Tajný život včel

The Secret Life of Bees

Múr nárekov

The Secret Life of Bees

USA, 2008, 110 min (Director's cut: 114 min)

Další z často používaných témat - Amerika 60.let 20.století - to sice ano, ale já s tím problém nemám. Jako nemám problém s černochy ;) Spíše mě to ještě více láká podívat se na film, který právě zpracovává toto téma, které považuji za dost důležité. A doporučila bych plno dalším lidem, aby se podívali na to, čeho byli lidé, a bohužel stále i jsou, schopni, jen pro barvu pleti udělat. Dakota Fanning patří mezi mé oblíbenkyně, takže ona byla pro mě hlavním tahounem celého filmu, ale také se zde znovu objevila Jennifer Hudson, která o 2 roky dříve slavila úspěch ve filmu Dreamgirls. Jen mě lehce zarazil Paul Bettany, který na mě vůbec nepůsobil jako otec Dakoty. Ale spíše jako její starší bratr. A tajemství včel - které má hlavní představitelka tak moc ráda - zůstalo mi utajeno :)(17.9.2012)

Nevim čim, ale připomnělo mi to Pravidla moštárny. Asi proto, že tam byla moštárna, tady byla včelárna. Samozřejmě anti-negerismus byl v USA starej známej jev a filmů o něm se natočilo už plno, ale tady ten z pohledu dospívající smolařky týrané zasranym fotrem, to bylo zas trochu jiny. A musim řict, že dobry. Až na tu historku o černé Marii a těm černoškám, co u toho vyprávění přispívali svejma fanatickejma náboženskejma pokřikama, což mi připomnělo jejich černošsky bohoslužby a už mi tam chybělo jenom nějaky to halelujá. I když i ten děj mě několikrát dostal do kolen, i když už pořádně nevim čim. Dakota Fanning touhle rolí dokázala svůj um, kterej v dětskejch rozměrech nebyl tak potřeba, protože to hrála na roztomilost.(26.8.2014)

Citlivě natočený film s výbornými hereckými výkony. Spousta témat - vina, kterou si Lilly s sebou nese od svých čtyř let, a že je to těžké bříně (ale jak říká May, včela unese víc, než je její váha), neradostné dětství, černošská tématika z období, kdy sice mohou "barevní" začít volit, ale realita je mnohem, mnohem jiná, náhoda a osud, sourozenecká soudržnost, náboženský přesah, ale především otevřená náruč a láska, která prý není bez hranic, ale je tomu tak? Původně se mi na to moc koukat nechtělo (zase bude někdo moralizovat a Dakota má být opět fantastická...), ale stálo to za to se trochu přemoci...:-)(11.8.2009)

Život včel je nejenom tajný, ale i nadprůměrně komplikovaný. Na rozdíl od lidského rozhádaného a mnohdy neurvalého společenství je ale uspořádání včelí komunity účelné a logické ... je nezbytné - opakovaně prověřené evolucí. To člověk s oblibou komplikuje život sobě i druhým nejenom neúčelně a nelogicky, ale i naprosto zbytečně. Pokud se v našem světě podaří najít ostrůvek sounáležitosti, lásky a porozumění, dá se mluvit téměř o zázraku. Je fajn čas od času se na takový malý zázrak podívat. Nechrání ho vysoké útesy - je lehce přístupný, líbezný a zranitelný, vydaný napospas neklidnému moři ... budete si přát, aby ho každá bouře minula.(29.7.2013)

Překrásný snímek, který mě rozplakal. Naprosto upřímný snímek, kde, co se týče děje, se v podstatě nic neděje, ale odehrává se tu dokonalá souhra hereckých výkonů, skvělé kamery - opět mé oblíbené sluncem prosvícené pohledy vlévající teplo do srdíčka, hudby a písní, a vnitřních soubojů postav. O tom film vlastně je - o duši a o tom, co se odehrává uvnitř člověka. Jak už jsem zmínila, hemží se to tu výbornými herci, kteří předvedli skvělé výkony. Queen Latifah prostě role silných sebevědomých kyprých černošek sedí a vždycky, když je v nějakém filmu, kde má takovou roli, vnese mi podivný klid do duše, že vím, že všechno dopadne dobře....nevím, jak to dělá. Co se týče Dakoty Fanning, tak ta už je nyní jedinečná herečka, která si vybírá samé zajímavé role a málokdy je k vidění v nějakém braku nebo šumáku, a to je jí teprve 18, v tomto filmu 14 tedy. Omluvte mě, za tento neskutečně sentimentální komentář, ale mě se film dotkl a dlouho na něj nebudu schopna zapomenout. Na závěr krásná skladba, která ve filmu zazněla - Doncha know.(21.1.2013)

• - Film je natočený podľa rovnomennej knihy od Sue Monk Kid. (dwdb)

• - Alicia Keys se kvůli filmu učila 4 týdny hře na cello. (mihran)