poster

Svět je velký a záchrana kyne odevšad

 • maďarský

  A világ nagy és a megváltás a sarkon ólálkodik

 • bulharský

  Svetat e golyam i spasenie debne otvsyakade

 • anglický

  World Is Big and Salvation Lurks around the Corner, The

 • český

  Svět je velký a záchrana kyne odevšad

  (festivalový název)

Drama

Bulharsko / Německo / Slovinsko / Maďarsko, 2008, 105 min

Komentáře uživatelů k filmu (35)

 • Malarkey
  ****

  Není to s tím kolem trošku přehnané? Táhnout se z Německa do Bulharska na kole, jako takový očistec, aby se hlavní hrdina vrátil do svého života? Ale tak proč by ne, zažije tím takových super chvilek, že za to stojí tento film vidět. A děda Miki Manojlovic? Takovýho jsem taky měl. Nesere se s Váma, ale vy ho stejně máte rádi, protože ho nejde mít nerad. Pokud to člověk má v sobě a Vy to takhle cítíte, tak vlastně víte, že kolem sebe máte člověka, na kterém Vám skutečně záleží. Pak když máte problém a on je kolem Vás, řekne: "Svět je velký a záchrana kyne odevšad" a Vy hnedka víte, že i přes veškeré smutnosti ve Vašem životě je pořád ten život neuvěřitelně nádherný. Stačí jen otevřít oči.(26.6.2011)

 • hirnlego
  ****

  Milé, dojemné a hořce vtipné tak, jak jen balkánské filmy dokáží být. Sice s pár více či méně patetickými scénami, avšak ty jsou vzhledem k tématu docela pochopitelné & navíc Miki je jako vždy skvostný, takže oči se dají přimhouřit o to snáz. (4,5*)(6.7.2008)

 • Kryšpín
  *****

  Nevím kolik jsem viděl bulharských filmů (jestli jsem vůbec nějaký doposud viděl), ale tenhle je absolutní TOP. Naprosto jednoduchý příběh rozvinutý na téměř dvě hodiny filmového pásu, který je tvořený z krátkých příběhů z minulosti a současnosti. Tyto střípky ze života slepené dohromady dají ten největší diamant bulharské kinematografie, za který by se nemusel stydět žádný režisér evropské scény. A vy si v klidu vychutnejte radostné i smutné okamžiky, které vám připomenou místy i komunistický režim u nás. A je čas naučit se hru vrhcáby.(2.4.2009)

 • molotov
  *****

  Svět je velký a spása kyně odevšad je vynikající balkánská koprodukční komedie s prvky dramatu o hledání vlastní minulosti. Hlavní hrdina ztratí po autonehodě paměť a přijde o rodiče. Přijede si pro něho jeho svérázný bulharský děda a společně odjíždějí z Německa do Bulharska na dvojkole. Během cesty se zbližují a odrkývají vlastní minulost. Je to krásně natočený, skvěle zahraný a vůbec po všech stránkách povedený film.(13.7.2008)

 • lenuse
  ****

  Jhershaw Dědeček není Vasil. - Dále pak k zamyšlení: Neber prášky, chlastej. :-) A proč nesvítila žárovka v bytě, kde fungovala lednice? No, možná byla prasklá... Nebo vyhořela fáze. :-) Náš aktuální problém.(27.11.2009)

 • Jhershaw
  ****

  Nejotřepanější fráze, ale... "Svět & záchrana" je krásný film o životě, který si na nic nehraje. Neuvěřitelně charismatický "dědeček Vasil"; milý, nevtíravý humor; prostřihy do minolosti, ze kterých mrazí (kam se hrabou Hřebejkovy hořké komedie).(30.3.2009)

 • Aky
  *****

  Lahodný snímek, který z odlišností kultur nedělá předmět poměřování a posměchu, ale prostě ukazüje, že lidé mohou žít v různých podmínkách a neříká to nic o tom, jestli jsou dobří nebo špatní a jestli žijí spokojeně nebo jsou nešťastní.(19.12.2010)

 • bassator
  *****

  43rd KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2008 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled - 2. místo - 100%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 5. místo - 1.29/513(4.1.2009)

 • DwayneJohnson
  ****

  Všechno, co mi chybělo v předchozích pár filmech, toho se mi tady dostalo až nad hlavu. Příběh, herecké výkony, smutek, smích, pláč, tohle všechno běželo, jako dobře namazaný stroj a konečně trošku vím, jak se hrají vrhcáby. Moc milej film, kterej by se měl ve všech postkomunistických zemích promítat naprosto povinně.(24.1.2015)

