Čaroděj Kara - Mor

• Sovětský svaz Volšebnoje zerno (více)
Fantasy / Rodinný / Pohádka
Sovětský svaz, 1941, 87 min

Douglas

Jméno jednoho z herců "Ivan Pereverzev" je v případě tohoto obskurního dílka skoro nomen omen pro všechno od první do poslední minuty. ()

Sarkastic

Se sovětskými pohádkami, pravda, nemám zase tak moc zkušeností, ale tahle mi jistě v hlavě nějaký ten pátek zůstane. Její fantazie je dosti odzbrojující, ale vyloženě o originalitě bych si mluvit netroufal, protože si zjevně vypůjčila pár motivů hned z několika jiných pohádek. Zaujme jak humorem (záměrným a hlavně tím nechtěným), tak technickou stránkou, kterou mám na mysli zejména výrazné masky, kulisy, rekvizity a především triky (z nichž některé vypadají překvapivě hodně dobře a jiné…ne). Stranická ideologie z filmu naštěstí tolik cítit nejde (nebo rozhodně ne tak moc jako z jiných dobových snímků), nicméně pohádková tématika je (samozřejmě?) doplňována „vědeckými“ prvky. Akorát mi bylo líto hlavního záporáka, vždyť v podstatě nechtěl nic jiného, než trochu uznání a pak teda mít pár zlatých zrn, několik zlobivých „Entů“ a jednoho černouška-uspávače pod zámkem. Shovívavé 3*. ()

Véča

Úchylné... Kočka, vítr, řepa, dementní chlapeček, dementní holčička, inspirace Planety opic a Thor s Mjollnirem. ()

Flego

Táto sovietska rozprávka, ktorá bola neustále reprízovaná v televízii, mi utkvela z detstva v pamati podľa mena čarodejníka, takže svoju obnovenú premiéru po rokoch som privítal. Ide o tú najklasickejšiu klasiku zasadenú v prepracovanom štúdiovom prostredí s trikmi na vtedajšej úrovni a humorom, ktorému rozumia aj deti. Premiéra v našich kinách bola v roku 1948. ()

corpsy

Sovieti, ak boli technicky zaplatení, vedeli robiť divy ( a čary ). Kašľať na príbeh, ktorý zaujme iba tak 5 ročné decko, ide tu o mimoriadnu štylizáciu, kompozíciu obrazu, výpravu, triky. Ak by sa Oscary udeľovali celosvetovo, tento má minimálne nominácie za spomínané aspekty. ()

majo25

Chválim rozprávku za jej výtvarnú stránku a niektoré efekty, ktoré zaujmú aj v dnešnej dobe. Celá je točená v štúdiu. Horšie je to s príbehom, prílišnou prekombinovanosťou, prílišnou modernosťou (rozumej z brucha vycucaným námetom) a bizarnými postavičkami, ktoré mi priliš nesadli. Týka sa to aj "mäkkého" a bojazlivého čarodejníka v hlavnej zápornej roli. Dvojica súrodencov v hlavnej úlohe mi zasa neprišla príliš ťahúňska. Prižmurujem očko z úcty k veku rozprávky. ()

Desmi

Jasně. Klasický případ nadhodnocené sračky, která na, a to je důležité, SVOU DOBU, měla efekty, stylizaci, výpravu atd. Proč by to mělo být dobré podívání dnes? Vážně není. ()