Mao Ce-tung (festivalový název)

• Albánie

Komedie

Albánie, 2007, 91 min

Besnik Bisha

Marko Bitraku

Příliš rozjuchaná rádoby komedie a typický příklad tzv. albánolywoodu ...(12.7.2008)

• duddek

Hlava rodiny se v opilosti nechá vyhecovat k pojmenování syna podle čínského vůdce a na svém výběru trvá. I přes námitky manželky, i přes počáteční obstrukce ze strany úřadů. Nakonec se takhle proslaví, dostane od strany byt s obměňovaným vybavením, aby byl dostatečně representativní při návštěvách čínského velvyslance, atp. Že právě na někoho vyzrál, poznáte podle charakteristického hlasitého zasmání se.(6.2.2010)

Věrohodně vykreslená doba komunizmu i života romské komunity. Úplně jsem si uměla představit, že by se něco takového mohlo stát u nás. Několik drobností s diskuze s režisérem: V Albánii prý opravdu existovalo v té době dítě, jemuž rodiče dali jméno Mao Ce-tung. Film se natáčel na místě, kde v 70. letech stával tábor jednoho romského kmene a vedle několika málo profesionálních herců si ve filmu zahráli skuteční Romové neherci, kteří po dobu natáčení tábořiště přijali za svůj domov. Kromě hudby složené přímo k filmu zazní několikrát i v Albánii velice známá revoluční píseň.(14.7.2008)

43rd KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2008 - EAST OF THE WEST - FILMS IN COMPETITION - Na Východ od Západu - Soutěžní sekce - 50%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.96/92(5.1.2009)

Povedená komunisticko-satirická komedie reflektující období nuceného vzhlížení Albánie ke komunistické Číně a zároveň hezký pohled do mentality a života cikánské komunity. Snad jen nekonečné opakování pár písní film trochu protahuje k nudě. Příjemné objevení kvalit albánské kinematografie na KVIFF.(12.7.2008)