Popelka

Popoluška

Hudební / Komedie / Rodinný / Romantický

Sovětský svaz, 1947, 79 min

• NinadeL

Ta nová verze je neskutečně špatná. Vedle tohoto skvostu i Vlasta Janečková je dohodnocena. Ale věřím, že původní černobílá může navodit určitou atmosféru, nicméně herecké výkony budou samozřejmě stejně třeskutě didaktické.(8.2.2011)

• Pacco

Film začíná slovy:“Toto je velmi stará pohádka, která byla vyprávěná po mnoho století a stále existuje, jen ji každý vypráví jiným způsobem.“ Příběh Popelky je bezpochyby jednou z nejznámějších světových pohádek, která se dočkala filmových adaptací v mnoha zemích, proto je opravdu zajímavé vnímat na ruské verzi styl, s jakým byl film natočen. Tvůrci ruské Popelky vložili do filmu mnoho jemného humoru, písní a tanců. Co mi jsme však postřehla jako nejmarkantnější byl fakt, že Jevgenij Švar přepsal příběh s některými obměnami nejen v ději a stylu, ale postavě krále dal větší důležitost než v případě jiných adaptací, se kterými jsem se setkala. Rozhovor krále a lesníka je první dialogovou scénou, Popelka se nejdříve na bále setká s králem, který ji nejen uvede do společnosti, ale ještě mu Popelka pomůže s neposednou garderobou a později ji také král jako první pozná. V mnoha ohledech tak předbíhá prince, kterému nezbývá než se rychle zamilovat a chovat se do konce filmu infantilně romanticky, což neodpovídá ani šestnáctiletému chlapci, kterého měl pětatřicetiletý Alexej Kosovsky ztvárnit. (Ještě bizardně „podezřeleji“ na mě působila osmatřicetiletá Janina Zhejmo, na jejímž vzezření šestnáctileté Popelky patrně usilovně pracovali nejen maskéři a kostymérky, ale i osvětlovači, neboť si nemohu vzpomenout na scénu, kde by neměla silně přesvětlený obličej.) Odpovědi na to, proč je tak proti logice příběhu upozaděn princ a vyzdvižen král mohou být různé. Moje hypotéza se opírá o domněnku, že v ideologii doby, kdy film vznikl byla role vůdce/krále, který chce rozumět prostému lidu a nechává si od něj i prakticky pomoci či poradit, mnohem žádanější než romanticky tápající princ.(3.8.2010)

Toto zpracování klasické pohádky o Popelce se kupodivu obešlo bez – pro sovětské pohádky tolik příznačných – pitvořivých hereckých projevů a místo groteskních výstupů je zde uplatňována spíše jemnější forma humoru. Vizuální stránku filmu bohužel nemohu zcela objektivně zhodnotit, neboť verze, kterou jsem zhlédl, nepochybně prošla renovací – původně černobílý film byl dodatečně dobarven do křiklavých a do obrazu byly naklíčovány nové, digitálně vyhlazené kulisy. Můj výsledný estetický dojem z filmu byl tedy značně rozpačitý a dodatečné úpravy vnímám spíše jakožto znehodnocující. UPDATE: Konečně jsem zhlédl i původní - černobílou - verzi, a bylo hned o několik úrovní lepší, krásná práce se světlem, atd.(9.1.2011)

• Lilloos

Ruské pohádky mám ráda, ale tohle s nimi nemá moc společného. Nakonec to sice nedopadlo tak zle, ale ošklivá Popelka mi byla trnem v patě celou dobu. A zakončení romantické seance ústředního páru v kouzelném zahradě se slovy Hovor bude ukončen mi přišlo jak Teletubbiesovské Je čas udělat dětem pápá.(16.1.2016)

"Poslouchejte pozorně, v našem pohádkovém království bude dnes večer ples a určitě se stane něco zajímavého." Už úvod slibuje, že tahle verze příběhu, který se vypráví už velmi dlouho a vypráví ho každý po svém, bude zajímavá. A ona je. Pominu dodatečné kolorování filmu, díky kterému mají modroocí lidé ve filmu oči takového odstínu, že mě z toho ty moje (hnědé mimochodem) bolí. Popelka je strááášně hodná, strááášně pracovitá a tak laskavá, že si člověk vybavuje všechny poučky o provokující oběti (když si někdo o práci koleduje, všechno bez mrknutí splní, tak mu bude naloženo) a má ráda zmrzlinu. Nikdo nemá zmrzlinu tak rád jako ona (princ by si pro základ manželského štěstí měl zajistit, že se změní v sněhuláka s ovocnou příchutí). Zlé sestry a macecha jsou zlé takovým tupým směšným způsobem a Popelka je takové kníkadlo, že pro ně má člověk v podstatě pochopení a Popelku až tak nelituje. Král je neurotik, neustále odhazuje korunu, paruku ... a tím naštěstí se svlékáním končí. Tahle verze Popelky je výborná, Popelka sama o sobě se mi nelíbila a to natolik, že nebýt okouzlujícího kouzelníka, šla bych za princeznu se zadkem jak pivovarská kobyla o hvězdu dolů.(3.7.2011)

• - Yanine Zhejmo, která hraje náctiletou Popelku, bylo v době natáčení 38 let. (KarKulA)

• - Fillm byl původně černobílý, nově byl však zkolorován. (Janek2002)