poster

Byl jsem tady

 • Estonsko

  Mina olin siin

 • anglický

  I Was Here

Drama / Krimi

Estonsko / Finsko / Tchaj-wan, 2008, 89 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • claudel
  ***

  Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 6 - Estonsko. První třetina byla svižná, rychlá, měla správný náboj, druhá třetina se tak nějak zacyklila a třetí třetina už byla dost přepálená. Celkově z toho tedy vychází průměr. Estonsko tenhle film navíc nevystavuje zrovna pozitivní vizitku, kdyby se na něj díval lehkověrný divák, musí nabýt dojmu, že Estonsko je plné mladých kriminálníků, drogových dealerů, zneužívaných dětí, lehkých holek a rezignovaných dospělých. Můj druhý estonský film v životě a paprsek nadějě aby člověk hledal jako jehlu v kupce sena. A mrzí mě, že jsem ani v jednom z obou filmů neviděl "Tři sestry".(6.4.2015)

 • berusche
  ***

  Ačkoli je námět více než zajímavý, nedá se říci, že u snímku vás přidrží celých 89 minut v napětí. Spíše naopak, místy děj dost kolísá, někde přestáváte držet nit, poněvadž stejně víte, kam se míří, jen závěr by mohl být považován za takové vytržení z očekávaného. Herecké výkony jsou vcelku slušné, přesto rozhodně ne hodné plného zapamatování. Ze severské kinematografie nepatří tohle mezi špičku.(22.5.2012)

 • freddy
  ****

  Je lepší dát přednost vzdělání nebo rychlému zbohatnutí za cenu, že se člověk stane drogovým dealerem? Mladý Rass dá přednost druhé variantě a jak to s ním dopadne není nijak těžké odhadnout. Už když jsem se poprvé dozvěděl o tomhle filmu tak mě zaujal a bylo mi jasné, že ho chci vidět. V tomhle případě na mě totiž zapůsobil kladně jak plakát, tak obsah filmu, tak i země původu. A nemýlil jsem se, film Byl jsem tady je hodně zajímavou sondou do života jednoho mladíka žijícího v Estonsku a do prostředí, v němž se pohybuje, a já jsem za tuhle exkurzi hodně vděčný, protože film mi celou dobu velmi imponoval a já jsem si to užíval od začátku do konce. Tvůrci filmu zkrátka objevili zajímavý námět a je jen dobře, že se do něj pustili, protože si troufám tvrdit, že na tenhle filmový zážitek jen tak nezapomenu. Pozoruhodný herecký výkon zde podává v hlavní roli Rasmus Kaljujärv, na kterého se jednak dobře dívá, a který také svůj part ztvárňuje naprosto perfektně. Takže po filmu Klass mám další pozitivní zkušenost s estonským filmem a doufám, že se k nám z této země bude dostávat čím dál více filmů, protože zatím v této zemi a v její filmové tvorbě vidím obrovský potenciál obzvláště co se týče filmů ze života mladých lidí. Rozhodoval jsem se, jestli dát čtyři nebo pět hvězd, a nakonec uděluji lepší čtyři hvězdy, protože film Klass byl přece jen o malý kousek lepší.(23.8.2010)

 • misterz
  ****

  Ako je pre severanov typické, film zobrazuje bezútešnú realitu, z ktorej sa len ťažko hľadá únik. Kruté, depresívne a nepríjemné. To sú najväčšie prednosti. Na druhú stranu, zdalo sa mi, ako keby príbeh ku koncu trochu strácal dych, a samotný záver mi prišiel troška nedorobený. Nevadí, stále to vidím na slušný nadpriemer. 75/100 Videné počas Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou.(3.4.2015)

 • gauny8
  ****

  Estonské drama o sedmnáctiletém chlapci jménem Rass, který se o sebe kvůli absenci rodičovského zázemí musí starat sám. Žije v noci, přes den spí na školní lavici. Kradení benzínu z pump ho živí do té doby, než při honičce s policií zničí půjčené auto. Touto nehodou nastartuje Rass koloběh událostí, které mají pro něj i jeho okolí katastrofické následky. Východisko ze své neúnosné finanční situace totiž vidí v obchodu s drogami. Tento naturálně laděný snímek režiséra René Vilbre má zprvu rozhodně velký potenciál. Uvedení do temného podsvětí plného násilí a alkoholu je působivé. Diváka do depresivní nálady uvrhne lehkost, s níž se Rass stává závislý na ruském drogovém dealerovi (Mimochodem jedna nejodpudivějších a nejnechutnějších postav, kterou měli v poslední době návštěvníci brněnského Artu možnost vidět.) bez možnosti svůj osud nějak změnit. O své morální hodnoty ale Rass nepřichází ani pod největším tlakem. Zajímavá úvodní zápletka však bohužel postupem času ztrácí na dramatičnosti a celá atmosféra upadá a bledne. Během celého filmu se režisérovi i přes stále tíživější Rassovu situaci nepodaří z diváka dostat hlubší emoce, což je velká škoda. Snad je to špatnou hudbou (rozhodně nejslabší stránka celého filmu), možná poměrně nudnými dialogy. Zbytečné přerušení dobře se rozjíždějícího příběhu, představuje milostná dějová odbočka, která, přestože se snaží být srdceryvná, je pouze bezvýznamnou epizodkou nehrající ve zbytku filmu roli. Příběh bohužel končí prvoplánově a musí zklamat všechny, kteří už film podobného žánru někdy viděli. I retrospektivní narace si hraje na něco víc, než je. I přes to vše stojí za to Byl jsem zde vidět. Role jsou rozděleny rozvážně, všichni hlavní herci podávají velmi kvalitní výkony. Nechybí povedená automobilová honička, mnoho bitek a drogových dýchánků. Navzdory opravdu nepromyšlenému konci je děj dynamický, svižný. Z kina si divák odnáší velmi zvláštní pocit nejistoty a smutku tajemně se mísí s radostí z toho, že večer má kam složit hlavu.(8.5.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace