• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(30.1.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $302,876Tržby Celosvetovo $828,000(12.2.2010)

Scénář: Götz Spielmann .. Revanš mi spadl na pouhé lepší 3* v momentě, když přistoupil policista k ženě, čekající v autě. Od toho momentu do sebe celá skládačka několika předtím představených postav zapadla a soukolí dojelo do cíle bez významnějších překvapení či (ná)silnějších momentů. Dál bych musel opisovat od Pedestriana, vypsal to velice výstižně. 70%.(25.12.2009)

Nadmíru povedená rakouská variace v duchu skandinávské hnutí Dogma 95. Tedy strohý filmový minimalismus, absence nejen jakékoliv uměle konstruované akční scény, ale i filmové hudby, dlouhé, povětšinou statické záběry, pomalá dynamika střihu, výrazně civilní herecké projevy, co možná největší míra realistického vyznění, speciální důraz na psychologii postav a její proměnu pod vlivem vnějších událostí ... spojuje ji i podobnost tématická - partnerská krize, neukotvenost v prostředí, tady navíc i mírně existenciální hledání sebe sama a aluze k Dostojevskému největšímu románu, Zločinu a trestu. Revanche je velmi civilní a ve své civilnosti stojí v opozitu proti slavnějším cíleně kontroverzním snímkům rakouského kolegy Michaela Hanekeho - žádné nahrávání zabijačky, žádné zvrhlé sexuální praktiky, podobná forma obou tvůrčích přístupů ostře kontrastuje s nesouměřitelným obsahem. Tohle psychologické drama Götze Spielmanna je ve své závažnosti téměř dokonalou reflexí jistého výseku života rakouské (ale obecně západní) společnosti. Škoda jen toho zdlouhavého začátku a příliš pomalu se rozjíždějící expozice... Podobné filmy: Umění plakat, Syn, Dítě(16.4.2009)

(3,5* - stojí za vidění)(6.7.2008)

Moje hodnocení rozhodně ovlivnil závěr, který jsem ani náhodou nečekala a úplně mě vyvedl z míry, protože se naprosto vymknul USA finálním závěrům s podobnou tématikou, takže někoho může totálně naštvat. Revanche není námětově vysloveně nějak originální, ale mě chytlo i to pomalé tempo v kterém nechybělo napětí až do úplného závěru a z psychologického hlediska se mně moc líbila postava Alexe, kterou hrál skvěle a přirozeně sympatický Johannes Krisch .(7.10.2014)

Minimalistický film s unikátně civilními herci a několika pomilováníhodnými žánrovými kotrmelci.(6.7.2008)

Volně plynoucí drama z prostředí kriminálních živlů, které zhruba v polovině přehodí výhybku nečekaným směrem. Lidské osudy, morální dilemata a neschopnost se přiklonit jen k jedné postavě - to vše zahalené přesnými hereckými výkony v pozvolna budovaném snímku, jenž sází na naprostou autenticitu, jíž pomáhá především výtečná kamera (příklad: scény v lese, jež osvětlují pouze baterka námi sledované postavy, jsou nejen formálně působivé, ale i vtahující). Zmíněný přechod vám možná z počátku nemusí přijít k chuti a ke konci už přeci jen film ubíhá příliš pomalu, ale výše zmíněné vše vyvažuje. (43. MFF KV - 4.7.08)(13.7.2008)

Za zmínku stojí, že slovo "revanche" v němčině neznamená jen "odplata", ale taky "protislužba" (revanš). Spielmannův snímek je o obojím a skoro vždycky uhne tam, kam to nečekáte. Výborná studie maskulinity a jejích slabostí, aniž by ovšem šlo o chcípácký film.(10.9.2014)

Temné psychodrama s kriminálním a erotickým nádechem.(21.2.2017)

