Muž na laně

• Velká Británie Man on Wire

7. srpna 1974 byl spáchán „umělecký zločin století“. Pachatelem byl francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek, který by pro uskutečnění svého snu neváhal i zemřít – Philippe Petit. „Byla by to krásná smrt. Vždyť bych zemřel při provozování své vášně,“ říká dnes francouzský dobrodruh, který ilegálně přešel po ocelovém laně mezi newyorskými „dvojčaty“, v té době nejvyššími budovami světa. Samotná příprava akce zabrala Petitovi a jeho skupině spolupracovníků osm měsíců. Ve strhující rekonstrukci poskládal režisér James Marsh vzpomínky všech zúčastněných, z nichž je zřejmé, že i když byla akce promyšlena do nejmenších detailů, stačilo málo a na titulních stránkách světových deníků by fotka Petita procházejícího se téměř půl kilometru nad zemí mezi „dvojčaty“ chyběla. Skvěle dramaturgicky vystavěný snímek s napínavou dramatizací této unikátní akce využívá množství autentických záběrů a fotografií, které si Petit a jeho spolupracovníci pořizovali, a ve vhodných chvílích nechává naplno vyznít působivou hudbu Michaela Nymana. (MFF Karlovy Vary)

Disk

Tento nevšední dokument jsem poprvé (a bohužel zatím naposledy) viděl loni v rámci akce Aero naslepo. Dodnes si pamatuji ten zvláštní pocit, který se mě po skončení promítání zmocnil. Byť jsem to viděl se simultánním překladem do sluchátek, i tak to byl skvělý zážitek. Prostě musíte vidět a zažít. ()

Ruut

Nenechte se zmást fotkama z profilu filmu na CSFD. Man on Wire je po vizualní stránce perfektní kousek. Krásně totiž propojuje nostalgické záběry jakoby z třicátých let (přitom uměle točené teď), dobové video let sedmdesátých a rekonstrukci "zločinu století". A jinak je to krásný film o jednom bláznovi co si splnil nevšední sen. Ten úžasný, až maniakalní, zápal pro věc skutečného Muže na laně se přenáší na celý film a zanechá v divákovi hodně příjemné pohlazení na duši. Doporučuji jako nutnost např. fanouškům režisera Michela Gondryho, nebo těm co se jím líbilo V zajetí rychlosti. ()

Vančura

Sledovat tenhle dokument několik dní poté, co dosud nevyprchalo mé bezmezné nadšení z filmu Muž na laně, se po většinu doby rovnalo strašné nudě, skoro až utrpení. Vylézt z IMAXu, kde jste prožili svůj dost možná nejlepší 3D zážitek ever, a pustit si pak tohle, rovná se samozřejmě naprosto nesrovnatelnému: zatímco Zemeckis a spol podle mě vyloženě revolučně posunuli hranice filmového zážitku, tenhle dokument není nic jiného než hodinu a půl trvající rekonstrukcí "uměleckého zločinu století", na níž jsou nejcennější - a nejzajímavější - dobové záběry (a to nejen samotného Petita a jeho kumpánů, ale např. stavby Dvojčat). Naopak všechny scény ze současnosti s (zestárlými a olyslými) mluvícími hlavami by uspaly snad i mrtvého - od jisté doby mě tenhle typ dokumentů, kdy někoho posadíte před kameru a necháte ho do ní něco vykládat - k smrti nudí. Pokud jsem si něco u tohoto dokumentu uvědomil, pak je to zajímavý poznatek, že naprosto všichni lidi kolem Philippa Petita, kteří mu pomáhali uskutečnost jeho husarský kousek, byli dokonale bezvýrazní šediváci, na kterých není ABSOLUTNÉ nic zajímavého. To Philippe Petit byl hlavním iniciátorem, aktérem i hvězdou celé akce i tohoto dokumentu, a to on všechny přezařuje oslňujícím svitem své osobnosti - a pouze za možnost vidět naživo (před očima s dosud věrným předobrazem Josepha Gordon-Levitta v jeho roli) tohoto vitálního a fascinujícího chlapíka, kterého dokument zachytil krátce před jeho 60. rokem, nakonec dávám dokumentu 4 hvězdy. Protože naprosto všechny momenty, kdy mluví do kamery, jsou úžasné - z toho chlapíka ještě pořád vyzařuje tolik energie a nadšení, že vám prostě dojde, že někdo takový to tehdy musel dokázat - a váš obdiv k němu pouze vzroste (pokud je to ještě vůbec možné - osobně je pro mě Philippe Petit už dávno můj nový hrdina, kterého už nikdy nepřestanu absolutně obdivovat za to, co dokázal, hrozně mě celý ten nápad baví a současně imponuje). Nejzábavnější moment celého dokumentu přijde v samotném závěru, kdy na sebe Petit prozradí jednu věc, která ve filmu překvapivě nebyla: "Jak jsem pak scházel ze schodů městského soudu... Uviděl jsem v davu jednu fanynku. Moc hezky se smála, přišla ke mně a láskyplně mě objala... A zamilovaně řekla, že chce být první člověk, se kterým budu sdílet svoji radost. Řekla mi, že za mnou půjde kamkoli. Samozřejmě, že to pak skončilo v posteli. Na krátký okamžik jsem pocítil jakousi tělesnou blaženost. Jak nechutné! Ale přece..." Och, garantuji vám, že když tohle Petit pronáší a ve tváři má neuvěřitelně okouzlující směs rošťáctví a vitální veselosti, nejde si ho v tu chvíli nezamilovat - čert vem všechno kolem, jestli se někdo vedle něj cítil zneuznaný nebo zrazený, ten týpek je prostě gigant a velikán v tom, co dělá, a to omlouvá vše. Pro mě osobně neobyčejně nudný (především všechny ty inscenované scény, které rekonstruují přípravu na střeše WTC a samotné zdolání lana mezi oběma věžemi, osobně shledávám strašně zbytečnými a debilními) dokument, který ovšem zachycuje jednoho člověka s neuvěřitelným kouzlem osobnosti, který dokázal něco velkolepého - a už proto to stojí za vidění. () (méně) (více)

