poster

Trhliny

 • Velká Británie

  Cracks

 • Slovensko

  Trhliny

  (festivalový název)

Drama / Thriller

Velká Británie / Irsko, 2009, 100 min

Režie:

Jordan Scott

Scénář:

Ben Court, Caroline Ip

Kamera:

John Mathieson
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • danliofer
  *****

  Eva Green byla pro mě objevem před pár lety ve Snílcích... Tenkrát se mi však nezdála tak mysteriózní jako v tomto na výsost strhujícím filmu o nenaplněnosti lidských tužeb vedoucí až k překračování hranic mezi láskou a nenávistí, odvahou a zbabělostí... jak snadno se můžeme stát oběťmi manipulace slabých... Oč je film nenápadnější, o to více je působivý.(5.1.2013)

 • MartinezZ
  ***

  12.6.2010 ~ 30. léta v zapadlé anglické internátní dívčí škole. Eva Green jako učitelka a trenérka života a skoků do vody a jejích několik svěřenkyň žijí pospolu v klidu a míru do doby, než je na školu přijata nová dívka, Španělka. Té se podaří rozvířit poklidné vody unylého anglického venkova až moc. ~ Tenhle námět sliboval mnohé a ve své knižní předloze mnohé možná i splnil, filmová adaptace mě ale moc nenadchla. Všude se básnilo o skvělé a krásné Evě Green a o jí sekundujících skvělých mladých herečkách v perfektně ztvárněném období 30. let anglického venkova. Mě se dostalo bohužel něco jiného. ~ Eva Green. mi za prvé nijak zvlášť okouzlující nepřipadá, navíc zde ztvárňuje mladou vychovatelku Miss G, která sama by potřebovala ještě vychovávat, protože tak nějak neví co chce a více méně se nehorázně nudí. Unylý venkov jí nesedí a chtěla by poznávat svět. Touhle svojí rozbujelostí ovšem trochu nabourává klid a řád internátní školy a daří se jí získávat na svoji stranu i své žačky skokanky. Děvčata mají také prd na práci a upřímně řečeno, nějak mi vadilo, co za slepice se z nich na škole vychovává, pohroužení do knih je sice bohulibé, ovšem kreslení, zpěv a aranžérství květin je hezký koníček, nepokládám ho ale za vhodný jako hlavní náplň života. Holky pak vylezly ze školy a uměly vlastně úplné hovno. Ale zřejmě byla taková doba, tudíž zpět k tématu. ~ Děvčata, tým, mají ve svém středu vůdkyni, Di Radfield. apartní povýšenecké trdlo, které jsem chtěl po pár chvílích dát výchovnou facku, z čehož plyne, že tahle postava byla zahrána výborně, protože mě dokázala zaujmout (na rozdíl od Miss G., která si hraje na něco, co není). Miss G. je tak trochu buřička, děvčata následují jejího vzoru a nejvíce má cvičitelka nejblíže právě k Di. Všechno je ale nabouráváno ve chvíli, kdy se k týmu přidává mladé španělské děvče Fiamma Coronna z aristokratické rodiny. Svojí krásou, svým uměním a svojí povahou a duší okamžitě upoutává pozornost Miss G., a to k nelibosti Di i ostatních děvčat. Fiamma je ale přeci jen aristokratka a tak má svojí hlavu a svůj názor na pravidla. A hlavní osa příběhu se tak točí okolo Miss G., Di a Fiammy. Ostatní děvčata jsou tu jen do počtu, pouhé křoví. ~ V ústřední trojici se mění vztahy poměrně rychle, nevyzpytatelně a pro všechny s nečekanými důsledky. Fiamma přináší do týmu nový vítr, který až dosud zařizovala Miss G. Ve chvíli, kdy ta povolí svému týmu "uzdu", spustí se lavina událostí, která velmi významně zamotá s životy všech zúčastněných. ~ Vypíchnout tedy v tomto filmu jako plus mohu snad jen příběh a herecké výkony představitelek Di a Fiammy. Eva Green mě nedokázala nijak zvlášť okouzlit. Navíc mi tahle herečka nijak nepřipadá úžasná, jak všude čtu. Jako "vyšinuté" vychovatelce jí to nesedlo.(22.3.2013)

 • milancecil
  ****

  275. Trhliny, i ten nejuhlazenější, nejušlechtilejší charakter má pomyslně své trhliny, na pohled nepatrné, mnohdy ale velmi, velmi hluboké, pronikající až do toho nejhlubšího, nejtemnějšího nitra, přehlížené právě pro tu svoji nepatrnost, o to více však bývají pro naši existenci nebezpečnější a ve svém vlivu destruktivní, i roky můžeme pečlivě budovat zdání vlastní bezchybné, chladně vznešené dokonalosti, pak přijde zvrat, udeří láska a mocným rázem se v mžiku vše, tak lopotně strojené zhroutí, ano, láska, jen z nezkušenosti podceňovaný živel, jen dokud se v účincích neprojeví, pak je vše v její moci, jsme ztracení, vášní vláčení, tonoucí v bezmoci, i slečna G., mladá vychovatelka v dívčím ústavu, dříve tak neodolatelná, okouzlující, náhle však situací v naprosto nové pozici, zasažená pokušením, tak smyslným, neodbytným, že naruší tu její dříve tak neohrozitelnou jistotu, podléhá, a to s následky zkázy, které nelze ničím ospravedlnit, jen pro nás odhalují skutečnou závažnost a rozsah vnitřního konfliktu, jehož zhoubnost vystoupila na povrch až v konfrontaci s upřímnou, čistou, bytostně lidskou přirozeností, obraz surové zvrácenosti doby a vlivu uplatňování falešné, upjaté morálky. Poučný komentář: Fridecka(3.3.2015)

 • pufina
  ****

  Úchvatné drama, kde jeden herecký výkon přebíjí druhý - nejlepší rozhodně byly Eva Green a Juno Temple. Spletitý příběh, nádherná hudba a prostředí britského venkova. Na jednu stranu se zdá být film zbytečně dlouhý, ale pomalý vývoj postupně rozvíjí jednotlivé charaktery, a mě jako diváka to v nejednom směru uchvátilo.(29.2.2012)

 • berusche
  ***

  Drama to je. To jsem ochotná přiznat. Mám ale bohužel dojem, že je to takové horší drama. Víte, schází tu něco, co vám napoví, kdo je aktérem. Když se teď koukám na plakát a čtu oficiální text distributora, mám dojem, že hlavní postavou je Slečna G., bohužel já ten dojem tak úplně neměla. Celému snímku totiž schází to, co v dramatech bývá, a to je alespoň náznak motivace k jednání hlavních postav. Tady nevíte vůbec nic, nevíte, co jsou postavy zač, jak se sem dostaly, a tím pádem ani netušíte, jak budou jednat a co by se mohlo dít. Někdo by mohl podotknout, že to tak má být, já ale jako divák ráda v dramatech hledám vysvětlení. Bohužel, tady jsem byla ošizena. Přesto je to slušné, má to opravdu úchvatnou výpravu a herecké výkony to vyzdvihují. SPOILER: jestli si ale někdo myslel, že se špatným koncem padnu na zadek a budu to oslavovat, tak nikoli.(30.9.2011)

 • - Na režii se částečně kromě Evy Green podílel i Ridley Scott. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Hudbu k filmu složil Javier Navarrete, mimo jiné autor hudby k Faunovu labyrintu. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Film je natočen na motivy stejnojmenného románu od Sheily Kohlerové. (R´Hell)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace