Oddíl pro zvláštní úkoly

Otryad osobogo naznacheniya

Otrjad osobogo naznačenija

Válečný

Sovětský svaz, 1978, 76 min

Kaťuša bola prvýkrát použitá v bitke o Smolensk 14. júla 1941, kedy salva týchto reaktívnych striel urobila neskutočnú paniku vo vojskách 5. pechotnej divízie Nemeckého Wehrmachtu. Salva spôsobila veľké straty na živej sile, bola príčinou obrovského požiaru a mala na vojakov psychologický účinok z kviliacich a svištiacich rakiet (podľa toho boli pomenované ako Stalinove varhany). Odvtedy začali nemecké útoky na získanie tohoto zbraňového systému. Na jej výrobu a použitie dozerali jednotky NKVD, čo sa im nie veľmi podarilo. Nakoniec boli tieto zbrane vo výzbroji Nemecka aj USA v mierne obmenenej forme a na inom podvozku. Ja som bol v kontakte s touto zbraňou ešte aj v roku 1999, kedy BM 13 na podvozku ZIS slúžil ako imitátor vzdušných cieľov na protilietadlovej strelnici. Čo dodať k samotnému filmu, taká stredná sovietska propaganda s celkovo podareným využitím fyzických danosti výnimočných ľudí. Nakoniec potápačka Streľnikovova uvoľnila v zbrani samodeštrukčné zariadenie a tak nastalo zničenie raketometu.(18.12.2016)