Tajný život včel

The Secret Life of Bees

Múr nárekov

The Secret Life of Bees

USA, 2008, 110 min (Director's cut: 114 min)

Film, o kterém jsem vůbec nevěděl a narazil jsem na něj až díky CSFD. Kdyby v něm nehrála Dakota Fanning, pravděpodobně bych ho bez povšimnutí přehlédl. A to by byla velká škoda. Ta holka se tímto filmem definitivně mění z dětské hvězdičky na vyzrálou dospívající herečku, která svým talentem strhne i ostatní zúčastněné. Její role je úžasná a nebýt jí, asi by bylo moje hodnocení jiné. Tajný život včel se rozhodně povedl a můžu jej doporučit všem trošku náročnějším divákům.(8.5.2010)

Film který člověka potěší, rozesměje a rozesmutní se nevidí příliš často. Dospívající Lily Owensová to nemá v životě příliš lehké. Trápí ji fakt že zabila tehdy svou matku, a to se z paměti vymazat nedá. Pro otce je jen přátěží a ten ji trestá vlastně za nic. Lily se rozhodně k jedinému možnému řešení. Se svou chůvou Rosaleen prchne na včelí farmu a tam teprve pozná "co je to milovat." Také se dozví tajemství o své matce, která tu kdysi se sestrami Boatwrightovými též přebývala. Dakota Fanning je tak úžasná herečka, že má můj obdiv. Příběh je tak citlivě natočen až člověku příjde že děj je nějaký křehký kus skla o kterém se neví kdy se rozbije na droboulinké kousíčky. Písně ve filmu jsou vybrané přesně pro každou scénu na míru a Queen Latifah vás dokáže přemluvit k čemukoli. Nádhera. A překvapivě i dabing velmi povedený. Pro mě plné hodnocení bez diskuze.(18.2.2011)

Začátek byl jednoznačně zajímavý a měl u mě našlápnuto na 5*, protože něco takového se jen tak nevidí (kdo viděl,ví). Jenomže jakmile Lily utekla, celé to dění bylo takové nezáživné a rozhodně ne tak neotřelé, jak to působilo původně. Atmosféra šedesátých let, kdy vládla rasová nesnášenlivost je úžasná, ale to je asi tak všechno. Asi jsem až příliš očekávala druhý Černobílý svět. A ten se tedy opravdu konal. Navíc celému příběhu uškodila postava ufňukané May, která byla prostě na zabití (ale tvůrci na to asi časem taky přišli a..no,kdo viděl,ví). Celkově jsem našla jen málo postav, se kterými by se dalo sympatizovat a to je dost škoda. Každopádně celkem fajn. A to je právě to.. "celkem fajn" na lepší hodnocení prostě nestačí.(2.9.2012)

Nevim čim, ale připomnělo mi to Pravidla moštárny. Asi proto, že tam byla moštárna, tady byla včelárna. Samozřejmě anti-negerismus byl v USA starej známej jev a filmů o něm se natočilo už plno, ale tady ten z pohledu dospívající smolařky týrané zasranym fotrem, to bylo zas trochu jiny. A musim řict, že dobry. Až na tu historku o černé Marii a těm černoškám, co u toho vyprávění přispívali svejma fanatickejma náboženskejma pokřikama, což mi připomnělo jejich černošsky bohoslužby a už mi tam chybělo jenom nějaky to halelujá. I když i ten děj mě několikrát dostal do kolen, i když už pořádně nevim čim. Dakota Fanning touhle rolí dokázala svůj um, kterej v dětskejch rozměrech nebyl tak potřeba, protože to hrála na roztomilost.(26.8.2014)

Po dlouhé době výborný (poněkud komornější) vyprávění o dramatických osudech "barevných", ženské emancipaci a jedné dětské tragédii.. Retro šaty, retro auta a spousta pastelových barev rozjasní temné příběhy a nekompromisní dobu.. Léto podbarvené vůní medu na vás z každého záběru vyloženě dýchá.. Ústřední černošská čtveřice byla naprosto dokonalá - děvčata skvěle vystihla své rozdílné postavy.. Dakota Fanning, i když odrostla dětským střevíčkům, se sem hodila perfektně jako kontrast, protože bělejší dívenku s tragičtějším kukučem by jste si nevymysleli.. Paul Bettany nemohl vystřihnout lepšího despotického zakomplexovaného slizouna.. Všechno mi to pěkně sedlo.. Kasovní trhák to rozhodně není, ale rozhodně jde o líbezně odvyprávěné drama..(27.6.2013)

• - Film je natočený podľa rovnomennej knihy od Sue Monk Kid. (dwdb)

• - Alicia Keys se kvůli filmu učila 4 týdny hře na cello. (mihran)