Reklama

Reklama

Hačikó - příběh psa

 • USA Hachiko: A Dog's Story (více)
Trailer 1

Parker Wilson najde na nádraží opuštěné štěně, vezme si ho na noc domů a druhý den hodlá najít jeho majitele. Manželka Cate je umělkyně a má ze psů strach, a tak musí štěně z domu, přestože by si jej Parker i jejich dcera Andy rádi nechali. Parker jde do útulku pro psy, kde však mají plno. Po městě vyvěsí plakáty o nalezeném štěněti a nabídne ho několika lidem, které denně v městečku potkává. Nikdo ho nechce a na nádraží se o pejska také nikdo nepřihlásí. Parkerův přítel Ken pochází z Japonska, a tak rozpozná na obojku štěněte jméno Hači, které znamená osmičku – číslo štěstí. Parker si pejska zamiluje, koukají spolu na baseball, hrají si a učí ho aportovat. Cate psa mít nechce, ale když uvidí, jak si s ním Parker hraje a je šťastný jako malý kluk, tak se rozhodne nechat si ho. Parker jezdí každý den vlakem do Chicaga, kde pracuje jako učitel tance, přestože Hačiho zavírá na zahradě, tak se pes vždy dostane ven a doprovází ho na vlakové nádraží. Ken mu vysvětlí, že psi rasy Akita mají ke svému pánovi zvláštní poutu a Hačikó mu chce svou lásku dokázat právě doprovodem na nádraží. Parker nechá Hačiho, aby s ním každé ráno chodil a pejsek zde každý večer v pět hodin zase čeká. Lidé pohybující se pravidelně kolem nádraží Parkera a Hačika znají a obdivují jejich přátelství. Hači se stane součástí rodiny a vytvoří si s Parkerem velmi silné pouto. Na svatbě dcery Andy je Hači samozřejmě na rodinné fotografii. Jednou na vlakovém nádraží Hači nečeká, Parker ho najde v garáži, ze které nemůže vyjít kvůli skunkovi, kterého se bojí. Skunk je oba postříká smradem, a Cate je najde ve vaně, jak si užívají společné koupání. Hači poprvé ráno nechce Parkera doprovodit k vlaku, a tak jde sám. Na nádraží mu Hači přinese míček, poprvé aportuje a chce si hrát, ale Parker musí odjet. Při hodině dostane Parker infarkt a zemře. Hači čeká v pět hodin na nádraží, z vlaku vystupují lidé, kteří ho zdraví, ale páníček nikde... (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (20)

 • Natáčelo se na Rhode Islandu a v Japonsku. (Varan)
 • Celosvětová premiéra snímku proběhla 13. června 2009 na Mezinárodním filmovém festivalu v Seattlu. (Varan)
 • Vycpaný Hačikó je k vidění v Národním vědeckém muzeu v Tokiu. (karolina.val)
 • Richard Gere (Parker Wilson) přiznal, že natáčení s plemenem Akita inu bylo velmi obtížné a získat si jejich důvěru mu zabralo tři dny. Zároveň upozornil, že jsou velmi obtížně cvičitelní a zpočátku mu bylo doporučeno neudržovat s nimi oční kontakt. (karolina.val)
 • V médiích se objevilo upozornění pro fanoušky tohoto filmu: "Nekupujte Hačika!" Jednalo se o varování, že by si lidé neměli pořizovat plemeno Akita inu jen proto, že se jim líbil filmový představitel. Tato rasa je velmi sebevědomá a tvrdohlavá, proto by měla patřit do rukou lidem majícím s takovými psy zkušenosti, nebo se alespoň na jeho pořízení velmi dobře připraví. Podobný případ, kdy si lidé pořizovali oblíbenou rasu z rozmaru, se týkal filmu 101 dalmatinů (1996). (karolina.val)
 • Během celého filmu ani jednou nezazní jméno Hačikó, ale pouze Hači. (skinny)
 • Skutečný Hačikó se narodil v Japonsku v roce 1923. Jeho majitel Dr. Eisaburo Ucno zemřel o dva roky později. (KucC)
 • Hačika coby štěně představují psi plemene Shiba inu (nejmenšího japonského plemene), nikoli Akita inu (největší japonské plemeno). (SanyDenny)
 • Hačikó čekal na nádraží na svého pána až do své smrti v roce 1934, tedy bezmála deset let ... (Petulka88)
 • V den, kdy Hachiko zemřel byl v celém Japonsku vyhlášen státní smutek. (Petulka88)
 • Skutečný Hačikó se stal v Japonsku natolik populárním, že se na něj přijely podívat miliony lidí. V den, kdy zemřel, byl v celém Japonsku vyhlášen státní smutek. Psíkovi postavili přímo na nádraží v Šibuja sochu, která zde stojí dodnes. (Petulka88)
 • Baseballový zápas, který Parker Wilson (Richard Gere) s Hačikem sleduje, je World Series z roku 1996, kdy New York Yankees porazili Atlanta Braves 3-2 a vyhráli 22. šampionát. (Pethushka)
 • Hachika hrali vo filme tri psy plemena Akita inu (Leyla, Chico a Forrest), pretože cvičitelia nechceli riskovať stratu nad ich kontrolou v jednotlivých scénach. Po skončení natáčania bol Chico adoptovaný trénerom Hardenom, ktorého tím psy vo filme trénoval. (whack)
 • Skutočný Hačikó bol bielej farby, zatiaľ čo Hačikó vo filme má sfarbenie červené. Obidve farby sú podľa FCI štandardu č. 255. Ďalej je ešte uznávané sfarbenie žíhané. Ostatné farby sa nepripúšťajú ako telesný znak Akity inu. (Carol Pifková)

Reklama

Reklama