Trhliny

Velká Británie / Irsko, 2009, 100 min

Jordan Scott

Ben Court, Caroline Ip

John Mathieson

Problém nebyl v tom, že by Miss G byla lesbická, problém byl v tom, že byla vyšinutá. Zdánlivě dodávala holkám sebevědomí, přitom je však k sobě poutala nezdravou vazbou a manipulovala s nima. Takže když došlo na "řekni, co se včera stalo", holky prostě pravdu neunesly a "nemohly" ji slyšet. Paradoxem je (jako téměř vždy), že se musela stát tragédie k tomu, aby děvčata prohlédla. Tolik k ději. ___Jinak musím říct, že tak hustou atmosféru ve filmu už jsem dlouho nezažila. Eva Green byla ve své roli fascinující – chvílema nádherná, chvílema odporná. Nechtěla bych se ocitnout v jejím silovém poli.(29.4.2011)

Film prakticky bez mužů, asi hlavně pro ženské publikum, ale nemůžu říct, že bych byl zklamaný. Eva Green tradičně skvělá jako oblíbená vychovatelka, ale v dobrém světle se ukázaly i některé mladé herečky, zejména María Valverde a Juno Temple. To vyústění celého příběhu nové španělské spolužačky mělo skutečné grády, kvituju způsob, jakým se s tím Jordan Scott vypořádala. Dovedu si představit, že nemalou část hlavně mužského publika by tenhle snímek asi příliš neoslovil, dokonce možná i nudil. No, můj případ to nebyl, zasloužené čtyři hvězdy.(30.4.2013)

Film, který je bezesporu postavený na hereckých výkonech hlavních představitelek. Eva Green, coby nejzajímavější postava, určitě nezklamala, naopak držela celý snímek nad vodou. Mladé, začínající herečky také potěšily, zejména mě velmi zaujal projev výborné Juno Temple. Děj je dosti průměrný, režie nikterak nápaditá či zajímavá. Hudba sice dobrá, ale jinak mě nezaujala. Celkově se tak jedná o dosti průměrný snímek, který zachraňují právě zmíněné herečky a povedený závěr.(8.4.2010)

Film o posadnutosti, oddanosti, kamarátstve, nevinnosti a žiarlivosti, ktorý zaujme snovou atmosférou, čarovnou muzikou, tajomnou Evou, okatou Imogen, kúzelnou Juno a krásnou Maríou. A vy máte koľko vecí na nočnom stolíku? Šesť? Tak poupratovať! (Filmová výzva 2016 - kajda.l) a Project 52 Films by Women (25.3.2016)

Dívčí přátelství je velmi vrtkavé. Kdo hodlá vyčnívat, může to schytat. Taťka Ridley a strejda Tony Scott chtěli udělat radost určitě zajímavé tvůrkyni Jordan, a tak pustili nějaké prašule, aby mohlo vzniknout psychologické drama o jedné dívčí internátní škole. Zdobí ho znovu naprosto přesvědčivá Eva Green, u které alespoň pro mě platí to, co u Keiry Knightley. Ta totiž ve svých dobových dramatech nechává vzpomenout na eleganci starého Hollywoodu, Green se tentokrát do třicátých let minulého století také náramně hodí. Palec nahoru si ještě zaslouží ostatní mladé hrdinky (včetně jinde často se svlékající a přinejmenším půvabné Maríe Valverde) i kamera Johna Mathiesona. Úsměv Mony Lisy to v konzervativním prostředí dívčí univerzity zkoušel po linii moderního rozvíjení ducha mladých dívek, a byla to docela nuda. Tady se naštěstí těm „pravým hodnotám“ obloukem vyhneme, ostatně jsme na britských ostrovech, přesto mě výsledek nepohltil. V mnoha případech tu máme „zvraty“ surově natlačené do děje (kupříkladu jak buřička Miss G. najde v nové tváři školy nebývalé potěšení, jak náhle dívky otočí sympatie k Fiammě), vztahy se tak mění nečekaně rychle a s nevyzpytatelnými důsledky. Jo, a vyholené podpaží mi do třicátých let minulého století zrovna dvakrát nepasuje!!(29.5.2014)

• - Na režii se částečně kromě Evy Green podílel i Ridley Scott. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film je natočen na motivy stejnojmenného románu od Sheily Kohlerové. (R´Hell)

• - Hudbu k filmu složil Javier Navarrete, mimo jiné autor hudby k Faunovu labyrintu. (Zdroj: ČSFD.cz)