Trhliny

Velká Británie / Irsko, 2009, 100 min

Jordan Scott

Ben Court, Caroline Ip

John Mathieson

12.6.2010 ~ 30. léta v zapadlé anglické internátní dívčí škole. Eva Green jako učitelka a trenérka života a skoků do vody a jejích několik svěřenkyň žijí pospolu v klidu a míru do doby, než je na školu přijata nová dívka, Španělka. Té se podaří rozvířit poklidné vody unylého anglického venkova až moc. ~ Tenhle námět sliboval mnohé a ve své knižní předloze mnohé možná i splnil, filmová adaptace mě ale moc nenadchla. Všude se básnilo o skvělé a krásné Evě Green a o jí sekundujících skvělých mladých herečkách v perfektně ztvárněném období 30. let anglického venkova. Mě se dostalo bohužel něco jiného. ~ Eva Green. mi za prvé nijak zvlášť okouzlující nepřipadá, navíc zde ztvárňuje mladou vychovatelku Miss G, která sama by potřebovala ještě vychovávat, protože tak nějak neví co chce a více méně se nehorázně nudí. Unylý venkov jí nesedí a chtěla by poznávat svět. Touhle svojí rozbujelostí ovšem trochu nabourává klid a řád internátní školy a daří se jí získávat na svoji stranu i své žačky skokanky. Děvčata mají také prd na práci a upřímně řečeno, nějak mi vadilo, co za slepice se z nich na škole vychovává, pohroužení do knih je sice bohulibé, ovšem kreslení, zpěv a aranžérství květin je hezký koníček, nepokládám ho ale za vhodný jako hlavní náplň života. Holky pak vylezly ze školy a uměly vlastně úplné hovno. Ale zřejmě byla taková doba, tudíž zpět k tématu. ~ Děvčata, tým, mají ve svém středu vůdkyni, Di Radfield. apartní povýšenecké trdlo, které jsem chtěl po pár chvílích dát výchovnou facku, z čehož plyne, že tahle postava byla zahrána výborně, protože mě dokázala zaujmout (na rozdíl od Miss G., která si hraje na něco, co není). Miss G. je tak trochu buřička, děvčata následují jejího vzoru a nejvíce má cvičitelka nejblíže právě k Di. Všechno je ale nabouráváno ve chvíli, kdy se k týmu přidává mladé španělské děvče Fiamma Coronna z aristokratické rodiny. Svojí krásou, svým uměním a svojí povahou a duší okamžitě upoutává pozornost Miss G., a to k nelibosti Di i ostatních děvčat. Fiamma je ale přeci jen aristokratka a tak má svojí hlavu a svůj názor na pravidla. A hlavní osa příběhu se tak točí okolo Miss G., Di a Fiammy. Ostatní děvčata jsou tu jen do počtu, pouhé křoví. ~ V ústřední trojici se mění vztahy poměrně rychle, nevyzpytatelně a pro všechny s nečekanými důsledky. Fiamma přináší do týmu nový vítr, který až dosud zařizovala Miss G. Ve chvíli, kdy ta povolí svému týmu "uzdu", spustí se lavina událostí, která velmi významně zamotá s životy všech zúčastněných. ~ Vypíchnout tedy v tomto filmu jako plus mohu snad jen příběh a herecké výkony představitelek Di a Fiammy. Eva Green mě nedokázala nijak zvlášť okouzlit. Navíc mi tahle herečka nijak nepřipadá úžasná, jak všude čtu. Jako "vyšinuté" vychovatelce jí to nesedlo.(22.3.2013)

Neskutečně silné cosi, snad bez jediné mužské postavy (takový opak Master & Comander), jenže... Sakra... Ta gradace, ta úchvatná kamera (některé scény je prostě potěcha sledovat, neb jsou úchvatně a takřka dokonale nasnímány a to se ani nemusí zrovna jednat o Evu Green nahou plovoucí za měsíčku), děj je super a člověk si ani nemá šanci všimnout že se to odehrává v pár místnostech, louce, lesíku a jednom tentononcu na skákání do vody. Výborně mě překvapili herecké výkony, kde se krom Evy Green ve výborném světle ukázali i dívčiny Temple a Valverde. Závěr filmu neskutečně graduje a přináší nečekané mrazení v zádech (obzvlášť ten souboj pohledů!). A... A vůbec, mám slabost pro filmy z prostředí internátních škol a tady se k tomu přidává i dosti zajímavá citová linie. " Nezůstane nic než... Rozklad této nádherné trosky, nezměrné a nahé. Osamělé vrstvy písku rozloží se v dáli... " PS: co se skvostného vizuálu týče - Ridleyho potěr se pozná. PPS: já zapomněl velebit hudbu? hanba mi!(8.5.2013)

Pokud jste někdy chtěli vidět Bradavice prosté čar a kouzel, s (ne)latentním sexuálním podtextem, pouze s ženským osazenstvem, pak jsou Trhliny přesně film pro vás. Snad jedinou výtku bych měl k motivaci postavy Evy Green, která mi tak nějak zůstala utajená, přičemž jsem stále čekal na nějakou tu vysvětlující scénu. Jinak skvělé drama, s opravdu výborným mladým hereckým obsazením a hodně pěknou atmosférou. 8/10(24.4.2013)

Úchvatné drama, kde jeden herecký výkon přebíjí druhý - nejlepší rozhodně byly Eva Green a Juno Temple. Spletitý příběh, nádherná hudba a prostředí britského venkova. Na jednu stranu se zdá být film zbytečně dlouhý, ale pomalý vývoj postupně rozvíjí jednotlivé charaktery, a mě jako diváka to v nejednom směru uchvátilo.(29.2.2012)

I když se tam v podstatě jen skáče do vody a hrajou k tomu klavíry, tak mě to bavilo. A to hlavně díky psychopatické lesbě Evě Green. Taková Juno Temple byla také dobrá, ale Eva Green tomu dodávala ten vyšinutej drajv. Dost mě to překvapilo asi i díky tomu, že jsem od toho naprosto nic nečekal, ale znova bych se na to taky nepodíval. A po vizuální stránce je to nezpochybnitelné. Prostě jednou za čas mě nějakej babskej film nezabije.(27.9.2010)

• - Ellie Nunn (Lily), Adele McCann (Laurel), Zoe Carroll (Rosie) a Clemmie Dugdale (Fuzzy) si poprvé zahráli před kamerou. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Hudbu k filmu složil Javier Navarrete, mimo jiné autor hudby k Faunovu labyrintu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčelo se převážně v Irsku. (Zdroj: ČSFD.cz)