Hačikó - příběh psa

Hachiko: A Dog's Story

Hachi: A Dog's Tale

Hačikó: Príbeh psa

Drama / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 89 min (Alternativní: 94 min)

Stephen P. Lindsey, Kaneto Šindó (původní scénář)

Ron Fortunato

Richard Gere

Kristina Boden

Scénografie:

Chad Detwiller

Kostýmy:

Deborah Newhall

Co napsat o tomto filmu? Samozřejmě se mu dá vytknout celá řadu nedostatků, americká stylizace, určitá vyumělkovanost a plačtivost. Navzdory tomu jsem neočekával od něj žádnou uměleckou výpověď, ani intelektuální extázi (co byste od psa chtěli, že?), tento typ filmů to prostě neumožňuje. Ano, příběh se mi líbil. Protože je citlivým pohledem do psí duše. Psi do jisté míry prožívají shodné rysy citů a emocí jako lidé. Zbývá ještě doplnit: Možná je to tím, že můj život je se psem již od malička spojený, je to takový nezkažený svět, který mě nutí třeba vstávat o hodinu dřív, než zabřednu do chrámu konzumu a všelijakých starostí. Jednoduše krásný příběh o trochu zvláštní lásce(18.4.2016)

86%? Na portálu, kde se citové vyděračství a patos trestá málem až smrtí? To vypadá, jako kdybyste za sebe nechali hodnotit vaše psy. I kdybych u toho býval nabrečel dva plné kýble a spotřeboval tři kartony ubrousků, co mi z toho filmu zbude? Vždyť život přece není jen "buď a nebo", to by byl stejně chudý a smutný, jako tenhle film. Někdy mám pocit, že krásné příběhy jsou podle většiny lidí jen ty smutné. Všem těm bych přál víc radosti a úsměvu, slzy štěstí totiž chutnají líp a není pravda, že k nim vede složitější cesta.(27.12.2014)

• Subjektiv

Je sice pravda, že i já jsem se nechal příběhem Hačika dojmout, to ale nic nemění na skutečnosti, že tento film není nijak dobrý. S takovým obsahem by mě dojalo i amatérské video točené epileptikem na zasekávající se kameru s kusy přemazanými pornografií pro pedofily. Nestát se to (zhruba takhle) doopravdy, mohlo to být ještě horší. Režisérovo pohrávání si s plynutím času pomocí stromů a filmových technologií a další kouzla nikam tuhle uslzenou, sentimentální dojímačku nezdvihají. Největší soudnost filmaři projevili tehdy, když zvolili relativně krátkou stopáž. BTW - Malá zajímavost: Profesor hudby dojíždí do práce vlakem - jak neamerické, jak japonské! Přece jen se tam ty japonské reálie propašovaly (krom jakési hommage postavy, rasy Hachiho a místa jeho původu).(17.3.2010)

Akita je plemeno určené pre ruky skúsených chovateľov, ktorí majú za sebou roky práce s tvrdohlavými a sebavedomými psami. Hachika hrali vo filme tri psy plemena akita, pretože cvičitelia neboli ochotní riskovať s niektorými psami scény, kde by nemali psa pod kontrolou. Samotný Richard Gere popisoval, že jeho prvé stretnutie s dospelými psami, s ktorými mal ísť pred kameru, bolo skôr o strachu a bol upozornený, aby s nimi na začiatku ani neudržoval očný kontakt. Mne sa táto americká verzia filmu páčila viac ako japonský originál, lebo je tu krajšie zobrazené to puto so psom. Ale aj tak je na hlavu, že dopyt po psoch plemena akita sa tak zvýšil hneď po premiére. Útulky sa plnia, ale tvrdohlavý akita akceptuje iba jedného pána za život. Preto Hachiko čakal svojho pána 9 rokov a odmietal pomocnú ruku od iných. Každý vyhodený akita je mŕtvy akita.(16.4.2017)

Po hodně dlouhé době jsem u filmu nedokázal udržet slzy v slzných kanálcích. Podobné filmy nemám rád (obzvláště se zvířaty), jelikož mě skoro vždy spolehlivě emočně vyždímou. Kapesník jsem tentokrát nepotřeboval, vystačil jsem si s rukávem. Richard Gere hraje příjemného učitele hudby, do kterého by se zakoukal snad každý pes, stalo se to u jedné z nejkrásnějších ras (poprvé jsem měl možnost blíže poznat), jehož představitel Hachiko se stává zcela pochopitelně a i po právu hvězdou filmu. Film si založím na nějaké viditelné místo, ale už si jej asi nikdy nepustím. Nemíním být emočně vyždímán dvakrát stejným způsobem.(12.3.2010)

• - Ve scéně, kdy Hachiko přinese Parkerovi (Richard Geere) míč na nádraží a Parker otevírá dveře, je v nich možné zahlédnout odraz kamery. (KucC)

• - Když Hachiko putuje z Japonska zavřený v bedně, zmizí mu obojek. Poté se však záhadně objevuje. (KucC)

• - Štěně Hachiko představují štěňata plemene Shiba inu (nejmenšího japonského plemene), ne Akita inu (největší japonské plemeno). (SanyDenny)