 • Maemi
  ****

  (Viděno na LFM 2011 ve Vsetíně) Velmi zvláštní film, který je bolestný a optimistický zároveň, obsahuje vtip a sem tam nějakou kýčovitou scénu, která někoho možná znechutí, ale mě potěšila. Film jakoby stál mezi tvorbou Balkánu a západní Evropy, ale daří se mu to velmi dobře a ani na okamžik mě nenudil. Myslím, že by tady mohl mít docela úspěch, kdyby byl známější.(12.6.2011)

 • Marek1991
  *****

  Toto je jedna báseň. Aj keď to človek nemusel zažiť, môže to vysoko oceniť. Nádherný príbeh, nádherné metafory na život, skvelí herci, nádherné prostredie, cítiť z toho jar a leto, je to také svieže a plné inšpirácie. Ak si myslíte, že ísť bicyklom z Nemecka do Bulharska je šialené, to asi neviete, že jeden Slovák natočil film o tom, ako išiel bicyklom zo Slovenska na most, ktorý oddeľuje Európu a Áziu v Turecku, ale na druhú stranu neprešiel aj keď tam išiel kvôli tomu, prišiel iba na most a otočil sa a išiel naspäť, zažil duchovnú obnovu, mal zážitky, takže to nie je šialené, ale nádherné, je to svojím spôsobom aj cestopisné aj psychologické. Je to aj trošku historické, romantické, životopisné a koniec koncov ten záverečný hod kockou by som lepšie nevymyslel, je to ako z mojej duše, proste film ako sa patrí.(6.4.2012)

 • vorheese
  *****

  Atmosférou nikoliv nepodobné Amélii z Monmartru.(10.7.2008)

 • hygienik
  **

  Typická multikulti povrchná praženica o imigrácii a hľadaní seba samého. Dalo by sa parafrázovať Svet je veľký a záchrana kyne z EÚ.(4.5.2011)

 • Efik_CZme
  ****

  Inteligentní, citlivý snímek... Velmi jsem si užíval obě příběhové linie. Vykreslení východoevropanů hledajících štěstí na západě i útěk z komunistického Bulharska. Obě témata jsou mi blízké... obě mě ovlivňují v běžném životě. Ne naposledy musím vyzdvihnout hudbu filmu. Snad jen -1* za přebeckgammování filmu... vorheese: Velký souhals s postřehem k atmosféře:-)(2.1.2010)

 • italka63
  ****

  Krásný, milý, dojemný,vtipný, láskyplný, smutný....od svých kořenů tam a zase zpátky...a tam.Nádhera.(30.3.2013)

 • Lindiště
  *****

  Tak tohle naprosto splnilo moje očekávání. V podstatě velmi jednoduchý příběh, ze kterého ovšem, podobně jako u dalších balkánských filmů, vyzařuje cosi nespecifikovaného, obrovská energie, životní optimismus a pocit, že každý z nás má svoje místečko, kam se může kdykoliv vrátit, i kdyby to bylo přes půlku Evropy na tandemu. No a Miki opět ve své životní formě, pokud ho vůbec někdy opustí.(27.5.2010)

 • zette
  *****

  Moc pekny pribeh, ktery zije minulosti a pritomnosti. Pekna kamera, vetsinou sympaticke a mile postavy... Manojlovic v roli dedecka je bezchybny:-). Ale jo, je to takove uhlazene, presto vyborny pocin a jelikoz je to film hlavne bulharsky, priklonim se k jeste lepsimu hodnoceni.(13.5.2017)

 • dzira
  *****

  Krásné, dojemné, smutné, povzbuzující..... Manojlovič v jedné z nejcharakternějších rolí.....(11.3.2011)

 • Lucka.S
  ****

  V roce 1976 se v malém městečku socialistického Bulharska narodil Alex. S rodiči ve svých šesti letech emigroval na západ. O pětadvacet let později o své rodiče Alex přijde při tragické autonehodě. Ztratí také svou paměť. Do Německa za ním přijíždí dědeček, aby mu pomohl. Svět je velký a někde v něm musí Alex najít svou spásu. Ta číhá všude – v rodném kraji, ve vzpomínkách na uprchlický tábor, v blízkých i dalekých zemích. Je pravda, že kdo ví, odkud přišel, ví, kam míří? Putování Alexe a jeho dědečka je nejen cestou do rodné vlasti, ale i cestou k navrácení vzpomínek, cestou k nalezení sebe sama, k získání nové chuti do života. Светът е голям и спасение дебне отвсякъде je nenápadný, ale velmi citlivý a pěkný film.(10.3.2013)

 • MaxipesFik
  ***

  Mám z toho hodně rozporuplné pocity. Vedle sebe tu leží skvělé filmové nápady a provařené kejkle hodné mexické telenovely. Nepůsobí to však jako takový ten balkánský guláš , kde najdete úplně cokoliv a v celku je to neopakovatelně přitažlivé a originální (Kusturica), spíš je z toho cítit promarněná šance.(10.8.2012)

<< předchozí 1 2
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace