Tajný život včel

The Secret Life of Bees

Múr nárekov

The Secret Life of Bees

USA, 2008, 110 min (Director's cut: 114 min)

Z Dakoty bude opravdu jednou skvělá "oscarová" herečka, v tomhle filmu opět mile překvapuje. Secret Life of Bees je situován do tehdy ještě hodně rasistického prostředí USA někdy v 60. letech a ať už drobné narážky (vchod do kina pro černé zvlášť) nebo i poměrně důležité zvraty na to nezapomínají neustále poukazovat. Osobně mi to vůbec nevadilo, myslim, že by se to mělo sem tam v nějakém filmu objevit, ať všichni můžou porovnávat s dnešní dobou, ale chápu, že na někoho tam může být těchhle scén až moc. Na druhou stranu, těch krásných záběrů kamery a celkově příjemného prostředí je tu taky dost.(18.12.2009)

,,Včely obrátily celý můj život vzhůru nohama. Byly mi seslány. Objevily se jako anděl Gabriel před Pannou Marií “….. Každičká bytost chce být milována. Lily není výjimkou. Prožívá nelehké dětství, dotýká se jí rasová nesnášenlivost a TAM v růžovém domě (s až pohádkovými bytostmi) nachází naději, lásku a snad i pravdu. D.Fanning asi nikdy nebude hvězdou Prcičkových komedií. A zřejmě ji mine obdiv ,,tohoto“ publika. Když sleduji její cestu k hluboce ukrytým citům, či důvěře k mateřské lásce, myslím, že je to dobře. Výborné herecké obsazení, kde hlavně z Q.Latifah vyzařuje takový pocit dobra a klidu, kterým nakazila i mě. PŘÍBĚH***** HUMOR* AKCE ne NAPĚTÍ ***(5.4.2009)

Film, o kterém jsem vůbec nevěděl a narazil jsem na něj až díky CSFD. Kdyby v něm nehrála Dakota Fanning, pravděpodobně bych ho bez povšimnutí přehlédl. A to by byla velká škoda. Ta holka se tímto filmem definitivně mění z dětské hvězdičky na vyzrálou dospívající herečku, která svým talentem strhne i ostatní zúčastněné. Její role je úžasná a nebýt jí, asi by bylo moje hodnocení jiné. Tajný život včel se rozhodně povedl a můžu jej doporučit všem trošku náročnějším divákům.(8.5.2010)

Film je v první řadě velmi pěknou a věrnou adaptací knižní předlohy. Představitelky hlavních rolí jsou typově výborně obsazené, neumím si představit lepší herečky pro roli Lily ani August Boatwrightové (Queen Latifah ráda vidím v témeř každém filmu a ve Včelách se opravdu stala doslova zhmotněním rodinného krbu). Taky nevím, ve kterém filmu se naposledy sešlo trio tak skvělých zpěvaček a nebyl to muzikál (i když nikdy neříkej nikdy, kdyby Queen Latifah, Alicia Keys a Jennifer Hudson své role zazpívaly, nemuselo by to být vůbec špatné,ne?...:) Takže film pěkný, za srdce chytí, ale do pěti hvězdiček mi něco scházelo. Možná jsem byla ochuzená o pár překvapení z dějových zvratů, tím že knihu znám. Ale rozhodně bych se jednou ráda po konzumaci spousty medu uložila k polednímu spánku ve stínu domu sester Boatwrightových, natřeného barvou jako Pepto-Bismol...(2.5.2009)

Slušné dramátko období dospívání, které velmi konvenční romantické nástroje využívá uměřeným způsobem a v souladu s příběhem a důrazem na obrazovou složku, jež dává prostor postavám pro rozvíjení nenuceně uvěřitelného stylu v duchu "moštárny". Ženský film, na který můžou být tvůrkyně a tvůrci pyšní. 3-4*(24.8.2014)

• - Film je natočený podľa rovnomennej knihy od Sue Monk Kid. (dwdb)

• - Alicia Keys se kvůli filmu učila 4 týdny hře na cello. (mihran)