Götz Spielmann a jeho civilná štúdia správania sa nižšej vrstvy v krajných a zložitých podmienkach, ktorá "šľape do pedálov" úsporným tempom a tento rytmus si drží až do samého záveru. Žiadna do očí bijúca akcia, žiadna audio výstavba (okrem čvirikania vtákov), jednoducho prostá, dlhým strihom (objekt odchádza, záber ostáva) prevažujúca dráma najprv dvoch, neskôr štyroch osôb. Empirické uvedomenie, že náhoda je blbec a učiniť správnu voľbu vo chvíľach keď sa láme chleba nie je vždy také terno. Osudy krútiace sa okolo jednej nepríjemnej udalosti sa navzájom pretínajú a v posledných minútach dedukujú zdravú a pravdivú pointu. Pomsta je sladká, hovorí sa, ale má niekedy opodstatnenie?(6.8.2009)

Nevšední stylistika filmu, přičemž základní princip napínavosti kriminálního žánru je zachován. Myslím bez nadsázky, že předčí řadu současných krimi filmů z americké provenience, kde se divák jenom brodí krví. Je to zajímavý příběh neodčinitelných náhod, které nelze v životě vrátit, ani změnit. Navíc se asi shodneme v tom, že ta bzučící cirkulárka nebyla vůbec špatná. Možná škoda, že film nešel hlouběji do postav. Nicméně musím přiznat, že splnil mé očekávání.(6.9.2014)

Páčil sa mi námet, ale to pomalé tempo bolo hrozne ubíjajúce, chcelo to väčší dramatický "drive" a mohutnejší útok na divákove emócie. Na druhú stranu, očaril ma nečakaný koniec... nie, nečakajte nič bombastické, ide skôr o rozuzlenie nasiaknuté človečinou a veľkým dúškom reálnosti. Vďaka záveru sa tak prikláňam k lepšiemu hodnoteniu. 70/100(2.3.2015)

To se nám to ke konci ale pěkně tááááhlooo. První půle má slušný spád a v podstatě nám předkládá všechny zásadní okamžiky. Jenže pak se začne tlačit na pilu a začnou létat třísky. A tím to vlastně končí, protože závěr je takový, jak ho všichni čekali. Odplata, piškot, odpuštění, uzavření se do sebe sama a zase se tlačí na pilu. Ono, přijít o milovanou šlapku, to na člověku zanechá následky...ale kdo na tom všem nese vinu? 55%(13.2.2010)

" Urobím banku. Vojdem dnu, ukážem im zbraň, poserú sa strachom, vezmem prachy a odídem. " Extraordinárnosť tohto snímku: až inkoherentne nečakané vtipné hlášky a prirodzená prostota postáv, akoby to ani neboli herci. U mňa za plný počet.(27.3.2009)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.64/277(24.8.2009)

Nejedna postava tu má delší vedení, než by bylo záhodno; Alex seká dříví snad až příliš dlouho a především mi tu chybí zásadní moment překvapení. Götz Spielmann zdá se nemá Hanekeho koule. Rukopis má stejný, ale scénář je málo provokativní, příliš umírněný, odtažitý, bez jediné šokující scény. Ale to je asi tak všechno, co se dá Revanchi vytknout. Natočený je precizně a tento žánr je přesně šálkem mého čaje. Kvality Hanekeho nejlepších děl ovšem ani zdaleka nedosahuje… 3,5* P.S. nejblíže má Revanche k bratrům Dardennovým a jejich dramatu Syn. Stejné téma - příběh o zločinu a trestu, touze po odplatě, řeči těla a detailním snímáním manuální lidské práce.(2.2.2009)

Takmer obyčajný príbeh, ale výborne natočený ... pomalé tempo a výber hercov dokonalý ... no a Johannesov Alex ... nemám slov. Fakt dobré.(20.2.2015)

Po obsahové stránce nic světoborného a originálního, s výjimkou vedlejší dějové linky s rakouskou Simonou Babčákovou a jednoho rozhovoru. První půlka svižná a celkem zajímavá, druhá už hodně rozvláčná a uspávající - ale je to jen subjektivní pohled, protože se mi hlavou honila spousta pracovních a soukromých myšlenek, které mi neumožnily se soustředit úplně stoprocentně.(25.10.2015)

