Rošťáci

• český

Goonies

The Goonies

Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 1985, 114 min (Alternativní: 109 min)

Neskutočne ukričaný film. V tej dobe to muselo vyznieť inak, no dnes to považujem za prostú americkú adventure-jednohubku na odľahčenie šedých buniek ale so silným tlakom na bubienky. Druhý krát to vidieť nechcem, radšej siahnem po podobnom, mne milšom detskom dobrodružstve Stand by Me. Mladý Sean a Josh potešia.(13.4.2014)

"Goonies never say die." Pro mě vrcholný představitel zlatých 80. let, kde z povedeného scénáře Chrise Columbuse dokázal Richard Donner (zpovzdálí je cítit dozorující Steven Spielberg z pozice producenta) vytáhnout povedený mix nevinnosti, milého humoru a lehkého napětí, který mi vždy dokáže zvednout náladu. Ještě teď si pamatuji, že když jsem jako malý kluk poprvé film viděl na VHS zapůjčené taťkou z videopůjčovny, chtěl jsem hned po jeho dokoukání vyrazit na výpravu za pirátským pokladem. Vřelá náklonnost k tomuto filmu mi zůstala až do současnosti a ani neúprosný zub času na tom nic nezměnil. Není to jen nostalgická vzpomínka na období dětských her a malin nezralých, ale hlavně díky té spoustě fantazie a opravdového přátelství, která tenhle dětský příběh obklopuje, je to hlavně nevšední zážitek. Určitě na tom má velký podíl skvěle vybrané a napsané postavy astmatický Mikey (Sean Astin), který je, ale srdcem party, prostořeký "Kecka" Clark (Corey Feldman), vynálezce Data (Jonathan Ke Quan), nešikovný a přehánějící Cvalda (Jeff Cohen) a starší brácha, co neudělal řidičák Brand (Josh Brolin). Nemůžu a nesmím zapomenout na dívčí osazenstvo milou roztleskávačku Andy (Kerri Green) a ječící Stef (Martha Plimpton). Náhoda tomu chce, že kluci na zaprášené půdě najdou mapu k ukrytému pokladu piráta Jednookého Williho. Cesta za dobrodružstvím tak může začít, chodby a jeskyně vyražené piráty roku 1632 jsou plné nástrah a čekají jen na odvážlivce, kteří je chtějí pokořit. Před divákem je rozehrán boj za společnou budoucnost, který zjemní neopakovatelné kouzlo první pusy. Vše je zasazeno do malebných kulis městečka Astoria a idylické pláže Cannon Beach, které propůjčují filmu snový nádech. Nechybí ani zavilí záporáci gangsterská rodinka Fratelliových a jejich nejmladší člen Nemotora se srdcem na pravém místě. Dave Grusin složil skvělý funkční soundtrack, který zvládá povznést celkový zážitek ještě o level výš, ale přitom se nijak nevnucuje. Tento film je pro mě prostě těžká srdeční záležitost.(20.1.2017)

Roztomile dobrodružný snímek s příjemnými dětskými herci, kteří tomu dodávají tu správnou atmosféru při honbě za pokladem. Film je hodně nedokonalý, asi se režisér nechtěl zatěžovat přetáčkami... :D No já bych s tlupou dětí asi taky neměl trpělivost. :D A další nepříjemná věc je moc nepovedený dabing, který se úplně netrefuje do úst, jinak to byla docela sranda.(4.3.2018)

Takový ten klasický film pro celou rodinu, který nemůže dopadnout jinak než skvěle. Děti všechny zachrání, padouchy přemůžou, prožijou velké dobrodružství atd. Ale já to mam prostě rád a na podobné filmy nedám dopustit. Podle místních komentů zjišťuju, že se asi jedná o dost oblíbený film, já ho však viděl poprvé až dnes, kdy už tento žánr asi není určený pro mě :). Proto taky nehodnotím podle nějakých nostalgických vzpomínek.(2.11.2008)

"Zmlátím vás tak, že až se proberete, vaše hadry už budou z módy !!" ;) Mistr mezi režiséry a klasik hollywoodské zábavy Richard Donner, který má snad alespoň za mě na svědomí nejvíc kultovních kousků, mě ještě nikdy nezklamal, a tak to nemohlo dopadnout jinak ani v případě jeho spolupráce s Chrisem Columbusem, ten zase v oblasti rodinných filmů stojí hrdě se svým vánočním megahitem Sám doma, a králem Stevenem Spielbergem, přičemž úžasně čitelný rukopis každého z nich se vine celý snímkem, aniž by si vzájemně překážely !! Velkého množství odkazů na provařené dobrodružné snímky v čele s legendárním Indiana Jonesem prostě nepřehlédnete, a tak se prostě The Goonies museli stát kultovními, byť disponují překvapivě poněkud infantilně naivním příběhem, který je však o to více vtipný a upřímný, příběhem party obyčejných kluků ze zapadákova, kteří se vydávají na jakousi jeskynní road movie při honbě za pokladem.. Richard Donner to vše natočil s až neuvěřitelnou lehkostí a grácií, zcela symbolicky, že si prostě Rošťáky musíte zamilovat !! Jistě se nabízí srovnání s obsahově velmi blízkým filmem Roba Reinera Stůj při mě, jemuž posloužil jako předloha román Stephena Kinga, z něhož ovšem The Goonies vychází jako jasný vítěz, nejen z důvodu kvalitnější zábavy, ale také dík faktu, že divák nemusí sledovat patetické obrázky hlavních hrdinů vzpomínajících po spoustě let na dětství.. Pro Buráky mluví také z mého pohledu kvalitnější herecké obsazení v čele s mladičkým Joshem Brolinem, Seanem "Frodovým kámošem" Astinem či Coreyem Feldmanem.. Naopak co se týká soundtracku Dava Grusina, který sice není vůbec špatný, ale nenadchne, pak byť jsou s Jackem Nitzschem, který má na svědomí hudební motiv k Stand by me !!, prakticky stejné ročníky a stylově jsou si rovněž docela blízko, Nitzscheho s jeho odkazem vidím minimálně o třídu výš, pokud by jeho práce mohla mluvit za něj, pak k záležitostem jako Vymítač ďábla či Přelet nad kukaččím hnízdem s jejich maximálně osobitými a sugestivními soundtracky není zřejmě co dodávat !! [ Dabing 2/10 ] V duchu názvu filmu se nese i výsledek dabingového studia.(7.7.2013)

• - Když si postava postiženého bratra v závěrečné části rozerve triko, má pod ním druhé se znakem Supermana, což je odkaz na dřívější Donnerovu tvorbu Superman (1978) a Superman II (1980). (Lorge)

• - Cvalda (Jeff Cohen) při výslechu vypovídá, že jednou shodil svou sestru Edie ze schodů a svedl to na psa. Sestra Jeffa Cohena se jmenuje Edie. (mi-ib)

• - Datův opasek má na sobě napsáno "007". Hudba z bondovek hraje i v momentě, kdy se Dato spouští na laně k Mickeymu domů. (mi-ib)