Reklama

Reklama

Byl jsem tady

  • Estonsko Mina olin siin (více)
Trailer

Obsahy(1)

Adaptace románu Sasse Henna Byl jsem tady. První zatčení (Mina olin siin. 1. esimene arrest, 2005), jednoho z nejvýznamnějších estonských literárních děl posledních let. Sedmnáctiletý Rass vyrůstá na jednom z estonských předměstí. Postrádá pevné rodinné zázemí, jeho rodinou je parta mladých lidí, kteří nemají daleko ke krádežím. Nedílnou součástí jejich života jsou drogy. Do obchodu s nimi se zaplete i Rass, když přistoupí na jejich distribuci. Z malého množství se najednou stane dvoukilová zásilka, za niž ke vší smůle nedostala mafie zaplaceno, a tak je připravena tvrdě vymáhat dluhy… Příběh o jednom dospívání se odvíjí retrospektivně, nad listem papíru, na nějž Rass ve vězení zaznamenává své vzpomínky. Kamera je zprostředkovává v reportážně nervní stylizaci, časté je i zmnožování filmového obrazu, které zvyšuje tempo vyprávění, u něhož lze předpokládat reálný základ. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (17)

gauny8 

všechny recenze uživatele

Estonské drama o sedmnáctiletém chlapci jménem Rass, který se o sebe kvůli absenci rodičovského zázemí musí starat sám. Žije v noci, přes den spí na školní lavici. Kradení benzínu z pump ho živí do té doby, než při honičce s policií zničí půjčené auto. Touto nehodou nastartuje Rass koloběh událostí, které mají pro něj i jeho okolí katastrofické následky. Východisko ze své neúnosné finanční situace totiž vidí v obchodu s drogami. Tento naturálně laděný snímek režiséra René Vilbre má zprvu rozhodně velký potenciál. Uvedení do temného podsvětí plného násilí a alkoholu je působivé. Diváka do depresivní nálady uvrhne lehkost, s níž se Rass stává závislý na ruském drogovém dealerovi (Mimochodem jedna nejodpudivějších a nejnechutnějších postav, kterou měli v poslední době návštěvníci brněnského Artu možnost vidět.) bez možnosti svůj osud nějak změnit. O své morální hodnoty ale Rass nepřichází ani pod největším tlakem. Zajímavá úvodní zápletka však bohužel postupem času ztrácí na dramatičnosti a celá atmosféra upadá a bledne. Během celého filmu se režisérovi i přes stále tíživější Rassovu situaci nepodaří z diváka dostat hlubší emoce, což je velká škoda. Snad je to špatnou hudbou (rozhodně nejslabší stránka celého filmu), možná poměrně nudnými dialogy. Zbytečné přerušení dobře se rozjíždějícího příběhu, představuje milostná dějová odbočka, která, přestože se snaží být srdceryvná, je pouze bezvýznamnou epizodkou nehrající ve zbytku filmu roli. Příběh bohužel končí prvoplánově a musí zklamat všechny, kteří už film podobného žánru někdy viděli. I retrospektivní narace si hraje na něco víc, než je. I přes to vše stojí za to Byl jsem zde vidět. Role jsou rozděleny rozvážně, všichni hlavní herci podávají velmi kvalitní výkony. Nechybí povedená automobilová honička, mnoho bitek a drogových dýchánků. Navzdory opravdu nepromyšlenému konci je děj dynamický, svižný. Z kina si divák odnáší velmi zvláštní pocit nejistoty a smutku tajemně se mísí s radostí z toho, že večer má kam složit hlavu. ()

berusche 

všechny recenze uživatele

Ačkoli je námět více než zajímavý, nedá se říci, že u snímku vás přidrží celých 89 minut v napětí. Spíše naopak, místy děj dost kolísá, někde přestáváte držet nit, poněvadž stejně víte, kam se míří, jen závěr by mohl být považován za takové vytržení z očekávaného. Herecké výkony jsou vcelku slušné, přesto rozhodně ne hodné plného zapamatování. Ze severské kinematografie nepatří tohle mezi špičku. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Každý by měl jednou v mládí poznat, že přichází smrt. Jedině pak může počítat s tím, co se doopravdy může stát.“ A životní styl hlavního hrdiny Rasse má nakročeno ke smrti rozhodně více než slibně aneb kdo s čím zachází, tím také schází…Povzbuzen faktem, že mě doposud žádný estonský film vyloženě nezklamal, pustil jsem se do sledování Byl jsem tady. Už samotný začátek mi dal rychle najevo, že se režisér René Vilbre snaží o sebevědomou, svěží, moderní a „cool“ podívanou, která…ovšem začala po nějaké době poněkud kulhat a ukazovat také své občasné nedostatky. Že film neměl zase tak extra táhnoucí příběh mi příliš nevadilo, spíš jsem s postupným zklamáním sledoval vývoj hlavního hrdiny, ze kterého se v mých očích stával čím dál víc nesympatický pozér. Přišlo mi, že si tak trochu sám sobě něco nalhává a konkrétně jeho motivaci ohledně Olarovy nevlastní sestry jsem měl problém uvěřit. Hořký konec nebyl špatný, u filmu jsem se nenudil, ale výborný náběh mu nevydržel a já končím na slabším průměru. ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 6 - Estonsko. První třetina byla svižná, rychlá, měla správný náboj, druhá třetina se tak nějak zacyklila a třetí třetina už byla dost přepálená. Celkově z toho tedy vychází průměr. Estonsko tenhle film navíc nevystavuje zrovna pozitivní vizitku, kdyby se na něj díval lehkověrný divák, musí nabýt dojmu, že Estonsko je plné mladých kriminálníků, drogových dealerů, zneužívaných dětí, lehkých holek a rezignovaných dospělých. Můj druhý estonský film v životě a paprsek nadějě aby člověk hledal jako jehlu v kupce sena. A mrzí mě, že jsem ani v jednom z obou filmů neviděl "Tři sestry". ()

Kamca_ 

všechny recenze uživatele

Mrazivý příběh z prostředí Estonska plného drog a násilí. Profil filmu mě zaujal hned a neváhala jsem, že se na film musím podívat. Zajímavá hudba, sympatické herecké obsazení a místy i dech beroucí děj ... To všechno tady najdete. A ta estonština mě vždycky dostane. Trochu mi to připomínalo prostředí filmu Klass. 75%. ()

Galerie (31)

Reklama

Reklama