Nebýt mnoha dobrých vtipů, asi bych se lehce nudil, ale právě díky těmto vhodným vložkám se i temnější drama dalo bez problémů zvládnout. Asi v polovině jsem začal uvažovat, jak by to mohlo být dokončeno a na žádnou dobrou variantu jsem nepřišel. To samé se očividně přihodilo i štábu, ale elegantně se z toho vyvlékli, aniž by narušili ráz filmu. Jen se mi nelíbil návod na snadné vyloupení banky. To vypadalo tak lehce, že bych to zvládl i sám. Snad to nikoho neovlivní.(11.7.2008)

Ak by to vyrobili v USA, označili by to najskôr asi ako nezávislý film.(25.8.2011)

Jednodušší scénář, kterému chybí i dramatičtější vyvrcholení, je zde velmi silně zastoupen výkony herců a dýchající komorní atmosférou.(30.6.2009)

• d-fens

ocenenia : Oscar 2009 - Nominácia na najlepší zahraničný film(1.2.2012)

Nečekal jsem vůbec nic, natož od rakouského filmu a ejhle! Film pomalého tempa, téměř bez hudby a místo krimithrilleru psychologické drama, které upoutá od prvních záběrů až po závěrečné skvělé titulky.(27.3.2009)

Pekny pribeh, hezky zpracovany, nominace na Oscara tomu nalezi. Jen lehce utahany misty, proto neni hodnoceni maximalni. Ale cesti filmari se maji co ucit.(15.7.2010)

Rakouská kinematografije je díky Hanekemu, Seidlovi a teď i Spielmannovi přinejmenším hodně osobitá. Díky tomu poznáte rakouský film na sto honů. K tomu to pomyslnému "filmovému, rakoskému vzorci" si k Revanche přidejte severskou dogmáckou surovou kameru, Dardennovskou sociální vytříbenost a venkovskou, "zvrácenou" idylku, alá strejda Lynch a je vymalováno....(16.9.2009)

Sila filmu je v pútavom príbehu, no mne osobne miestami vadila ta "rakúsko-komisárrexovská" kamera.(6.7.2009)

65%. Rakouský film neznám, ale tento film nebyl až tak špatný. Nicméně od poloviny se to začlo trochu táhnout, což nekorespondovalo s první polovinou, kde se stalo vše podstatné. Druhá polovina je o tom jak se člověk vyrovnává s nastálou situací, s myšlenkou na pomstu, aniž by si však uvědomoval svou vinu. Ale kdo hledá, nakonec najde i vinu, byť je mu zdělena od člověka, od kterého by to nejméně čekal.(28.8.2009)

Tento film nie je nejakým unikátom. Ale na druhú stranu to celé zanechálo výborný dojem, pocit. Výborne spracovanie, herecké výkony, pointa...tento druh žánru mám veľmi rád. Niektoré veci pritiahnuté za vlasy, ale rád to opomeniem.(26.11.2009)

Minimalisticke drama z Rakouska o vyrovnani se smrti milovane zeny a touze po pomste. Scenar je trochu netradicni. Vyborny je herec v hlavni roli Johannes Krisch.(10.10.2008)

Nadupaná první půlka. V té druhé se štípe dříví a přemýšlí se nad odplatou. Konec podivný.(14.3.2019)

Trochu krimi, trochu melodráma, pozvoľné tempo, dlhé statické zábery, stmievačky...do toho banková lúpež, mŕtvola, túžba po krvavej pomste...a čudujsasvete, ono to ide všetko dokopy. Možno trochu pridlhé, dalo by sa to "odbiť" aj za obligátnych 90 minút.(27.3.2009)

• jafuska

tento filmse mě vůbec nelíbil, z divného prostředí, hlavní postava, dost nesympatická, chtěl se pomstít za svou přítelkyni kteří ji zabily, ale neudělal to, proč? nechápu, docel nuda(6.12.2009)