Snorlax

Že by mohl být dokument o něčem, o čem vím, jak dopadlo, napínavý, tomu bych ještě včera nevěřila. Muž na laně je o člověku, který je buď blázen, nebo si absolutně neváží života, případně je kombinací obého. V každém případě je dokument o jeho husarském kousku nesmírně zajímavý. ()

teutates

Módna prehliadka WTC ma nijako obzvlášť nezaujala... registrujem a evidujem túto vášeň, ale nezdieľam ju z hlavným predstaviteľom tohto dokumentu. Taktiež si nemyslím, že ide o skvelé prevedenie, ktoré nemá obdoby... priemer 6/10 ()

swamp

Man on wire je překvapivě dobrý a zajímavý dokument o muži, který se rozhodl po laně a bez jištění překonat gap mezi severní a jižní věží tehdy ještě stojícího Světového obchodního centra. Tím mužem byl francouzský nejen provazochodec - Philippe Petit. Společně se svým týmem (skoro jako Ocean's eleven:)) naplánovali způsob, jakým se do věží nepozorovaně dostat, na střechy donést potřebné vybavení, natáhnout lano mezi věžemi a pak 'jednoduše' přelézt. Snad nebude SPOILER když řeknu, že se mu to ve zdraví podařilo - a to dokonce během této jedné akce devětkrát. :) Navíc je Petit skvělý vypravěč a to, co předvádí ve studiu, je zkrátka úchvatné - ten chlap má charisma jako blázen. ()

Slarque

Výborný dokument o jedné šílené akci a všem, co se za ní skrývá. Rekonstrukce „zločinu“ si proto schválně vypomáhá klišé kriminálních (převážně zlodějských) filmů. Zobrazení samotné akce kupodivu nezpůsobuje závrať, protože je to spíš jako sledování baletu: tomu chlapovi se na laně snad ani nemůže nic stát (i když má beton nějakých 450 metrů pod sebou). ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - ARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů - Nejlepší dokument který jsem kdy viděl, strašně pozitivní, bezchybný snímek!!! - 3. 10. 2009 - kino Světozor - Malý sál - Praha - 95%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.39/254 ()

Chrustyn

Mimořádně zajímavý a nápaditý dokument o francouzském "rebelovi bez příčiny", který se v 70. letech, rozhodl přejít po laně nataženém mezi New Yorskými "dvojčaty". Film mapuje, napínavé přípravy i jiné kuriozity z provazochodcova mimořádného života. ()

classic

Všimol som si, že režisér dokumentu James Marsh presedlal na celovečerný film Teória všetkého, kde podáva fenomenálny výkon Eddie Redmayne, ale samotná vyprávačská štruktúra zlyháva, t.j Marshova réžia, tak si myslím, že tento oscarový dokument je zatiaľ jeho maximálnym stropom kariéry. Dokonca by som povedal, že je pútavejší ako novinka Boba Zemeckisa The Walk. PHILIPPE PETIT JE výstredná osobnosť, trúfala dokázať dovtedy niečo nepredstaviteľné, samozrejme, musel určitý čas trénovať na iných atrakciách, ako napríklad na parížskej katedrále Notre Dame, kde si natiahol lano + navštívil i austrálske Sydney, kde vyskúšal jeden lokálny most. Taktiež Petit dosť často pendloval medzi Parížom a New Yorkom, pričom postupne sa zoznamoval s rôznymi kumpánmi, ktorí by mu v tejto veci vyšli v ústrety, helfnúť mu... V dokumente si ide oči - vyočiť samotný Petit, ktorý sa chcel presláviť, čo asi funguje do dnes, ostatní kolegovia sa vyjadrujú a spomínajú na riskantný plán, ktorý takmer nevyšiel, ale záverečné zadosťučinenie sa vyplatilo + som si všimol realitu versus Zemeckisov film, ktorý sa dosť dobre držal faktov. Nie je už asi možné, že by sa našiel taký odvážlivec ako Philippe Petit zo dňa 7. augusta, roku 1974, na mieste bývalého Svetového obchodného centra, a la WORLD TRADE CENTER, vtedy ešte dvojičky stáli v plnom prúde, natiahli lano, pričom pod ním bola takmer pol - kilometrová priepasť, On sa prešiel spolu na lane 9. krát + policajti nechápavo krútili hlavou a absolútne nerozumeli, čo sa deje, samotný Philippe mi pripomínal vzhľadovo herca Malca McDowella, ktorý mal v tom všetkom dianí neuveriteľnú PASIU, ktorú na ňom obdivujem, ale nakoniec to zhodnotím tak, že čo si chcel tým dokázať ? Ak by urobil inšie šľachetnejšie GESTO, ktorým by pomohol ľuďom v núdzi, takto sa stal arogantným anarchistom, ktorý si robí, čo sa mu zachce, kde si privolal na seba svetovú publicitu ! Petit je frajer, ktorý si jedného dňa niečo zaumienil, a odvtedy sa toho držal, pokým si nesplnil svoj životný sen, ešte na tom tiež obdivujem snahu zapadnúť do davu, splynúť s okolím, byť v centre pozornosti už v samotnom finále ! Nejednému ostáva rozum stáť... PS : Exkluzívne nakuknutie do zákulisia zo 70. rokov, keď sa pomaličky schyľovalo k historickému momentu určujúcom 45. minútové trvanie ! Ako to postupne plánovali, zachytáva inšpiratívna kamera ! ()

