Tajný život včel

The Secret Life of Bees

Múr nárekov

The Secret Life of Bees

USA, 2008, 110 min (Director's cut: 114 min)

• KatRi

Včely, včely, včely. Hodně moc včel a mezi nimi královna. Královna Dakota Fanning, která v rámci citově vyděračské psychologické sondy a la "Proč mě máma opustila" předvádí opravdu nepřehlédnutelný výkon. Ovšem zároveň nelze pominout skutečnost, že kvůli její mladistvé vizáži jsou některé scény (se Zacharym) více než úsměvné. Vypadá na deset, zatím v ní prostě ještě není nic ženského, ovšem jindy předvádí chování minimálně třicátnice. Příběh tu naráží na velmi silná témata - pocity viny a vypořádání se s ní, nedostatek rodičovské lásky atp., nicméně chvílemi se objevují takové pohádkové situace a klišé, že je to pro mou cynickou povahu nepřijatelné. Anebo je i skutečný život sám o sobě jedno velké klišé?(16.7.2009)

Další z často používaných témat - Amerika 60.let 20.století - to sice ano, ale já s tím problém nemám. Jako nemám problém s černochy ;) Spíše mě to ještě více láká podívat se na film, který právě zpracovává toto téma, které považuji za dost důležité. A doporučila bych plno dalším lidem, aby se podívali na to, čeho byli lidé, a bohužel stále i jsou, schopni, jen pro barvu pleti udělat. Dakota Fanning patří mezi mé oblíbenkyně, takže ona byla pro mě hlavním tahounem celého filmu, ale také se zde znovu objevila Jennifer Hudson, která o 2 roky dříve slavila úspěch ve filmu Dreamgirls. Jen mě lehce zarazil Paul Bettany, který na mě vůbec nepůsobil jako otec Dakoty. Ale spíše jako její starší bratr. A tajemství včel - které má hlavní představitelka tak moc ráda - zůstalo mi utajeno :)(17.9.2012)

Takhle se má točit drama. Silný příběh, mozaikovité skládání, složité, komplikované a nelítostně utrápené postavy, talentovaní herci a gradace postupná, rvoucí srdce, mozek a jiné útroby. Výstupy PB hraničily s maniakálností, ten chlap mě nepřestane udivovat nikdy. Možná bych si v roli titulní hrdinky dovedla líp představit někoho o kapánek starší... To jen aby můj komentář nebyl slaďoučký jak med...(5.6.2010)

Soundtrack Mark Isham: 1. A Box Of Secrets (03:17) ,2. Don't Bother Looking For Me (01:00) ,3. The Supremes Were In My Kitchen (00:54) ,4. Peaches (00:44) ,5. Black Madonna (00:50) ,6. Just Another Way Of Dying (01:22) ,7. Who Have We Here (00:48) ,8. Bee School (02:23) ,9. Daughters Of Mary (02:48) ,10. Purple Honey (00:51) ,11. Tears And Sprinklers (01:00) ,12. Marshmallows And Grahams (02:00) ,13. Don't Tell Mary (02:56) ,14. Time To Die (04:48) ,15. She Came Alone (01:36) ,16. Map (01:25) ,17. Kiss (01:23) ,18. Hat Box (02:02) ,19. Will You Marry Me? (00:58) ,20. You Was Here All The Time (01:25) ,21. All These Mothers (03:34),(14.5.2011)

V tomhle případě jsem absolutně nevěděl, do čeho jdu. Jistě, znal jsem obsah filmu, ale nevěděl jsem, jestli ten film bude laděný spíše do poetické roviny, čemuž napovídal název filmu, nebo jestli to bude jen normální drama o dívce, která vyrůstá v prostředí bez jakékoliv vroucí mateřské lásky. Nakonec se do tohoto filmu přece jen trochu té poetiky vmísilo, ale ta poetická stránka filmu byla příjemné nenásilná a jako součást děje hodně dobře snesitelná, takže film jsem si vychutnal přesně tak, jak jsem si ho vychutnat chtěl a film jako celek byl zhruba takový, jaký jsem si ho představoval. Každopádně to ale bylo něco nového, něco značně neotřelého, ale o to více zajímavého, navíc se film zabýval i právy černochů v Americe 60. let a k tomu se mohl neznalý divák, jako jsem například já, dozvědět i něco málo o vzniku a výrobě medu a o životě včel. Tenhle film je rozhodně originální, o tom vůbec nepochybuji, něco takového jsem totiž opravdu ještě neviděl a snímek jsem si díky tomu užíval ještě víc. Navíc celkovému vyznění filmu pomohly i nečekaně velice kvalitní herecké výkony, obzvláště Dakota Fanning nejen, že roste do krásy, ale navíc pořád dobře hraje a svou roli zvládla na jedničku, v čemž jí zdatně sekundovala neméně sympatická Queen Latifah. Nemůžu si pomoct, tohle je hodně zajímavé a kvalitní dílko, které si zaslouží dobré hodnocení, dávám čtyři a půl hvězdy (90%).(29.8.2010)

• - Alicia Keys se kvůli filmu učila 4 týdny hře na cello. (mihran)

• - Film je natočený podľa rovnomennej knihy od Sue Monk Kid. (dwdb)