Nájemní vrazi

Assassins

Zabijaci

Akční / Thriller / Krimi

USA / Francie, 1995, 128 min

Docela chytrý akčňák s dobrým obsazením. Sly a Banderas si jdou celou dobu po krku. Do cesty se jim připlete mladá Julianne Moore, kterou se Sly rozhodne chránit. Pak už začíná nekonečná hra na honěnou, která končí v Mexiku. Akční scény jsou docela povedené a nápadité. Celá závěrečná scéna v polorozpadlém hotelu je dost efektní. Určitě stojí za vidění. "Hodně štěstí, hajzle!"(13.7.2019)

Kvalitních filmů se Sylvesterem Stallonem moc není, ale tento patří k těm nejlepším a zároveň je z nich i poslední (i když, kdoví jak dopadne jeho návrat v podobě Rockyho Balboa v roce 2007). Slyovo "herectví" tady se sice nevymyká jeho průměru, ale naopak výborný Banderas a i solidní Julianne Moore to bohatě vynahrazují . Scénář bratří Wachowských sice není dokonalý a ukazuje že tato autorská dvojice si ve svých začátcích nebyla příliš jistá, ale není ani vyloženě průměrný a tvoří dobrý základ pro Donnerovu tradičně výbornou režii. A i když lepších akčních thrillerů bych našel jistě bezpočet, i tento stojí za vidění a dá vzpomenout na hvězdu, která zářila na celou jednu generaci.(27.1.2007)

Tohle je jeden z filmů, na kterých jsem vyrůstal. Stylový zabiják před odchodem do důchodu Sly Stallone versus šílený Antonio Banderas. Poctivá akční podívaná z poloviny let devadesátých. Sly v jedné ze svých nejlepších rolí a Antonio stále ještě na počátku kariéry. Příběh předvídatelný, zápletka nepřekvapující, ale všechno ostatní je na svém místě. Richard Donner ví, jak na diváka zapůsobit a akční scény jsou všechno jen ne nudící. Herecké výkony až na Banderase žádné, ale to snímku paradoxně pomáhá. Banderas tak působí odlišně než všichni ostatní, což jen podtrhuje jeho šílený a posedlý charakter. Plky, to už jsem dlouho neslyšel.. plky.(3.4.2007)

• WANDRWALL

Před penzí se i nájemný vrah potřebuje na ni připravit. Tedy vydělat dost. A tak čeká na vhodnou příležitost, čím je dostatečně velká suma za jeho práci. Potíž je tehdy, kdy mu ten, kdo si ji zadal odmítá peníze vyplatit. Začne se cukat. Silná lidská vlastnost je lakota. A jak známo, tak za auto klidně zaplatí hodně, ale za člověka, který se živí jako nájemný vrah málo. Stallone je slušný nájemný vrah. A tím se liší od těch neslušných. Ale že by mě extra bral tenhle film, tak to ne. Banderase nemusím, ale chápu, že aby byl děj zajímavější, tak zahrál postavu začínajícího kata, který je ambizioznější a tudíž dělá postavě, kterou hraje Stallone starosti.(21.8.2010)

Žádné zklamání jsem si nepřipouštěl, protože k Richardu Donnerovi mi takové slovo prostě absolutně nepasuje. A nakonec jsem se také bavil více než dobře. Ovšem překvapivě to není ani tak zásluha Donnerovy režie nebo napínavých akčních sekvencí, ale výhradně obou hlavních představitelů, kterým jejich role seděly jako ušité na míru. Stallone jako zabiják gentleman nemá chybu, stejně jako jeho správně ujetý protivník Antonio Banderas, jenž mě speciálně hodně potěšil a předvedl parádní výkon. Stopáž sice překračuje dvě hodiny, ale všechno je tak rychle a zábavně podávané, že snímek funguje docela dobře i jako akční oddechovka a než se nadějete, míhají se na obrazovce závěrečné titulky. Pokud máte rádi kriminálky stejně jako já a pokud náhodou z nudy nevíte kudy kam, tak Nájemní vrazi by pro vás měli být tou nejlepší a nejúčinnější volbou..(1.11.2012)

• - Ve filmu můžeme slyšet píseň „Sour Times“ od britské kapely Portishead a také píseň „Like a Rolling Stones“ od Rolling Stones, kterou napsal Bob Dylan. (Trajektt)

• - Sylvester Stallone, který hraje Roberta Ratha, dostal honorář 15 milionů $. (Zdroj: variety.com) (Conspi)

• - Autorem původního hudebního doprovodu k filmu byl Michael Kamen. Jeho výsledek, údajně příliš unylý, suchý a neslučující se s dějovou linií, se ovšem režisérovým uším příliš nazmlouval, a tak jej nechal přepracovat Markem Mancinaem. (Conspi)