Čaroděj Kara - Mor

Čarodejník Kara - Mor

Fantasy / Rodinný

Sovětský svaz, 1941, 87 min

Fjodor Filippov

Táto sovietska rozprávka, ktorá bola neustále reprízovaná v televízii, mi utkvela z detstva v pamati podľa mena čarodejníka, takže svoju obnovenú premiéru po rokoch som privítal. Ide o tú najklasickejšiu klasiku zasadenú v prepracovanom štúdiovom prostredí s trikmi na vtedajšej úrovni a humorom, ktorému rozumia aj deti. Premiéra v našich kinách bola v roku 1948.(4.1.2017)

Jméno jednoho z herců "Ivan Pereverzev" je v případě tohoto obskurního dílka skoro nomen omen pro všechno od první do poslední minuty.(27.4.2015)

Sovieti, ak boli technicky zaplatení, vedeli robiť divy ( a čary ). Kašľať na príbeh, ktorý zaujme iba tak 5 ročné decko, ide tu o mimoriadnu štylizáciu, kompozíciu obrazu, výpravu, triky. Ak by sa Oscary udeľovali celosvetovo, tento má minimálne nominácie za spomínané aspekty.(18.9.2017)

Se sovětskými pohádkami, pravda, nemám zase tak moc zkušeností, ale tahle mi jistě v hlavě nějaký ten pátek zůstane. Její fantazie je dosti odzbrojující, ale vyloženě o originalitě bych si mluvit netroufal, protože si zjevně vypůjčila pár motivů hned z několika jiných pohádek. Zaujme jak humorem (záměrným a hlavně tím nechtěným), tak technickou stránkou, kterou mám na mysli zejména výrazné masky, kulisy, rekvizity a především triky (z nichž některé vypadají překvapivě hodně dobře a jiné…ne). Stranická ideologie z filmu naštěstí tolik cítit nejde (nebo rozhodně ne tak moc jako z jiných dobových snímků), nicméně pohádková tématika je (samozřejmě?) doplňována „vědeckými“ prvky. Akorát mi bylo líto hlavního záporáka, vždyť v podstatě nechtěl nic jiného, než trochu uznání a pak teda mít pár zlatých zrn, několik zlobivých „Entů“ a jednoho černouška-uspávače pod zámkem. Shovívavé 3*.(27.4.2015)

Úchylné... Kočka, vítr, řepa, dementní chlapeček, dementní holčička, inspirace Planety opic a Thor s Mjollnirem.(27.4.2015)