Trhliny

Velká Británie / Irsko, 2009, 100 min

Jordan Scott

Ben Court, Caroline Ip

John Mathieson

Neskutečně silné cosi, snad bez jediné mužské postavy (takový opak Master & Comander), jenže... Sakra... Ta gradace, ta úchvatná kamera (některé scény je prostě potěcha sledovat, neb jsou úchvatně a takřka dokonale nasnímány a to se ani nemusí zrovna jednat o Evu Green nahou plovoucí za měsíčku), děj je super a člověk si ani nemá šanci všimnout že se to odehrává v pár místnostech, louce, lesíku a jednom tentononcu na skákání do vody. Výborně mě překvapili herecké výkony, kde se krom Evy Green ve výborném světle ukázali i dívčiny Temple a Valverde. Závěr filmu neskutečně graduje a přináší nečekané mrazení v zádech (obzvlášť ten souboj pohledů!). A... A vůbec, mám slabost pro filmy z prostředí internátních škol a tady se k tomu přidává i dosti zajímavá citová linie. " Nezůstane nic než... Rozklad této nádherné trosky, nezměrné a nahé. Osamělé vrstvy písku rozloží se v dáli... " PS: co se skvostného vizuálu týče - Ridleyho potěr se pozná. PPS: já zapomněl velebit hudbu? hanba mi!(8.5.2013)

Tam kde je Eva Green bývá i výborný herecký výkon v kategorii ženy, Trhliny nejsou vyjímkou. Ze začátku jsem si říkal, že zase čumím na nějaký babský čajový dýchanek, ale film, díky skvělé psychologické postupce zvyšuje adrenalinek v krvi. Závěrečná scéna je silná, ale úplně top byl ten pohled Evy Green, ještě teď ho mám před očima, takhle nějak se tváří naše temné já.(26.3.2013)

Emocionální psycho pro Adlera. Co dokážou způsobit zraněná srdce dospívajících holek, není nic v porovnání s charakterem, který děsivě ztvárňuje Eva Green. Trhliny osoby nucené k žití ve lžích, kde závist a touha po chybějícím dohání k šílenství. Pokud někoho motivuji na hranici jeho sil v tom, čeho jsem nikdy nebyl schopen dosáhnout, jen ze sobeckých důvodů, aby ke mně vzhlížel a já si pak nepřipadal jako nula, jsem pořád stejný sráč. A někdy i hůř. Proč my lidi to dokonalé a ryzí vždycky ušlapeme a zničíme s takovou sviňskou krutostí? K čemu nám je potom moc dokázat věci rozlišit a porozumět jim? Jsme celkem dost k smíchu (a k pláči). Určitě ne výjimečný kousek, ale v oblasti vyprávění příběhu - síla.(6.2.2014)

Film prakticky bez mužů, asi hlavně pro ženské publikum, ale nemůžu říct, že bych byl zklamaný. Eva Green tradičně skvělá jako oblíbená vychovatelka, ale v dobrém světle se ukázaly i některé mladé herečky, zejména María Valverde a Juno Temple. To vyústění celého příběhu nové španělské spolužačky mělo skutečné grády, kvituju způsob, jakým se s tím Jordan Scott vypořádala. Dovedu si představit, že nemalou část hlavně mužského publika by tenhle snímek asi příliš neoslovil, dokonce možná i nudil. No, můj případ to nebyl, zasloužené čtyři hvězdy.(30.4.2013)

Drama to je. To jsem ochotná přiznat. Mám ale bohužel dojem, že je to takové horší drama. Víte, schází tu něco, co vám napoví, kdo je aktérem. Když se teď koukám na plakát a čtu oficiální text distributora, mám dojem, že hlavní postavou je Slečna G., bohužel já ten dojem tak úplně neměla. Celému snímku totiž schází to, co v dramatech bývá, a to je alespoň náznak motivace k jednání hlavních postav. Tady nevíte vůbec nic, nevíte, co jsou postavy zač, jak se sem dostaly, a tím pádem ani netušíte, jak budou jednat a co by se mohlo dít. Někdo by mohl podotknout, že to tak má být, já ale jako divák ráda v dramatech hledám vysvětlení. Bohužel, tady jsem byla ošizena. Přesto je to slušné, má to opravdu úchvatnou výpravu a herecké výkony to vyzdvihují. SPOILER: jestli si ale někdo myslel, že se špatným koncem padnu na zadek a budu to oslavovat, tak nikoli.(30.9.2011)

• - Film je natočen na motivy stejnojmenného románu od Sheily Kohlerové. (R´Hell)

• - Hudbu k filmu složil Javier Navarrete, mimo jiné autor hudby k Faunovu labyrintu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Na režii se částečně kromě Evy Green podílel i Ridley Scott. (Zdroj: ČSFD.cz)