Milé překvapení a to i přes to že literární předlohu jsem nikdy nečetl, překvapila mě mladičká studentka VŠMU Marcinková, docela jsem ji roli věřil. Doba se od tý doby moc nezměnila, peníze dál vládnou světu a existenční problémy, má čím dál tím víc lidí. Na filmu mě štvaly trochu nevěrohodné kulisy ale jinak nemám moc výhrad. Krejčík i v pokročilém věku, předvedl že stále umí.(26.9.2010)

Jiřímu Krejčíkovi se podařilo obsadit herce, kteří vytvářejí atmosféru povídky. Smekám před Budařovým rozsahem (např. při srovnání také s bratrskou rolí ve Václavovi). Jiří Krejčík také sám volně upravil Čapkovu povídku. Pokud zamýšlel dvoudílný televizní film, možná by ještě lépe vystihl vývoj vztahů mezi postavami. Přesto na televizní film dokonale připravené interiéry, kostýmy, odpovídající hudební doprovod.(26.9.2010)

• Slarque

Byla mladá, byla chudá, takže ji všichni ponižovali, zneužívali a byli na ni hnusní. Měl jsem toho dost po dvaceti minutách. Po třičtvrtěhodině režisér hlavní představitelce dovolil na chvíli vypnout permanentně ztrápený výraz a trochu se usmát, takže jsem zjistil, že je i pěkná. Ale dokoukat to dokonce byla stejně dřina. Při vší úctě k panu Krejčíkovi, tohle bylo jedno velké dlouhé nekonečno o ničem.(29.9.2010)

Nedramaticky zfilmované drama, které končí tak, že...nekončí... Nechápu, proč do hlavních rolí českých filmů jsou obsazováni slováci, kteří se snaží mluvit česky, u mě to kazí dojem. Ale hlavní představitelka byla velmi příjemným překvapením, Marián Labuda mladší se do své role také skvěle hodil. Stanislav Zindulka vypadá už asi 30 let stále stejně dobře. Rozhodně zajímavý počin již skoro stoletého režiséra Krejčíka, na který se dalo v neděli večer koukat bez výrazněji nudných momentů.(26.9.2010)

Téma je trochu fádna, spracovanie taktiež neexceluje (inými slovami, televíznosť z toho cítiť "na sto honů"), ale dosť som pri pozeraní trpel (tj. súcitil s hlavnou postavou a jej bratom, aby nedošlo k omylu). A to je pre mňa na televízny film naozaj slušný zážitok. Oceňujem tiež otvorený koniec. Váham medzi *** a ****, v každom prípade by som však prosil Cool(in)-a a spol., aby ušetrili film svojho hodnotenia - nevyhnutne nekompetentného, pretože ho nevideli celý (cf. tiež kometár od Baxta). So zreteľom na tieto "odpady!", * ap. dávam nakoniec to lepšie hodnotenie.(26.9.2010)