Nájemní vrazi

Assassins

Zabijaci

Akční / Thriller / Krimi

USA / Francie, 1995, 128 min

Po nepovedeném "Specialistovi" se Sly Stallone vrátil s dobrým akčním thrillerem o souboji dvou nájemných vrahů. Sly je zde příjemně civilní a líbil se mi víc, než užvaněný a roztěkaný Banderas. Richard Donner odvedl dobrou práci, i když má na víc. Není to nic světoborného, ale nemusí se za to stydět ani Donner, ani Stallone a ani Banderas.(28.8.2006)

Docela zábavná zabijácká střílečka se vším, co do pořádných zabijáckých stříleček patří - tedy slavní (a dobří) hlavní herci, starej mazák, mladej nedočkavej nástupce, pěkná holka, do který se (kupodivu ten starší) jeden z nich zabouchne, sniperky, devítky, krev, skákání, a tak dále, a tak dále. Stallone ale docela nudnej, Banderas sice charismatickej, ale nedotaženej a Julianne sice dala to co měla, ale moc prostoru tam pro ní stejně nebylo. Pár laciných záběrů. Ale dobrá akce a zápletka, když už ne originální, tak aspoň zajímavá a v lecčems inovativní.(23.3.2011)

V roce 1995 toho bylo na stříbrném plátně i dvd projekcích opravdu moc a tenhle film na špičku nešplhá. Dobrá režie Richarda Donnera, který akční průstřely umí a Sylvester Stallone zahrál podle očekávání v normě, ale Antonio Banderas byl pro mě lepší v hereckém výkonu. Jeden z filmů, kde dokážu přijmout známkování od 1* do 4* méně ani více.(4.11.2011)

Strhující bitva mezi Stallonem a Banderasem. Stallonova prkennost tady tentokrát šikovně posloužila. Co ovšem zaslouží největší pochvalu je výkon Banderase. Ten je tak ďábelský a charismatický zároveň, že nahání hrůzu. Jen se podívá a jeho výraz ve tváři dokáže říct mnohem víc než 10 slov Stalloneho. Geniálně kontrastní herci se však střetávají ve filmu, kterému ke konci silně dochází dech. Okenní scéna je ještě fajn, ale závěrečné překvapení si tvůrci mohli odpustit. I tak je to však příjemná podívaná.(8.11.2003)

„Ešte som živý.“ – „Vydrž.“ Čo sa stane, ak precitlivený nájomný vrah (Sylvester Stallone) má zabiť osobu X (Julianne Moore), ale narazí pri tom na mladšieho a oveľa agresívnejšieho konkurenta bez starej školy (Antonio Banderas s „vyklbovacím palcom" parafrázuje „vyklbovacie rameno“ Mela Gibsona zo SMRTONOSNÝCH ZBRANÍ od rovnakých ľudí, akí robili ZABIJAKOV)? Solídny akčný triler s elegantnou kamerou, zaujímavým obsadením (aj keď Desperado to miestami predsa len už príliš afektuje, trocha ako Wesley Snipes v stalloneovka DEMOLÁTOR) a - vďaka scenáru bratov Wachowskích (ktorí sa o pár rokov nato stali legendami vďaka MATRIXOM) - dokonca inteligenciou resp. ZDANÍM inteligencie. Omenovský SUPERMAN zo SMRTONOSNÝCH ZBRANÍ Richard Donner predviedol v minulosti lepšie kotrmelce, ale ani ZABIJACI sa v jeho filmografii nestratia. Možno sú príliš "pokojní" a "uhladení", ale napriek tomu dostatočne draví a originálni.(4.4.2009)

• - Miguel Bain (Antonio Banderas) a Robert Rath (Sylvester Stallone) používají malorážní pistole Ruger Mark I nebo II ráže .22 LR. (Zdroj: imfdb.org) (Redix)

• - Kočka, která je vidět ve filmu, je mainská mývalí. (BloodMax)

• - Během krátké hřbitovní přestřelky, v níž Miguel (Antonio Banderas) čelí kulkám osobních strážců, si lze povšimnout jednoho z náhrobků s cedulkou a jménem Rhodes, které záměrně odkazuje k Morganě Rhodesové, člence produkčního štábu. (Conspi)