poz3n

Mám pocit, že se tenhle dokument chvílema nesoustředil na ,,umělecký zločin století,, ale spíš se tak trochu ukájel Petitovim extravagantstvym, což se ale dá odpustit, protože Philippe Petit asi nepatří do sorty nenápadnejch umělců a timhle dokumentem si asi chtěl uspokojit svoje exhibicionistický ego (a já mu to nevytýkam). ()

HellFire

Hodinu a půl trvající čekání na jeden krátký přechod :) Osobně si myslím, že ten chlap je blázen, ale asi to bude tím, že se bojím výšek :) ()

J.Connor

Rozhodně zajímavě pojatý dokument o jednom pozoruhodném artistickém kousku. Snad jen poznámku k Phillipovi. Díky naprosté šílenosti onoho podniku jsem Phillipovi žral jeho image snílka, člověka zanořeného do uměleckého projevu a povzneseného nad pozemský materialismus. "předvedu něco tak nadpozemského a oni se mne ptají proč ? Jak americké". Já se ovšem ptám, proč pak vo*ukat první holku, která muj kousek žere, proč se chlubit, že jsem zaplnil přední stránky novin a proč pózovat ve fancy kožichu. Trochu si mě zklamal Filípku. Jo a ad ten odkaz na Clockwork orange, všimli jste si té podoby (ať už skutečného mladého Phillipa či herce hrajícího v rekonstruovaných scénách) Petita s Malcolmem McDowellem ? ()

Dr_Bilo

Měsíce příprav několika lidí jenom kvůli tomu, aby se jeden bláznivej Francouz mohl projít po laně... To je přece krásný ()

Fleur6

Naozaj sa mi páčilo ako sa protagonistom podarilo zrekapitulovať to napätie a emócie, ktoré zažívali pri konštruovaní plánu ako pomôcť povrazolezcovi splniť jeho sen - prejsť medzi Dvojičkami po lane, ale na viac to pre mňa nemá. Tri hviezdičky, ani o chlp viac či menej. ()

jhrasko

Fascinujúca cesta za snom, za životom totálne po svojom, za absolútnou slobodou všetkého druhu. ILÚZIA, MYSTIFIKÁCIA, geniálna hudba Michaela Nymana (z Greenawayových filmov) - nechcieť sa mi od úplne začiatku v kine čúrať (a blb, nešiel som), skočil by som po projekcii na Pankrác, na strechu City Tower a nahlas by som vychutnával. Brandon to napísal trefne, chýba mi pol hviezdičky kvoli stopáži - malilinko, malinko (WC, WC, WTC). ()

maseer2

díky tomuhle jsem vlastně přesně věděl, co mě čeká, přesto jsem znovu (a nutno podotknout, že daleko intenzivněji) ohromen neuvěřitelným skutkem tohoto šíleného Francouze.. každopádně jednoznačně zasloužený Oscar pro dokument o muži, který bude díky svému dechberoucímu činu žít navěky... ()

Terva

Ocenění: Oscar '08 - dokument BAFTA - britský film; nominace: cena Carla Foremana za nejslibnějšího nováčka (producent S. Chinn) MFF Karlovy Vary - dokument (delší 30 minut) Boston Society of Film Critics Awards - dokument British Independent Film Awards - britský dokument Chicago Film Critics Association Awards - dokument Independent Spirit Awards - dokument Las Vegas Film Critics Society Awards - dokument National Board of Review - dokument Phoenix Film Critics Society Awards - dokument Satellite Awards - dokument San Diego Film Critics Society Awards - dokument Austin Film Critics Association - dokument FF Sundance - Cena diváků za dokument, Cena Velké poroty za dokument Toronto Film Critics Association Awards - dokument .....Kamera : Igor Martinovic. Hudba : J. Ralph a Michael Nyman. Působivé a hrůzyplné ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky