Ten je tak ďábelský a charismatický zároveň, že nahání hrůzu. Jen se podívá a jeho výraz ve tváři dokáže říct mnohem víc než 10 slov Stalloneho. Geniálně kontrastní herci se však střetávají ve filmu, kterému ke konci silně dochází dech. Okenní scéna je ještě fajn, ale závěrečné překvapení si tvůrci mohli odpustit. I tak je to však příjemná podívaná.(8.11.2003)

„Ešte som živý.“ – „Vydrž.“ Čo sa stane, ak precitlivený nájomný vrah (Sylvester Stallone) má zabiť osobu X (Julianne Moore), ale narazí pri tom na mladšieho a oveľa agresívnejšieho konkurenta bez starej školy (Antonio Banderas s „vyklbovacím palcom" parafrázuje „vyklbovacie rameno“ Mela Gibsona zo SMRTONOSNÝCH ZBRANÍ od rovnakých ľudí, akí robili ZABIJAKOV)? Solídny akčný triler s elegantnou kamerou, zaujímavým obsadením (aj keď Desperado to miestami predsa len už príliš afektuje, trocha ako Wesley Snipes v stalloneovka DEMOLÁTOR) a - vďaka scenáru bratov Wachowskích (ktorí sa o pár rokov nato stali legendami vďaka MATRIXOM) - dokonca inteligenciou resp. ZDANÍM inteligencie. Omenovský SUPERMAN zo SMRTONOSNÝCH ZBRANÍ Richard Donner predviedol v minulosti lepšie kotrmelce, ale ani ZABIJACI sa v jeho filmografii nestratia. Možno sú príliš "pokojní" a "uhladení", ale napriek tomu dostatočne draví a originálni.(4.4.2009)

• - Ve scéně, kdy Julianne Moore odesílá data Německým agentům, je na displeji notebooku u souborů vidět, že mají několik desítek MB. To ale není možné jelikož na disketu se vejde jenom 1.44 MB. (Redix)

• - Scenáristé chtěli, aby Sean Connery hrál zabijáka Roberta Ratha (Sylvester Stallone). Do této role byli zvažováni také Arnold Schwarzenegger, Mel Gibson, jenž odmítl kvůli svému filmu Statečné srdce (1995), a Michael Douglas. (Zdroj: notstarring.com) (Conspi)

• - Z filmu byla vypuštěna scéna, kde Miguel Bain (Antonio Banderas) jde přes hřbitov a potká hrobníka. Dá se předpokládat, že jej pak zabil mimo obrazovku a vzal si jeho uniformu, což vysvětluje, proč ji nosí později ve filmu. (BloodMax)