poster

Rošťáci

 • český

  Buráci

 • český

  Goonies

 • anglický

  The Goonies

Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 1985, 114 min (Alternativní: 109 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Eoin
  ***

  Neskutočne ukričaný film. V tej dobe to muselo vyznieť inak, no dnes to považujem za prostú americkú adventure-jednohubku na odľahčenie šedých buniek ale so silným tlakom na bubienky. Druhý krát to vidieť nechcem, radšej siahnem po podobnom, mne milšom detskom dobrodružstve Stand by Me. Mladý Sean a Josh potešia.(13.4.2014)

 • charlie_ando
  *****

  "Goonies never say die." Pro mě vrcholný představitel zlatých 80. let, kde z povedeného scénáře Chrise Columbuse dokázal Richard Donner (zpovzdálí je cítit dozorující Steven Spielberg z pozice producenta) vytáhnout povedený mix nevinnosti, milého humoru a lehkého napětí, který mi vždy dokáže zvednout náladu. Ještě teď si pamatuji, že když jsem jako malý kluk poprvé film viděl na VHS zapůjčené taťkou z videopůjčovny, chtěl jsem hned po jeho dokoukání vyrazit na výpravu za pirátským pokladem. Vřelá náklonnost k tomuto filmu mi zůstala až do současnosti a ani neúprosný zub času na tom nic nezměnil. Není to jen nostalgická vzpomínka na období dětských her a malin nezralých, ale hlavně díky té spoustě fantazie a opravdového přátelství, která tenhle dětský příběh obklopuje, je to hlavně nevšední zážitek. Určitě na tom má velký podíl skvěle vybrané a napsané postavy astmatický Mikey (Sean Astin), který je, ale srdcem party, prostořeký "Kecka" Clark (Corey Feldman), vynálezce Data (Jonathan Ke Quan), nešikovný a přehánějící Cvalda (Jeff Cohen) a starší brácha, co neudělal řidičák Brand (Josh Brolin). Nemůžu a nesmím zapomenout na dívčí osazenstvo milou roztleskávačku Andy (Kerri Green) a ječící Stef (Martha Plimpton). Náhoda tomu chce, že kluci na zaprášené půdě najdou mapu k ukrytému pokladu piráta Jednookého Williho. Cesta za dobrodružstvím tak může začít, chodby a jeskyně vyražené piráty roku 1632 jsou plné nástrah a čekají jen na odvážlivce, kteří je chtějí pokořit. Před divákem je rozehrán boj za společnou budoucnost, který zjemní neopakovatelné kouzlo první pusy. Vše je zasazeno do malebných kulis městečka Astoria a idylické pláže Cannon Beach, které propůjčují filmu snový nádech. Nechybí ani zavilí záporáci gangsterská rodinka Fratelliových a jejich nejmladší člen Nemotora se srdcem na pravém místě. Dave Grusin složil skvělý funkční soundtrack, který zvládá povznést celkový zážitek ještě o level výš, ale přitom se nijak nevnucuje. Tento film je pro mě prostě těžká srdeční záležitost.(20.1.2017)

 • juta
  ****

  Roztomile dobrodružný snímek s příjemnými dětskými herci, kteří tomu dodávají tu správnou atmosféru při honbě za pokladem. Film je hodně nedokonalý, asi se režisér nechtěl zatěžovat přetáčkami... :D No já bych s tlupou dětí asi taky neměl trpělivost. :D A další nepříjemná věc je moc nepovedený dabing, který se úplně netrefuje do úst, jinak to byla docela sranda.(4.3.2018)

 • TheRaven
  ***

  Takový ten klasický film pro celou rodinu, který nemůže dopadnout jinak než skvěle. Děti všechny zachrání, padouchy přemůžou, prožijou velké dobrodružství atd. Ale já to mam prostě rád a na podobné filmy nedám dopustit. Podle místních komentů zjišťuju, že se asi jedná o dost oblíbený film, já ho však viděl poprvé až dnes, kdy už tento žánr asi není určený pro mě :). Proto taky nehodnotím podle nějakých nostalgických vzpomínek.(2.11.2008)

 • Tommassi3
  ****

  "Zmlátím vás tak, že až se proberete, vaše hadry už budou z módy !!" ;) Mistr mezi režiséry a klasik hollywoodské zábavy Richard Donner, který má snad alespoň za mě na svědomí nejvíc kultovních kousků, mě ještě nikdy nezklamal, a tak to nemohlo dopadnout jinak ani v případě jeho spolupráce s Chrisem Columbusem, ten zase v oblasti rodinných filmů stojí hrdě se svým vánočním megahitem Sám doma, a králem Stevenem Spielbergem, přičemž úžasně čitelný rukopis každého z nich se vine celý snímkem, aniž by si vzájemně překážely !! Velkého množství odkazů na provařené dobrodružné snímky v čele s legendárním Indiana Jonesem prostě nepřehlédnete, a tak se prostě The Goonies museli stát kultovními, byť disponují překvapivě poněkud infantilně naivním příběhem, který je však o to více vtipný a upřímný, příběhem party obyčejných kluků ze zapadákova, kteří se vydávají na jakousi jeskynní road movie při honbě za pokladem.. Richard Donner to vše natočil s až neuvěřitelnou lehkostí a grácií, zcela symbolicky, že si prostě Rošťáky musíte zamilovat !! Jistě se nabízí srovnání s obsahově velmi blízkým filmem Roba Reinera Stůj při mě, jemuž posloužil jako předloha román Stephena Kinga, z něhož ovšem The Goonies vychází jako jasný vítěz, nejen z důvodu kvalitnější zábavy, ale také dík faktu, že divák nemusí sledovat patetické obrázky hlavních hrdinů vzpomínajících po spoustě let na dětství.. Pro Buráky mluví také z mého pohledu kvalitnější herecké obsazení v čele s mladičkým Joshem Brolinem, Seanem "Frodovým kámošem" Astinem či Coreyem Feldmanem.. Naopak co se týká soundtracku Dava Grusina, který sice není vůbec špatný, ale nenadchne, pak byť jsou s Jackem Nitzschem, který má na svědomí hudební motiv k Stand by me !!, prakticky stejné ročníky a stylově jsou si rovněž docela blízko, Nitzscheho s jeho odkazem vidím minimálně o třídu výš, pokud by jeho práce mohla mluvit za něj, pak k záležitostem jako Vymítač ďábla či Přelet nad kukaččím hnízdem s jejich maximálně osobitými a sugestivními soundtracky není zřejmě co dodávat !! [ Dabing 2/10 ] V duchu názvu filmu se nese i výsledek dabingového studia.(7.7.2013)

 • - Když si postava postiženého bratra v závěrečné části rozerve triko, má pod ním druhé se znakem Supermana, což je odkaz na dřívější Donnerovu tvorbu Superman (1978) a Superman II (1980). (Lorge)

 • - Cvalda (Jeff Cohen) při výslechu vypovídá, že jednou shodil svou sestru Edie ze schodů a svedl to na psa. Sestra Jeffa Cohena se jmenuje Edie. (mi-ib)

 • - Datův opasek má na sobě napsáno "007". Hudba z bondovek hraje i v momentě, kdy se Dato spouští na laně k Mickeymu domů. (mi-ib)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace