Oddíl pro zvláštní úkoly

• Sovětský svaz Отряд особого назначения (více)
všechny plakáty

Dej filmu je epizódou z 2. svetovej vojny, z obdobia prvopočiatkov využívania raketometov BM-13 známych ako "Kaťuša“. Pri jednom z vojenských presunov dôjde bez použitia samodeštrukčného zariadenia k utopeniu jednoho prototypu a Nemcom sa ponúka možnosť zbraň získať a použiť ju k vlastným výskumom. Tomu ale musí zabrániť oddiel pre špeciálne úlohy pod velením majora Ozerina (Leonhard Merzin), ktorý má zbraň zneškodniť. (Volodimir2)

Volodimir2

Kaťuša bola prvýkrát použitá v bitke o Smolensk 14. júla 1941, kedy salva týchto reaktívnych striel urobila neskutočnú paniku vo vojskách 5. pechotnej divízie Nemeckého Wehrmachtu. Salva spôsobila veľké straty na živej sile, bola príčinou obrovského požiaru a mala na vojakov psychologický účinok z kviliacich a svištiacich rakiet (podľa toho boli pomenované ako Stalinove varhany). Odvtedy začali nemecké útoky na získanie tohoto zbraňového systému. Na jej výrobu a použitie dozerali jednotky NKVD, čo sa im nie veľmi podarilo. Nakoniec boli tieto zbrane vo výzbroji Nemecka aj USA v mierne obmenenej forme a na inom podvozku. Ja som bol v kontakte s touto zbraňou ešte aj v roku 1999, kedy BM 13 na podvozku ZIS slúžil ako imitátor vzdušných cieľov na protilietadlovej strelnici. Čo dodať k samotnému filmu, taká stredná sovietska propaganda s celkovo podareným využitím fyzických danosti výnimočných ľudí. Nakoniec potápačka Streľnikovova uvoľnila v zbrani samodeštrukčné zariadenie a tak nastalo zničenie raketometu. ()

majo25

Oproti západným filmom s touto vojnovou tematikou, ktorá má bližšie k dobrodružným filmom než k vojnovým drámam, ide o slabšie dielko. Ono už samotný názov napovie asi všetko, o čo vo filme pôjde. Nájde sa tu aj pár vtipných scén, ktoré tvorcovia komicky určite nezamýšľali. Jednou z nich je scéna, keď sa sovietsky diverzný oddiel snaží dobiť guľometné hniezdo Nemcov a keď to nejde zbraňami, musí to ísť päsťami a ten naivný súboj "stojí" za to. Nemci sú väčšinou vykreslení ako neschopáci, aj nacistické mundúry sú nejaké divné. Oddiel je ale na druhej strane celkom sympatická zostavička (až na ženskú v ich radoch) a vojnové scény, o ktoré vo filme ide asi najviac, sú dostatočne akčné a film má väčšinou slušné tempo. Samozrejme, nahráva mu aj menšia stopáž. ()