Reklama

Reklama

Co tomu říkáte, pane Werich?

(pořad)
všechny plakáty
Publicistický
Československo, 1968, 9x10 min

Obsahy(1)

Československá televize v roce 1968 vysílala devítidílný publicistický cyklus s názvem Co tomu říkáte, pane Werich? Ptal se Vladimír Škutina, odpovídal občan Jan Werich. Témata byla různá, ale především aktuální. (oficiální text distributora)

Recenze (24)

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Milé "rozumování" čili intelektuální rozprava s naším velkým umělcem z lidu... :-) Názory "vážného klauna", který celý svůj život jen chtěl, aby se lidé k sobě chovali slušně a aby to dělali rádi. Když si představíte tu strašnou předpověď v posledním díle tohoto pořadu, je vám ouzko ještě dlouho poté... ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Tak už jsem tady s tím vápnem! Jan Werich uměl vyprávět. Mistr slova, který dovedl (a díky technice stále dokáže) nasytit duši. A "člověk, který umí nasytit duši, není zlý člověk." Příjemně se poslouchají myšlenky, zážitky, vzpomínky, ale i reakce Jana Wericha na tehdy aktuální dění. Jeho slova mají váhu i dnes. Copak by asi odpověděl, kdyby se mohl setkat s panem Škutinou a ten se ho zeptal na svět 2011 svojí obligátní otázkou "Co tomu říkáte, pane Werichu?" Možná, že někde v nebi právě debatují o lidském chybování, Jan Werich se poťouchle usmívá a říká: "Jen kdyby lidi nedělali pořád stejné a staré chyby, a zvykli si, že jeden druhého vždy šidí, bylo by na světě o tolik míň hádání, jenže ti lidi by nebyli lidi, kdyby neměli chyby, a ti, kteří by tu bez chyby zbyli, na co by tu vlastně byli a k čemu by tu vlastně žili bez chybování?" ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Nejen dramatická, literární a filmová tvorba, ale publicistika šedesátých let vychází ze srovnání s naší dobou víc než čestně. Proslulý Škutinův pořad znamená nejen vrchol jeho publicistické tvorby, ale především úžasný vhled do nevšední duše jednoho ze dvou hubokých myslitelů doby (tím druhým byl emeritní vysokoškolský profesor historie umění Václav Vilém Štech). Tím totiž spoluzakladatel Osvobozeného divadla byl též. Prostota výpravy, forma holé besedy skvěle přibližují ještě cosi jiného, ještě podstatnějšího: kvalitu osobností První republiky, jejích vzdělávacích systémů, moudrosti, která byla stavěna na vnímání světa jako souboru obohacujících rozmanitostí a výzva k vlastnímu neustálému sebevzdělávání a sebezušlechťování (hic Rhodus, hic salta - tady je Rhodus, tady, právě teď a tady ukaž, co v tobě je). Nedostudovaný vysokoškolák tu demonstruje úroveň, z jejíž vyzrálé moudrosti mrazí i dnes. A to, co z tohoto čelního vzájemného podvědomého srovnávání cítíme, v nás určitě nevyvolává pocit převahy neřku-li dominance. Prostupuje nás totiž něco, co cítíme jen čas od času - obdiv, pokora, úcta. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Víte, mně vždycky zajímalo spíš nekonečno, než konečno... '' ----- Úžasná věc. Pan Werich byl a je u mně neskutečná osobnost. Ano, před komančema se krapátek přiohnul, ale na rozdíl od pana Voskovce byl on vždy taký lidovější a tak věřím, že mu některé myšlenky socialistického uspořádání nepřišly špatné. Samozřejmě ho ale jako umělce, škrceného názorově i lecos štvalo a konec šedesátých let umožnil s tím závanem svobody občas něco lehce kritického říci i v tu stranu kam by se to člověk dříve neodvažoval. Je to znít i z tohoto pořadu a vlastně jsem to tam neustále cítil. Z pana Wericha sálá moudrost starého muže. Sálá přirozeně, je nehraná, již jen z jeho projevu víte, že k vám hovoří vyjímečný člověk, kterého je třeba dobře poslouchat a to každičké slovo! Podobný pocit jsem měl jen u jiného člověka a to u přednášek MUDr. Františka Koukolíka. Na rozdíl od něj je mi ale Werich rozhodně srozumitelnější.. :-). Krásný pořad, který nám uchoval záběry na výjimečného muže a který uchoval jeho myšlenky. * * * * * ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Keď si uvedomíme aká ťažká politická situácia vládla v roku 1968 v Československej socialistickej republike, tak je nevyhnutné uznať, že myšlienky, ktoré prezentuje Ján Werich v týchto jeho krátkych publicistických vstupoch boli viac ako odvážne. Jeho slobodomyselný postoj a názory sú mi veľmi sympatické. Je z toho cítiť, že to bol inteligentný človek so zmyslom pre spravodlivosť a demokraciu. *** ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama