The Bishop's Wife

Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 1947, 109 min

Kdybych tomuhle filmu nedal plnej počet, tak bych měl strach, že mě už nenavštíví žádnej anděl. Jedna z nejlepších rolí Caryho, ani zbytek ansámblu není pozadu, chvílema to je opravdu vtipný a hlavně, návštěva anděla vyznívá docela realisticky. Proč to má bejt jen fantasy? Dokonce bych řekl, že nějakej podobnej anděl se musel pohybovat mezi herci a štábem i během natáčení!!(26.12.2008)

Po It's a Wonderful Life jsem narazil i na další vánoční film - The Bishop's Wife s Cary Grantem. A musím říct, že jsem velmi příjemně překvapen. Od Kostera jsem na základě zkušeností s Harveym sice nečekal průměrné nebo dokonce podprůměrné dílko, ale nečekal jsem ani to, co mi "Biskupova žena" nabídla. Stal jsem se divákem parádního pohodového snímku s vánoční atmoškou a vskutku nadpozemským Carym. Jeho výkon zůstavá ve filmu nepřekonán, i přes velice dobrý dojem, jenž zanechal David Niven spolu se svojí filmovou manželkou Lorettou Young. Vánoční klasika. 9/10(7.12.2008)

Úzkoprsý a bojácný biskup David Niven chce postavit katedrálu a překážkou jsou mu požadavky investorky paní Hamiltonové, která by ji ráda pojala jako pomník svého zesnulého manžela. Biskup se proto modlí za pomoc a protože jsou Vánoce, Bůh si řekne, "sakra, proč ne" a sešle anděla Caryho Granta, aby byl pokoj. Využití nadpozemské aury Caryho Granta v roli anděla, to byl vynikající nápad! Bohužel představuje to jediné, co je ve filmu od začátku do konce konzistentní. Scénář prošel mnoha přepisy (autorem jedné z verzí byl i Billy Wilder) a na výsledku je to znát. Biskupova žena má scény naplněné dialogy, jiskřivými jako když praští mráz (třeba tu, kde se jde David Niven omlouvat paní Hamiltonové a přilepí se k židli), pohádkově-lyrické scény, lehké a nadýchané jako sněhové vločky (bruslení), ale také blátivě těžkopádné scény plné prázdného tlachání, které řeší manželskou krizi ústředního páru. Potíž je, že když si oblíbíte jednu z těchto tří linií, můžete se nudit u jiných, jako se to stalo mně. Filmu zkrátka zbytečně škodí snaha mít v něm vše, co se v jiných osvědčilo. Vidím za tím zejména inspiraci filmy Farář u svatého Dominika, Zvony od svaté Marie a Život je krásný, které pěkně rok za rokem postavily základy specifického hollywoodského žánru, který existuje dodnes. Biskupova žena si přála být dalším článkem řetězu, ale "vánočním filmem roku 1947" se stal spíš Zázrak v New Yorku. 60%(7.1.2010)

Dalsi kvalitni vanocni film z americke produkce 40.-tych let. Nechapu, proc nase TV stanice maji o Vanocich jiz radu let stejny program a treba tento film snad nikdy neuvedly... I pres namet Biskupova manzelka neni kycovity film a ma dobry scenar s lehkym humorem. Cary Grant opet vyborny, presto role andela mu snad uplne neslusela a jeho az moc dobracke chovani me misty iritovalo...(28.9.2012)

Okouzlující a nadmíru šaramantní Cary jako vždy, spolu s krásnou Lorettou Young tvoří pohledný a charismatický pár. Tak to ovšem neskončí, protože manželem je úplně jiný pán, kyselý a ambiciozní biskup David Niven. To je asi tak v kostce vše. To že je Cary anděl a odehrává se to v čase Vánoc je jen taková pomůcka pro vytváření atmosféry, dá se tudíž kouzlit se stromečky, bruslením, Santa Clausem, dětskými úsměvy a tak dál. Ale je to celkem milé a příjemně to ubíhá, a byť scénář je takový trochu slepenec, Cary to celé v pohodě utáhne.(2.4.2017)

• - David Niven byl kvůli obsazení osloven jako první. Čekal ale, že bude hrát anděla Dudleyho. Když však zjistil, že s ním počítají do role Henryho, postěžoval si vedení, načež mu producent pohrozil, že by se ve filmu nemusel také objevit vůbec. (Pavlínka9)

• - Cary Grant si během filmování stěžoval na svou roli Dudleyho, stejně jako na režiséra Kostera. S tím se později začal denně hádat a byl nespokojen se vším, pro co se rozhodl. (Pavlínka9)

• - Cary Grant a Loretta Young se při natáčení milostné scény pohádali. Youngová odmítala být snímána zleva a Grant také. Režisér Koster musel celou scénu nakonec natočit u okna, ze kterého se oba protagonisté dívají. (Pavlínka9)