Po tom, ako som nedavno videl Knochenman-a, dalsi vynikajuci rakusky film. Pozvolna plynuci dej, dostatok casu na zoznamenie sa divaka s postavami, ktorym clovek veri kazdy prejav, vzdy potesi dusu divaka. Presne tento styl alternativneho filmu mam rad. Kedy nic nie je strojene a kamera nerusi. Vycitky, myslienky na pomstu, pocity zlyhania u vlastnej zeny, aj postava stareho otca hlavneho predstavitela a vobec, psychologicke premeny postav... uzasne a s lahkostou zahrane. Irina Potapenko je krasna zena, ktora postave prostitutky Tamary z Ukrajiny dava dusu a predstavi trpky zivot mnohych dievcat a zien i v sucasnosti, zdielajuci jej filmovy osud. Pocas dialogu "vraha" a mileho "zavrazdenej" pri rybniku, ma prijemne mrazilo. Co sa tyka Ursuly Strauss, tu som tusim zahliadol v nejakej casti serie Tatort. V Revanche hra manzelku policajta, s ktorym nemoze otehotniet. a v zavere ma nezabudnutelny rozhovor, kedy dojde k "uzavretiu kruhu". "Bitte, sag' ihm nie, was passiert ist!"..."Mach dir keine Sorgen." Poeticky zaber na statok a koniec....(22.2.2010)

Film patřil určitě k tomu lepšímu, co bylo na MFF KV 2008 k vidění. Akorát bych viděl konec a pointu asi tak o 5 minut dřív než jeho autoři (závěrečný rozhovor bych vynechal).(12.7.2008)

• Weirdman

ARTFILM 2009... Nemám žiaden rozumný argument na tak nízke hodnotenie, ale tento film ma deptal, nudil a vycucal zo mňa kvantum energie. V tom filme sa nerobí nič iné len sa ničí človek - fyzicky, ale najmä psychicky... Vypiplaná forma a v nej zabalený odporný hnus... (▲)(26.6.2009)

Paradoxne uveriteľný príbeh o pomste, ale aj životnom postoji, pravde a odpustení. Autentický výkon hl. postavy. Príjemne ma prekvapil koniec. Niektoré veci sa naplánovať nedajú.(2.3.2015)

Kommisař Rex bylo jediný dílo, který jsem znal z Rakouska ahle Odplata je parádní pecka. Formou skoro jako nezávislý film, s trochou akce, psychologie, nahoty ( víc než ve všeech českých filmech za rok) a celkem zajímavé pointy bez konce (?).(9.3.2017)

velice zajimavý snímek, který každému as iskutečně nesedne, a navíc jeden z mála, kde se nepřizpůsobuje film divákovi,ale divák filmu. Alespoň mi to tak přišlo , především díky "podivně" originálnímu scénáři a šíleně statické kameře. Ono to nakonec vůbec nevadí, člověk si za chvíli zvykne...je to ale skutečně věc, co mne na tom zaujala. Jinak příběh samotný a jeho pojetí je také poměrně neotřelé. Rozhodně tedy mohu doporučit všem, co hledají něco nevšedního. **** a 80%.(18.3.2009)

Tak to bylo něco s velkým N. Se zatajeným dechem sledovat tento příběh z dnešních dnů, který se mohl stát kdekoliv u nás a nebýt němčiny, tipoval bych spíš ČR nebo Slovensko. Jiní komentující píší o minimalismu s dlouhých scénách bez akce. Tak ať si zkusí bavit se se svým svědomím, když mu oddělají holku. Pár minut štípání dřeva jim na to stačit nebude. Po všech stránkách vynikající, napínavý psychologický film podložený takovou autentičností scén i dialogů. až z toho mrazí. Jasných pět - škoda, že nejde víc.(31.5.2009)

Skvělé! Naprosto bez výhrad.(28.8.2019)