Písničkář, který nezemřel (TV film)

Immortal Balladeer of Prague, The

Dokumentární

Česko / USA, 2007, 62 min

Marek Jícha

"Jako bouře světem letí / neúprosný mocný hlas / ten, kdo úpěl po staletí / svobodně žít bude zas. V jeden šik se svorně stavme / pozdravit svou svobodu / vzkříšení den všichni slavme / potlačených národů! Nikdy více nesmí dáti / člověk pouta člověku / nikdo nesmí lidstvu bráti / práva daná od věků." Karel Hašler, úryvek z Hymny svobody.(28.12.2008)

Karel Hašler mi ve většině filmů připadal jako příliš patetický i v době. kdy se patos nosil - tenhle dokument ho ukazuje i z jiných stránek - očima historiků Prahy, historiků kaberetů, ale i očima jeho o snad 30 let mladší manželky. Podle toho musel mít Hašler ještě ve svých 60 letech kouzlo nejen pro mladé dívky, ale i většinu svých současníků a těšit se oblibě dnešních popových hvězd. Bohužel toto kouzlo mu konec v koncentráku neulehčilo...(1.1.2009)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - Mimo soutěž, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - ???/???(28.8.2009)

Projekce v Ponrepu měla své kouzlo.(30.5.2010)

Pátrání nemanželského syna po identitě nikdy nepoznaného otce je sice dobrým rámcem dokumentu, ale postava Thomase Haslera je spíš jen spojovatelem jednotlivých scén, než že by na ní bylo něco zajímavého. Ti lidé kolem celou histrorii zkrátka vyprávějí jemu, aby nemuseli koukat do kamery. Nejzajímavějším průvodcem po osudech populárního českého barda je Arnošt Lustig.(17.12.2008)