Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Newyorská Metropolitní opera se v současnosti zviditelňuje sérií HD přímých přenosů do kin. Nabízí v nich intimně blízkou účast na výpravných představeních se špičkovými operními pěvci, kterou obohacuje o pohled do zákulisí a rozhovory s protagonisty: vzniká tak nový tvar, v němž se mísí atributy opery, kinematografie a aktuální interaktivní události. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (7)

Davered 

všechny recenze uživatele

Genialni napad generalniho manazera Met Petera Gelba jak navazat na tou dobou stagnujici prenosy pro americkou televizi. Timto projektem se nova nastudovani kanonickych i modernich oper zpristupnila celemu svetu, pro Met pak prijmy z prodanych kino listku museji byt znacne. Jednotliva vystoupeni jsou vzdy vysoke technicke kvality a prevazne kvalitni i po strance hudebni, ackoliv drtiva vetsina nejlepsich opernich pevcu svou karieru ukoncilo pred nastupem HD ery. Nektera zpracovani zejmena tech nejklasictejsich oper se obcas snazi zaujmout modernim zpracovanim, casto ke skode veci (Rigoletto, Un Ballo in Maschera, La Traviata z roku 2012). Z techto duvodu stale preferuji starsi televizni zpracovani, ovsem videt operu nazivo a na velkem platne je i tak unikatni zazitek. Po zhlednuti zhruba stovky predstaveni bych jako nejsvetlejsi momenty vyzdvihl predevsim 1) bel canto komedie s Juan Diego Florezem, 2) velkolepe a vizionarske zpracovani cyklu Prsten Nibelunguv, 3) prakticky cokoliv s jedinecnou Renee Fleming, 4) audiovizualni extazi Akhnaten Philipa Glasse, ci 5) zpracovani Verdiho oper s Annou Netrebko (kterou jinak prilis nemusim). Drtiva vetsina predstaveni je po skonceni dane sezony take dostupna na webovych strankach Met. ()

Thomick 

všechny recenze uživatele

Vynikající Rigoletto s perfektně padnoucim Beczalou. Naopak docela průměrnej Evžen Oněgin (ale to bude i předlohou) s plusy ve vždy dokonalý Polonaise a (nejen) herecky přesnym páru Netrebko-Kwiecien. ()

Reklama

Martinvon 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jen jedno představení MET Live in HD v listopadu 2008. Byl to Dr. Atomic současného amerického skladatele Johna Adamse. Neuvěřitelný zážitek. Hudebně naprosto dokonalé, pro mnohé možná vizionářské, pro zasvěcené zas prý až příliš při zemi (narozdíl od letos uvedeného staršího kusu stejného autora Nixon in China). Režijně a herecky úžasné ( a to nejen na operní poměry, kde se prý na nějakou tu občasnou prkennost moc nekouká) a scénografie - no pastva pro oči, jeden nápad střídá druhý, naprosto přirozené proměny jednotlivých obrazů působí na první pohled jednoduše, ale jsou vymyšlené do nejmenších detailů. Tak svobodné a dokonalé protnutí tří svébytných druhů umění se na operních prknech do Česko-Slovenska (jsme na čsfd,ne?) dostane jen málodky. Díky za tenhle nápad s přenosy z Nového Jorku! ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Nemůžu jinak než lokálně patrioticky - Hradec Králové - kino Centrál. Poprvé v průběhu roku 2008, pokračuje se zjara 2009 a doufám, že bude i příští rok (dodatek - ano, pokračovat se bude, a podle programu to bude sezóna nabitá klasickými operami - Lazebník Sevillský, Tosca, Carmen, a mnoho dalších, prostě jasná díra do peněženky a spousty hodin v super společnosti;)). Kde jinde se za tři sta vočí (dobře, tuhle sezónu za 350:P) dostanete na dosah špičkové opeře s vpravdě monstrózními scénickými možnostmi? Kdo viděl neskutečnou Zeffirelliho Bohému, Madame Butterfly stvořenou dnes již zesnulým Anthonym Minghellou nebo neskutečně roztomilou a bombastickou dětskou verzi Kouzelné Flétny v režii (a kostýmech;)) Julie Taymor (více v jejím profilu), nemůže jít pod 90%. A ne, nejsou to filmy;) ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Čas od času si dám, první byla Armida, poté Capriccio, Aida... dvě různé Dcery pluku. V letošní koronové sezóně zatím volím La Traviatu. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama