Tajný život včel

The Secret Life of Bees

Múr nárekov

The Secret Life of Bees

USA, 2008, 110 min (Director's cut: 114 min)

Nejde zde ani tak o včely, jako o lásku a pomoc lidem v nouzi. Přesněji řečeno, jde o pomoc malé holčičce, která se rozhodne utéct před svými vzpomínkami nešťastného dětství. Uchýlení se u černošských chovatelek včel se nezdá jako dobrý nápad, obvzvláště v době rasistických nepokojů 60. let. A je to právě láska, která se ukáže jako nejlepší pomocnice... Skvělé sladké drama! Zajímavosti: Tolik včel na jednom místě a jen jedno ďobnutí. Odnesla to Alicia Keys. Že by zpívala falešně? :-) 75%(23.3.2009)

Do tohohle filmu se mi dlouho nechtělo. Nevím proč, možná ten námět nezněl až tak atraktivně. O to víc jsem pak byla filmem překvapená. Dakotu Fanning mám ráda a tady je klasicky skvělá, role předčasně dospělé dívky jí sedne. A vůbec to obsazení, wow. Příjemné drama, které je možná místy až moc přeslazené, ale zaryje se pod kůži.(16.5.2010)

Film stojící především na brilantním hereckém výkonu Dakoty Fanning, které v té době bylo ještě nějakých 14 let, ale přesto podala nezvykle psychologicky hluboký herecký výkon. Jinak je to ale takové to klasické americké melancholické drama - fotr zmetek, nešťastná dcerka a do toho pro US diváky vcelku vděčné zasazení do 60. let, kdy vládl rasismus ještě v plné síle. Popravdě je pořád pro mě dost těžko uvěřitelné, že ještě zhruba před 60 lety panovala ve Spojených Státech taková situace a dnes sedí ve vládě černý prezident. Na druhou stranu zákony se možná změnily, ale lidi, ti umí být zlí pořád stejně.(19.9.2015)

No tak utřu malou slzu a napíšu něco k filmu. Samozřejmě že první komentář bude směřován na Dakotu, nemůžu si pomoct,ale byla prostě suprová hezkej hereckej výkon a všechno sem jí slíznul jak lžičku od medu. Opravdu z ní roste filmová hvězdička první kategorie. Filmy poukazuje na zavádění rovnoprávnosti ve spojených státech a nevoli "bílých" k tomuto rozhodnutí, která je zde nejednou drsně nastíněna. Pak je tu znázorněna "černoská" rodina, která si svým způsobem žije poklidný včelařský život..... sice je jejich klid narušen příchodem malé lily, ale svým způsobem něco odejde a něco nového vznikne...a to mi přišlo na tomto snímku kouzelné.(23.2.2009)

• mat.ilda

Témě všechny černošské filmy, obsazené ženami, na mě působí uklidňující, až mateřskou pohodou, potud ok, jenže tento pocit se dál nerozvíjel, nešel do hloubky, přetrvával jen hřejivý poklid, a to přesto, že o tragické události nebyla nouze. Často roztahovala svá omšelá křídla nuda s předvídatelností a vedlejší linie rasismu i včelího života sloužila jen jako omáčka - ne však pikantní, ale taková ta nedochucená, ze školní jídelny. Nelze srovnat s Černobílým světem.(14.5.2012)

• - Film je natočený podľa rovnomennej knihy od Sue Monk Kid. (dwdb)

• - Alicia Keys se kvůli filmu učila 4 týdny hře na cello. (mihran)